Jump to content
FAS Goran
Baccara

Fiat Croma 2005-2011 - automatski menjači

Recommended Posts

Nisam uspeo da nadjem nista detaljnije o automatskim menjacima u cromi. Jedino sto znam je da je menjac japanski, aisin, i da je navodno "sealed for life" sto bi znacilo da ulje ne treba da se menja, kao ni filter. To me oduvek brinulo i izgledalo nemoguce, pogotovo sto kod recimo VW-a postoji ista prica sa menjacem, a negde sitnim slovima pise da termin "sealed for life" znaci da se ulje ne menja sve dok ne istekne garancija na motor i menjac :)

Posto imam cromu sa automatskim menjacem, a znam da poslednjih 30ak hiljada nije menjano ulje u njemu, razmisljam da to uradim, pa me interesuju vasa iskustva i misljenja?
Da ili ne, koje ulje a za majstora koliko vidim, svi znaju ;)

Druga stvar, da li je potrebno izbacivati na semaforu ili kratkim zaustavljanjima u N, ili je dovoljno drzati kocnicu a ostati u D? 
Ako ima neka zanimljivost oko menjaca ili koriscenja, mislim da bi znacilo svima da to iznesemo u ovoj temi.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako zelis preporuku za servis tog menjaca to je jedino Sava u Veterniku. Imao sam jako lose iskustvo sa tim menjacem u Thesisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, hvala ti za preporuku, raspitacu se za Savu ili kad stignes, samo mi baci na pp neki kontakt ako imas.
Kad kazes lose iskustvo, da li se odnosi na neku vrstu popravke menjaca, ili generalno na kvalitet i dugovecnost? Thesis nije mnogo tezi od crome, tako da cu imati razloga za brigu izgleda :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da ti prenesem moja iskustva sa većim menjačima. Na vozilu je postojao merač temperature ulja automatskog menjača. Primetio sam da se temperatura ulja neverovatno diže kada se vozilo drži na vagi (na usponu), zatim na većem pregibu kao i kod jačih ubrzanja / uspona. Dalje, ako ti u D menjač gura vozilo bolje ga na dužem čekanju baci u N. Ovima elektronika svaki put kada povučeš ručnu ili pomoćnu prebaci menjač u N, čim pustiš ukopčava menjač.

Samo nežno sa gasom i ima duže da traje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cini mi se da i na ovom menjacu dok drzim kocnicu menjac gura napred-ne raskvaci. Misljenja su uglavnom podeljena, neki kazu da se menjac vise maltretira ako se na semaforima i slicnim zaustavljanjima prebacuje u N pa opet u D, a drugi opet kontra, tako da nisam nacisto sa tim a u uputstvu nisam nasao nista konkretno oko toga.

 

Hvala ti sto si podelio tvoje iskustvo sa nama ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demantovacu sebe vezano za stajanje u mestu u D polozaju, ipak se desava da kad se skroz zaustavim u D, posle nekoliko sekundi se obrtaji minimalno smire. Nakon toga kad pustim kocnicu, potrebno je oko sekund da auto krene tj, oseti se kao da ubaci u prvu brzinu i krene. Mislim da je to ono sto kazu da automatski ubaci u N, iako to ne pise nigde na boardu..
Sutra zovem Savu iz Veternika da mi zakaze zamenu ulja u menjacu i ako bude izvodljivo-inspekciju menjaca, pa da ako dobijem neki termin pre nove godine :D
 

Kad smo vec u ovoj temi, a posto mi je ovo prvi automatik, interesuje me sta je pozeljnije prilikom menjanja polozaja rucice menjaca iz recimo P u D ili obrnuto; 
- da se prodje kroz svaki stepen postepeno sve do D, npr u svakom se zadrzim po pola sekunde
ili

- da se brzo ubaci u D tako sto se "prelete" svi medju stepeni(R i N)
 

Edited by Baccara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilikom prebacivanja iz druge u trecu kao da ispadne iz brzine i desi se jak udarac.

Ovo se desava samo posle duze voznje (min 50-tak km) po auto putu i pri vecim temperaturama.

Dakle, kad se ulje u menjacu i sam menjac zagreju.

Baja iz Jagodine kao i dva servisa koja sam uspeo da nadjem u BG (telefonnom) tvrde - hidro blok.

Manje vise i po inostranim forumima je slicna presuda.

Stvar je da sva tri servisa nude znacajno razlicitu cenu 550E - 800E za remontovani ili 850E-1100E za novi (ovo su cene sa ugradnjom i zamenom ulja)

Ima li ko iskustva  ili neku preporuku za neki od ovih servisa?

Koliko su pouzdani remontovani i koliko je sigurna prica o "novom ali ispod ruke na crno pa zato bez racuna"...

Ja sam iz Nisa pa mi je bitno i koliko ce auto biti u servisu.

Probao sam da nadjem slicnu temu na forumu ali nisam uspeo.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoćeš da ti urade kako treba samo Sava Veternik beše ime čoveka a ako hoćeš da krpariš ti zažmuri pa izaberi od tih koje si našao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam taj kontakt i preporuku.

Nazalost njegov tel. nije u funkciji.

Uspeo sam da pronadjem fiksni i neko dete mi je dalo informaciju "servis je zatvoren a Savu ne mozete dobiti nikako"

Ko zna sta se sa covekom desilo.

Ja nikako ne zelim da krparim i resio sam da uzimam nov deo, samo ne znam kakvi su ovi strucnjaci a i razlika u ceni je znacajna 700-950.

Plasim se da mi ne uvale neki reparirani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Znaci pozoves i pitas

063779998

Sava

Broj nije dobar, ispravan broj je 063/77-99-99-8

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj sam i zvao, iskljucen je.

Ima i fiksni da ne pisem bespotrebno.

Covek je zatvorio servis i nemoguce ga je dobiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih se konsultovao sa klubskim majstorom Goranom iz Zemuna šta dalje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klupski majstor Goran mi je i dao Savin kontakt.
Nazalost izgleda da je servis automatskih menjaca u Srbiji jos uvek u povoju.
Dovoljno je sto juznije od Jagodine ne postoji ni jedan.
Znam da cu verovatno dobiti komentare -"Ko te je terao dakupujes automatika...." i sl.
Ali ja volim automatike a i valjda pola sveta nije blesavo.
Bice ko sto mi neko rece zazmuri, udahni duboko i zaroni.
Nazalost reparirani, jer ovi iz BG ne mogu da mi daju racun za deo a Jagodinac je preskup i nije tu sledecih 15-tak dana a ja moram na put.
Javicu sta je bilo o kako je sve proslo kad zavrsim.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako jos nekoga zanima ova problematika.

Obzirom da je do Save nemoguce doci a o nekim servisima sam pronasao veoma lose komentare...

Na kraju dogovorio sa jednim servisom iz BG (necu pominnjati ni jedno ime) i covek me na dan pre polaska za BG zove i kaze da "Ovi iz Madjarske ne mogu da mu nabave deo i da i ne polazim za Bg."

U ocaju pozovem lika iz Beceja koji mi da najbolju cenu, ne trazi ni dinar kapare i kaze da deo moze stici za dva dana.

Odem kod njega (380 km cca u jednom pravcu) ostavim auto i preuzmem ga sutradan. Jos me covek pita da li sam kod tog i tog imao u BG dogovorenu zamenu jer ga je majstor iz Bg zvao za deo.

Dobijem pisanu garanciju na dve godine i racun. Svi ostali su davali 6 meseci.

Za sad, radi sve super da kucnem u drvo, presao 4000km za petnaestak dana.

Zakljucak, ko ima automatika oprez, nije lako naci dobrog i postenog majstora pogotovo sto ih ima samo nekoliko u citavoj Srbiji...

Ako nekom treba bliza informacija, rado cu pomoci. Da ne reklamiram ni pozitivno ni negativno bilo koga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš slobodno napisati sva imena. Tome forum i služi. 

 

Ne vidim šta je ovaj iz Beograda loše učinio osim što vi iz Niša ne volite Beograd pa vam sve smeta :) Čovek te je korektno pozvao na vreme i rekao da ne može da nabavi deo. Šta misliš da si otišao u Beograd pa ti onda rekao? ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E kad mi admin. napise ovakvu poruku punu predrasuda...

Dogovorio sam zamenu 5 dana pre odlaska u Bg i tada je tvrdio da nema problema za deo a dan pre polaskka mi je javio da ne moze da ga nadje.

Tvrdio mi je da deo uvozi iz Madjarske a ocigledno nabavlja u Beceju (doduse majstor u Beceju je Madjar)

Koliko ne volim Beograd govori to sto sam sve servise na autu radio kod Gorana.

Ah da, to je Zemun ili Altina nije Beograd :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E kad mi admin. napise ovakvu poruku punu predrasuda...

Dogovorio sam zamenu 5 dana pre odlaska u Bg i tada je tvrdio da nema problema za deo a dan pre polaskka mi je javio da ne moze da ga nadje.

Tvrdio mi je da deo uvozi iz Madjarske a ocigledno nabavlja u Beceju (doduse majstor u Beceju je Madjar)

Koliko ne volim Beograd govori to sto sam sve servise na autu radio kod Gorana.

Ah da, to je Zemun ili Altina nije Beograd :-)

 

Izvinjavam se na kasnijem odgovoru, nisam ispratio temu. 

 

Osim par reči koje si protumačio kao predrasudu, napisao sam i par reči o tome da slobodno napišeš koji je majstor u pitanju, ali to ti valjda nije zanimljivo :) 

 

Dakle, ako sam dobro razumeo - ovaj iz Beograda je zvao tog iz Bečeja i ovaj mu je obećavao deo i na kraju mu ga nije dostavio i onda je taj iz BG-a zvao tebe i rekao da ne može da nabavi deo. Možda sam nešto propustio, ali i dalje ne vidim krivicu lika iz BG-a osim što je verovato dobavljaču koji mu je kasnije uzeo posao :)

 

To što radiš servis kod Gorana kazuje samo koliko je on dobar majstor kad ti koji ne voliš Beograd ipak dolaziš kod njega iako je u Beogradu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi napisao šta je zamenjeno na menjaču i kolko košta popravak ?

 

I jel treba da se izbaci u N ili da ostane u D ?

Ne treba da se izbacuje u N na semaforima i kratkim zaustavljanjima, jer menjac sam to odradi. Od Save sam dobio taj odgovor, nikako stalno saltati u N.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...