Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
delakroa

Turneja po Zapadnoj Srbiji

Recommended Posts

Nikako da stignem, da nadjem sebi vremena, te da napisem o svom putovanju.

Letos smo devojka i ja odlucili da malo proputujemo, upoznamo deo nase lepe zemlje, a usput i da obidjemo njenu rodbinu. Krenuli smo iz Novog Sada, preko Iriskog Venca na jug. I ovde moram priznati da izbor motora od 1100 kubika nije narocito pametan jer se poprilicno mucio, a i ja s njim, da se uspnemo na Frusku Goru. Morao sam lagano, drugom brzinom, te da formiram kolonu iza sebe, ali izborismo se mi nekako sa nasom planinom, te se nedugo potom spustismo preko Iriga, Rume, do Sapca. Put je bio zadovoljavajuci za nase uslove, nije bio ni toliko naporan, osim onog dela preko venca:)

 

130720131570.jpg

 

Od Sapca smo nastavili, sada malko losijim putem, prema mestu Varna i dalje Tekeris. Ponovo je proradio 'vojvodjanski sindrom' :D te mi bas nije dobro palo ovo penjanje na Cer:) Medjutim, vredelo je, jer se na jednom delu ukazao lep pogled, gde smo stali i da se odmorimo malo. Tu je i neki spomenik u obliku krsta, to nisam saznao jedino sta predstavlja...

 

130720131571.jpg  130720131572.jpg  130720131573.jpg

 

 

Nastavili smo dalje, preko Zavlake, do naseg odredista u Osecini.

 

150720131644.jpg  150720131645.jpg

 

Tamo smo odmorili, prespavali, napunili baterije za nastavak putovanja. Dakle, sutradan smo krenuli iz Osecine prema Ljuboviji, prosavsi kroz jedno malo i pitomo mestasce pod nazivom Pecka. Veoma ljubazni stanovnici, kojima sam ja svirao, javljao se, a svi do jednog, kao po komandi, otpozdravljali:) Opet sledi slalom, odnosno veleslalom za mene, naviknutog na nase ravne, prave puteve i autoputeve. Tu smo prosli tik uz reku Drinu, kao i pored nekog kamenoloma.

 

140720131575.jpg  140720131577.jpg

 

Posle Ljubovije, kako smo se peli na Sokolsku planinu usledila je deonica veoma loseg puta, pored toga jos i krivudavog. Tu ima i dosta klizista, kao i odrona, zato pripazite, ukoliko se budete kretali tuda (sad sam kao Mirko Alvirovic :D). 

Granicni prelaz prema Bratuncu smo ostavili sa nase leve strane, te smo nedugo zatim naisli na raskrsnicu sa putokazom:

 

140720131583.jpg

 

Uzan put, opet uz dosta krivina, ali bez rupa, sto mi se svidelo, vodio je pravo na Sokolsku planinu u tzv Soko grad. Specificno za ovu planinu jeste sto se na vrhu nalazi veliki krst visine 13.5m, koji je poklon jedne nemacke porodice, kao znak izvinjenja zbog bombardovanja. O njemu nesto vise reci malo kasnije :)

 

140720131586.jpg

 

Jos malo slika puta kojim se penje prema manastiru Svetog Nikolaja i Soko gradu.

 

140720131589.jpg

 

I lepo sredjen, veliki parking, kao i odmoriste za setace.

 

140720131590.jpg

 

Slika manastira Svetog Nikolaja i statua Nikolaja.

 

140720131594.jpg

 

140720131595.jpg

 

Dalje smo morali peske. Hodali smo lepom stazicom, ne velikog uspona, ka vrhu planine, ka Soko gradu. To je bilo tursko utvrdjenje, koje je zbog svoje neosvojivosti nazvano 'Sultanova nevesta'. 

 

140720131605.jpg  140720131606.jpg

 

Jos nekoliko koraka uzanim stepenistem, kojim gaze samo najhrabriji :D

 

140720131622.jpg

 

Da bi nam se onda ukazao fenomenalan pogled:

 

140720131617.jpg  140720131619.jpg  140720131634.jpg

 

I sada nekoliko reci o, vec ranije spomenutom, krstu. Kao sto vec rekoh to je poklon jedne nemacke porodice u znak izvinjenja nasem narodu zbog njihovog ucesca u bombardovanju SRJ 1999. godine. Visok je 13.5m, a tezak preko 2 tone! U njegovom postavljanju na ovo mesto ucestvovala je vojska sa helikopterom, a postavljen je na godisnjicu bombardovanja, simbolicno, 24.marta 2000. 

 

140720131631.jpg

 

Ono sto ranije nisam spomenuo jeste da se na putu od manastira, pa do krsta, uz stazicu nalaze 10 malih kapela sa 10 Bozijih zapovesti. 

 

140720131598.jpg

 

A u povratku smo zapazili u podnozju planine i ovu zanimljivu cesmu :) :

 

140720131635.jpg

 

Opet smo se vratili u privremenu 'bazu' u Osecini, sada mi se vec poceo vracati i osecaj u ruke, jer sam se navikao na sve te krivine i uspone i silaske sa planina, ja ravnicarsko dete :D

 

Sutradan smo krenuli kuci, puni utisaka i tako okoncali ovaj nas produzeni vikend. Saznali smo nesto novo, upoznali jedan krajnje zanimljiv deo nase lepe Srbije i informisali se o istorijatu (Prvi svetski rat i Cerska bitka).

 

Posto u dolasku nismo odmah primetili :D sada smo se zaustavili u Tekerisu da pogledamo spomen kosturnicu stradalima u, vec toliko puta pomenutoj, Cerskoj bitci :)

 

150720131647.jpg

 

Jos ostadoh duzan par informacija o ovoj spomen kosturnici. Spomenik je otkriven 28.juna 1928.godine, piramida je visine 10 metara,  na vrhu se nalazi orao koji u kljunu drzi lovorov venac, ispred piramide nalazi se datum 18.avgust 1914. kao i natpis 'vasa dela su besmrtna'. Eto toliko o ovoj mojoj fascinaciji ovim delom Srbije, malo sam dosadio sa tekstom, pogotovo onog koji zivi u ovom delu ili prolazi svakodnevno tuda, ali meni je bilo veoma zanimljivo videti i nauciti nesto novo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast za lep putopis ali videli ste tek 5% lepota ovog kraja. Sledeci put kada budete isli tim putem popnite se na vrh planine Cer (to je desno od onog krsta pa do kraja puta), zatim, posetite Banju Badanju (izmedju Tekerisa i Zavlake) i obavezno Rozanj, najvisi vrh Sokolskih planina (to je onim putem iznad krsta na Soko gradu). Onda cete videti jos 5% lepota Pocerine, Jadra, Podgorine, Azbukovice i Radjevine. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala :)

 

Jako je lepo i stvarno ima dosta toga za videti, prosto za ne poverovati kakve sve lepote krije ova nasa zemlja. Za svaku preporuku je, stvarno bih svakome preporucio da obidje ovaj deo Srbije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo. ali, da bi sve video, stvarno moras da dodjes jos nekoliko puta. recimo, prosao si do krsta a nisi video vodopad negde kod druge kapelice. e odatle te ne moze niko isterati. voda za pice, izvorska, pada sa jedno desetak metara visine... posto vidim da ti se svidja taj kraj evo pradloga. mozda da se organizujes za neku od drinskih regata, neces se pokajati, a uz put, ponovo prilika da se provozas nekom trasom preko planina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...