Jump to content
FAS Goran
Nidzo

Naknadna ugradnja parking senzora (Fiat Punto)

Recommended Posts

Nakon jedne male nezgodice od zimus odlučih se i ja da ugradim parking senzore na svog Puntića.  Sve što vam treba su parking senzori kojih danas ima na svakom koraku maltene u rasponu cijena od 10€ na eBay-u ili nekim kineskim sajtovima  do 20+ € koliko se prodaju na domaćim sajtovima za online prodaju.  
 
5b0e83c5c061f_Screen_Shot00060(1).thumb.jpg.db9c643041c7b0497d8ad4deeffcaf16.jpg
 
Dalje što je potrebno je oko 2 sata slobodnog vremena, torexi, neki drugar da vam pomaže kako bi brže išlo i pivo takođe da bi brže i bolje išao posao :)
 
Prvo treba skinuti branik. Na Puntu branik drže 8 torexa od kojih su dva nepristupačnija i dva obična šrafa sa šestougaonom glavom.
 
DSC_0751.thumb.jpg.9cc02b24bc2cfabfc8198b8280438069.jpg DSC_0752.thumb.jpg.7249ec0c133300062ddcd1556528ff32.jpg
 
Kao što rekoh do dva torexa je teže doći i oni se nalaze otprilike na poziciji 2 na slici sa obe strane branika. Dovoljno je malo dići auto dizalicom kako bi se lakše došlo do njih.  Prilikom skidanja otkačite i kabal od sijalice koja osvjetljuje tablicu.
 
DSC_0769.thumb.jpg.1ef4b8d3eb2a0f3b5ab6630f67c70dbb.jpg
 
Možete malo očistiti blato i prašinu dok imate prilike :D
 
DSC_0753.thumb.jpg.6297a32764369eae08fd75913bc9dd82.jpg
 
Dalje smo zalijepili traku (molersku) kako bi spriječili pucanje farbe ali i da bi lakše razmjerili pozicije rupa za senzore.
 
DSC_0754.thumb.jpg.6386de0d46a6c9fc7d23d037ec1a3fc9.jpg
 
Mi smo stavili razmak od 40 cm od rupe do rupe. Na nekim branicima postoje sa unutrašnje strane strane označena mjesta gdje su predviđeni senzori. Na mom nije bilo.
 
DSC_0755.thumb.jpg.e834f919ad6af534290e2f142a0880fa.jpg
 
Uz senzore dobijete i burgiju za bušenje rupa ali sami senzori imaju na sebi nesrećno napravljene žabice od gume tako da je potrebno malo razbušiti rupe ili oturpijati kako bi lakše ušli. Na senzorima je označeno koja strana ide gore. Piše UP :) Poželjno je i da se malo kapne super ljepka sa unutrašnje strane kako bi bolje držali za svaki slučaj. Bolje iznutra nego sipati po senzoru jer rizikujete da se super ljepak razlije po farbi. Poželjno je i da se kablovi povežu plastičnim vezicama da ne bi landarali :)
 
DSC_0756.thumb.jpg.438a3cf401f6d70272d228221f553581.jpg DSC_0758.thumb.jpg.dfe6ceb3696846f5ad448d347f8c8047.jpg DSC_0759.thumb.jpg.9abd8467da4a5fd3e4fa6387cfa777fc.jpg
 
Sada vraćamo branik nazad, provlačimo kablove senzora koje smo prethodno označili brojevima od 1-4  (s lijeva na desno) kako bi znali kojim redom ih kačimo na centralu parking senzora,  kroz ventilacioni otvor. 
 
DSC_0761.thumb.jpg.530623d3a99370c60305959bf31b316c.jpg
 
Tu nailazimo na problem. Senzori sa strana sa zadnje strane udaraju tačno na ovaj odbojnik od tvrdog stiropora  te se mora taj stiropor malo zasjeći.
 
DSC_0762.thumb.jpg.d82ef90032e4f6c57e5e3bf5be4e74cf.jpg
 
Kada smo vratili branik i učvrstili ga prelazimo na povezivanje napajanja centrale senzora. 
Skine se zadnji desni far i koriste se crna i bijela žica. Bijela je plus  koja ide na crvenu od centrale,  a crna je minus  koja se povezuje na crno-crvenu. Za svaki slučaj unimerom provjerite kako je kod vas
 
DSC_0763.thumb.jpg.ef1b1f007178f8a75621772700dd3eb1.jpg
 
Treba još da se vrati štopaljka nazad, da se svi ti kablovi provuku ispod tapacirunga, oni od senzora po brojevima se ubacuju na odgovarajuća mjesta u centralu senzora, tu je i kabal napajanja te kabal displeja kojeg treba smjestiti negdje napred. Ja sam vukao preko sjedišta na lijevu stranu pa ispod lajsni kuda idu i ostali kablovi instalacije do donjeg lijevog ugla šoferšajbne sa vozačeve strane.
 
DSC_0770.thumb.jpg.31906e334173cb2601766abec6e1bc28.jpg
 
Evo kako izgledaju. Ja sam se zeznuo kod izbora boje. Izgleda da Kinezi plavom smatraju teget plavom :D tako da su tamniji od auta ali bitna je u ovome svemu funkcionalnost.
 
DSC_0764.thumb.jpg.27aa4c9005fc88265e3502407696050e.jpg DSC_0765.thumb.jpg.a7e820a91929d93743e94eb1dd810958.jpg
 
A funkcionalnost je odlična.  Prvo zamorče je bio drugarova Cordoba, a onda živa ograda, betonski stub i kao što se vidi na snimku kanta za smeće.  Čak je i ker koji se prošunjao pozadi izazvao reakciju senzora. Konstantan zvuk tj. upozorenje da se treba zaustaviti odgovara 30 cm od prepreke.
 
 
Ovom prilikom se zahvaljujem Ivanu.ik i Igor0511 koji su nedavno postavljali iste senzore na svoje ljubimce uz veliku pomoć Kuvalje.  Gledajući i pomalo učestvujući čitav ovaj proces je mnogo lakše i brže išao. Hvala momci. :thumbsup: Takođe se zahvaljujem i članu Zvezdi koji je napravio odličan tutorijal za naknadnu ugradnju parking senzora na Grande Punto ;)
 

 

Edited by Ivan
Omogucen prikaz slika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za radove.

Kolegi Nidži se zahvaljujem na ustupljenim senzorima, i kritika pada što nas nije pozvao da pomognemo u radovima. Jedino ako i on ne krije neki Castrol.  :harhar:

Senzori majstorski rade, registruju sve (čak i travu) a po kiši nema lažnih uzbuna. Jedina zamerka za zvučni signal, preglasan / sve živo poplaši po parkingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha da to stoji da zvuče ka šizela u vrijeme bombardovanja :D

Igor na moru, Kuvalja ko zna gdje je ta baraba, a vidiš da sam našao ćelavka kao zamjenu za tebe :lol: 

Mnogo ste mi i ovako pomogli. :thumbup:

P.S. U Punta samo Selenia Gold :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep poslic, svaka cast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo i pedantno uradjeno, a sto se tice mene od 26. proslog meseca sam samo dva dana bio kuci cas Zrenjanin cas Bijeljina, tako da ne bih mogao pomoci nikako.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

iako ne nameravam da ugradjujem ps ovo uputstvo je extra detaljno prikazano,svaka čast :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala još jednom. Mnogo mi je značilo što sam prisustvovao kada su Ivan, Igor i Kuvalja ugrađivali na Stiliće.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno Nidzo :unworthy:

 

 



Senzori majstorski rade, registruju sve (čak i travu) a po kiši nema lažnih uzbuna. Jedina zamerka za zvučni signal, preglasan / sve živo poplaši po parkingu.


Zalepi izolir traku preko rupice od zvucnika, trebalo bi da se utisa :guitar:

  Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najradije bi ugurao drvo ili zalio plastikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nema opciju da se pistanje iskljuci ili smanji?

Nidzo na osnovu ovog tvog uputstva bi i slepac mogao ugraditi senzore! Svaka cast!!! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj nema te opcije. Ja zalijepio malo izolir trake na rupicu zvučnika ali i dalje se poprilično čuje :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj silikona :) mada se on cuje i kroz kuciste,ne samo na tu rupic..

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino da se bućne u čašu sa vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Važna napomena za parking senzore: TREBA DA BUDU BRZI.

Ovo možda mnogoma ne znači ništa. Ja sam još pre 4 godine u Bubanj potoku uzeo neke SPY. Izvanredni.

Reaguju u deliću sekunde čak i kada neko protrči iza kola. Super su.

Ali mojoj sestri u Hyundai ugradili neke sačuvaj bože. Ona udari u zid iza, oni posle 2 sekunda reaguju.

Ja takođe probao i užas. Reaguju ali se mora ići jako polako da bi na vreme javili.

Dakle uzimajte one koje je već neko proverio ili nekako sami probajte. Budita oprezni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Provereni, apsolutno tačni (proveravao sa metrom), brzi i mnogo bučni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velika zamerka sto si displej stavio na kontrolnu tablu, treba da stoji na retrovizoru, kad gledas u njega da vidis i displej.

Inace odradio si sve eXtra i objasnio perfekt. Ja sam spremio senzore i treba da ih montiram tako da ce mi ovo tvoje upustvo

bas dobro doci al me interesuje da limoze i da liima mesta ispod branika da se senzori tj rupe izbuse

na lajsni, ne ispod lajsne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam razmišljao da stavim kod retrovizora no međutim ispostavilo se da se prilikom kretanja unazad najviše oslanjam na zvuk, a ne na displej. To i nije neki problem prebaciti ;)

Mislim da može na lajsni da se buši. Evo na ovoj slici se vide donje žabice lajsne i položaj senzora odmah ispod. Ima dosta prostora.

DSC_0758.thumb.jpg.c10dd7302e36ddde3836c7b2a3aabc4b.jpg

 

Javi kada ugradiš :thumbup:

 

 

Edited by Ivan
Omogucen prikaz slika

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Nidžo sad sam se smorio, očekivao sam da ću ti barem malo pomoći oko ugradnje senzora. Ali moram da priznam da su odlično ispali :)

Zovi barem da pomognem oko pranja kola ako ništa drugo  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam htio da te gnjavim dok si leškario na plaži :D

Učio sam od najboljih ugradnju ;)

Tapatalk 4 Sony XT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na eBay-u i kineskim sajtovims su po 10€ ali se čeka dugo . Kod nas na Kupujem Prodajem su po 20+€.

Tapatalk 4 Sony XT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam htio da te gnjavim dok si leškario na plaži :D

Učio sam od najboljih ugradnju ;)

Tapatalk 4 Sony XT

 

Onda zovi za neki sledeći posao, čisto da ne bude da sam beskorisan  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...