Jump to content
FAS Goran
sale nacionale

Fiat 500L - potrošnja ulja

Recommended Posts

Mozda sam malo offtopic ali koja je normalna potrosnja za 1.9 MJTD od 150ks? :) Nisam hteo da pravim novu temu, mozda neko ovde moze da mi pomogne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto 1.9 cumuras sigurno ne ide u 500L ;) , trebalo je postaviti pitanje u odgovarajucoj temi ili bar napisati koje vozilo je u pitanju, sa ili bez DPF... Dopisi, pa cemo prebaciti u neku od postojecih tema.

Inace je 1.9 (i 8v i 16v) obradjen do detalja na forumu godinama unazad. Vecina nas na odrzavanim no DPF vozilima ne primecuje neku potrosnju, u smislu bilo kakvog razmisljanja na tu temu ili dolivanja izmedju servisnih intervala. Potrosnja uglavnom -> 0 kod vecine, do par dl max. Kod mene se na bivsem Stilu vrtelo oko 1-1.5 dl na 10 000-12 000 km, tokom svih 10 godina posedovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima. Da li mi mozete reci koji ulje koristite? Nas je 1.4 benzinac. Ne mogu da nadjem u onoj knjizici..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricka preporuka Selenia K Pure Energy (KPE) 5-40, cesto po servisima sipaju nesto jeftiniju alternativu u vidu Shell Helix HX7 ECT 5-40 (licno i kod mene u ovoj turi). Ovo su najcesce varijacije, u obzir naravno dolazi i bilo koje kvalitetnije ulje koje zadovoljava Fiatovu 9.55535-S2 preporuku.

PS: Taman mi je ostao otvoren eLearn, pa mozes i tu da pogledas:

 

Untitled5.thumb.png.6993f3c4bc5fb8fb918cf778268a9410.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MarijaB

 

Ja sam negde čitao da je za ovaj motor bolji Castrol od Selenie u smislu potrošnje ulje, tj. da Castrol gotovo ništa ne troši. Ja sipam njega i zadovoljan sam :) za pređenih 3500 km ne znam da li je pola dl popio. Što je najveći fazon, u najvećoj radnji autodelova u SU ni nisam našao to Selenia ulje koje fabrika preporučuje.

 

Castrol fo fiat 500L 1.4 16v

 

EDIT: Na linku ima Edge i Magnetic, a ja sam sipao Magnetic

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, ivica su said:

@MarijaB

 

Ja sam negde čitao da je za ovaj motor bolji Castrol od Selenie u smislu potrošnje ulje, tj. da Castrol gotovo ništa ne troši. Ja sipam njega i zadovoljan sam :) za pređenih 3500 km ne znam da li je pola dl popio. Što je najveći fazon, u najvećoj radnji autodelova u SU ni nisam našao to Selenia ulje koje fabrika preporučuje.

 

Castrol fo fiat 500L 1.4 16v

 

EDIT: Na linku ima Edge i Magnetic, a ja sam sipao Magnetic

Super hvala na preporuci! A da li ima neki digitalni indikator koliko ulja ima? Mi smo imali u pezou ali ovde ne vidim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoja je novija verzija pa treba proveriti, kod starijih ima samo klasično upozorenje kad opadne nivo ispod minimuma, ili ako je pritisak slab.

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, VladaG9 said:

@ivica su Gde si uspeo da  nadjrs castrol? Ja sam gledso, ali online i nisam nigde nasao. Koja je cena 1l?

 

Ja kupio u Warneru, a oni imaju radnje samo po mestima tu na severu, a kako vidim sajt im baš nije nešto aktivan: warner subotica cene se tačne ne sećam, ali ona kanta od 4l je otprilike u rasponu 3600-3800 rsd, tako nešto.

 

Evo baš gledam na siluxovom sajtu, izgleda da imaju. Mislim da su oni malo jači sa cenama Castrol sa siluxovom sajtu

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, ivica su said:

Tvoja je novija verzija pa treba proveriti, kod starijih ima samo klasično upozorenje kad opadne nivo ispod minimuma, ili ako je pritisak slab.

Jos jedno pitanje. Mi smo uvek ulje proveravali ujutru na pezou kada je hladan motor. Sada vidim da fiat 500L treba 5 minuta nakon gasenja motora dok je vruc? Da li je to tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MarijaB

 

To ne bi trebalo da ima ikakve veze sa markom automobila. Ulje se proverava kada se auto malo ohladi i ulje slegne (ne mora biti ujutru, dovoljno je sačekati 10-15 min.), a menja se dok je još vruć, kako bi što lakše svo staro ulje iskapalo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/5/2019 at 11:50 AM, ivica su said:

@MarijaB

 

To ne bi trebalo da ima ikakve veze sa markom automobila. Ulje se proverava kada se auto malo ohladi i ulje slegne (ne mora biti ujutru, dovoljno je sačekati 10-15 min.), a menja se dok je još vruć, kako bi što lakše svo staro ulje iskapalo. 

Mi sada treba da dosipamo malo ulja. Reci mi jel isto cekamo da se malo ohladi 10-15 min pa dosipamo ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne morate cekati toliko, nije to bas tako 'osetljivo'. Bitno je samo da ne merite odma bas po gasenju motora, jer kao sto su vec rekli, na taj nacin puno ulja ostane u gornji delovima, pa se ne vidi realan nivo na stapu. Dolivajte malo po malo, da ne sipate previse, jer onda je problematicno izvuci nazad... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi same potrošnje motoronog ulja, za kupca, kao korisnika prava iz garancije, ništa manje nije bitno ni šta je u upustvu za upotrebu deklarisano kao "normalna potrošnja".

Kod nekih ("savremenih", tj, aktuelnih vozila) ćete pročitati da je to npr. "do 0,4 litra na 1.000 km", kod nekih "do 0,5 litara na 1.000 km", a kod nekih i "do jednog litra na 1.000 km". Ili, slično.

Ja ne mislim da je npr, 9 dcl na 1.000 km "normalna potraošnja", ali, ako Vam tako piše u upustvu, možete "da se slikate" u eventualnoj reklamaciji prekomerne potrošnje.

Jedan drugar (i njegov kompanjon) su npr. bezuspešno reklamirali što im dva komada 1,4 TSI 140 (već posle oko 20 kkm od kupovine ) troše uvek oko 1 litar ulja na svakih 3.500 km. "Težinski testovi" su potvrdili takvu potrošnju, ali, sve je to bilo "normalno", jer je za taj  motor bilo deklarisano do 0,5 litara na 1.000 km. I bili su "oduvani".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da napišem za Ravenol vmo 5w/40 sipano u 500l 1.4 na zadnjem servisu.Od tada prešao oko 3500 km pre neki dan sam proveravao skinulo je do sredine na šipkici,mislim da sam dodao oko 250 ml otprilike.Čini mi se da ga troši isto kao Selenia kpe 5w/40  samo Ravenol mi deluje da je redje ulje naspram Selenie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je potrošnja zanemarljiva.

Od servisa, pre 9000 - 10000 km, potrošio je možda 0.5 litara.

Obzirom da sam bio u servisu, na 4500 km, ispustio sam prvo, fabričko ulje i sipali su mi u ovl. servisu. Pozvao sam da pitam šta su mi sipali, obzirom da ne troši ulje u nekoj značajnoj meri, kažu da su sipali SHELL 5w-40 C3 

Ništa mi drugo nisu rekli.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo ja sam koristio nekoliko različitih brendova ulja. Nisam primetio velike razlike. Sada planiram da probam sa Liqui Moly videćemo šta će biti , potrošnja je inače baš neprijatno velika.

Edited by Sale74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pratio nivo ulja do prvog servisa tj. do prve godine upotrebe. Prešao sam bar 4000 km od tada, za sada se ni jedna lampica crvene boje nije upalila :)

Znači, ne troši ulje :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...