Jump to content
FAS Goran
Nidzo

Naknadna ugradnja parking senzora (Fiat Punto)

Recommended Posts

Drustvo, hvala, znam da ih ima na raznim mestima, ali me zanima koji su ti bas ugradjeni, kojim je Nidzo zadovolja (koliko sam shvatio i drugi)?

Moze li slika kutije, ili gde su kupljeni...Neki nacin da ih prepoznam ako su noname...

Inace hvala...Tutorijal, cista desetka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemaju kutiju, stižu u nekoj kesici u kojoj dobijaš 4 senzora, led displey. centralu, podlogu za lepljenje, bušilicu i kratko upustvo.

Evo linka, ne znam kako drugačije da ti kažem da ih prepoznaš

 

http://www.ebay.com/itm/4-Parking-Sensors-LED-Display-Vehicle-Car-Reverse-Backup-Radar-Kit-/350705284471?pt=US_Relays_Sensors&hash=item51a7a9f577

 

 

Rade odlično, danas po Delti pište kao blesavi, čak i leteću decu prepoznaju pa samo vidiš --0.3 levo i onda 0.3-- desno u sekundi :) 

Jedino sam primetio da su jednom zablentavili posle pranja, ali nakon 2-3min je sve bilo ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Rade odlično, danas po Delti pište kao blesavi, čak i leteću decu prepoznaju pa samo vidiš --0.3 levo i onda 0.3-- desno u sekundi :)

Jedino sam primetio da su jednom zablentavili posle pranja, ali nakon 2-3min je sve bilo ok :)

 

Ako ih pereš kao što ih montiraš, onda me ne čudi.  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Inače probao ih u perionici , po pljusku, terao po barama itd i nijednog trena nisu zablentavili. Rade kao da koštaju 450 e.

I sve to zahvaljujući kolegi sa foruma Nidži koji je ustupio negove senzore. Naravno zahvalnost i Kuvalji i Igoru (sa 42 kruga zaostatka). 

Srodna tema http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=59050&page=5

Moja tema http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54772&page=13

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mora sva ta prašina da se izbije sa njih  :laughing:

Šalim se, danas sam farbao lajsnu pozadi i senzore sam prekrio krep trakom. Posle pranja skinuo traku i alkoholom skinuo višak lepka, upalim auto i sve radi normalno,a iskreno svašta sam očekivao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam juce uz pomoc drugara ugradio parking senzore na Punta dvojku, ispalo super. Auto je bele boje pa sam uzeo bele senzore. Nisam skidao branik, po meni nema potrebe za tim. Zalepio sam traku, premerio, izbusio, ubacio senzore, drugar legao ispod branika i skupio kablove u jedan snop, probacio kroz ventilacioni otvor a ja sam ih prihvatio iz gepeka. Kod desne stopaljke ispod tepiha sa strane sam zalepio konzolu, tuda prolaze i kablovi za stop svetla. Ogolio sam na jednom mestu belu (rikverc svetlo) i crnu (masa) zicu i spojio naponski kabl od konzole, crvenu na belu i crnu na crnu. Ekrancic sam zalepio pozadi, na onu plastiku (masku) na nebu sa leve strane, jeste da stoji naopacke ali samo sto se tice brojeva za razdaljinu, a to mi i ne treba, samo zvuk je dovoljan. Kablic od ekrana sam sproveo ispod neba do desne strane tako da se uopste ne vidi. Sve u svemu, 1,5-2 sata laganog posla, rezultat odlican :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MilanStilo

 

Zna. Znaš i ti sam. :D 

Deo Foruma koji se zove Uputstva za Fiat/Lancia/Alfa Romeo modele.

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/102-uputstva-za-fiatlanciaalfa-romeo-modele/

U tom delu, postoji: Uputstvo Fiat Punto mk.2a / mk.2b
https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38861-uputstvo-fiat-punto-mk2a-mk2b/

 

Skineš vlasničko uputstvo, prelistaš i pronađeš deo oko osigurača (njihove pozicije i svrhe), i to je to. :thumbup: 

Konkretno, u ovom uputstvu od stranice broj 215:

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Punto_mk.2b.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima naleteo sam na ovaj forum ne znam da li je aktuelan ako neko jos ima molio bih za savet. Meni su stigli senzori preko ebay koje ugradjujem u Punta klasik. Ja imam jedan problem sa ovim postom ni jednu sliku ne mogu da otvorim niti je vidim pa ne mogu da pratim uputstvo. Jedno nisam siguran na braniku Punta ima jedna lajsna koja je reljefna da se tako izrazim u odnosu na sam branik sto znaci to je najistureniji deo da li se senzori ugradjuju na lajsnu ili moze ispod na branik (sto je mnogo lepse) ne znam da li bi lajsna smetala u tom slucaju. I jos nesto ja sam kupio komplet sa senzorima i za napred pa da li neko zna gde se spaja struja (ja imam 4 zice jedna je za + jedna je za - jedna se kaci na rikverc svetlo za nazad i jedna trba za napred ali ne znam gde) Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes i ispod lajsne, ja sam ih stavio ispod zato sto mi na puntu 5v delovala tanka lajsna pa sam se bojao da ne strce senzori gore i dole, pa sam porucio u boji auta i stavio ispod, sve dobro funkcionise a senzori se skoro i ne primecuju posto je boja skoro identicna....
Kad se vezuju zadnji senzori +i- se vezuju na +i- od rikverc sijalice, znaci cim ubacis u rikverc da se upale i senzori, a kad ugradjujes i prednje ako im dovedes stalan napon pistace ti uvek, i na auto putu i ulicama sa vise traka i uskim ulicama, tako da bi bilo bolje da dovedes prekidac na koji ces moci da ih palis po potrebi....
Ugradnja prednjih senzora mi je bzv bas iz tog razloga, drugo je fabricka ugradnja gde se senzori gase cim se predje neka brzina, tipa 10-15 km/h.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E druze hvala na brzom odgovoru. Stavi cu ih ispod lajsne ali ja imam kontra srah da je lajsna deblja pa nece moci da se ucvrste a i mat je pa bi se mnogo videle. U sturom uputstvu koje sam dobio pise da se prednji senzori vezuju kao za stop svetlo a to je bezveze ako nema neki prekid  ja sam nacuo da rade na vreme kao neki tajmer ali nisam siguran. No dobro i prekidac nije lose resenje kad budem ugradio napisacu utiske. Pzdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha ti mislis na to da je debela plastika pa da senzor nece uci dovoljno duboko da se "fiksira", a ja na to da je spoljni precnik senzora siri od sirine lajsne, tj ne bas siri nego ona ide blago ovalno, pa u gornjoj i doljnoj zoni ne bi senzor nalegao lepo na lajsnu....
Ali razlika je na 3 i 5 vrata puntu na 3 je dosta sira lajsna.
Aj uslikaj tu semu i upustvo da vidim.... ali ako mozes da slika bude kvalitetna da bi mogao da vidim.
Ako ima tajmer onda ima smisla da se vezuje na rikverc svetlo ceo sistem, tipa izbacis iz rikverca i tebi jos desetak sekundi rade senzori, u tom slucaju bi trebalo da ima dva napajanja, jedno sa rikverc svetla a drugo neko stalno napajanje, tj napajanje sa kontakta.
U tom slicaju bi to radilo slicno fabrickim senzorima i to bi bilo ok.
Aj uslikaj i senzore da vidim kakvi su, ako to lepo leze na lajsnu ja bi na nju onda stavio, na zadnjem braniku kad se skine lajsna u braniku postoje rupe za fabricke senzore.
A ti kad ih ubodes da stoje kako trebaju mozes sa unutrasnje strane da ih dodatno osiguras sa kojom kapi super lepka....

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi sutra po danu cu da ti slikam  punta pozadi da vidis o kakvoj lajsni pricam a slikacu i uputstvo ako se to uopste moze nazvati uputstvom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo po dogovoru saljem slike. Dali se radi o istoj lajsni kao kod tebe? Bilo bi idealno da senzore srtavim ispd lajsne a da ona nepravi smetnje.A sto se uputstva tice kao da su poslali za cetri senzora. 

IMG_20180525_114729.jpg

IMG_20180525_114511.jpg

IMG_20180521_151022.jpg

IMG_20180521_151010.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desnu stranu gde su seme si slikao mutno, tako da ne vidim lepo.....
I ovo mi deluje kao klasicna sema kao i za 4 senzora...
Ista je lajsna bila i kod mene, isto punto klasik.


Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mi je ustvari naj bitnije da imas istu lajsnu da si stavio ispod i da sve funkcionise.......sto se tice seme snaci cu se moram da probam da vidim kako rade prednji senzori pa cu da odlucim gde da ih spojim uglavnom na semi pise brake lamp sto znaci stop svetlo. Hvalati javicu se kad ugradim.

E da izvini jos nesto da li si morao da skidas branik?

E da izvini da li si morao da skidas branik?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li sam morao da skidam, moguce da ima iza prostora da se odradi bez skidanja, ali sam ja skinuo zato sto je lakse i pedantnije da se odradi kad je skinut...

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo tako sam i ja hteo da stavim. Super hvala ti....e da danas sam probao da li komplet radi van kola da otkacim kineze na e bay i radi bas onako kako sam cuo. Zadnji senzori kad dobiju struju (treba na ruikverc) zapisti jednom a onda senziri rade kad se priblize prepreci....dok prednji kad dobiju struju (treba na stop svetlo) ne zapist(da ne bi pistalo kad god se zakoci)  a onda rade nekih desetak sekundi i to samo ako ima prepreka pa se ugasi dok se ponovo ne zakoci. Meni to ima smisla. Napred cu malo imati problema sa tablicom ali ako lajsna ne smeta nece ni tablica. Jos jednom hvala na slikama, javljam se cim budem ugradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gaston5

@Kuvalja

Ja sam tek nedavno video da su ovi linkovi ka Postimage mrtvi. Jedna od varijanti za prvu pomoc kada se na tako nesto naidje je da se sufiks .org u linku slike izmeni u sufiks .cc i slika ce se prikazati.

Na ovoj temi sam sve slike sa Postimage prebacio na FLCS server, tako da su sada obezbedjene i vidljive i kroz Thumb prikaz, tako da kolega @gaston5 moze da ih pogleda. Nadam se da ce biti od pomoci.

 

Zadnji aftermarket tako i rade. Ova logika za prednje senzore donekle pije vodu, prilicno je situacija koje ce pokriti. Jedino da te ne iznenadi pistanje onda kada ne treba, meni pada na pamet u nekom tesnom preticanju kada brzo sustizes nekog, a primoran si da liznes kocnicu :) . A verujem da ima jos situacija kada ce se nepotrebno aktivirati.

Na fabrickim je to naravno malo drugacije reseno, a npr. kod Brava mi se svidja sto postoje 2 buzzera (za prednje senzore u prednjem levom, za zadnje senzore u zadnjem desnom stubu), tako da se lako manevrise samo na zvuk.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to cu da vidim kad ih ugradim ako budu mnogo smetali padne jedan prekidac i zavrsen pos'o kad parkiram switch on kad vozim switch off. Hvala na obavestenju pregledacu sve od pocetka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike tako nesto imaju i fabricki :) . Nema na cemu, trebalo bi da sada sve slike u temi budu dostupne, javi ako ima nekih problema ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...