Jump to content
FAS Euroauto Goran
neshaoct

F1: Williams

Recommended Posts

Plašim se da će za koju godinu promeniti i ime.
Šteta, oni su uz McLaren i Ferrari formula 1. Ostali timovi dolaze i prolaze, ova tri tima su ono što je F1 bila i nadam se da će u nekom budućem vremenu ponovo biti. Ova današnja F1 je izgubila svu draž. Danas je gledam po navici, a nekada sam jedva čekao nedelju u 14 časova za evropske trke i navijao sat za Australiju i Japan. A formulu pratim od kraja 80-ih godina ( pazi sad ) prošloga veka.

Poslato sa NOVA 5T pomoću Tapatoka

Ja se nadam da ce nekako udanuti vazduh, kao sto se donekle vratio i McLaren. Mada, oko imena tima, pisano je ranije...

Takodje pratim F1 od tog njenog zlatnog perioda, a ogromna mrlja koja je ostala vezana za ovaj veliki tim je 1.5.1994. Desavanja neposredno pre i posle tog dogadjaja, kao i sva kasnija koja su usledila. Upravo sve to je dovelo do velikih kontraverzi, brojnih teorija zavere, do stavova da ih je samo stigla ruka sudbine...

Kapito direktor Vilijamsa

Williams 2020 boje01.jpg

Jost Kapito postavljen je za direktora ekipe Vilijamsa, dok će Simon Roberts i dalje imati funkciju prvog operativca. Tokom protekle godine tim iz Britanije je promenio vlasničku strukturu. Prodani su Dorilton Kapitalu kako bi uspeli da prevaziđu tešku finansijsku situaciju. Frenk Vilijams i njegova ćerka Kler potpuno su se povukli iz nekada porodičnog biznisa, dok je Roberts postavljen na čelo tima prema odluci čelnih ljudi američke kompanije. Sada je za direktora posavljen 62- godišnji Kapito, kome će Roberts podnositi račune.

Nemac ima ogromno iskustvo u svetu autombilizma. U poslednje vreme najveće uspehe je napravio sa Volkswagenom, sa kojim je od 2013. do 2016. godine dominirao u Svetskom reli šampionatu (WRC). ''Velika mi je čast što su mi u Viljamsu pružili priliku u ovim teškim vremenima. Za mene je ovo ogroman izazov. Ubeđen sam da zajedničkim snagama možemo mnogo toga da uradimo'', rekao je Kapito. I u narednoj sezoni za ekipu Vilijamsa voziće Džordž Rasel i Nikolas Latifi.

preuzeto sa - Auto Blog

Dženson Baton se vratio u Vilijams

179366-baton.jpg

Šampion Formule 1 iz 2009. godine Dženson Baton vratio se u ekipu Vilijamsa u svojstvu ''višeg savetnika'', potvrdio je ovaj tim. Baton je član ''Vilijams Rejsinga'' postao još 2000. godine kada je imao 20 godina, a sada se vraća u tim - potpisao je višegodišnji ugovor, prenosi Sport Klub.

Britanski vozač je svoju prvu priliku u F1 dobio kao timski kolega Ralfa Šumahera, a pružio mu ju je Ser Frenk Vilijams, a mladi Baton je tada impresionirao osvojivši čak i četvrto mesto na VN Nemačke. Baton je posle vozio za Beneton/Reno, BAR, Hondu, Meklaren i Bron, u kojem je osvojio titulu svetskog prvaka. Donosi veliko iskustvo u Vilijams budući da je u karijeri vozača ostvario 15 pobeda, a 50 puta se plasirao na podijum, a vozačku karijeru u F1 okončao je 2017. godine. ''Oduševljen sam prilikom da radim ovde. Ovde sam debitovao pre 20 godina, a imam osećaj da nikada nisam ni napustio tim. Ser Frenk Vilijams je imao poverenje u mene i na tome ću mu večno biti zahvalan'', izjavio je Dženson Baton povodom novog angažmana.

preuzeto sa - Auto Blog

Williams će pokazati svoj novi bolid 5. marta

Tim Vilijamsa je promociju svog novog bolida za 2021. godinu zakazao za 5. mart. Novi bolid kog će voziti Džordž Rasel i Nikolas Latifi će nositi naziv FW43B i javnost će ga prvi put videti 5. marta. Vilijams je peti tim koji je zvanično obelodanio kada će predstaviti svoj bolid posle Meklarena, Alfa Taurija, Alfa Romea i Mercedesa.

Vilijamsova promocija je inače samo nedelju dana pre testiranja u Bahreinu, a za sada je to ekipa koja je zakazala najkasniju promociju. 2021. godina treba da bude godina preporoda ove čuvene ekipe jer će u potpunosti biti pod vlasništvom američkog investicionog fonda Dorliton Kepital koji je ekipu kupila u avgustu 2020. Iako porodica Vilijams u potpunosti izlazi iz ekipe, ime i brend će ostati. Cilj tima za 2021. će biti da se približe i da ugroze prve rivale Alfa Romeo i Haas.