Jump to content
FAS Goran
Minnie

Fiat 500L - grejanje kabine / dodatni grejač kabine?

Recommended Posts

 

Mislim da tog grejača nema u Nacionale verzijama. Bar ga moj nema.

 

Da li si siguran? U cenovniku mislim da piše drugačije...

 

cxcb2302.jpg

 

ako uopšte misle na ovaj grejač o kome govorimo. A mislim da je tako. :)

 

Meni stalno stoji skroz u crvenom i na 1 i ne osećam da postoji taj grejač. Po logici stvari kabina bi morala da počne da se greje npr kao kod benzinca ako ne i brže, a to se ne dešava. Električni grejač bi morao odmah da počne da greje kabinu. Pre će biti da je u pitanju neki grejač motora koji mu pomaže da se sam motor brže ugreje pa da posledično brže počne da greje kabinu. Ne vidim drugo objašnjenje jer se meni kabina ne greje sve dok ne krene da skače skala toplote motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stranim Fiatovim sajtovima za 500L se može videti da u spisku opreme stoji da dizel i TwinAir motori imaju PTC grejač (Positive Temperature Coefficient heater).

PTC grejač nije grejač tečnosti u rashladnom sistemu.

 

Elektronika neće da upali ptc grejač ukoliko spoljna temperatura nije dovoljno niska ili je slab napon akumulatora.

Ne znam koja je granica za spoljnu temperaturu kod Fiata. Kod automobila jedne druge marke, pouzdano znam da mora biti ispod 5° C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam koliko sporo greje kabinu kad je napolju oko 0 tako da ja to ili nemam ili ne radi. Nema druge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi kuda se vozi po startovanju motora. Ako si na brdu, kao ja, treba mu citava vecnost da zagreje motor jer idem nizbrdo. Skoro isto kao da ga grejes u mestu. Ako ga poteras uzbrdo, za vrlo kratko vreme dotera do radne temperature.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potvrdjujem izjavu iznad, kad sam se vracao sa Divcibara, do Mionice sam sedeo u kaputu, sve nizbrdo... :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, a to samo potvrđuje da ne postoji nikakav grejač koji greje kabinu pre nego što motor krene da se greje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li nekom ko ima dizel radi dodatni grejac kabine?

Meni izgleda ne radi... u uputstvu piše sledeće:

 

"DODATNI ELEKTRIČNI GREJAČ
(za verzije/tržišta za koje je predviđeno)
Dodatni električni grejač obezbeđuje brže zagrevanje
putničke kabine.
Aktivira se u uslovima hladnog vremena, ukoliko postoje
sledeći uslovi:
 niska spoljašnja temperatura;
 niska temperatura rashladnog sredstva motora;
 upaljen motor;
 brzina ventilatora podešena na 1. brzinu;
 dugme A okrenuto do kraja u pravcu kretanja kazaljki
na satu do crvene zone.
Ovaj grejač se isključuje kada više nema barem jednog
od prethodno navedenih uslova.
Važno Snaga električnog grejača zavisi od napona akumulatora.
"

 

Sve sam to uradio kako pise, probao, ali ne greje - sve dok ne pocne da se podize kazaljka - a to je posle nekih 5 minuta voznje.

 

postoje samo dve opcije

- ili mu 3 stepena iznad nule nije dovoljno niska temperatura,

- ili meni nisu ugradili dodatni grejac??

 

U Nacionale opremi bi trebalo da postoji - u prospektu sa zvaničkog Fijatovog sajta piše da ovaj grejač postoji u Nacionale opremi, doslovce piše "Dodatni grejač standard za twinair i dizel motore" Evo i linka do tog PDF-a:  http://www.fiatsrbija.rs/modeli/download/FIAT500L.pdf

Edited by neshaoct
spojeno by bojan dim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala - to je dokaz da nemamo taj grejac iako pise da imamo!?

 

Da li je neko probao da se zali na to? ...ako je uopste moguce naknadno ugraditi takav grejac?

 

Verovatno je greska u prospektu, jer ne verujem da bi slucajno svima zaboravili da ugrade...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene radi dodatni grejac, cak i nije neophodno da je posebno niska spoljna temperatura.

Vrlo brzo odmagli stakla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene radi dodatni grejac, cak i nije neophodno da je posebno niska spoljna temperatura.

Vrlo brzo odmagli stakla...

 

Stakla se odmagle cim se prebaci duvanje na gore, jer se ukljuci klima koja susi vazduh, ali da li se oseti da duva i toplo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kod mene radi dodatni grejac, cak i nije neophodno da je posebno niska spoljna temperatura.

Vrlo brzo odmagli stakla...

 

Stakla se odmagle cim se prebaci duvanje na gore, jer se ukljuci klima koja susi vazduh, ali da li se oseti da duva i toplo?

 

duva brate i to pretoplo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene (500L Living 1.6 MultiJet) posle oko minut počne da izlazi topao vazduh.

Ovo se dešava čak i kad se kazaljka indikatora temperature uopšte ne pomeri sa početnog podeoka.

 

Inače živim na brdu (Zvezdara) pa kad isto tako ujutru krenem sa Puntom Classic 1.2 benzinac njemu treba mnogo više vremena da prođe pre nego što počne da izbacuje topao vazduh.

 

Da li to znači da 500L ima dodatni grejač, ne znam.

 

@ Mickey1

Koliko kod tebe prođe vremena pre nego što počne da izlazi topao vazduh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod mene posle otprilike 1 minuta izlazi topao vazduh. Kod mene je 1.3 MultiJet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je počelo da radi grejanje čim se startuje motor.   :wub:

 

Nije u pitanju dodatni grejač, jer radi na svim stepenima ventilatora. Mislim da je u pitanju update centralne jedinice, na koju sam išao proletos. Do sada nisam uključivao grejanja posle update-a, pa sam vrlo prijatno iznenadjen - ranije mi je trebalo oko 3-4 km gradske vožnje, i da kazaljka grejača dođe do 2/3 radne temperature, a sad kreće odmah da greje, još i dok se kazaljka ne pomeri.  Čak mi se čini da se i motor nešto brže zagreva nego ranije. Već letos sam primetio promenu kod klime - klima ostaje uključena i posle gašenja motora, što nije bilo slučaj sa starom verzijom software-a, ali ovo je promenaaa... :respect:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nema dodatni grejač ne postoji ni teorijska šansa da grejanje počne odmah. Softver ne može da deluje na mehaničke parametre i karakteristike grejanja vode i samog motora.

Jednostavno je relativno toplo nopolju pa ti se čini gore napisano. Ni električna džezva ili plastično kuvalo ne mogu da zagreju 1dl vode odmah kako kažeš a kamoli motor. Kada padne temp napolju na 2-3 stepena ili niže opet će ti trebati par km da se zagreješ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne počne baš istog trenutka kad se startuje motor, ali krene kroz minut...  i  apsolutno sam siguran krene da greje i pre nego što se kazaljka pomeri, za razliku od prethodne verzije software-a, kada je trebalo mnoooogooo više vremena, skoro dok motor dostigne radnu temperaturu...  A što se tiče toplote, jutros je bio +9, a iz otvora je duvao vazduh koji me je grejao, motor se sigurno ohladio preko cele noći.

 

A što se tiče software-a, moguće je i da regulišu smešu, kako bi što pre zagrejali motor, jer je cilj što pre zagrejati, kako bi motor što pre dostigao radnu temperaturu. A što se tiče grejanja, zašto ne bi centralni procesor ranije otvorio ventil za protok vode kroz izmenjivač za grejanje kabine, čim se voda počne grejati, a ne da čeka radnu temperaturu... sve u cilju udobnosti vozača i putnika... Možda i nije baš kako sam napisao, ali ima logike.

 

Bilo bi dobro da neko proveri, ko ima novi update od proletos, ili novi automobil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...