Jump to content
FAS Goran
xenon

Škoda Yeti, Ford B Max, Opel Meriva, Hyundai i30, ix35 vs. Fiat 500L

Recommended Posts

e svasta , jos pise test ride.....bacih 3:17 min zivota za bez veze, sve je moglo da stane u 27sec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto jes' jes' ...ovo je trebalo da se zove "Upoznajte arhitekturu Praga" ;)

Jeste li primetili da nema nijednog drugog automobila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izuzetno mi ružno izgleda sa ovim belim B stubom, ali bitno da su odradili bicolore... Mnogo lepse je to ispalo npr kod citroena DS3

U svakom slucaju ne može da se meri sa fickovim dizajnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fiat 500L vs Ford B-MAX vs Opel Meriva: Otvorena vrata

 

fita%20500l%20meriva%20b%20max.jpg

 

Iako pripadaju istoj klasi, testirani kompaktni monovolumeni iskazuju velike razlike u pogledu konstrukcije karoserije, što svakom daje poseban dizajnerski pečat, ali i direktno utiče na svakodnevnu praktičnost.

Kultna domaća serija, ''Otvorena vrata'', ponovo je postala aktuelna zahvaljujući nastavku serijala koji odnedavno možemo da pratimo na malim ekranima. Ovaj igrani program, sa ekipom vrsnih glumaca, predstavlja veoma interesantno ''štivo'' kako za roditelje, tako i za njihovu decu. Upravo takvi su i automobili koje smo ovoga puta okupili na uporednom testu, otvorivši im vrata kako bi odmah stavili do znanja šta je to što ih na prvi pogled razdvaja. Pred vama su, dakle, Fiat 500L kao miljenik nacije i pobornik klasične koncepcije kojoj se suprotstavljaju Ford B Max sa kliznim zadnjim vratima, te Opel Meriva sa svojim ''fleks'' vratima koja su fiksirana u zadnjem delu.

 

Fiat 500 L

 

Na ovaj uporedni test, Fiat 500L Nacionale stigao je u pastelnoj crvenoj boji i najvišem paketu opreme ''pak 2''. Iako je model iz Kragujevca u poslednje vreme preplavio beogradske ulice, gotovo svaki bliski susret s njim iznova očarava. Njegov izgled definiše originalno oblikovana, ''napumpana'' karoserija u kombinaciji sa velikim staklenim površinama i primetnom ''lajfstajl notom''. Automobil je izuzetno ''skockan'', sa pregršt interesantnih detalja kao što su bočne lajsne, dodatak prednjem odbojniku po ugledu na ''spliter'' i velike ''maglenke''. Vesela, mladalačka nota nije zapostavljena ni u unutrašnjosti vozila.

 

meriva-500l-bmax-3.jpg

 

Naprotiv. Crveno-crna kombinacija deluje razigrano i podiže raspoloženje kod putnika. Sedi se prilično visoko, uz opasku da na prednjim sedištima nije toliko udobno usled problematično projektovanog sedalnog dela. Sa druge strane, na zadnja sedišta, deljiva po principu 40:60, nemamo zamerke. Definitivno najjači adut Fiata 500L jeste prostranost. Mesta ima napretek, za noge odnosno glave putnika napred i pozadi, kao i u prtljažniku koji prihvata 400 litara. Funkcionalnost pospešuje i klizna zadnja klupa koja omogućava promenljiv odnos između komfora na zadnjim sedištima i raspoloživog prostora u gepeku. Inače, prtljažnik je tako konfigurisan da svojom visinom omogućava smeštaj izuzetno gabaritnih predmeta kao što je, recimo, bicikl za decu.

 

Spisak osnovne opreme sadrži klima-uređaj, tempomat, elektropodizače napred, centralnu bravu, visinski podesivo sedište vozača, servo upravljač podesiv po visini i dubini. ''Pak 1'' za dodatnih 850 evra donosi elektropodizače zadnjih stakala, elektropokretne retrovizore sa grejačima, multimedijalni uređaj sa ekranom osetljivim na dodir, kožni volan i ručicu menjača. Testirani model sa ''pak 2'' opremom poseduje i zadnje parking senzore, aluminijumske felne od 16 inča i svetla za maglu.

 

meriva-500l-bmax-4.jpg

 

Model koji smo testirali pokreće 1.4 litarski benzinski agregat od 95 konjskih snaga, uparen sa šestostepenim manuelnim menjačem. Ručica menjača je izrazito dugačka i ''olabavljena'', tako da ne može da se okarakteriše kao precizna. Iako se ne svrstava u živahne, ovaj motor sasvim solidno vuče pozamašnu karoseriju Fiata 500L. Sposoban je da već od 2.000 o/min sa malim gasom vozi u trećem, četvrtom pa i petom stepenu prenosa. Ipak, da bi se izvukao maksimum snage potrebno je zaći u visoke obrtaje i tada ''puls'' 16 ventilske mašine postaje ubrzan i bučan.

Takav način vožnje iziskuje povećanu potrošnju, za razliku od normalnog tempa koji će u gradu usloviti potrošnju od oko 9 litara benzina, a na otvorenom putu oko 6 litara. Prilikom krstarenja na autoputu, pri brzini od 130 kilometara na čas, u šestom stepenu prenosa na 3.100 obrtaja putni kompjuter očitava pristojnih 6.7 litara i to sa uključenim klima-uređajem. Najslabiju tačku Fiata 500L, bez ikakve sumnje, predstavlja vozna dinamika. Odsustvo osećaja na upravljaču i naginjanje karoserije odvraćaju vozača od brže vožnje, ali ona i nije prioritet kod ovakve vrste porodičnog automobila, koji, pre svega, treba da bude udoban, funkcionalan i prostran.

 

Ford B Max

 

Odnedavno i Ford ima ''konja za trku'' u takozvanom B MPV segmentu. Logično, kao polazna osnova za novi model, proizvođaču iz Kelna je poslužila popularna Fiesta. B max odlikuje agresivan, ''oštar'' dizajn prednjeg dela. To je postignuto pre svega zahvaljujući karakterističnim, duboko usečenim svetlosnim grupama i prepoznatljivom maskom hladnjaka trapezoidnog oblika, koja je postala zaštitni znak nove generacije Fordovih modela. Profil automobila, međutim, otkriva sličnost sa jednim drugim automobilom iz Fordove game – Grand C max-om.

 

meriva-500l-bmax-6.jpg

 

Po ugledu na starijeg i većeg brata, B max je dobio klizna zadnja vrata koja omogućavaju lakši ulazak i izlazak sa zadnjih sedišta. Kada smo već kod sedišta, moramo da spomenemo da su nam se prednji ''sicevi'' kod Forda najviše dopali, računajući tu sva tri testirana automobila. Za razliku od njih, najveće razočarenje usledilo je nakon otvaranja petih vrata ispod kojih se krije skroman prtljažni prostor, tek za nijansu veći od onog u Fiesti. Sličnost sa bestselerom, ali onim iz C segmenta, može da se prepozna i u domenu moderne centralne konzole sa mnogobrojnim dugmićima, koja svojim izgledom podseća na Focus

U enterijeru dominiraju ''izlomljene'' linije, a kvalitetni materijali u najvišem paketu opreme titanijum pojačavaju ''premijum'' osećaj. Sedišta su obložena kombinacijom kože i štofa, a prednji panel i centralnu konzolu ukrašavaju od visokog sjaja, kako se moderno kaže – u ''haj glos finišu''. U poređenju sa konkurentskim, Fordova instrument tabla je uzorno pregledna, olakšavajući stvari vozaču, baš kao što to čini centralni naslon za ruke.

 

meriva-500l-bmax-5.jpg

 

Za razliku od Fiata 500L i Opel Merive, pogonski agregat u Fordu ima kapacitet 1.6 litara iz kog generiše 105 konjskih snaga. Osim po zapremini, Ford je na ovom uporednom testu iskazao razliku i u pogledu prenosa, pošto snaga do prednjih točkova dolazi posredstvom automatskog šestostepenog menjača sa dvostrukim kvačilom. Odmah smo primetili da ''paueršift'' transmisija svoj posao obavlja hitro, bez ikakvih oklevanja, a jedino što bi nekima moglo da zasmeta su nešto izraženiji trzaji prilikom promene sa jačim gasom, odnosno na višem broju obrtaja.

Nije nam se dopalo ni odsustvo elastičnosti, koje primorava vozača da traži snagu u višim obrtajima, a tom režimu B max postaje prilično bučan. Atipično za monovolumene, ali potpuno u skladu sa Fordovom tradicijom, upravljivost je na visokom nivou. Karoserija se gotovo uopšte ne opire prilikom brže vožnje po zavojima, a ''fidbek'' na upravljaču vozača obaveštava o svemu što se događa između točkova i podloge.

Jedan od ''mamaca'' kojim maše Ford jeste i osnovna cena koja na akciji iznosi 11.300 evra. Doduše, ona se odnosi na model sa 1.4 litarskim agregatom od 90 konjskih snaga, sa osnovnim paketom opreme bez klima-uređaja. Manuelna klima, zajedno sa kožnim volanom i CD radijom, dolazi uz ''ambijent'' paket koji je skuplji za oko 1.500 evra. Testirani model B max 1.6 ''paueršift'' poseduje vrhunski paket opreme ''titanijum X'' sa kožom, tempomatom, aluminijumskim felnama, itd, a njegova cena iznosi 17.060 evra.

 

Opel Meriva

 

Od predstavljanja druge generacije Opelovog monovolumena proteklo je već nekoliko godina, pa Meriva iza sebe ima znatno duži staž negoli suparnici na uporednom testu. U konstruktorskom smislu, glavno obeležje predstavljaju ''naopačke'' postavljena zadnja vrata koja se zatvaraju prema B stubovima. Karoserija ima oblik klasičnog monovolumena, sa zakošenim prednjim staklom, velikim staklenim površinama i naglašenom visinom krova. Sve to je skladno uklopljeno u izgled čitavog automobila koji je bez greške usklađen sa korporativnim Opelovim trendovima koji preovlađuju i kod ostalih modela nemačkog proizvođača.

 

meriva-500l-bmax-7.jpg

 

Situacija je dobrim delom slična i u unutrašnjosti, uz značajan pomak na polju funkcionalnosti u odnosu na većinu drugih modela sa znakom munje. Instrumenti sa žutim pozadinskim osvetljenjem i centralna konzola umnogome podsećaju na Astru“, pa čak i Corsu, ali se u poređenju sa njima u Merivi sedi uzvišeno. Sedišta su veoma dobro, a pored ergonomije, koja odmah izbija na videlo ne zahtevajući nikakav period privikavanja kod vozača, visoku ocenu zaslužuju i brojna funkcionalna rešenja kao što su elektronska parking kočnica, ''fleks rejl'' – ogroman pretinac između sedišta, kao i bezbroj ostava za odlaganje sitnica poput onih u vratima i pri dnu centralne konzole.

Iako nudi manje prostora od Fiata 500L, Meriva može da se okarakteriše kao prostran automobil. Naravno, zaštitni znak Opelove Merive predstavljaju već pomenuta vrata koja, zbog načina otvaranja, omogućavaju izuzetno lak pristup zadnjoj klupi. Ovakva koncepcija je pogotovo od koristi ako se na zadnjim sedištima prevoze mališani koje treba smestiti u sedištance. Iza njih nalazi se prtljažnik zapremine 400 litara koji može da zadovolji osnovne potrebe četvoročlane porodice.

 

meriva-500l-bmax-8.jpg

 

I pored toga što je osmišljena kao porodični automobil, dinamika Merivi ne predstavlja problem. Upravljivost i stabilnost u vožnji su na takvom nivou, da bi i pojedini modeli C segmenta mogli da joj pozavide. Utisak u vožnji pomalo kvari nešto tvrđa ručica petostepenog menjača, koja pride nije uzorno precizna. Turbo agregat iz 1.4 litra zapremine oslobađa 120 konjskih snaga, uz 175 njutnmetara obrtnog momenta. Odlikuje ga vrlo dobra elastičnost, ali i nešto viša potrošnja, naročito u vožnji na auto putu gde se oseća odsustvo šestog stepena prenosa. Inače, u gradu može da prođe 100 kilometara sa 8 do 9 litara, a na otvorenom drumu će se zadovoljiti sa litar do dva manje.

Monovolumeni na platformi B segmenta nikada nisu bili jeftini. Ista je stvar i sa Merivom u pogledu cenovne politike, jer najjeftiniji model sa atmosferskim 1.4 motorom od 100 KS i ''indžoj'' opremom, bez klima uređaja, košta 11.990 evra. Testirani model, sa snažnijim motorom, u ''indžoj'' opremi pojačanoj automatskim klima uređajem, tempomatom, kožnim volanom i aluminijumskim felnama od 17 inča, izlazi na oko 18.447 evra.

 

meriva-500l-bmax-2.jpg

 

Zaključak

 

Monovolumeni na platformi B segmenta su po pravilu osmišljeni i upakovani tako da u prvi plan stavljaju prostranost i funkcionalnost. Kao takvi, oni predstavljaju zanimljivu opciju pre svega porodičnim ljudima sa decom manjeg uzrasta. Uprkos tome što nominalno pripadaju istoj klasi, odabrani takmaci sa uporednog testa prilično se razmimoilaze i to po nekoliko osnova. Prvu i najočigledniju linija razdvajanja jeste koncepcija otvaranja vrata, zatim dolaze karakterne razlike koje izbijaju na videlo u vožnji, da bi na kraju, kada se podvuče crta, na papiru izbile razlike u ponudi osnovne i dodatne opreme, kao i cene koja je u nižim segmentima uvek bitna stavka, ako ne i presudan faktor prilikom kupovine novog automobila.

 

Uroš Dedić/TopSpeed.rs

Foto: TopSpeed.rs

 



Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ponovim i ovde - B max je prostorom primetno manji od 500L, ne samo što se tiče gepeka kako su ovde naveli, već generalno u celoj unutrašnjosti. U ovoj novoj Merivi još nisam sedeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sedeo u Merivi pre neki dan i nije mi jasno kako neko upšte može da poredi 500l i ovaj auto.

Možda mi iz 500l sekte imamo drugačiji ukus od tamo neke većine, možda baš mi smo manjina koja voli drugačiji osećaj za volanom, onoliko prostora..., ali Meriva je baš bez veze ako se poredi sa Fićkom: uzan a visok, sedišta nisko ko u običnom autu a krov visoko. Totalno osrednji auto u svakom pogledu. Sve deluje daleko bleđe i jadno u odnosu na Fićka. Počev o plastike, multimedije, čak i zvuk motora mi je ko produvali jugo.

Čak i "tromi" Fićkov motor je pojam za Merivu koju sam probao i razočarao se

Tptk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle sugestije kolege Ivana.ik, shvatih da je u pravu, tj. da je to više subjektivni utisak nadmoćnosti prostora kod 500L u odnosu na B-max.

Papir i slika kažu da je to otprilike to:

 

Fiat_500_L_uporedni_test_2.jpgFiat_500_L_uporedni_test_3.jpg

 

Uživo vara, deluje kao da je velika razlika u korist Fićka.

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle sugestije kolege Ivana.ik...

 

A, gde je napisana ta sugestija? :)

Pitam jer vidim da se nije logovao na forum od 09.11.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Redizajnirani Škoda Yeti u Srbiji od 14.424 evra

 

skoda%20yeti%207111.jpg

 

Redizajnirani Škodin SUV model Yeti je premijeru imao na poslednjem Salonu automobila u Frankfurtu, a u međuvremenu se našao i u cenovnicima prodavaca Škode u Srbiji. Bazni Yeti sa benzinskim motorom (Yeti 1.2 TSI sa 77 kW/105KS), šestostepenim menjačem i Active opremom u Srbiji košta 14.424 evra.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sedeo u Merivi pre neki dan i nije mi jasno kako neko upšte može da poredi 500l i ovaj auto.

Možda mi iz 500l sekte imamo drugačiji ukus od tamo neke većine, možda baš mi smo manjina koja voli drugačiji osećaj za volanom, onoliko prostora..., ali Meriva je baš bez veze ako se poredi sa Fićkom: uzan a visok, sedišta nisko ko u običnom autu a krov visoko. Totalno osrednji auto u svakom pogledu. Sve deluje daleko bleđe i jadno u odnosu na Fićka. Počev o plastike, multimedije, čak i zvuk motora mi je ko produvali jugo.

Čak i "tromi" Fićkov motor je pojam za Merivu koju sam probao i razočarao se

Tptk

Sa duznim postovanjem, 500L i Punto klasik se nije kupovao zbog nekog osecaja za volanom ili bilo cega drugog nego zbog socijalnog kredita , svako ko je mogao da izdvoji oko 100e za ratu taj se docepao novih kola, da je kojim slucajem opel ili ford usao u Srbiju umesto Fiata i da se kupovala korsa i meriva na subvenciju verovatno bi sad bila meriva sekta i pricala se druga prica. Ja sam kupio punta 1.3 multiJet ne zato sto sam ljubitelj Fiata nego iskljucivo zbog uslova kredita i nisam se pokajao ni dan danas takva vrsta kupovine kao i za 500l tesko da ce biti u buduce, a dosao sam do novog automobila veoma lako i sa mizernom kamatom.

Inace ja licno sad da kupujem auto da 500l nema subvenciju nikada ga ne bih kupio, ako ima subvencije ne bih razmisaljao o drugom modelu.

Da nije bilo subvencije na ovom forumu bi verovatno bilo samo par modela 500l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko subvencije i ja potpisujem. Da toga ne beše, imao bih para za Sandera (možda Pro ceed ili Swift) i sl. a u Fićka bi gledao sa čežnjom jer mi se auto veoma dopada.

Kada bi mi neko pod istim uslovima ponudio i Merivu (o tom autu govorim), 1000% bih opet uzeo Fićka - e o tome pričam, Meriva i 500l nisu za poredjenje - to je moje skromno mišljenje

Tptk

Ne bih ga kupio ni bez dobre kamate a sa subvencijom. Ali, sa te dve stvari, 500L je apsolutni best buy.

To sam pokušao da objasnim

Tptk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E......ja sam hteo Yeti, 12500e, ali ucesce 4000, rata 220e...nemam

hteo sandera step-way 9900, ucesce 3000, beskamatni kredit na 5000e, ali losa mu je finalna obrada SKROZ

zadrzao i jos bi picassa xsaru 1.6 2005 da nije bilo subvecnije i 120e mesecne rate i ucesce za koliko sam dao piccasa.

picasso veci gepek imao, mesta i vise, naslon za ruke, auto-klima, a sa 180,000km potrosnja goriva ista bila kao sada 500L

 

Jedini nacin da kupim novi auto 500L sa subvencijom i .  (tacka ako neko ne vidi)

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nisam kupio ficka, kupio bih Suzuki Sx4 sa normalnom kamatom od 7-8% y.

 

Ako nekoga zanima, dao sam 3600€ za ucesce i kredit na 7 godina 135€ mesecno - SX4 4x4 GLX+

Racunao sam, uzmu mi za 7 godina na ime kamate oko 2800€

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam dao ni euro učešća kredit na 7 godina rata mi 129 eura kamata za 7 godina 336 eura ostatak kamate je prepeglan sa kršem što sam dao na reciklažu.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamata ne evro stednju je manja od pada vrednosti evra za isti period. Pare su da se trose, ne da stoje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...