Jump to content
FAS Goran
Deda Jung

Fiat 500L - alu felne 16-ce / 17-ce / 18-ce?

Recommended Posts

Kako sam ja dobio informaciju od Fiat call centra, ti senzori su vezani sa ABS-om tako da, prilikom promena tockova ne bi trebalo da utice na njihov rad. A i nije mi jasto sta ce vam. Meni se taj senzor aktivirao u voznji, na otvorenom putu, ja stanem a ono nista sve OK. Resetujem ga i vise se nije javljao.

Cek da nisi nesto pobrkao? Ima senzora koje idu preko ABS-a. Oni mere obim tocka,kad se on izduva smanju mu se obim i on se okrece brze i onda upozoravaju na smanjenje prtiska. Ja mislim da 500L ima senzore u gumama,na ventilu koji salju signal centralnom kompu o pritisku u gumi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja mislim da mere pritisak i javljaju ako/kad je manji itd , hteo ja da kupim preko ebaya al koj ce mi moj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzori se nalaze na ventilima sa unutrasnje strane felni i salju signal do centralne jedinice. Nemaju veze sa ABS-om. Ako stavis felne bez senzora ili ako zamenis mesta senzorima sijace lampica kao da ti je neka guma izduvana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidite, ja cam prenosim ono sto je meni call centar rekao. Burazer se iznervirao na servisere i zvao call centar da se zali na njih i sve ostalo sto autu nedostaje, a pored toga naveo je i senzore za pritisak jer je izbusio gumu a senzor se nije oglasio.

Kao odgovor od njih sam dobio da taj senzor radi preko abs-a i da ne moze da se aktivira ako auto nije u pokretu i da moras da se kreces najmanje 15km/h. To je u neku ruku i logicno, jer da je senzor na ventilu onda bi se senzor oglasio cim upalis auto na parkingu.

Meni se jednom aktivirao taj senzor u voznji, ja odmah stao, pogledam gume - sve ok, resetujem indikaciju i nastavim da vozim. Nisam ni dopunjavao gume ni proveravao pritisak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uff otisli smo u off ode teme felne...

PItanje sam postavio iz sledćeg razloga od 2014 sva nova vozila  moraju biti opremljena TPMS_om. Pošto nameravam da kupim set čelicnih felni 15" za zimske gume( na autu kad stigne bice alu felne 16" 5A6).

Pošto ne volim  pištanja ni lampice koje neprestano sijaju cilj mi je bio da saznam  šta se dešava kad stavim aftermarket felne. Nasao sam na netu podatak  da postoje senzori u tockovima. Kako se ocitava signal koji oni salju da li preko ABS a (sto je neverovatno ) ili preko nečg drugog  znam. U svakom slučaju sačekaću da mi auto stigne pa ću da vidim  šta je i kako je.

 

 

Pa vidite, ja cam prenosim ono sto je meni call centar rekao. Burazer se iznervirao na servisere i zvao call centar da se zali na njih i sve ostalo sto autu nedostaje, a pored toga naveo je i senzore za pritisak jer je izbusio gumu a senzor se nije oglasio.

Kao odgovor od njih sam dobio da taj senzor radi preko abs-a i da ne moze da se aktivira ako auto nije u pokretu i da moras da se kreces najmanje 15km/h. To je u neku ruku i logicno, jer da je senzor na ventilu onda bi se senzor oglasio cim upalis auto na parkingu.
Meni se jednom aktivirao taj senzor u voznji, ja odmah stao, pogledam gume - sve ok, resetujem indikaciju i nastavim da vozim. Nisam ni dopunjavao gume ni proveravao pritisak...

Opet sam zbunjen ko je zvao call centar ti ili burazer, da li za isti automobil il ne i šta su burezeru rekll  a šta tebi ?

Edited by NeleT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma isti auto je u pitanju, moj rodjeni brat. nego ja bio u guzvi pa on zvao u moje ime (a i voli vise da se svadja od mene ☺). E sad moguce je da se sistemi razlikuju od godine proizvodnje, moj auto je 2015.

Nadam se da sam sad bio jasan, nego skratio sam pricu i opisao samo deo zalbe za senzore pritiska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komplikujete isuvise.Kad dobijes auto videces kakav sistem ima.Mozes i po ventilu da vidis.Kod mene je metalni.

Kia npr ima direkt tpms,tj ventil senzor na svakom tocku.Kazu da aftermarket senzor kosta oko 60 evra.

Jedan decko sa foruma je stavio aftermarket alu na 500l,tj alfine felne i nema lampice,sto znaci da 500l koristi indirekt tpms,preko senzora abs,tj meri obim tocka pri okretanju.Pisano je vec par postova iznad.

I mogu vam reci da vam zavidim na indirektnom tpms jer je jeftinije za vlasnike.Vulkanizer moze lagano da sjebe ventil,tj senzor ako ne pazi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

jbs senzor kada moras da se kreces da vi ti javio mali pritisak  :thumbdown:

 

znaci ako je busna skroz zaleti ga sjebi i gumu i felnu pa ce da ti senzor javi  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam isao u auto kuću jer mi je stigao auto i isao  sam da potpisem ugovor za kredit.... na licu mesta sam pitao i dobio sledecu informaciju. Fiat 500L  ima TPMS senzore u točkovima.

Cena pojedinačnog senzora je 4000 din (pa puta 4)

Inače felne 5A6 sasvim lepo izgledaju na pastelno crvenom 500l_u :fun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam isao u auto kuću jer mi je stigao auto i isao  sam da potpisem ugovor za kredit.... na licu mesta sam pitao i dobio sledecu informaciju. Fiat 500L  ima TPMS senzore u točkovima.

Cena pojedinačnog senzora je 4000 din (pa puta 4)

Inače felne 5A6 sasvim lepo izgledaju na pastelno crvenom 500l_u :fun:

 

Meni su rekli da je cena 12 000 po komadu. I to je prvo morao da salje upit fabrici jer nisu imali u programu senzore. U kojoj AK si bio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u AK Kole. Inace meni je i tih 4000 po komadu puno a kamo li 12 000. Kolega je za BMW 3 platio kod ovlasecnig dilera 60 e po komadu. Ja cu senzore da naručim preko E_bay a.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja sam zvao koleta,i covek je trazio 5 min po kompu i cuo sam kako se zivcira jer ne moze da nadje te senzore :D I na kraju mi je rekao da ostavim broj i da ce mi javiti kad posalje upit fabrici. Pozvao me posle 2 sata i rekao da je 12 ooo. Ja ga lepo pitam da li je to za sva 4 tocka,on kaze ne,to je po tocku. I rece da su skupi zato sto su to krajslerovi senzori. Icicu ovih dana da porucim felne pa cu jos jednom pitati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu skupi sto su "krajslerovi" nego su skupi sto se neko u autoindustriji lepo setio da dere potrosace,a sve zarad bezbednosti.

Mada kada citam UK forume,koliko debila ima,nije ni cudo da im trebaju senzori,jer npr aku i gume proveraju-NIKAD..Rok trajnosti im je 5-6 godina,mogu da se ostete lako na masini za skidanje gume nestrucnim rukovanjem.Ostecuje ih voda,so....Postoje kitovi za reparaciju i zamenu pojedinih delova sa preporukom da se menja na godisnjem nivou.

A u krstenim zapadnim zemljama ne mozes da prodjes tehnicki ako nisu ispravni a deo su opreme auta.

I naravno kostaju od 100 evra pa navise po komadu.

Zamenski kostaju oko 70 evra.

Traka preko lampice izgleda kao najbolje resenje :smoke:

I treba probati da li senzori sa celicnih odgovaru na alu felne zbog ugla postavljanja.KOd nekih marki moze,a kod nekih ne.Ali je i dalje sve to jedna "mracna soba" kako kod nas tako i na zapadu jer se od skora pocelo masovno uvoditi.

 

Btw, 4 origigi senzora za hyu-kia na korea parts izadju oko 100 evrica.Toliko kosta jedan ovde.

Ali treba znati to naruciti preko nekog posrednika....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja informaciju pošto kupio po to i prodao. Nemam nameru da bacam tolike pare na senzore. naručiću ih sa E bay a jer su mnogo povoljniji, da li su Krajslerovi ili neki aftermarket baš me briga bitno da rade na 433 MHz .

Inacae da se pohvalim juce sam preuzeo auto https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/69605-fiat-500l-14-95ks/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti senzori inace kostaju oko 30eur po komadu,ali su udarili cenu. Nele kad ih montiras javi da li rade,pa da ih porucim preko neto ako su ok,i ako mozes stavi link da vidim koje si tacno porucio. Hvala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja da se umesam... ako su senzori takvi kako vi pricate zasto se senzor na mom 500L-u nije aktivirao kada su deca ispustila gumu na parkingu?

Mozda postoje dve vrste senzora koje su ugradjivali, jedne koji rade preko abs-a i oni su skuplji i ovi koji se ugradjuju na ventilu.

 

Trebalo bi i ja da kupujem celicne felne i zimske gume pa da znam sta da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako su mi rekli  nece snzor poslati signal da se nesto desava sa pritiskom ako se on malo spust, sa recimo 2 na 1,5 bar vec kad padne na  recimo 0,5 bar ( nisam siguran da sam dobro zapamtio)

Ne postoje dve vrste senzora vec dve tehnologije preko kojih radi TPMS . Direktna metoda merenja pritiska u gumama preko senzora u tockovima na ventilu(500L koristi ovu tehnologiju) koji direktno mere pritisak. Indirektna metoda koja koristi već postojeće senzore koje koristi ABS sistem i oni mere obim točka.

Kada sam prvi put postavio pitanje oko tipa TPMS_a, zanimalo me da li cu biti izlozen dodatnom trosku  kupovine senzora koji idu na ventil,  za celicne felne koje na,eravam da kupim za zimske gume, ukoliko 500 L  koristi tu tehnologiju. Nazalost moracu da potrošim nekek pare na senzore. Da sistem TPMS radi preko ABS _a ne bi morao da trosim dodatne pare

A sto se tiče cene senzora to zaista moze da bude  "lep" trosak. Valjda ce ovo sto budem narucio preko Ebay _a raditi kako treba, jer mene užasno nerviraju bilo kakve lampice na instrument tablikoje sijaju  a ne moraju. ostaviću link kad bidem naručio (nadam se da smem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali nije mi jasno kako tebi pricaju da su senzori na ventilu a meni su u servisu rekli da su povezani sa absom. To mi potvrdio i fiatov call centar. Zato je razlog sto mi se nije upalio TPMS kada su deca ispustila gumu na parkingu (skroz).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi bilo koji sistem TPMS odreagovao auto mora da je u pokretu. Na parkingu ne verujem da ce odreagovati bilo koji sistem.

Gledao sam juce na YouTube _u klip sa Crash testa u jednom trenutku se vidi dia u felni postoji deo koji "visi "sa ventila  a ne otpada sa gomilom drugih delova koji lete unaokolo .

 ako pogledas dovoljno pazljivo snimak između 0:18 i 0:22 u tih par frejmova moze da vidis o cemu pricam.

 

 

Kod nas u servisima sam se naslusao svacega, necu u to da ulazim. Vidim sta se prodaje na netu, i nekeko to mi je merodavno

http://shop.500madness.com/index.php?route=product/product&product_id=264

http://www.partsgeek.com/catalog/2014/fiat/500l/body_mechanical_-ar-_trim/tire_pressure_monitoring_sensor.html

 

PS Kolega mi kaze da se na Epeer u vidi da postoji Senzor u tocku,  moracu da potrazim posto ja to nisam video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' ima nekog od forumasa iz Novog Sada (Veternika) ko je rad da mi pomogne. Nasao sam u Veterniku jednog lika koji ima celicne od 16" ali nikako da nadje vremena da mi posalje slike, sve u nekoj guzvi. Znaci, samo da mi pogleda u kakvom su stanju i da mi javi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...