Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
punter

Hyundai Getz 1.5 ili Fiat Punto 1.3 Multijet

Recommended Posts

pozdrav svima...muku mucim vec neko vreme da nadjem makinu koja bi mi odgovarala, dizel me zanima prvenstveno zbog ustede goriva jer bih dosta putovao po nasoj lepoj zemlji a boga mi i sire.... pregledao sam sa drugarima 15-ak vozila jer nisam neki poznavalac pa vodim iskusnije sa sobom, uglavnom krsevi pregazeni toliko da im volani otpadaju...danas gledao opel corsu sa multijet motorom, na prvu kao lutka  ali ocigledno je da je napred udaran, hauba ne stoji ravno i jos par sitnica nisu bas na svom mestu pa smo preskocili da posle ne bi bilo glavobolje...

 

uglavnom ono sto trenutno stoji od ponude to su Hyundai Getz DIZEL 1.5 za 2600 evrica 2004.god iz nemacke i Fiat Punto 1.3 multijet za 2900 evrica 2005. god vozen 4 godine kod nas inace poreklo iz svajcarske, uz hjundai dobijam i paket zimskih guma, navodno od prvog vlasnika presao 123 000 sto deluje kao neistina mada prodavac daje da se proveri u servisu ako hocu... na fiata je covek stavio nove zimske pre neki dan i sredio par stvarcica i nema nameru da spusti cenu, takodje me zanima dal nesto znaci sto je sa 4 vrata...navodno ovi sa 5 su mahom korisceni kao sluzbeni...sad je na meni da presecem, korea vuce sa sobom skuplje odrzavanje, ali sa druge strane pitanje je ko je vise sklon kvarovima i koliko je to odrzavanje skuplje, kod fiata je problem ta elektronika, par drugara je tu imalo problema sa njihovim punticima doduse 1.9 JTD...ja licno nemam pojma, malo me smara kod punta ta bela boja, nisam vise pametan, eto ukratko, pa ako ima nekih misljenja, saveta unapred sam zahvalan... 

Edited by neshaoct
ispravljen naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto bez razmišljanja. Ne zato što smo na Fiat forumu nego zato što je motor odličan, zato što delova ima na svakom koraku i jeftini su i postoji sijaset majstora koji umeju da ih servisiraju, a u slučaju Hyua je pitanje nalaženja delova i dobrih majstora mnogo veći problem. Ne daj bože da dođe do nekog čukanja za punta ćeš sve naći u Šapcu, a za Hyu-a je već pitanje gde i po kojoj ceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je Punto 5v to znači da nije bio teretni, što je uvek bolja opcija. Takođe, kod Fiata možeš preko broja šasije da proveriš tačno kako je taj primerak izašao iz fabrike - mesec i godina proizvodnje, motor, nivo opreme, boja enterijera itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zbog čega misliš da je elektronika loša? Ništa posebno loše niti dobro, moj je malo blentavio zbog lošeg akumulatora i od kad je zamenjen(pu pu pu) ništa ne zeza. Proveri stanje oba, mada bih ja uvek pre gledao onaj koga ću jeftnije održavati i koga majstori bolje poznaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Puntu je jedan od najboljih dizel motora današnjice, plus delova imaš na svakom ćošku kao što je kolega iznad već pomenuo.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto prijatelju!

Raspitaj se o delovima za bilo koji Hyndai koliko su i koliko se cekaju.

Fiat je postao nacionalno vozilo a delova imas ko na trafikama i to po pristojnim cenama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1.3 je izvanredan autic. Jedan od najmanjih potrosaca sa minimalnim odrzavanjem. Delova i servisa ima na svakom cosku bukvalno!  Elektronika na pomenutom modelu radi najnormalnije kao i na svakom autu bilo koje druge marke, to su prvi modeli stila malo narusili reputaciju, inace svi ostali modeli rade normalno. Ako nadjes primerak koji nije presao stotine hiljada km, neces znati ni sta je veliki servis, ni sta je turbina, ni dizna...samo mali servis i vozi. Za hy. taj 1.5 konkretno ne znam kako se pokazao, ne cujem da ljudi pricaju o njemu, sto je mozda i dovoljno. Mislim da bese to motor sa 3klipa? Kako god, ne moze da bude ni manji potrosac a ni jeftiniji za odrzavanje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako baš planiraš da se mnogo voziš, kupi nov auto.  

 

 

1. Postoje teretni (službeni) puntići i sa 5 vrata. Znači, nije pravilo da je trovratni bio teretni pa prerađivan u putnički, mada ima dosta slučajeva. To što zoveš službeni - pa uvek službe kupuju verzije sa 4/5 vrata (komunalne, policija, renta car i ostali). Znači, nema pravila samo dobro otvori oči.

 

2. Motor 1.9 jtd u malom automobilu nema baš neki smisao. Ovde se pominje i 1.3 ali to je skuplja opcija u nabavci i diskutabilno po pitanju očuvanosti. 

 

 

3. Da ne dužim,Taj Hyundai Getz je za nijansu bolja ponuda od Punta. Getz je malo bučniji u kabini, ružniji od Punta. Sa Puntom, sigurno, ima da savladaš srednji/viši nivo automehanike, autoelektrike, postovanje (kukanje) na ovom forumu i ko zna šta još. ALI, ne zato što je loš auto već zato što su svi izakani pošteno - za sve pare. Okreni Gorana i pitaj kad ima slobodan termin za neku servisnu intervenciju - biće ti jasno. Da su se namnožili Puntići, jesu. Delovi su jeftini i toliko i kvalitetni.

 

Pročitaj ovde, na forumu sve o Puntu i dobro sagledaj kvarove koji se ponavljaju svima. Naravno, budi objektivan i nikako nemoj da se nadaš da ćeš imati sreće i da tvoj Punto neće imati hronične probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nije kasno, da se i ja ukljucim u savetovanje. Posto imam Hjua, doduse benzinca, ali ti mogu reci da je odrzavanje skuplje nego za Fiata Seicenta (1.1 motor). Verovatno je onda, tom logikom, i dizel skuplje odrzavati u odnosu na neki Fiatov dizel. Medjutim, sa druge strane gledajuci, Punto je veoma zastupljen na nasim putevima, dok je Hju malo redja pojava. Ali ako gledas na novac prvenstveno, cak bih ti i ja kao vozac Hjundaija (bivsi Fiatovac) savetovao da se opredelis za Punta! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BaneJ

 

 

stavio sam pogresan naslov nije 1.9 nego 1.3 multijet ( gledao sam taj jer ga stvarno svi hvale), normalno da punto sa sobom nosi redovno druzenje sa majstorima, mene dosta plasi ta zajebancija sa servom, drugar je to morao da sredjuje, par stotina evra moze da izadje ako se sjebe, inace mi treba auto koju ce da vozikam nekih 1.5-2 god pa da uzmem nesto kvalitetnije ili da caletu uzurpiram i20 posto ga je novog kupio i veoma je pazljiv vozac...

 

@delakroa

 

aj kad vec imas hjua koliko je to skuplje odrzavanje u pitanju od fiata, dosta ljudi to preuvelicava kao da je u pitanju odnos 1:5 a sad kad su granice otvorene svasta moze da se dovuce od delova... 

Edited by punter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali servis mi je bio svega dve hiljade vise. Drugo, hvala Bogu, nisam radio na njemu, da bih ti znao reci tacno koliko kosta koji deo za njega. Nije drasticna razlika, ali, ako bi ga godinama vozio, naslo bi se tu viska/manjka para. Sto se pak voznje tice, u Puntu nisam imao prilike mnogo da se vozim, samo u jednom 3vratnom, pa ti mogu reci, onako kao zaljubljenik u Fiata, da u Getzu ima vise mesta pozadi. Nazalost, moram to reci:) A sto se tice udobnosti, utiska u voznji, poredim ga sa Seicentom, koji sam vozio 4godine, neuporedivo bolji osecaj u Hjundaiju. Malo je tromiji ovaj moj, ali verujem da bi 1.5 kidao!

Da rezimiram, nije drasticno skuplje odrzavanje. To je ono sto ti mogu reci kao neko ko vec godinu i po poseduje Getza. Pa, srecno u kupovini, ako treba jos neki savet, tu sam :)


I jos nesto, ja, onako kao totalni amater da ti kazem, raspitaj se kod nekog majstora, cuo sam i ja da su dizelasi malo znali biti problematicni, kod Hyundaija. Kod restajling modela su, navodno, reseni svi problemi. Tako sam procitao na jednom forumu, gde je neki, kao poznavalac odgovarao sve od kupovine Hjua. Mozda to i nije bas tako, najbolje da pitas nekog majstora ili nekog ko bas poseduje dizel Hyundai.

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...