Jump to content
FAS Goran
sale nacionale

Fiat 500L - potrošnja ulja

Recommended Posts

Priča kaže sledeće...

Bio sam u servisu. Ispostavilo se da u motoru nije 20K, nego je K P.E. (oko 1440 din/l), i da u servisu nisu menjali ulje pre isporuke vozila. U motoru je fabričko ulje K P.E., što su mi potvrdili iz CAO FIAT-a. Tek na prvom redovnom servisu se menja ulje. Pošto nisam dosipao 20K onda nije ni bilo potrebe da se menja komplet ulje u motoru (u dogovoru sa servisom i sa CAO FIAT-om), već su mi zamenuli ovu litru što su mi prvo da liza K P.E. Sada sam dosuo oko pola litre i videćemo... :)

U servisu su bili krajnje ljubazni, ali jedino što mi i dalje nije jasno zašto su mi da liSeleniu 20K kada sam tražio ulje za dosipanje...

Zašto neko ima potrebu da se pravi pametan ako je fabrika lepo propisala šta treba da se sipa...

Ne znam šta više da mislim...

Nexus 7

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

eibore, ćitam i ne mogu da verujem, pitam se samo koliko je ljudi kao ti otišlo kod njih i dosulo pogrešno ulje??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle svega i danas mi prodavac kaže da je to ulje isto i pokazuje mi nalepnice sa obe boce (doduše kulturno i ljubazno), pa šta sam ja "pao s' kruške". :smoke:

Selenia K P.E. ima neke sastojke koje 20K nema, izmeđuostalog ako se ne varam 20K je polusintetika, a K P.E. je čista sintetika.

 

SELENIA K P.E.  

SAE 5W-40, ACEA C3, API SM/CF, FIAT 9.55535-S2 CONTRACTUAL TECHNICAL REFERENCE N°F603.C07, MB-Approval 229.51, VW 502.00-505.00, VW 505.01, BMW LL-04

Phosphorodithioic acid,mixed O,O bis (1,3 dimethylbutyl and iso-Pr) esters, zinc salts 0.1-0.8 %

Reaction products of Benzeneamine, N -phenyl -with nonene(branched) 0.5-1.5%

Zinc alkyl dithiophosphates 0.1-0.8%

Other Components: Distillates (petroleum), hydrotreated heavy paraffinic (649 - 467 - 00 - 8) 70-92%

 

SELENIA 20K

SAE 10W-40, ACEA A3, API SL/CF, FIAT 9.55535-G2 CONTRACTUAL TECHNICAL REFERENCE N.F405.N04, VW 500.00 - 505.00, MB-Approval 229.1

Phosphorodithioic acid,mixed O,O bis (1,3 dimethylbutyl and iso Pr) esters, zinc salts 0.5-1.2%

Other Components: Severely refined paraffinic mineral oils (CAS n° 101316 - 72 - 7 / 74869 - 22 - 0 / 92045 - 45 - 9 / 64742 - 54 - 7; EINECS n° 309 - 877 - 7 / 278 - 012 - 2 / 295 - 426 - 9 / 265 - 157 - 1)

 

P.S. ali su mi rekli da su čitali moje komentare na forumu, i ovom prilikom ih pozdravljam... :)

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites
. ali su mi rekli da su čitali moje komentare na forumu, i ovom prilikom ih pozdravljam... :)

Pozdravljam ih i ja. Videti me sigurno neće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa pređenih 16000 do sada sam 3x dosipao, ukupno 750ml. Nivo ulja proveravam kako kažu u uputstvu - 5 min pošto ugasim potpuno zagrejan auto.

Mislim da je ovo Ok.

Tptk

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 za nivo ulja. Ja kada merim pogledam pre prvog paljenja kada odstoji sigurno 10ak sati ako ne i jače.

 

Inače, čudno da naši serviseri nisu skratili interval pošto mi ovo prilično dugo deluje za benzinca u našim uslovima. Pisao sam već o nerealnom intervalu za moj 1.4 motor..

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 za nivo ulja. Ja kada merim pogledam pre prvog paljenja kada odstoji sigurno 10ak sati ako ne i jače.

Inače, čudno da naši serviseri nisu skratili interval pošto mi ovo prilično dugo deluje za benzinca u našim uslovima. Pisao sam već o nerealnom intervalu za moj 1.4 motor..

20K je servisni interval. Malo je 5 min. Ogromne su razlike u nivou ulja kada se saceka. Preporucujem proveru nivoa ulja ujutru, tada mozes biti siguran u nivo ulja u motoru.

Tako piše i uputstvu - čak su mi i u servisu tako rekli - i sam sam se čudio što je toliki (interval). Ako gledam na potpuno 'ladan motor - naravno da je nivo viši. Da ne bih prepunio, sipam oko 2dcl ako je na, ipak vruć motor, nivo na minimumu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je 30K ili dve godine preko. Imam isto iskustvo kao ti sa astrom, bio je 30K. Radio sam ga na 10K. Sa fijatom cu isto, pogotovo prvi servis smatram da je potrebno uraditi ranije.

 

U dragom nam servisu su rekli da ne preterujem jer je i 20k km preterivanje - kod nas je na 20k a u Belom Svetu 30k - to se vidi i na bordu (kada se proverava servisni interval)

Inače, na ovoj mojoj kilometraži ulje je sasvim lepo, žuto, ne miriše na paljevinu, naoko dovoljno gusto

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TheCityAndTheStars  Tako sam i ja bojažljivo radio servise na Stilu :) Prvi urađen posle 7000km, sad ću ovaj na 10 000 pošto tokom prvog intervala nije uopšte trošio ulje, a i mislim da mu je 10 000km taman, a na Astri se menja baš često s obzirom da moji ne voze mnogo..

 

Samo se nadam da se i Fiat nije zaneo kao Opel za dužinu servisnog intervala.

 

 

Inače, može servisni interval da se podesi kako hoćete ako ništa nije promenjeno u odnosu na Stila. Ja sam svoj stavio da bude nešto baš dug da me ne bi gnjavio, a i sigurno neću zaboraviti da uradim servis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema šta da te brine, sve je to normalno dok se auto razrađuje pa čak i prvih 20k je normalno da malko više troši nego što će kasnije

Baš ću da vidim kako li se šteluje servisni interval pošto je meni fabrički podešen na 30k

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...