Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Road trip niz Dunav

Recommended Posts

Planiram da napravim jedan road-trip niz Dunav (Golubac, Djerdap i tako to), pa me interesuje da li neko ima neku preporuku ili upozorenje, kuda ici, kuda ne ici i tome slicno?

 

Planirao sam auto putem, pa preko Pozarevca na Golubac i onda uz Dunav do Kladova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=43566&page=3

evo moje zapazanje vili,mislim da ces uzivati,samo lagana voznja uzivajuci u pogledu na prirodu,i tako sve do kladova

mozes kod hidroelektrane djerdap malo da se provozas rumunijom,pa da vozis njihovom dunavskom magistralom

srecan pun,ima da uzivas bas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isao danas, ali samo do Lepenskog Vira. Mnogo smo stajali i fotkali pa potrosili silno vreme i nismo stigli do Kladova :D

 

Ali ici cemo opet, definitivno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, pa kasno sam video, imao si negde u putopisima - moj osvrt na tu relacju. Moji imaju vikendicu na Hladnim vodama (9 km pre Donjeg Milanovca). Rodom sam iz tog kraja i prilično poznajem gde šta ima :D

Ja ti mogu reći da ako niste - trebali ste da stanete u kafanu Toma u selu Brnjica, to je prvo selo u samom Nacionalom Parku Đerdap, i imaju odličnu dunavsku ribu, i na samoj obali su. 
A nema tu puno šta da se izbegava, sem po neka rupa na putu. 

Ukoliko imaš vremena, treba da svratiš u Etno komunu Kapetan Mišin Breg (kad se sa magistrale odvojiš preko brda za Majdanpek, pa 10tak km uz brdo). Tu vam lično preporučujem klopu, baš je onako, starinsko, seosko, iskonsko mesto. Ja sam samo bio na nekoj izloožbi jednom tamo, ali nisam niti klopao niti spavao. Deluje da je dobro mesto. Pogled je najbolja stvar na svetu, a ljudi su vrlo dobri domaćini i rakija je odlična (preporučujem - ali samo ako ćeš da odspavaš tu :D)

O Donjem Milanovcu ne treba trošiti reči, to je jedno divno, malo mesto, koje je leti najlepše za ljude koji vole da jedre, ima neko takmičenje - samo nisam siguran kada pada, pošto je datum promenjiv, ili tako nešto. Ima puno mesta u privatnim smeštajima, ne bih ništa posebno naglašavao, a postoji i hotel Lepenski Vir, koji je bio prilično zapušten, i čuo sam da je renoviran, ali nisam siguran koliko je sada dobar, niti koliko šta košta. 

Na samoj obali ima nekoliko kafanica, sa dobrom klopom i naravno dunavskom ribom kao i lokalnim "vlaškim" specijalitetima. 

Ne treba zaboraviti Miroč planinu (alternativno još neki B92 link), ali je to mesto, sa slabom turističkom ponudom, više je jednostavno lepo i krasno za videti, sesti, popiti kafu ili napraviti izlet. Sem nekog prolećnog festivala Jorgovan Fest, ne znam šta se tačno tamo dešava. 

O Kladovu takođe nemam šta posebno da kažem, ribarsko granično mesto, vrlo živo. Sve kafane dole uz reku su jedan veliki plus. Riblja čorba, ne zna se da li je bolja na početku ili na kraju velikog Đerdapa, ali Kladovo ima neki fensi lepi hotel. Sa SPA i raznim drugim sadržajima, koji su nedostupni na ostalim mestima. Raspitati se - da ih ne reklamiram, pošto sam samo čuo, nisam nikad bio, mada svi imaju dobre reči. Pre kladova ima još dva sela Golubinje i Tekija. Golubinje je više planinsko nego dunavsko selo, ali u Tekiji se sve vrti oko dunava, ribolova i ribolovaca. Tamo je najbolja somovina uhvaćena na bućku, i postoji barem dve kafane odmah na putu koje su dobre. 

 

Dodao bih samo da ne bih na tvom mestu išao autoputem do Požarevca, već preko Pančeva, Kovina i Smedereva, pa onda pre Požarevca se uključuješ za V.Gradište. 

Dodao bih da i u samom Gradištu ima dobrih kafana, i neki hotel koji je od skoro na Srebrnom jezeru sređen i dosta popularan, ali sem dobrih reči od kolega i poznanika, ne znam puno, nisam bio tamo od kad je renoviran, inače je bio rupa ranije. 

 

Cene u svim mestima koje sam spominjao, su niske. Usluga je uglavnom jako dobra. Smeštaj po privatnim smeštajima je naročito jeftin, pogotovo ako je to smeštaj za dan ili dva, gde je praktično bitno samo da prespavaš negde. Svuda preporučujem rakijicu, domaće sireve, pite i pogače, ako imaju neko jelo koje je nešto, nešto i domaći kačamak (tipa sir, meso + domaći kačamak), riblje čorbe, ribu sa žara i pečenja pod sačem. :)

 

Ako se dosetim još nečega, nabaciću, ali za sada je to to. :D

Edited by Dimitrije Munćan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na nekim mestima put je bio malo drljav. Nema rupa, ali ima mnogo grbavih "zakrpa". Vecim delom je sasvim solidan.

 

Isli smo auto putem do iskljucenja za Pozarevac, pa dalje preko Pozarevca i V. Gradista. Ali sam svakako razmisljao i o varijanti preko Panceva i Kovina.

 

Zbog nekih nepredvidjenih okolnosti kasno smo krenuli pa smo morali da skratimo put samo do Lepenskog Vira, ali cemo uskoro da ponovimo do Kladova. Malo nam vise vremena treba posto cesto stajemo zbog fotkanja.

 

Muzej/nalaziste u Lepenskom Viru obavezno posetite. Fenomenalno je sredjeno i vidi se da je ulozeno dosta truda i para. Ono sto mi se ne svidja je sto nije adekvatno marketinski ispraceno. Engleski Stonehenge je obicna glupost u odnosu na Lepenski Vir, ali je ceo svet cuo za njega i milioni ljudi svake godine trci da vidi gomilicu kamenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodaću ja neke - tokom sledećih nekoliko dana, idem u obilazak vikendice i kraja :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neko bude isao posle 5-og avgusta na tu stranu neka se javi, bicu malo pre Golupca u vikendici pa . . . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo, uglavnom Golubac i Lepenski Vir:

 

DSC_0002.jpg DSC_0012.jpg DSC_0015.jpg
 
DSC_0035.jpg DSC_0038.jpg DSC_0049.jpg
 
DSC_0053.jpg DSC_0058.jpg DSC_0061.jpg
 
DSC_0068.jpg DSC_0071.jpg DSC_0072.jpg
 
DSC_0077.jpg DSC_0080.jpg DSC_0083.jpg
 
DSC_0088.jpg DSC_0094.jpg DSC_0097.jpg
 
DSC_0099.jpg DSC_0102.jpg DSC_0105.jpg
 
DSC_0106.jpg DSC_0109.jpg DSC_0114.jpg
 
DSC_0121.jpg DSC_0123.jpg DSC_0125.jpg
 
DSC_0133.jpg DSC_0139.jpg DSC_0146.jpg
 
DSC_0151.jpg DSC_0156.jpg DSC_0158.jpg
 
DSC_0167.jpg DSC_0169.jpg DSC_0173.jpg
 
DSC_0178.jpg DSC_0190.jpg DSC_0192.jpg
 
DSC_0195.jpg DSC_0205.jpg DSC_0207.jpg
 
DSC_0210.jpg DSC_0213.jpg DSC_0223.jpg
 
DSC_0225.jpg DSC_0233.jpg DSC_0234.jpg
 
DSC_0235.jpg DSC_0240.jpg DSC_0245.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super slidze !

Zakacih juce da je i Alvirko odradio jednu patrolu do Milanovca (uz posetu Viminacijumu, malo van te rute)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja kad sam isao do kladova tih vetrenjaca nije bilo,znaci od skoro su poceli da ih stavljaju,svi ih imaju samo mi nemamo,nama ne treba to  :wallbash:

ja se razmisljam ponovo da idem dunavskom magistralom,al samo do lepenskog vira jer tamo nisam nikad bio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, Dunav. Moj san je da ga preveslam od nastanka do usca. Prelazio sam ga na oko cetrdesetak mostova, camcem i "dereglijom" tj. skelom izmedju Rumunije i Bugarske. Svaki put kada ga prelazim pevam mu pesmu.  Tek pre pet godina sam otkrio da su nas pogresno ucili u skoli da "Dunav izvire ispod planine Svarcvald" kada sam bio na uscu reka od kojih nastaje pa mi je bilo prilicno krivo jer sam se osecao prevarenim. Ko zna sta su nas jos izvarali u ovom zivotu. Od tada koristim Perhanov princip iz "Doma za vesanje" kada je rekao: "Baba, od kada sam uhvatio sebe u lazi vise nikom ne verujem!". No da se vratim temi. Dunav ima toliko lepota da bi bilo malo nekoliko godina da se sve vide i dozive. Zato treba koristiti trenutak...............

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Tek pre pet godina sam otkrio da su nas pogresno ucili u skoli da "Dunav izvire ispod planine Svarcvald" kada sam bio na uscu reka od kojih nastaje pa mi je bilo prilicno krivo jer sam se osecao prevarenim. Ko zna sta su nas jos izvarali u ovom zivotu...

 

Molim te da pokusas da obrazlozis koji deo su nas pogresno ucili, posto Dunav zaista nastaje u podnozju planinskog venca koji se zove Svarcvald, gde se spajaju dve manje reke (Brigach i Breg) kod mesta Donauesingen, a koje izviru na doticnom planinskom vencu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo dodatka : 

 

Šetanje kroz "atar" mesta Hladne vode, na samom početku Đerdapskog jezera. 

Nekoliko slika : 

 

2013_07_21_19.jpg 2013_07_22_13.jpg
 
2013_07_22_13.jpg 2013_07_22_14.jpg
 
2013_07_22_14.jpg 2013_07_22_14.jpg
 
2013_07_22_14.jpg 2013_07_22_14.jpg
 
2013_07_22_17.jpg 
 
Panorama je sa Boljetinskog brda. 
 
:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 Tek pre pet godina sam otkrio da su nas pogresno ucili u skoli da "Dunav izvire ispod planine Svarcvald" kada sam bio na uscu reka od kojih nastaje pa mi je bilo prilicno krivo jer sam se osecao prevarenim. Ko zna sta su nas jos izvarali u ovom zivotu...

 

Molim te da pokusas da obrazlozis koji deo su nas pogresno ucili, posto Dunav zaista nastaje u podnozju planinskog venca koji se zove Svarcvald, gde se spajaju dve manje reke (Brigach i Breg) kod mesta Donauesingen, a koje izviru na doticnom planinskom vencu.

 

Izvini sto kasnim sa odgovorom, nisam bio u Srbiji. U to sto kazes sam se uverio licno, bio sam na tom mestu. Pogresno smo uceni da "izvire" a ne "nastaje od dve reke...".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo često idem službeno tom deonicom do Kladova. Toliko mi se svidelo da sam prošlog leta organizovao produženi vikend sa porodicom. Sam put ste dobro opisali. Moj plus za kafanu Toma gde često svratim, a par puta mi se desilo da spremaju ribu direktno iz čamca. Hotel Lepenski vir nije u baš sjajnom stanju ni posle renoviranja, ali su možda moji zahtevi visoki. Uz ceo Dunav ima mnogo mesta gde se mogu napraviti sjajne fotke. Najbolje mesto za bivak definitivno na kraju puta u Kladovu. To je već spomenuti hotel Akvastar. Mali hotel sli luksuzno nameštensa sjajnim pratećim sadržajima. Pored plaže na obali Dunava, imate na raspolaganju manji spoljašnji bazen i veliki unutrašnji. Tu su i đakuzi, sauna, fitnes sala sa gomilom sprava za mučenje, za možete dobiti i bicikl. Imaju svoj parking, osvetljen i čuvan. Pored toga organizuju i vožnju brodom po jezeru. Klopa im je odlična, doručak i večera švedsi sto, a ručak može ili švedsi sto ili ordever. jajan hotel ali dosta skup. Imaju s vremena na vreme neke akcije i sniženja, pa ko ima slobodnog vremena može i to da sačeka. Mislim da je max. 4-5 dana, a posle malo postane dosadno. Ukoliko se planira odmor od 10-ak dana moja preporuka je put prema Negotinu, Zaječaru,Boljevcu,pa preko Rtnja u Soko Banju. Može se mnogo toga videti, okusiti i doživeti. Ako nekoga zanima mogu da dam par preporuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde je ta kafana Toma? U Kladovu ili negde drugde?

 

Pre sest dana sam isao preko Schwarcwald-a iz Freiburg-a u Konstanz pa se po ko zna koji put divio lepoti Dunava dok je jos mala reka i ima meandre po planinskoj visoravni. Na zalost zurio sam pa nisam mogao da stanem i napravim fotografije ali cu sledeci put sigurno, obecavam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Javite se kada dodjete do Kladova  :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde je ta kafana Toma? U Kladovu ili negde drugde?

 

Jok, dosta ranije, blize Golupcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...