Jump to content
FAS Goran
m.deki

Fiat 500L 1.4 - ugradnja gasa

Recommended Posts

Ne bi smelo da se uopste primeti u kom trenutku prebacuje sa benzina na gas (i obrnuto). Takodje, ne bi trebalo da se razlikuje voznja na gas i bnz. Cak i kada je gas losiji, komjuter sekventa pravi takvu mesavinu da je voznja uvek istog kvaliteta - samo tada vise trosi i do +2l/100km. Ovo su moja iskustva sa prethodnim autom

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima opcija da se prebacuje sekvencijalno na gas(dizna po dizna) ili sve od jednom. Takodje Zavoli ima opciju i paljenja direktno na plin  kada je motor iznad 30 stepeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ako sada odem da mi ugrade gas recimo u AK Kole, šta mogu osim da im ostavim auto i molim Boga da ugrade to kako valja? Nakon 1000 km štelovanje sistema i to je to?

Videću vaša iskustva narednih 20-tak dana taman da se vratim sa odmora, pa ću da "pripremljen" odem po gas :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanjce za one koji su ugradili gas-znam da se gubi fabricka garancija ali prodavac preuzima na sebe istu.E sad-da li su vam objasnili proceduru,ukoliko se kvar desi van mesta u kome ostvarujete garanciju-sta se desava?Tipa-platim popravku,pa mi prodavac refundira ili...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znaci da si na milost i nemilost dilera, nedo bog da ti crlne nesto ozbiljno. Tako su mog burazera izradili za Epicu, pa je sam placao generalnu, i sad se sudi sa dripcima...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno što zjbavaju u fijatu, što ne daju fabrički plin kao za punta i gotovo. Mada, taj što su ugrađivali u puntiće nije bio baš odgovarajući.

Послато са Nexus 7 користећи Тапаталк 4 Бета

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja malo da pomognem. Ja sam preuzeo auto pre par dana sa plinom. Ugradjen kod AK Kole, samo su ga meni naplatili 800 evra. Garanciju preuzimaju na sebe, ali se gubi pomoc na putu, tj servis i odrzavanje kola je obavezna kod njih. Prvog dana mi se upalila lampica Check engine i hteo sam da ih zapalim. Nije bio ustelovan plin (kao da je trebalo ja da ga ustelujem)... No, problem je bio otklonjen za 20 min. 

 

Auto ide isto na plin kao i na benzin... Nema nikakve razlike (od 1.4 ne treba ocekivati ne znam ni ja sta-malko je trom za toliku karoseriju)...

 

O potrosnji jos ne mogu nista da kazem, ali iznecu prve utiske kad potrosim prvu bocu (37l zapremine)...

 

oseti se blagi cim kad predje sa benzina na gas, ali jedva da se oseti. 

 

I naravno da led diode na pokazivacu stanja u boci ne rade kako treba kao ni u jednom uredjaju do sada (oslanjajete se na predjenu kilometrazu i uvek imajte benzina)...

 

Od startovanja auto do prelaska na gas u ovim toplim danima je potrebno minut do dva ili 200m...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde da se ponovim, nisam to napisao u ovoj temi, narucio sam 1.4 sa tom naknadnom ugradnjom plina i tek posle toga saznao da za ovaj motor idu samo brc i landirenco (od ovlascenog servisera za brc). na pitanje sta ce biti ako stavim ovaj, odgovor je bio videces za dve godine. jbg, posle ovog samo sam zvao auto kucu i otkazao plin. da je rekao samo brc, koji on radi, ja bi reko ma aajde, ovako zakopao me sa landijem (koji on ne radi)... i ko da je znao gde da ubode sa dve godine. sad cekam da istekne garancija, do tada ce se vec iskristalisati i varijanta sa metanom pa da izvagam sta da radim. jedan ce da padne to je sigurno. jedino sto cu biti u minusu jedno 700e na gorivu za 2god... jedino.

Edited by milkobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja licno mislim da je to vrlo rizicna prica, sa garancijom Dilera. Prvo dileri su mozda nesposobni da rase neki problem, naprimer moje skorasnje iskustvo sa Bogunovicem, aljkavi do zla boga, jedno kvare, deugo prave.... Drugo ubijate sebi mogucnost alternative sa drugim servisom.

A sad nesto sasvim realno, rikne vam kvacilo, ko meni na 7000 km, ko ti garantuje da ce zamena biti sa originalnim delovima, koji su skupi ko djavo. Mozda vam uradi neki remont. Ili naprimer ciknu viljuske, pa opet remont....

Ovo je Srbija moras da razmisljas o losem scenariju, i ovde si gospodin dok ne izbrojis pare.

Jos konkretije povodom tih lampica, ocigledno je da plin rade priuceni majstori, sta ako ostavi siromasnu smesu, pa progori izduvne ventile?

Ko je obazriv, nek predje lepo 15-20.000 km, da bi video da je auto izlecen od decijih bolesti, a onda plin da se radi kod nekog proverenog majstora.

Sent from my ZTE-SKATE

Share this post


Link to post
Share on other sites

@milkobgd

I dalje nemaš argumentovan razlog zašto ne ugraditi recimo Zavoli. Šta je tu problem? Kompjuter koji je nemoguće podesiti za uredan rad motora, dizne koje ne ubacuju odgovarajuću smesu, nepostojanje dodatnog podmazivanja, ili nešto deseto? Rekao mi tip nije argument čak ni za forum.

Zatim, šta bi to moglo da ošteti motor za dve godine ili 40000km recimo? Hoće li se potrošiti karike, oštetiti vođice ventila, ili opet nešto deseto?

Moji poznanici, istina na Hondama Civic 1.6 i Acord 2.4, već nekoliko godina koriste te Zavoli uređaje i prezadovoljni su. Ne vidim razloga da ne budemo i mi sa automobilom koji ima jednostavniji i skromniji motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam argument, imam strah. samo prenosim sta mi je receno. lik je ozbiljan serviser (cini mi se jedini zvanican) sto ne znaci da npr nije i arogantan pa pljuje sve uredjaje koji nisu premijum klasa. inace nisam sklon rizicima pogotovo kad su (za mene) vece pare u pitanju.

ovo nije novi motor, koliko sam razumeo ima ga u bravu i pretpostavljam da postoje clanovi koji se razumeju i mogli bi da razjasne neke stvari po ovom pitanju, naravno ljudi ne posecuju ove teme.

u proslim kolima imao sam tomaseto sekvenc uredjaj i nemam primedbi ali stavljao sam u 6 god star auto pa nisam ni nesto previse razmisljao. sada sam prvi put u zivotu kupio nov auto i prihvatam da sam verovatno pomalo fobican. 

ovo nisam napisao da bih nekome isterao ili uterao pare u dzep (a ni da bih kvario dozivljaj vama koji ste vec ugradili). ko ima mogucnosti neka se raspita dodatno i podeli to sa ostalima ovde.

Edited by milkobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bax76 je lepo napisao i u potpunosti isto mislim da je mnogo bolje preći jedno 20000 km pa ugraditi plin.motor se lepo razradi na benzin i za to vreme ce se videti koja marka plinskog uredjaja najvise odgovara 500L-u

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ovo nije novi motor, koliko sam razumeo ima ga u bravu i pretpostavljam da postoje clanovi koji se razumeju i mogli bi da razjasne neke stvari po ovom pitanju, naravno ljudi ne posecuju ove teme.

 

Je l' ovo dobro razumem kao zamerku izmedju redova tipa ''zašto je sada ovo sve oko gasa prebačeno u posebnu temu'' ili...? 

 

Ne moraju drugi ljudi samo nešto da rade (''posećuju ove teme''), možeš i ti... ;) npr. hoćeš da saznaš da li je ovo nov motor ili nije kako više ne bi onda pisao ''koliko sam razumeo ima ga...''. Evo šta se dogodi kada se koristi pretraga:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=38550

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=47792

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=57671

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=58092

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=59063

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=58296

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=53782

 

...i tako još ko zna koliko stotina tema. Time sam sebi rešiš dilemu da li je to neki nov motor ili nije. :) Punto mk.2b, Panda 100HP, Stilo, Lancia Ypsilon, Nuova Bravo...svi imaju taj 1.4 16v. Kada sada sigurno znaš da svi oni imaju, onda kreneš da čitaš teme o tim modelima sa baš tim motorom.

 

Sledeća dilema je oko gasa...ae opet pretraga da vidimo:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37996

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44451

 

A, zašto je onda posebno izdvojena priča oko ugradnje gasa u 500L? Zato što vi ne možete da ugradite gde god želite nego samo kod ovlašćenog koji onda preuzima garanciju na sebe.

Problemi sa TNG na 1.4 16v...pretraga mi ništa značajno nije izbacila, samo neke opšte stvari, ima gore i jedna tema oko toga.

 

Pošto ne možete da ugradite gas gde god želite, onda i nemate mnogo izbora, manevarskog prostora, već se sve svede na ovlašćenog.

Izbor vam se otvara ako želite da ostanete bez garancije, ili da čekate da ona istekne.

 

p.s. Eto, samo maaaalo da apelujem ;) da se koristi pretraga foruma, ima mnooogo stvari napisanih već i time rešavate brojne dileme...ne morate sve samo čekati da neko napiše opet...kad to već piše. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno nisam mislio na to. Samo konstatovao logično u cilju da neki iskusniji član uradi isto šta si ti uradio u prošlom postu. Inače većinom sam na tapatalku pa ne mogu baš da manevrišem po forumu.

Meni nije prijalo što si izdvojio postojeće postove o zatamnjivanju 500l iz opšte teme o 500l u opštu temu o zatamnjivanju, a sad mi kao smeta upravo obrnuta situacija u vezi plina!?

Svakako hvala na linkovima.

Edited by milkobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni za razliku od Springboy-a plin radi bez greske. Oseti se prelaz sa benzina na plin, ali bas jako slabo. Automobil isto vuce i na plin i na benzin, i u prvih 600km je potrosnja 9l. Od toga vise od pola otvoren put, sve vreme pod klimom. Isto sam ugradi u AK Kole, isto Zavoli uredjaj, samo su ga meni naplatili 800e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo. Meni ce uskoro servis na 1000 km. Par puta mi se ugasio na semaforu, pretpostavljam da nije ustelovan ler gas... Kolika ti je potrosnja i gde sipas plin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Springboy - kakav si sada sa potrošnjom plina? Tačnije, interesuje me da li si uspeo da provališ odnos potrošnje gasa i benzina na sličnim turama. Pisao si ranije da gasa troši oko 10l - jel' to čist grad ili mešano - u gradu bi potrošnja benzina bila oko 8l pa je tih 10l ok...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da izvucem bas tacan uzorak, presao sam oko 700km... Potrosnja mi je oko 9l (Bg-So-Bg i ostalo po Beogradu)... Za sada sam zadovoljan, nego hteo sam da proverim kakvo je stanje kod tebe sad kad je plin ustelovan, a vise si presao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran koliko sam prešao na benzinu u poslednjih 500km, pa će odgovor stići tek za neko vreme. Recimo da je oko 9 ali to nije baš 100% tačno. Sve smrdljivi Beograd, na žalost.

Edited by springboy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu li oni koji su vec ugradili tng u svoje ljubimce da nam daju neke informacije. Da li tocak boca idealno staje-nije vislja ili niza i od koliko je litara? Da li je prikljucak za tng moguce ugraditi pored prikljucka za bezin? Da li se mozemo osloniti na lampice koje pokazuju koliko je jos preostalo tng ili moramo gledati na boci? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam ugradila ali mi je suboticki majstor(inace najbolji za plin u gradu a i sire) pokazao fotke montaze na 500l -prikljucak stavlja pored prikljucka za benzin,boca tacno legne u taj prostor rezervnog tocka i ne odstoji tako da moze ona daska lepo da se namesti,a sama instalacija u predelu motora je jako lepo upakovana ispod poklopca motora.Sto se tice pokazivaca napunjenosti,verujem da na to ne mozes da se oslonis,obzirom da ja nisam ni na jednom autu videla da ti to tacno pokazuje kolicinu preostalog gasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu kao neko ko ima plin u 500L-u da potvrdim informacije. Lampice ni u sali ne pokazuju tacno stanje, oslanjajte se samo na kilometrazu. Boca je zapremine 37l, meni staje 33l. Cep za plin mi je u braniku i ne vidi se (osim ako ne legnes ispod kola). Tocak boca idealno staje, a ja sam rezervni tocak, prvu pomoc i ostalo stavio ispod cargo box pregrade (na nizu poziciju), tako da nisam mnogo izgubio od gepeka. Jedino mislim da ne moze cep da se stavi pored benzina, jer je oko njega guma. No, ako je neko to uspeo, svaka cast... Ja do sada nemam ozbiljne primedbe....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...