Jump to content
FAS Goran
francuz69

Sredstvo za odleđivanje stakala

Recommended Posts

Zdravo ljudi, 

kako naslov kaze, ima li neko iskustva sa ovime. O cemu se radi:

Kako su krenuli ovi nocni/jutarnji minusi, desava se svima da su nam stakla ujutro zaledjena. Buduci da vozim dizela, treba mu malo vremena da se zagreje i da pocne da odledjuje stakla, a grebanje stakala grebalicom mi se pokazalo kao losa varijanta. Kao prvo, na svakom autu dosad sam napravio sitne ogrebotine sa grebalicom. Ne vide se one u 99% slucajeva, ali kada sunce obasjava soferku po odredjenim uglom, vide se, a to mi mnogo ide na ganglije. Kao drugo, nije mi tesko da cistim auto od snega, nije mi tesko ni da otkopavam mesto za parking od snega, ali mi nema smornijeg posla od grebanja stakala.

 

Iz navedenih razloga poceo sam da razmisljam o kupovini prskalice sa sredstvom za odledjivanje stakala. Imam tri nedoumice. 

 

Prva je, koje sredstvo koristiti posto ih na trzistu ima mali milion? Verujem da su sva sredstva efikasna ali ne znam koje je dovoljno efikasno a da pritom ne musavi staklo ilipravi neki drugi problem.

Za drugu nedoumicu je odgovoran moj drugar koji mi je rekao da ne bacam 300-400 kinti na ta sredstva zato sto je glavna i osnovna komponenta u njima apotekarski alkohol, pa bi bilo najjeftinije i najpametnije uzeti bilo kakvu praznu bocicu sa prskalicom i sipati cist alkohol pa njega naspricati. Ovo jos nisam probao pa ne znam je li istina.

Treca nedoumica je: Buduci da jednom mesecno mazem na stakla Turtle-ov Rain Repellent, koji je odlicna stvar (za neupucene, pravi na staklu efekat teflona pa na brzinama vecim od 70-80 nije potrebno paliti brisace), pitanje je da li ce ta sredstva ako su stvarno na bazi alkohola da razgrade i skinu taj sloj Rain Repellent-a?

 

Valjda nisam ugusio. Naigled, ovo je banalna stvar ali mozda nije lose da prodiskutujemo o ovom posto mi se cini da bi sredstvo za odledjivanje stakala moglo da bude Must Have u zimskim danima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki  dan to radim , 96% etil alkohol Zorka sabac  naprskam svaki put kada idem ili dolazim na posao posto mi je auto na otvorenom , koristim onu prskalicu za pranje prozora. Radi ono posao nema sumnje , Ali, ne moze se ukljuciti brisac jer ako odmah  po odledjivanju stakala obrise se prisacem i krene po hladnom se se u roku od minut ponovo zalediti tako da mora da stoji tako ta mesavina otopljene vode na staklima neko  vreme dok se i unurtasnja strana stakla makar malo ne zagreje sto malko smanjuje vidljivost (naravno najvise zavisi koliki je minus i koliko je bilo tog leda, mraza inja na staklima ) to vazi za soferku samo, za zadnje staklo nema problema jer ima grejace.  tako dA  posle niza pokusaja praktikujem da pre  nego sto pocne da ledi prekrijem soferku najlonom, lepo ususkam i zapakujem iza vrata i prekrijem i brisace i manje vise nemam problema,  alkoholom  kad skinem taj najlon posle naprskam samo bocna i zadnja  stakla i soferku mestimicno  i ne diram dok klima makar malo ne odradi svoje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz mog iskustva, efikasniji je sprej za odmrzavanje od one tečnosti sa pumpicom.

Čak sam povremeno i kedere na vratima prskao tim sprejom i to drži nekih 15 dana, a da se ne lepe vrata za njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam cuo da tako moze da pukne soferka, iskreno nikad nisam video, mada sam imao jednog komsiju koji na tristaca samo baci lavor vrele vode i ide gde je krenuo, ja sam ranije kad mi je ledila brava kad god krenem negde nosio flasu vrele vode,  a u kolima sam cuvao ono sredstvo za brave :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Godinama sam koristio toplu vodu, tj mlaku da ne bi pukla soferka. Nikada nisam imao probleme ali je dobro samo za duze voznje na otvorenom kada se auto brzo ugreje. U protivnom ta voda vrlo brzo zaledi i napravi vece probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vrelu vodu je logcno da moze da bude opasno po soferku ukoliko je minus dovoljno veliki posto je reakcija vrele vode na zaledjenu poprilican sok po pitanju skupljanja/sirenja stakla.

Inace, da li ste znali da se vrele voda daleko brze zamrzne od hladne na minusu. Valjda se molekularna struktura vode proredi kada je ona vruca pa hladnoca daleko brze prodire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jbg, kad pukne, prestacu, kao sto sam poceo od juce da zaklapam desni retrovizor na parkingu.

 

ali, potrebna je tu velika kolicina toplote da brzo deformise soferku da bi ova pukla.

Ovako malo, dovoljno je samo da raskanta led, i vec se i voda ohladi

Edited by Mel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam da alkohol nije dobar za lak na autu i da hoce da pobeli od njega,ako prskate samo soferku verovatno nece doci u kontakt ali sa bocnih stakala ce se sigorno slivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte se zaje*avati sa toplom ili jos gore vrelom vodom i staklima na mrazu!

Na moje oci je komsiji pre jedno 10-ak godina PUKLA soferka na Audiju, dok sam stigao da kazem "Ne...." kada sam video da mu se pusi iz kofe sa kojom je vec zamahnuo.

Samo je ostala uspravna strafta.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ipak najbolje resenje grebanje leda sa stakala, nema straha da ce da pukne od vrele vode ili da lak pobeli od alkohola ... 

Ja alkohol koristim evo drugu  godinu,  kolega sa posla jedno 25 godina, nikada se nije pozalio na lak a za tih 25 godina promenio je mozda 4 auta

Edited by knezilija

Share this post


Link to post
Share on other sites

cxca98720.jpg

http://www.sonax.com/Products/(filter_category)/11594/(search)/1/(so)/3/(node)/12938/331200-SONAX-Window-de-icer

 

Koristio ga tačno 3 zime. Pre nekoliko dana sam ga ponovo kupio i jutros koristio - za 20 sekundi je šoferka bila odleđena.  :unworthy:

U Rodi sam ovaj sprej platio 470 rsd (ali veće pakovanje nego ovo). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako bi se rastvorilo malo kuhinjske soli u obicnoj vodi? Da ne bude neki jak rastvor da ne bi stetili limariji na kolima...mislim da je to najjeftinije a ima efekta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se zurim samo poprskam tecnost za pranje stakla (zimsku do -20) koji odmah restvori led, a brisaci obrisu bez problema - prethodno ih naravno odlepim od takla... jedino sto se uskoro ponovo zaledi, pa moram dva puta... a kad se ne zurim imam teleskopski brisac stakla, kojim gumom izgrebem inje sa stakla.

Za sad nije bilo debelog leda ove zime, a sneg dok je padao cistio sam ga tri puta dnevno (jer toliko puta dnevno I sedam u kola), tako da mi ostaje samo tanak sloj inja od jutarnjihmrazova.

Edited by ata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav!

Ja sam uzeo ove pre neki dan u Tempu, bilo je u setu sa tecnoscu za soferku i onom malom bocicom za bravice i kedere! Naprskam, ostavim da odreaguje 30 sec, ukljucim brisace i prednje i zadnje, i sve se skine. Ostatke obrisem krpom i mirna Backa

 

cxca98721.jpg  cxca98722.jpg
 
 
Edited by neshaoct
update linkova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo vec kod zimskih radosti, bio sam pre neki dan do Ristica da sredim ključ na firminim kolima i dodjosmo nekako do toga šta stavljati u brave da ne lede... bio je izričit WD40 i tačka. Ja krenuo a nagrizajuće dejstvo wd40 itd... i on mi je dao ovako objašnjenje:  glicerin ostali gelovi su dobri dok je hladno, brava ne ledi ali kad krene toplo vreme onda se zacementiraju i zeznu bravu a što se tiče wd40 i nagrizanja on kaže da su nove brave mahom pravljene od dur aluminijuma i nema nagrizanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam godinama koristio mesavinu glicerina i motornog ulja i nikakvih problema nisam imao.

Spric sa iglom, prvo po koja kap jednog u bravu, onda drugog, pa se malo razradi...

 

Probao sam pre toga sve zivo, ali ovo je najbolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...