Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Zimske gume od 1. novembra i samo ako ima snega / Zimska oprema

Recommended Posts

Ova novija kola sa plastičnim branicima i raznim zaštitama ispod motora i nisu baš predviđeni za razbijanje snega. Malo nepažnje i ostane gomila plastike iza kola. 

Što se tiče prave zime , nismo je videli godinama. Ono malo više snega u februaru pre dve godine sam ja naručio da se malo poigram sa kontinentalkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde piše da morate vozit kad ima snega na putu i koliko ima takvih dana u BG i NS a pritom imate alternativna prevozna sredstva.

Živim u Sjenici da ono najhladnije mesto u celoj Srbiji, da ovde zna bit više snega nego na samom Kopaoniku i ako hoćete verujte mi da sam samo u jednoj situaciji stavio lance .

Desilo mi se par puta da sam krenuo izvan grada I da pocne ledena kisa koja se ponekad pretvori I u sneg... "sex" na drumu... na svakih par km po koje vozilo pored puta.

Slazem se da su lanci nepotrebni, zato sam I pitao da li moram da znam da ih montiram... ubacicu ih u gepek zbog policije jos nove, neotvorene 1. Nov.pa da ne brinem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova novija kola sa plastičnim branicima i raznim zaštitama ispod motora i nisu baš predviđeni za razbijanje snega. Malo nepažnje i ostane gomila plastike iza kola. 

Što se tiče prave zime , nismo je videli godinama. Ono malo više snega u februaru pre dve godine sam ja naručio da se malo poigram sa kontinentalkama.

Zato je moja Pandica zakon, ima sus pleh od celika debeo par milimetara. Nema zime da ce nesto da ostane iza auta. Posto zena ove zime najverovatnije nece raditi, vec se spremam za zimske igrarije sa Pandom... :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovo: vozac mora da ima sve 4 zimske gume ako pada sneg. Koji banana zakon isto kao banana drzava.

Pa jbt, zamisli ja na poslu (NBG) i vreme je ok. U medjuvremenu krene da pada sneg i ja krenem kuci (Vozdovac). Usput me navata pandur i pljusne mi kaznu.

Koja budalastina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i treba da te kazni ... lepo pise, od 1 novembra su obavezne ako je na kolovozu sneg, led, poledica, sto znaci da ti on ostavlja prostora da kad nema snega, leda i poledice mozes da vozis i sa letnjim gumama, a kad padne sneg onda vetar duva na njegovu stranu ...

 

mislim da su i oni malo zeznuli stvar sa tim glomaznim zakonima i uslovima ... lepo do 1 novembra do 1 aprila i dovidjenja ...a ne pre podne mozes da vozis, a popodne idi na autobus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promena, odnosno liberalizacija odluke da su zimske gume obavezne jedinu u slucaju leda i snega na putu u pomenutom periodu je klasicna politicko podilazenje nove vlasti osiromasenom narodu.

Ta odluka ima smisla samo ukoliko bi se postovala od strane disciplinovanih vozaca ili striktno i zestoko kaznjavala od strane policije ukoliko se prekrsi.

Istrazivanjima je dokazano da letnja guma nema ista svojstva ukoliko je temperatura niza od 7 stepeni a sto je slucaj u 95% vremena u pomenutom intervalu. Svaka drugacina odluka ima za posledicu smanjenu bezbednost na putu, odnosno vise povredjenih i vecu materijalnu stetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa istrazivanjima znaju svi ... da batalimo to, jer na to postoji replika da ako po klizavom putu sa najboljom zimskom gumom vozis 80 na sat, pri kocenju garantovano letis s` puta ...

 

zakon je napravljen tako kako je napravljeni i sta da se radi ... ja sam prosle godine vozio sa letnjim gumama i nisam imao problema ni sa klizanjem ni sa policijim, jednom su me zaustavili, proverili saru ... 3 mm, prosao sam uz upozorenje jer nije bilo snega na putu ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@francuz 69 zakon je jasan ako zelis da ga postujes. U tom slucaju ostavis auto i ides kuci prevozom ili pre nego krenes na posao gledas prognozu pa ne krenes autom uopste u danima kada je sneg moguc, ili stavis sve 4 zimske gume od 1. Novembra i vozis auto u skladu sa zakonom.

Slazem se da su zimske gume veoma opasne po mokrom kolovozu kada je temperatura nesto visa. Nisam primetio da su losije od letnjih po klizavom kolovozu jer ne vozim rizicno tada vec prema uslovima puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam sta je problem staviti zimske gume prvog novembra i miran si. Ne razmisljas dal ce sneg,dal nece...Ja zimske gume montiram iskljucivo zbog sebe i svoje bezbednosti a ne zbog zakona. Ja zivim na Dusanovcu,Pre par godina mi se desilo da sam otisao sa letnjim gumama u Kumodraz...Poceo je da pada sneg,kroz par sati kada sam krenuo kuci,malo sam se sankao sa kolima,ko zna kakav je Kumodraz to moze da potvrdi,gore kad nigde nema snega u Kumodrazu ga ima. Tada sam pogresio i nikad vise. Posle sam sa zimskim gumama isao bez problema,ali letnja nece. A bio sam sa porodicom u kolima,i jako los osecaj kada sam krenuo nizbrdo a on ide gde on hoce,i na kraju zavrsih udarcem u ivicnjak. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam sta je problem staviti zimske gume prvog novembra i miran si. 

 

problem je sto najjeftinije 4 zimske gume kostaju vise od prosecne plate koju nas covek zaradjuje ... kad na to dodamo, felne, montazu, balansiranje ... e to je vec veliki problem 

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ ali zago cetiri skuolje zimske gume koje ces koristiti 3 sezone (a i duze) kostaju manje nego manja steta nastala udarcem u drugi auto. Da ne govorimo ne daj boze o vecoj brzini, deci u kolima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o tome se razmislja tek kad se desi ... sve u svemu izgovora nema, zakon bi trebalo postovati, koliko smo u mogucnosti

 

znaci:

 

ko moze da kupi 4 nove gume taj kupi i ne interesuje ga ni da li ima snega ni da li nema snega na putu

ko ne moze da kupi nove, kupi polovne i tera tako dok moze ... prolazi i po putu i kod policije 

ko ne moze da se snadje ni za polovne, neka vozi samo kad nema snega na putu 

 

tako ja vidim ovu situaciju ... sta ga komplikujemo 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa brate,ako hoces da se vozis moras i da platis. I meni je mnogo,ne radim ni ja za milione,a opet kupim gume i vozim se koliko toliko bezbedno. Znam ja da je situacija teska,da svi zivimo od danas do sutra,ali kao sto kolega rece,ne kupujes te gume svake zime. Ipak se one voze par sezona. ;)

o tome se razmislja tek kad se desi ... sve u svemu izgovora nema, zakon bi trebalo postovati, koliko smo u mogucnosti

znaci:

ko moze da kupi 4 nove gume taj kupi i ne interesuje ga ni da li ima snega ni da li nema snega na putu

ko ne moze da kupi nove, kupi polovne i tera tako dok moze ... prolazi i po putu i kod policije

ko ne moze da se snadje ni za polovne, neka vozi samo kad nema snega na putu

tako ja vidim ovu situaciju ... sta ga komplikujemo

Ovo si dobro rekao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se pazljivo posmatra Tottijev video, primetice se da automobili nisu pravi :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, naravno da nisu pravi, ovo je ilustracija, ali postoje i pravi snimci koji isto to pokazuju.

 

Interesantna je druga cinjenica koja se vidi pazljicim gledanjem - da zimske gume imaju priblizan trag kocenja bez obzira da li je leto ili zima (nema velike razlike da li je zima ili ne). Ko se navikne da vozi sa njima nece primetiti velike razlike u tragu kocenja, za razliku od onoga ko se navikne na letnje - zimi ce imati probleme.

 

Nazalost nisu napisali jednu bitnu stvar - koje su gume koristili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istrazivanjima je dokazano da letnja guma nema ista svojstva ukoliko je temperatura niza od 7 stepeni a sto je slucaj u 95% vremena u pomenutom intervalu. Svaka drugacina odluka ima za posledicu smanjenu bezbednost na putu, odnosno vise povredjenih i vecu materijalnu stetu.

Ja znam za istrazivanja koja kazu upravo suprotno, a to je, da dok nema snega, da je zimska guma inferiorna na letnju, bez obzira na temperaturu.

Sent from my ZTE-SKATE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se pazljivo posmatra Tottijev video, primetice se da automobili nisu pravi :D :D :D

:laughing:

 

 

 

Nazalost nisu napisali jednu bitnu stvar - koje su gume koristili...

Verovatno svoje - Vredestein.

 

@bax

Gledao sam neki klip gde su merili na oko 0 stepeni i gde je letnja guma još uvek za nijansu bolje kočila po suvom, ali ne mogu nikako da ga nadjem.

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo na promer Slovenci merili, testove kocenja zimske VS letnje.

To da se letnja skameni na 7 stepeni, je zvaka za naivne.

tabela_gallery960x700.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam razloga da sumnjam u izjave zvanicnika kojima je to posao. Nema veze, ja sam zimske gume poceo da kupujem posle cuvenih plastikanera na opelu i nisam se pokajao. Ne mozes da verujes kakvo je to bilo iskustvo, probati da vozis tu katastrofu od guma po snegu.

 

Verujem da potrebe za zimskom gumom ima veze i sa profilom gume, velicinom tocka na autu, tezinom auto i sl. Dok sam vozio auto sa tockovima od 13'' samo sam svake jeseni stavljao dve nove TG 621 napred, one od prosle godine prebacim pozadi i bacim sledece godine i tako u krug. Auto je isao i po snegu i po ledu bez ikakvih problema. Oko 25K sam tada prelazio godisnje tako da su mi nove TG 621 trajale dve godine ili 50K km, 25K napred i 25K pozadi.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ja uvek sumanjm u svaku izjavu, jer obicno ispadne da imaju neki skriveni interes. Treba uzeti zimske gume, ili naprosto ne voziti tokom snega leda.

Sve ostalo nije dobar potez. Beograd ima 15ak dana snega, ostalo vreme je obicno u plusu, bez leda, ralno koga ne svrbi da se provoza busom ili taksijem za to vreme, pregurace zimu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovaj slovenacki test moze i da se cita: Eskimo je takva guma da je vredi imati na autu samo kada je sneg na cesti! :D U svim ostalim slucajevima i bangava letnja je bolja od nje :D

Edited by JLZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...