Jump to content
FAS Goran
sashicus

Corner Light

Recommended Posts

Davno obecana lekcija, konacno da je predstavim.

Dakle, za neupucene, corner light je u kracem opisu: automatsko paljenje leve maglenke davanjem levog pokazivaca pravca i automatsko paljenje desne maglenke davanjem desnog pokazivaca pravca.

Vrlo prakticna stvarcica koju imaju fabricki ugradjenu mnogi noviji modeli. Pored lepog estetskog izgleda, osnovna funkcija je da nocu osvetli deo puta ili ulicice u koju skrecemo (pod uslovom da smo savesni vozaci i dajemo migavac :smoke: )

 

Skup svih delova kosta par stotina dinara, pored toga vam treba nekoliko metara zice, skalpel, probna lampa ili unimer, izolir traka, nekoliko buksnica, lemilica… i naravno dobra volja i preciznost.

Cela sema je ovo:

corner_light.jpg

 

Ima ukupno 13-14 elemenata, pa nije tesko napraviti je. Ja nisam u toj struci pa ne znam strucne nazive za komponente ali sam sa svakog dela prepisao tacnu vrednost i upisao je pored elementa na semu. Moje iskustvo govori da se lako montira, onaku ukratko, sto se ceprkanja oko auta tice vezujemo za sledece:

-         +12V koristimo sa akumulatora direktno

-         MASA moze bilo koji cvrsti spoj-sraf na karoseriji/motoru

-         + sa levog migavca

-         + sa desnog migavca

-         + sa leve maglenka

-         + sa desne maglenke

I to je sve.

Ovako kod mene izgleda uredjaj:

DSC_0683.jpg

 

Ovako kad se upakuje:

DSC_0686.jpg

 

A ovako kad se namontira na auto (ja sam iskoristio deo iznad hladnjaka, preko mi dolazi plasticna zastita tako da se ne vidi nista)

DSC_0687.jpg  DSC_0688.jpg

 

Ja sam do sada isti uredjaj ugradio na 2 auta i rade fantasticno, moze potenciometrom da se podesi duzina svetljenja maglenki po gasenju, svetle maglenke kad otkljucas/zakljucas auto, isto tako svetle kada upalis sva 4 migavca. Uskoro uploadujem 2 snimka.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da dopunim, zaboravio sam da pomenem da treba da se prave dva uredjaja, posebno za levu i desnu stranu (koristi se ista struja, ista masa)

Takodje nisam pomenuo da uredjaj funkcionise potpuno isto bez obzira da li su svetla ili pozicije upaljena ili ugasena.

Ja sam za sada podesio trajanje osvetljenja na oko 3 sec. ali bi moglo da se produzi na 5, 7... zgodno zbog "hollow me.."

 

Evo kako je to izgledalo na mom prethodnom autu:


 

A ovako izgleda na sadasnjem:


 

Ako ima nekih nejasnoca recite, a ako ima zainteresovanih za gotov proizvod, recite takodje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dragan: Moze, naravno!

@ borkostar: naravno da ne. kada upalis migavce ti struju tada dajes maglenkama prakticno, ne obrnuto. znaci,  levim migavcem levoj, desnim desnoj, i kada ukljucis sva 4 svetle obe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, stvarno nisam razmisljao o tome da ih pravim usluzno, aj da proverim koliko kostaju delovi, posto sam ovo pravio pre skoro 2 godine, pa se i ne secam cene a neke komponente sam i imao... Javljam sto pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicna stvar, ali zar corner light ne radi i prilikom pomeranja volana u stranu!?E to kad bi moglo da se napravi to bi bila prava stvar!

 



Naravno i ovako je odlicno.SVAKA CAST!!!

Edited by Yestra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlično :). I svaka čast na živcima vezano za ovu na izgled sitnicu. 

 

A da dodam da bi to radilo i sa volana, morao bi da pokupi negde sa nekog senzora položaja - volana, točkova, nečega, signal da se volan okrenuo određeni stepen, i da onda da signal maglenkama (svakoj strani kad se okrene u svaku stranu). 

 

Ali koliko sam video na prikazima ovog uradi sama, paljenje maglenke i gašenje je trenutno, bez laganog paljenja, i laganog gašenja (kako je npr na mom bravu, ima lagana zadrška zavisno od položaja volana).

Kada bi se radilo sa senzora položaja volana (točkova ili odakle je već povučeno u fabričkoj izvedbi) može da se na osnovu veličine ugla za koji je senzor okrenut da manji ili jači signal maglenki... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve moze da se napravi, verujte drug koji se bavi time (auto elektrika, elektronika, dijagnostika i uopste sve vezano za stuju od 12V) mi je ovu semu iskicirao za manje od 5 minuta i to iz glave. 

Mislim da se postepeno gasenje i postepeno paljenje resava nekim dodatim kondenzatorom koji zadrzava struju...

A paljenje na pokret volana verovatno moze da se izvede sa ablendera...

Mada i ovako radi savrseno svoj posao :) Taj isti uredjaj mi je na bivsem fiat unu radio vise od godine, sad sam ga samo prepakovao na lanciu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam praktičnost paljenja maglenke sa volana - shvatio prvi put kad sam na otvorenom vozio Bravo. Jednostavno, lepo osvetli stranu na koju skrećeš. :D Zato kažem da je možda bolje ići na volan za signal radije nego na migavac. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je odlicna stvar. imas i follow home i corner light ujedno..svaka cast..

samo bi trebalo ubaciti fototranzistor da kad je dan ne pali uopste a ako je mrak da pali da ne bi akumulator zezao bezveze i trosio sijalice pasljenjem i gasenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam praktičnost paljenja maglenke sa volana - shvatio prvi put kad sam na otvorenom vozio Bravo. Jednostavno, lepo osvetli stranu na koju skrećeš. :D Zato kažem da je možda bolje ići na volan za signal radije nego na migavac. :)

Svaka cast nasem drugaru sashicus-u za rad i entuzijazam. Znam da me nece pogresno razumeti, jer bih se slozio sa citiranim iznad.

Jednostavno, meni ovakvo resenje ne bi imalo puno prakticnog znacaja. Corner Light se ovako pali jedino u slucaju davanja migavca. Sto u najvecem broju slucajeva podrazumeva sporiju gradsku voznju, uglavnom u uslovima dobre osvetljenosti.

S druge strane, nemam taj nacin osvetljavanja onda kada mi najvise treba - u brzoj nocnoj voznji po putevima sa ostrijim krivinama kada obican far jednostavno ne daje dovoljan ugao svetla (mada i tu postoji jos bolje resenje od Corner Light, a to je npr. Morimoto projektor, ali da ne idemo u off).

Tako da je ovo cisto dobronamerna sugestija i ideja svih nas da se mozda i unapredi sistem i dovede na nivo fabrickog.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Duzan sam izvinjenje svima koji su (ako su) pokusali da prave uredjaj po semi sa prve strane. SEMA NIJE DOBRA. Nesto sam zeznuo u skiciranju, sto cu naravno izpraviti i uskoro se baciti ozbiljnije na izradu uredjaja.

Sada su sezone odmora i jako malo imam slobodnog vremena, ali uskoro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da je tema odavno zamrla, da li je neko nešto radio po ovom pitanju, našao neko rešenje, neki relej :D

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 25.8.2013. at 11:48 AM, sashicus said:
Duzan sam izvinjenje svima koji su (ako su) pokusali da prave uredjaj po semi sa prve strane. SEMA NIJE DOBRA. Nesto sam zeznuo u skiciranju, sto cu naravno izpraviti i uskoro se baciti ozbiljnije na izradu uredjaja.

 

Sada su sezone odmora i jako malo imam slobodnog vremena, ali uskoro...

 

Nađe li vremena:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Našao sam na ali expresu ovo:

https://www.aliexpress.com/item/Car-Led-Daytime-Light-Auto-ON-OFF-DRL-Controller-Wire-Auto-With-Flash-Reduce-Light-And/32756223715.html?spm=2114.13010308.0.0.5wo993

Jedino što bi ovo moralo da pokreće drugi relej jači, zbog snage maglenke :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...