Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Zimske gume od 1. novembra i samo ako ima snega / Zimska oprema

Recommended Posts

Kako je što se tiče lanaca? Jel oni moraju da se imaju u autu od danas ili samo u slučaju snega? Pošto su meni moji lanci u Trsteniku, a zbog obaveza ne mogu da odem tamo pre sledećeg vikenda.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lanci su ranije bili obavezni samo tamo gde postoji saobracajni znak koji propisuje obaveznu zimsku opremu, kao sto je npr. na usponu na neko  brdo... i vazila je samo kada je na kolovozu odredjena kolicina nerasciscenog snega. Nije bilo obavezno imati ih na putevima van grada gde nije bilo tog znaka - npr. kroz ravnicu... ne znam da li se nesto promenilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja razumeo , lanci su obavezni samo ako ideš van naseljenog mesta . E sad , dal važi samo ako ima snega ili stalno ne znam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto, samo van naseljenog mesta kao zimska oprema (zato može da bude zeznuto jer su postavili gomilu znakova kraj naseljenog mesta). Znakom je definisano na kojim deonicama je obavezna upotreba lanaca. Ostalo po volji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta bese sa onim znakom na kome su nacrtani lanci? Da li je tamo obavezno staviti lance? Da li zavisi od toga koliko je dubok sneg? Ko odredjuje kada ih staviti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta bese sa onim znakom na kome su nacrtani lanci? Da li je tamo obavezno staviti lance? Da li zavisi od toga koliko je dubok sneg? Ko odredjuje kada ih staviti?

Kad ne možeš dalje bez njih-namontiraš ih i teraš.

Mislim da smo svi trebalo da montiramo lance juce i da ne skidamo do prvog aprila, sto je sigurno sigurno je :D

Ja obavezno kažem čika vulkanizeru da mi napumpa zimske gume zimskim vazduhom. Ee, trebalo je da iz Švice doteram par kubika alpskog da imam da dopumpam kad treba. :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas legla zimska obuca - Matador MP92 Sibir Snow. Nisam hteo vise da cekam i razmisljam o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje sam namontirao celicne felne i zimske gume, napred stavio nove wintere a pozadi polovne gume. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi šta ćemo? Stiglo proljeće kad mu vrijeme nije, snijega po dugoročnoj prognozi neće biti, dnevne temperature će se vrtjeti oko 10C.  :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi šta ćemo? Stiglo proljeće kad mu vrijeme nije, snijega po dugoročnoj prognozi neće biti, dnevne temperature će se vrtjeti oko 10C.  :question:

Ja bih ipak jos malo da se saceka. Mozda bas budem morao negde nocu da odvozam kad bude oko 0C. Do 10C nije strasno ako se vozi sa zimskim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas odradio zamenu, i sada malo odmaram leđa.

 

Koliko Stilova Dynamic alu felna ima kg ?

Ko da je od gvožđa prave. Došlo mi da je isečem da vidim da nije punjena nečim. Leđa mi otpala dok sam spuštao gume sa I sprata.

Da nije krokodilke 

 

DIZALICA_HIDRAULI_NA_2t_KROKODILKA_WOMAX  

 

definitivno bi pao na nos.

 

Dakle danas kada sam video temp preko 20 C, kap je prelila čašu i vraćen letnji set. 
I ako bude snega u martu sumljam da će se zadržati.

 


Prognoza

 

 

zima_2014.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vreme je za zamenu guma

 

zimske%20gume.jpg

 

Mnogi vozači 1. novembar dočekuju sa zebnjom. Od tog dana, kada je na kolovozu sneg ili led, obavezne su zimske gume, koje za prosečan automobil, sa montažom, koštaju oko 200 evra. Vozačima je jedna od mogućnosti da ne voze u vreme padavina ili da kupe polovne zimske gume, koje mogu biti ''mačka u džaku'' i još lošijeg kvaliteta nego već postojeće, letnje. Dilema je mnogo, a iz Uprave saobraćajne policije upozoravaju vozače da će se zakon striktno sprovoditi.

Na tržištu ne vlada euforija kao prošlih godina. Naši vozači navikli su na nova pravila pa tako mnogi od njih imaju po dva para guma i redovno ih menjaju. Nema ni gužve, kažu u vulkanizerskim radnjama, a najveće probleme predstavljaju pneumatici koji se kupuju na buvljim pijacama i od preprodavaca, upola cene. Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da za zimske gume nije važna samo dubina šare, već i starost. Vlasnik jednog servisa kaže da mnoge gume ne mogu da montiraju jer su one izobličene, a to, kako upozorava, direktno utiče na bezbednost. U ovlašćenim servisima upozoravaju vozače da moraju imati odgovarajuće pneumatike i da je montaža starih mač sa dvostrukom oštricom. ''Najbolje je kupovati nove gume jer smo tad sigurni da su one proizvedene ove ili prošle godine''.

 

U MUP-u u kažu da će postupati u skladu sa zakonom

''Zakon je jasan - u periodu od 1. novembra do 1. aprila, u slučaju padavina, snega ili leda na kolovozu vozači su dužni da na sva četiri točka imaju zimske gume, dubine šare najmanje pet milimetara'', kaže načelnik Saobraćajne policije Srbije Vladimir Rebić. Što se tiče izbora guma, jedna od mogućnosti su i takozvane M+S gume koje su pogodne za lošije vremske prilike ali one su kompromis o kojeme stručnjaci imaju podeljena mišljenja. Leti su suviše ''kabaste'' i bučne, brze se troše, a zimi kod velikog snega nisu kao gume sa kramponima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvih 5mm to si bolidi! Pa proizvođač je na svakom pneumatiku vidno naznačio(u vidu ispupčenja u kanalu) do koje dubine šare se guma tera bez posledica a čak i ispod te "oznake" samo predlaže češću kontrolu guma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedu g*vna, opet.
Evo na sajtu AMSS, prepisan je zakon, jedan clan kaze
 

Član 113.


 Zimska oprema motornih vozila, osim za vozila vrsta L, K, T i C, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva:
 1) pneumatike za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow Winter i dr.) na svim  točkovima vozila vrste M1 i N1;
 2) lance odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka;
 3) za vozila vrsta M2, M3, N2 i N3 obavezni deo zimske opreme je i lopata, osim za vozila koja učestvuju u javnom gradskom prevozu.
 Dubina gazećeg sloja na pneumaticima za zimsku upotrebu ne sme biti manja od 4 mm.
 Na vozilima se ne smeju postavljati pneumatici sa klinovima.
 U periodu od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju biti opremljena zimskom opremom ako se zbog vremenskih uslova na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica. Van navedenog perioda vozila mogu biti opremljena zimskom opremom.
 Izuzetno od stava 4. ovog člana, u naselju vozila ne moraju biti opremljena lancima, odnosno drugim uređajima za povećanje trakcije.
 Oprema iz stava 1. tačka 2) ovog člana može se postaviti na točkove na delu puta koji nije označen znakom "lanci za sneg" samo kad je kolovoz prekriven snegom.
 Odredbe ovog člana ne odnose se na vojna vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa pandurima nekako ali sa ovim indijancima iz osiguravajućih kuća nikako ako nema zimskih guma a bila je neka havarija, bez obzira na krivicu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...