Jump to content
FAS Goran
n0va

Fiat Punto mk.2 - rešenje zveckanja u volanu

Recommended Posts

Pozdrav svima, kako uvjek dodjem na ovaj forum da pitam nesto, pa bi sad bio red da i ja doprinesem :)

Napisacu mali tutorial kako da rjesite problem zveckanja u volanu, jer je mene isto iritiralo ovo pa sam odlucio da sredim i sad da podjelim iskustvo.

 

Opis problema:

 

Ako vam se problem manifestuje, a niste sigurni da li je do ovog sklopa, mozete to utvrditi tako sto u voznji prilikom nekih 40kmh cimnete volan samo malo ljevo pa desno, ako cujete krkljanje tacno prilikom ovog pomjeranja, nastavite citati dalje.

Elektromotor ima izmedju sebe i stuba volana jedan mali prenosnik, na njemu ima fabricka mast koja se nakon nekog vremena stvrdne i stvori se luft, kad predjete preko rupe na putu motoric napravi kompenzaciju volana, ali se on ipak malo pomjeri i javlja se ovaj iritirajuci zvuk.

 

punto kuckanje volan.jpg

 

Rjesenje problema:

 

Skinuti prenosnik, dobro ga ocistiti od stare masti, ocistiti zubcanik od elektromotora, kao i onaj u stubu volana. Zatim spricom uspricati malo lithiumske masti na obe strane prenosnika, tako da kad on nalegne nazad mast ce se fino rasporediti. Kako ste vec skinuli motor, ako imate problem povremenog krckanja u stubu prilikom motanja, uspricajte masti u kardan koji se nalazi iza elektro-motorica. Na kraju fino namjestite motoric i zavrnite nazad malo jace.

 

Jos par savjeta:

 

Prepucujem da pre ove radnje skinete klemu sa akumulatora cisto radi sigurnosti elektronike.

Kad ste vec razmontirali sklop mozete i ocistiti kontakte dzekova koji se spajaju u kompjuter serva nekim contact-cleanerom.

Ako vam treba upustvo kako razmontirati sve i skinuti elektro-motor, pisite ovdje pa cu postaviti slike, ili potrazite na forumu, siguran sam da ima.

 

To bi bilo to, nadam se da ce vam ovo pomoci u rjesavanju ovog iritirajuceg problema :)

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre neki dan sam podmazivao kardan odvijo sam vijak skunuo kardan kod stavio tovatne masti vratio i stegnuo...i zategnuo ga ono momacki i opet ima lupanja u volanu..e sad skidao sam tablu isto pre neki dan i skidao sam motor serva i ajde da probam da lice se cuti pupkanej bez motora serva i kad ono opet se cuje... znaci da nije problem po kardana ni spojnice ....

 

evo i video :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj tutorial je bio za zveckanje u volanu, ovo kod tebe je mozda nesto drugo, ajde nek ti neko cima volan a ti slusaj vani. Mozda je u najgorem slucaju letva volana, jer sam ja imao takvo lupanje i culo se sa vana i bila je letva. Ma da ovo kod tebe mi vise lici na nesto unutra.

 

Da li si zategnuo oba kardana, imas jedan ispod papucice gasa i jedan tacno iza servo motorica?

Da li ti se gasi servo volan u voznji, posebno u krajnim polozajima volana?

Edited by n0va

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, punto mk2 ima boljku sa letvom volana, ja sam imao problem sa letvom koja je malo manje udarala nego ova od cmiro i servo se u 99% slucajeva gasio na pun ljevi. Dijagnostika je pokazivala senzor pozicije volana, ali kad sam ga detaljno pregledao vidio sam da je ispravan, zatim sam kupio letvu polovnu na otpadu za 50eu, zamjenio i vise se nikad servo nije ugasio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam razmisljao o raznim opcijama, prvo da kupim zamjensku letvu od 80eu, ali kad mi je sam prodavac rekao da to nije to, od toga sam odustao, a reparacija moje letve (koja je bila mehanicki ostecena) bi me izasla skuplje nego original polovna. Tako da sam za 50 eu kupio kod poznanika na otpadu od punta koji nije puno presao, tako da je sve sad ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad se raskaci  kardan i kad se skine motor serva i  dalje se cuje lupkanje.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nije letva, i meni je izgledalo kao nesto unutra kad sam snimak gledao, pogledaj gornji kardan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ne moze biti letva volana ako si raskacio kardane, jedino skini volan i rastavi cijeli sklop taj pa vidi sta lupa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na tutorijalu, problem uspesno otklonjen...koja lepota za voznju sada  :scooter:   :cheers:

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28.6.2015. at 11:43 PM, dakyle said:

Hvala na tutorijalu, problem uspesno otklonjen...koja lepota za voznju sada  :scooter:   :cheers:

 

Mozes li mi reci kako si otklonio to lupkanje?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mikabc

 

Pomenuo je @dakyle i zahvalio se na tutorijalu (uputstvu) putem kojeg je rešio problem...eto tog uputstva u prvom postu kojim je otvorena tema na kojoj smo...skroluj malo na gore, do vrha. :thumbup:

 

On 13.10.2013. at 0:53 AM, n0va said:

Rjesenje problema:

 

Skinuti prenosnik, dobro ga ocistiti od stare masti, ocistiti zubcanik od elektromotora, kao i onaj u stubu volana. Zatim spricom uspricati malo lithiumske masti na obe strane prenosnika, tako da kad on nalegne nazad mast ce se fino rasporediti. Kako ste vec skinuli motor, ako imate problem povremenog krckanja u stubu prilikom motanja, uspricajte masti u kardan koji se nalazi iza elektro-motorica. Na kraju fino namjestite motoric i zavrnite nazad malo jace.

 

Jos par savjeta:

 

Prepucujem da pre ove radnje skinete klemu sa akumulatora cisto radi sigurnosti elektronike.

Kad ste vec razmontirali sklop mozete i ocistiti kontakte dzekova koji se spajaju u kompjuter serva nekim contact-cleanerom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...