Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Zimske gume od 1. novembra i samo ako ima snega / Zimska oprema

Recommended Posts

Prisustvoao sam uviđaju gde je policajac sa baterijskom lampom utvrđivao namenu(zima-leto) pneumatika i unosio u zapisnik! Napolju je bilo snega bar 15 cm!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U zakonu kaze da je obavezna upotreba zimskih pneumatika ako se na kolovozu nalazi sneg,led ili poledica. Od prvog novembra je preporuka upotrebe zimskih pneumatika,znaci apeluje se vozacima da je poceo zimski period i da se vozaci spreme za vremenske nepogode kao sto su sneg,led itd, tacnije ds im vozila budu tehnicki ispravna i da mogu da kao takva mogu da ucestvuju u saobracaju na putu. Ukoliko se desi saob,nezgoda a vreme je kao ova poslednja 2 dana,da kazem suncano, u zapisniku o saob,nezgodi ce se konstatovati kakvo je vreme bilo,stanje puta,vlazan,kisa,sneg ili led kao i pneumatici na vozilu koji su bili. Ako se nije nalazio ni jedan od faktora koji zahteva koris enje zimskih pneumatika- sneg,led,poledica, tacnije kolovoz je naprimer suv vozilo nece da ima tehnicku neispravnost sto se tice pneumatika,a osiguravajuca kuca je duzna da isplati svoje osiguranje,tacnije stetu na vasem vozilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas i ja namontirao zimske gume, jes' da je lepo vreme, ali ako zakon kaze... :police:

 

Decko od jedne drugarice radi u saobracajnoj i on mi je licno objasnjavao za zimske gume, posto sam ga i ja pitao, naravno, zasto moraju vec sad zimske gume kada ima uslova i za voznju na letnjim (jos uvek). On mi je, uz osmeh rekao da, ako se slucajno nesto desi (saobracajka npr.) da ce odmah kao otezavajucu okolnost uzimati neposedovanje odgovarajucih guma, iako je zakonom receno da se moraju imati u ovom periodu, a na moju konstataciju sta ako je suvo, nije poledica i sl, rekao mi je, citiram: "to ti kazes da nije poledica"... koliko sam shvatio, dakle policajac moze, pri uvidjaju uneti u zapisnik da nisu bili odgovarajuci uslovi na putu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U izjavi koju daješ posle udesa, lepo kažeš da nije bilo ni snega, ni leda, ni poledice...i OSL mora i uneće tu izjavu u Zapisnik.

Inače, OSL nije ovlašćen da procenjuje. Npr. ako napiše da su učesnici saobraćajne nesreće pretrpeli telesne povrede, mora da navede u Zapisniku imena lekara kod kojih su povrede utvrđene kao i broj medicinskog protokola. Ili, ako je učesnik bio pod uticajem alkohola, mora da navede da je testiranje izvršio tim i tim uređajem, broj taj i taj, sa atestom od tog i tog datuma.

Dakle, nema OSL šta da piše po svom slobodnom nahođenju, nego za sve što napiše mora da navede ili čime je izmerio, ili na čiju izjavu se pozvao, ili na osnovu koje dokumentacije je nešto napisao, itd, itd.

 

Osiguravajuća društva mogu da ga du***u, ona se ne pitaju da li će da isplate štetu ili neće.

Oni MORAJU da isplate štetu ako su se stekli Zakonom propisani uslovi za nju. Drugi određuje kada se šteta isplaćuje, a kada ne (Zakonom propisani uslovi). Taman posla kad bi Osiguranja to određivala, kada bi o tome odlučivala...onda verovatno niko nikada ne bi dobio celokupnu štetu isplaćenu.

 

Danas je 06.11.2014.

Suvo je, nema snega, leda ili poledice u Beogradu. Ne daj Bože sad da se slupam, Osiguranje bi moralo da isplati sve jer je moj auto tehnički ispravan iako imam letnje gume na njemu. Zakonski sam regularan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to u redu, ali kad je nasa (suboticka) policija malo cudna... u smislu da tumaci zakon na svoju ruku, kao i sa tamnim staklima i sa semaforima i tako dalje, da ne nabrajam... evo kolega Yugisa moze to da potvrdi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za semafor je dovoljna odokativna metoda OSL-a. Prosto, dovoljno je da te vidi da si prošao na crveno. Kao i za preko pune. Ili, kao za prelazak pešaka van pešačkog.

Ali, za brzinu, alkohol, folije, odokativna metoda ne postoji. Mora da izmeri prekršaj. Ako nema čime da meri, nema ni prekršaja. Može on da piše šta god hoće...super, strpite se 15 minuta da napiše Zapisnik i ćao.

Ne plati se ništa, dođe poziv od Suda. Ode se...i onda nek' pokažu rečenicu u kojoj piše da je izmereno odstupanje od toliko i toliko procenata u odnosu na Zakonom dozvoljenih 35% (je l beše 35) na prednjim bočnim staklima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne offujem mnogo, izvini neso, samo na tehnickom me nisu hteli pustiti zbog tamnih stakala, rekli su treba atest. Ok, rekao sam, gde da odem da uradim, a kao, pa to niko ne radi u Srbiji... i gde je onda problem. Policija me nikad nista nije pitala (kuckuc u drvo) za folije, a na tehnickom mi brljali tu nesto, dok me na kraju nisu pustili... e Srbijooooo :2guns::thumbdown:


A sad, sto se guma tice, tu sam skroz ispravan :harhar:

 

:smoke:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, čitava fora oko folija i jeste u tome što treba atest...ali, nema gde da se uzme.

Zato kad zaustave za folije niko se i ne preganja sa njima ''ae mi izmeri da imam preko 35%'' jer niko ko bi to tražio nema atest da pokaže kad mu traže. Folije su zato još uvek sistem APP (ako prođe prođe), tj. ljudi stave pa šta bude...može da se dogodi da voze godinama i nikakvih problema da nemaju, a realno svi koji stave folije prekorače tih 35% na prednjim bočnim staklima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada smo kod folija, ja sam na proslim kolima stavio kvalitetne folije od 0% - da bi dobio 99% UV zastite, ne znam koliko IC zastite...

 

Doduse i one imaju par procenata zatamljenja, ali mi to nije ni bilo potrebno, rezultat koji sam dobio bio je cak bolji nego sto sam ocekivao. Cilj mi je bio da ne izgorim u kolima, ali pored toga bilo je neoporedivo i prijatnije...

 

Npr. Ako su kola stajala sat vremena na suncu, pre stavljanja folija lavlju kandzu nisam smeo ni da pipnem prstom, a kamoli da je skinem, pa sam je uvek skidao pomocu krpe... Posle stavljanja folija skidao sam je slobodno golim rukama... A o atestu nisam ni morao da razmisljam - jer niko nije mogao da primeti bilo sta osim ako ne predje noktom po ivici stakla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to u redu, ali kad je nasa (suboticka) policija malo cudna... u smislu da tumaci zakon na svoju ruku, kao i sa tamnim staklima i sa semaforima i tako dalje, da ne nabrajam... evo kolega Yugisa moze to da potvrdi...

 

Ma di cudni nasi panduri, tako fini ljudi da izbegavam maksimalno da budem ucesnik u saobracaju... Sto se tice folija, na 0% je ustvari 5%, ispod te koliko ja znam ne postoji posto je nemoguce napraviti nesto sto je 100% prozirno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, dal neko zna, jel mora da se imaju lanci za tockove ako se putuje negde van grada? Hvala vam

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozilo bez zimskih guma je tehnički neispravno

 

lanci%20novosti.jpg

 

Svi vozači moraće da na svojim vozilima imaju zimske gume. Osim što su kazne za ''neposlušne'' vozače do 20.000 dinara, znajte da ćete u slučaju udesa vi biti krivi ako nemate zimsku opremu. Gužve kod vulkanizera očekuju se, a izbor guma za novu sezonu je veliki. Saveta za vozače generalno nema, svako može, u skladu sa svojim džepom, da kalkuliše, da li da vozi letnje gume, a za vreme snega da se vozi gradskim prevozom. ''Nema gužve, najviše se traže univerzalni pneumatici koji se mogu koristiti i leti i zimi i preporučujemo svima da što pre zamene pneumatike, da ne čekaju prve padavine'', kaže Predrag Stojićević iz jednog Auto-centra. U MUP-u kažu da, ako učestvujete u udesu, a nemate zimsku opremu, možete biti okrivljeni za štetu iako niste krivi, jer se vozilo tretira kao tehnički nesipravno.

Gume treba zameniti, kažu, jer jesen nosi iznenađenja na drumu gde bez odgovarajućih preumatika nema sigurnog kočenja. ''Moguće su iznenadne pojave magle, odnosno sumaglice, moguća je pojava vlažnih, mokrih kolovoza i naravno pojava blata koja koja se iznosi sa zemljanih puteva na asfaltni kolovoz'', kaže Boban Milinković iz Saobraćajne policije. Zimska oprema obavezna je ako idete put zimskih centara ili planina bez obzira na padavine. Tamo gde je zakonom propisano potrebno je imati i lance iako su vremenske prilike dobre, jer preko noći na takvim mestima vreme može da se promeni, a vi ostanete zarobljeni na putu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojave magle, vlaznih kolovoza i radova na njivama, to kao da leti nema :lol: Jesenja vlaga je puno strasnija za letnje gume kad krene da vazi "zimska" sezona, cak i priroda ima kalendar i strogo postuje zakon pa poostri mere...

 

Kao i svake godine, prosto moram da iznesem svoje nezadovoljstvo sa govnjivim novinarstvom, verovatno prvo sto bih uradio da sam u prilici je uveo zakon za lazno reklamiranje pa kad napisu ovakav bombastican naslov koji tehnicki nije ispravan i u skladu sa zakonom samo bi im roknuo jedno milionce za kaznu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno ovo.... kao kriv si odnosno neispravan ako nemaš zimske gume a ako nema snega ne moraš imati zimske gume?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nema snega možeš i sa letnjim da vozis ali sara mora da bude pristojna, a ako ima snega a ti sa letnjim onda sledi kazna i ako imaš udes ti si kriv bez obzira na situaciju

Послато са E5603 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon propisuje da je obavezna sara minimum 4mm, bez obzira na tip gume, letnja, zimska ili univerzalna...

 

U slucaju snega, leda i poledice je obavezno koristiti gume propisane za zimsku sezonu, zimske ili univerzalne u datom periodu propisanim zakonom.

 

A to da si zakonom kriv bez obzira na vrstu udesa, nisam jos imao priliku da vidim koji clan zakona propisuje kao ni da ponistava tudj prekrsaj. Ne iskljucujem mogucnost dobijanja kazne za neispravno vozilo cak i da nisi kriv za udes, ali da onom drugom iskljucuje krivicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu je YUgisa, govnjivo novinarstvo... ne bi trebalo ni kaciti ovakve vesti, ipak je ovo auto forum.

 

Zahvaljujuci ovakvim naslovima, osiguravajuce kuce i razni hohstapleri mogu da love u mutnom.

 

 

A i ne znam npr. kako bi ja bio kriv ako po snegu stojim na semaforu na letnjim gumama, i neko me spuca od nazad.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti bi bio kriv sto nemas zimsku opremu i platio bi kaznu,a on bi bio kriv sto te je spucao i on bi platio svoju kaznu.

Barem sam ja tako zakljucio:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...