Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Zimske gume od 1. novembra i samo ako ima snega / Zimska oprema

Recommended Posts

Letnje gume još ne morate da menjate

 

letnje gume.jpg

 

Pravilnik o tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima nalaže da od 1. novembra do 1. aprila sva vozila u Srbiji moraju biti opremljena zimskom opremom ako su zbog vremenskih uslova na kolovozu sneg, led ili poledica. Vozačima je ostalo oko nedelju i po dana, tačnije do 1. novembra, da na vozilima postave zimske pneumatike. Kako piše RTS, zbog visokih temperatura za ovo doba godine, međutim, neće biti pisanja kazni, pa dok vremenski uslovi dozvoljavaju vožnju mogu produžiti i sa letnjim gumama.

 

Stručnjaci, ipak, upozoravaju da se u ranim jutranjim satima u jesen na kolovozu stvara zbog lišća, blata od traktora, opasno klizava podloga pa treba biti oprezan prilikom kočenja i zaustavljanja. Zaustavni put sa letnjim gumama je nekoliko puta duži nego sa zimskim, a najčešća greška vozača u ovim danima na auto-putu jeste to što ne drže dovoljno rastojanje. ''Preporučujem da se vozite na rastojanju ako ga opredeljujemo vremenski od tri sekunde, a ako ga opredeljujemo prostorno onda je to od 70 do 100 metara pri brzinama od 100 do 120 Km/h'', rekao je Milan Vujanić iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Savet stručnjaka je da ako baš uletite u vremensku nepogodu, a imate letnje gume, najbolje bi bilo da zaustavite vozilo i sačekate da nepogoda prođe. Ukoliko baš vozite po kiši ili magli, trebalo bi na vreme obaveštavati druge vozače o svojim namerama. ''Treba blagovremeno upozoriti vozače koji su iza nas o namerama zaustavljanja, skretnja isključivanja i uključivanja, jer te radnje dovode najčešće do opasnih situacija i sudara'', istakao je Vujanić.

 

Gužve za zamenu zimskih guma nema, a cena je ostala ista - oko 600 dinara po točku sa montiranjem i balansiranjem.

Cene novih zimskih pneumatika kreću se od 5.000 do 25.000 dinara.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 1. novembra obavezne zimske gume

 

UltraGrip Performance SUV 11.jpg

 

Od 1. novembra do 1. aprila vozači su u zakonskoj obavezi da na automobilima imaju sve četiri zimske gume, ukoliko je na kolovozu sneg, led ili poledica, saopštila je Agencija za bezbednost saobraćaja.

U navedenom kalendarskom periodu, izvan naseljenih mesta obavezno je (u prtljažniku) imati lance koji se, ukoliko je sneg na kolovozu, montiraju na pogonske točkove i to na onim saobraćajnicama gde je označena obavezna upotreba. Iz Agencije su naveli da dubina gazećeg sloja na pneumaticima mora biti minimum 4 mm, da se ne smeju postavljati pneumatici sa klinovima kao i da je gume starije od pet godina potrebno detaljno kontrolisati jednom godišnje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske gume obavezne od 1. novembra

 

197099-Continental 1.jpg

 

Agencija za bezbednost saobraćaja podsetila je vozače da je od 1. novembra ove godine do 1. aprila 2021. obavezna upotreba zimske opreme na vozilima na putevima Srbije. U saopštenju Agencije ističe se da zimska oprema obuhvata zimske pneumatike na svim osovinama, a da dubina gazećeg sloja na pneumaticima ne sme biti manja od četiri milimetra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoce li vec posle toliko godina vest o zimskoj opremi biti objavljena u skladu sa propisom? Sad cu opet da slusam mesec dana kako panice ljudi i zure da stave zimske gume da bi posle opet bilo utvrdjeno da je to obaveza samo u uslovima leda, snega i poledice na kolovozu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se prosle godine raspravljao sa kolegama u kancu bas tu negde pred prvi novembar.. uhvatila ih frka, kod vulkanizera guzve, ne stizu da zamene gume. Ja im objasnjavam da zimske gume treba da imaju samo ako je sneg, led, stagod.. ne, od prvog novembra su obavezne gume, gledaju me ko debila. I u jedmom momentu jedan od njih izgugla i krene da cita: 'EVO MARE, LEPO PISE. ZIMSKE GUME SU OBAVEZNE OD PRVOG NOVEMBRA DO PRVOG APRILA... (i onda krece ona mirnija, stalozenija boja glasa) .. 'ako na kolovozu ima snega, leda ili poledice....' ni 'izvini' nisam dobio :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni na kraj pameti mi nije da po ovim temperaturama stavljam zimske gume.
Tek kad krene da ledi sve zivo oko mene. :D

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošle godine ih ni nisam stavljao iako sve sa felgama vise u garaži. Ove godine sam promenio auto pa ih ni nemam a ne pada mi na pamet da ih kupujem.  Stajaće i propadati beskorisno. Ako baš bude snega a baš taj dan budem morao negde ići  uzeću taxi i briga me za zimske gume. Zadnjih 5 godina je bilo 10 dana sa snegom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prošle godine ih ni nisam stavljao iako sve sa felgama vise u garaži. Ove godine sam promenio auto pa ih ni nemam a ne pada mi na pamet da ih kupujem.  Stajaće i propadati beskorisno. Ako baš bude snega a baš taj dan budem morao negde ići  uzeću taxi i briga me za zimske gume. Zadnjih 5 godina je bilo 10 dana sa snegom. 

Ja cu da cekam zadnji trenutak mada vrlo je moguce da necu ni da se mlatim sa zamenom. Posebno sto sam 99% vremena u gradu a tu se rasciscava cesto. A i snega imamo minimalno.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako nam i treba kada imamo (FOTO+VIDEO) medije, a i ljude koji sve uzimaju zdravo za gotovo.

Licno sam misljenja da ovakve tekstove uopste i ne treba objavljivati na forumu. Vec na naslov teksta "Zimske gume obavezne od 1. novembra", hteo sam da dodam "ako su na putu sneg, led ili poledica". Ali svi ste vec lepo rekli sustinu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je prioritet dobra, da ne kažem vrhunska guma i tu neću da štedim ali uvek rado čitam testove zimskih guma gde za usporedbu stave i jednu letnju gumu.  Do sada niti jedna zimska guma nije bila blizu letnjoj što se tiče kočenja na suvom i mokrom. 

E sada možda je problem što se testovi na mokrom izvode na poligonima gde je temperatura veća od nekih  5-10 stepeni  ali kod nas je velik deo zime odnosno jeseni i proleća  u temperaturi oko 10 stepeni. 

Ponavljam put kočenja mi je prioritet i barem što se testova guma tiče  na suvom i mokrom letnja guma je po meni sigurnija. 

Naravno na snegu sa letnjim gumama je problem  i pokrenuti se sa mesta! 

Možda grešim i voleo bih da me ispravite ako grešim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je u Srbiji naj voziti all season gume, nema cimanja oko menjanja guma, felni. Vozim MICHELIN CrossClimate vec 3 sezone bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/31/2019 at 9:50 PM, neshaoct said:

U navedenom kalendarskom periodu, izvan naseljenih mesta obavezno je (u prtljažniku) imati lance koji se, ukoliko je sneg na kolovozu, montiraju na pogonske točkove i to na onim saobraćajnicama gde je označena obavezna upotreba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Znaci od ove godine lanci za sneg su obavezni bez obzira na vremenske uslove? Da li neko uopste proverava postojanje lanaca u autu ako nema snega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li već sada treba stavljati zimske gume ili sačekati?

 

opel corsa zima 2010.jpg

 

Od 1. novembra počinje zakonska obaveza da automobili moraju da imaju zimske gume, ali samo ako je put pokriven snegom, ledom ili poledicom. Dakle, ako na putu nema snega, leda ili poledice, i nakon 1. novembra mogu da se koriste letnje gume. Neki vozači to zaborave, a neki jednostavno žele da ''reše'' tu obavezu i da ne razmišljaju o gumama do proleća. Međutim, često sebi tako čine medveđu uslugu. I nakon 1. novembra maksimalne dnevne temperature mogu da budu do 25 stepeni ili čak i više, a korišćenje zimskih guma pri visokim temperaturama, naročito u kombinaciji sa visokim brzinama, donosi razne negativne efekte.

 

Koje mane imaju zimske gume pri visokim temperaturama?

Zimske i letnje gume su napravljene od smeše prilagođene niskim ili visokim temperaturama. Stoga, zimske gume ispoljavaju sledeće mane ako ih koristimo pre nego što temperature dovoljno padnu:

  • brže se troše - zimske gume su napravljene od mekše smeše, koja se pri visokim temperaturama znatno brže troši, naročito pri oštrom kočenju, skretanju i ubrzavanju.
  • lošije koče - mogu ozbiljno da produže put kočenja, što pri višim brzinama može da dovede do udesa koji biste mogli da izbegnete da ste imali letnje gume.
  • lošije ponašanje u krivinama i pri oštrim manevrima - slično kao kod kočenja, zbog specifične smeše koja suviše omekša pri visokim temperaturama, jednostavno ne mogu da drže asfalt kao što to mogu letnje. Takođe je veća mogućnost udesa.
  • veća potrošnja goriva - zimske gume generalno imaju veći otpor kotrljanju, a kada se pri višim temperaturama suviše ''razmekšaju'', to još više dolazi do izražaja.

Zato ne treba žuriti i montirati zimske gume ukoliko su vremenski uslovi daleko od zimskih. Ovo nije savet da vozite celu zimu na letnjim gumama!

Savet po pitanju preranog stavljanja zimskih guma nipošto ne treba shvatiti kao savetovanje da celu zimu vozite na letnjim gumama, te da samo izbegavate vožnju kada ima snega i leda. Naprotiv!

Stručnjaci kažu da je temperatura od 7 stepeni Celzijusa okvirna granica koja bi trebalo da posluži kao odrednica kada treba menjati zimske i letnje gume. Naravno, rano ujutro može da bude 5 stepeni, a u podne 16 stepeni. Situaciju dodatno komplikuje i činjenica da u ovo vreme mogu da se smenjuju periodi od po nekoliko toplih i hladnih dana. Kada onda menjati gume?!

 

Naglašavamo da temperatura od 7 stepeni Celzijusa nije neka magična granica nakon koje se će se letnje gume pretvoriti u bundeve, već se nakon raznih testiranja utvrdilo da se ispod ili iznad te temperature u proseku osećaju znatno veće razlike u karakteristikama zimskih i letnjih guma. Zato nema univerzalnog odgovora - to pitanje morate sami da rešite, u zavisnosti od vremenske prognoze, područja na kojem živite, doba dana kada najčešće vozite... Naprimer, ako često vozite rano ujutro i kasno uveče, kada su temperature znatno niže u odnosu na sunčani deo tokom dana, a pritom živite u ''hladnijem'' regionu, veoma je pametno staviti zimske gume ranije, bez obzira što preko dana može da bude sunčano i toplo. Pritom, nisu ni sve zimske gume iste, tj. napravljene od iste smeše. Stoga nema potrebe da se suviše opterećujete praćenjem temperature, već kada vidite da se najavljuje ''prava zima'', menjajte gume. Nemojte da idete u krajnost i da čekate sneg. Kada metereolozi najave sneg ili sneg već padne, kod vulkanizera obično bude gužva, pa i taj problem treba uzeti u obzir.

 

preuzeto sa - polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vau koliko nam godina trebalo da imamo jednu objektivnu vest o pocetku zimske sezone.

 

 

Gde je ono uzas, evo kakve kazne mozete da dobijete danas ako nemate zimske gume na autu. Skandalozno, kazne za vozace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@YUgisa

Apsolutno si u pravu, to sam bas i ja primetio. Mozda cak i po prvi put, ove sezone nema onih vristecih, tabloidnih FOTO+VIDEO :) naslova, "Ako nemate OVO, ceka vas ONO", "Saznajte kolike vas KAZNE cekaju od 1. novembra" i sl.

I meni bi bilo glupo da pumpam takve naslove, na ovakvom suncu i 20 i kusur stepeni napolju :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trošite gume ako imate 2 seta da ne prodje posle 5 godina a zimske gume kao nove,mislim na dubinu šare . Drugar je sada prodao zimske potrošio 1,5 mm vozio 5 zima po 2-3 meseca. Sve kao nema snega nekad je i krajem decembra stavljao

Edited by dach@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozili smo nekad sta smo imali i nista nam nije falilo, imao sam ford sieru zadnja vuca naravno vozio celu zimu na letnjim 215/55-16 pa cak i po snegu i to nije bila neka sara pa nigde nisam stao ili izleteo, doduse to po snegu je bila iskljucivo gradska voznja, na jugicu sam vozio T200 cele godine, cale imao neku kompenzaciju svojevremeno i dobijemo gomilu T200 guma, rasprodamo a sebi ostavimo 2-3 seta mahom su 13ice i bile i teraj dok moze :)

Iskreno sad bih vozio celu sezonu na letnjim da nije situacija da mogu da te kazne, sneg je mahom kratkog daha ako i napada brzo ga ociste ili se otopi a sto ostaje po nekim nebitnim ulicama i sl. nema veze bitno da su glavne dzade bez snega a i mogu da preskocim neki dan voznju ako bas napada sto generalno i radim kad mi nije nuzda da palim auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je zanimljivo da se u Republici Srpskoj (a i u ostatku BiH) pod zimskom opremom racunaju i letnje gume i lanci u gepeku :D. Doduse, ima delova u RS gde temperatura vrlo retko pada ispod nule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...