Jump to content
FAS Goran
VladaNS

Zatamnjivanje stakala

Recommended Posts

Počelo je sistematsko odbijanje poslušnosti glupim i nazadnim zakonima.

Isti ti policioti imaju aute ali i ne tako dobre zarade.

Da ne širimo priču ...

Logičan sled događaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Evo i ja planiram uraditi zatamnjivanje ali samo zadnjih bocnih stakala, prvenstveno zbog djece. Dvije sjedalice su unutra, prosle godine sam se patio sa onim zastorima ali nema efekta.

Radicu sa Global folijama, pa me samo zanima koje bi bilo najbolje da uzmem 65% ili 85%. Razumijem da 85% ima manju propusnu moc, ali sa druge strane ne bi zelio ni da mi je potpuno crno i tamno kada se gleda spolja, kao mrtvak :). Iznutra pretpostavljam da je ok. Ima li bas ocite razlike izmedju 65% i 85%?

 

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije da nema. Sto se vizuelnog efekta tice, pored stepena zatamnjenja, zavisice i od jos drugih faktora - kolike su povrsine zatamnjene, kolicina sunca i stepen pod kojim obasjava i ulazi u kabinu, da li je to stako prekriveno folijom, itd... Kod sebe sam zatamnio komplet auto sa Llumar 65% (kako bi manje upadao u oci jer nisam hteo da pravim Van varijantu) - kada je leti negde na suncu skoro kao da i nema folija, kada je oblacno onda mi je previse tamno spolja :) . 

Opet se sve svodi na licni ukus, meni su obe varijante OK - jedino sto ti planiras da tamnis samo zadnji deo auta, pa bi sa 85% bio malo veci kontrast izmedju prednjih i zadnjih vrata.

Sto se tice UV zastite, recimo za Llumar je za sve folije 99%, a jedino je temperaturna zastita malo manja sa 65%. Takodje je prilicno slicna i providnost iznutra (pisao sam da sam se prvi put iznenadio koliko se dobro vidi kroz Llumar 100% nocu). Licno bih mozda isao na 65% zbog manjeg kontrasta, posto su parametri zastite priblizni sa 65% i 85%.

Ili ako volis tamnije, pozadi 85% a napred cisto jos malo prigusis sa 50% (mada mi se po tvom pisanju cini da zelis da totalno izbegnes folije napred).

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, Ivan said:

Pa nije da nema. Sto se vizuelnog efekta tice, pored stepena zatamnjenja, zavisice i od jos drugih faktora - kolike su povrsine zatamnjene, kolicina sunca i stepen pod kojim obasjava i ulazi u kabinu, da li je to stako prekriveno folijom, itd... Kod sebe sam zatamnio komplet auto sa Llumar 65% (kako bi manje upadao u oci jer nisam hteo da pravim Van varijantu) - kada je leti negde na suncu skoro kao da i nema folija, kada je oblacno onda mi je previse tamno spolja :) . 

Opet se sve svodi na licni ukus, meni su obe varijante OK - jedino sto ti planiras da tamnis samo zadnji deo auta, pa bi sa 85% bio malo veci kontrast izmedju prednjih i zadnjih vrata.

Sto se tice UV zastite, recimo za Llumar je za sve folije 99%, a jedino je temperaturna zastita malo manja sa 65%. Takodje je prilicno slicna i providnost iznutra (pisao sam da sam se prvi put iznenadio koliko se dobro vidi kroz Llumar 100% nocu). Licno bih mozda isao na 65% zbog manjeg kontrasta, posto su parametri zastite priblizni sa 65% i 85%.

Ili ako volis tamnije, pozadi 85% a napred cisto jos malo prigusis sa 50% (mada mi se po tvom pisanju cini da zelis da totalno izbegnes folije napred).

 

Pa u sustini cu samo raditi zadnja kao sto sam naveo, zbog djece. Rekose mi da su ove Global folije ok, garancija 10 godina. Ako je bas veliki kontrast, onda bi isao sa 65%, mozda je i bolje. Nisam nikada uporedjivao pa ne znam odnose.

Sto se tice atesta, kod nas u BiH to nije potrebno za zadnja stakla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sam i pretpostavio da hoces samo pozadi. Na kraju se sve svodi na tvoj ukus i zelju jer funkcionalno i nije velika razlika izmedju 65 i 85% zatamnjenja.

Neko ne voli preveliki kontrast jer mu auto lici na Van, nekome to ne smeta, itd... Najbolje da negde pogledas uzivo, imas i gomilu primera na forumu ali i slika zna da zavara iz gore pomenutih razloga.

 

2 hours ago, Siciliano said:

Da li ovo zatamnjivanje znaci obavezu atesta i placanja? U poslednje vreme ne cujem da se nesto prica oko toga...

 

Kod nas bilo sta da radis oko stakala, kao sto rece Bojan - formalno da. Po zakonu, soferka se ne sme dirati, na prednjim staklima je dozvoljeno do 30% prigusenja (citaj jedino neka providna folija radi UV zastite), dok iza B stuba nema ogranicenja. Ali tu je dodatna "caka" jer stepen refleksije ne sme da prelazi 15%, pa i da se zatamni samo zadnji deo, opet bi trebalo raditi atest.

Tacno je, u poslednje vreme se manje prica i bilo sta desava na tu temu, posle one "turbulencije" sa zakonom. Sto ne znaci da nece biti drugacije, znamo svi kako ta prica tece vec godinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, lik se ogrebao za folije...on njima reklamu kroz ovaj video, oni njemu free folije. :D 

Generalno, video za nas ima vrednost pre svega u tome da ljudi vide u praksi kako izgleda po danu auto sa folijama iznutra, tj. da je skrooooz ok voziti sa 85% zatamljenja, a kamoli manjim procentom.

Takođe, ne treba niko da ih laže, noću je problem voziti sa folijama sa tim istim procentom sa kojim po danu uopšte nije problem. Ali, malo navika, malo spuštanje prozora i sve je ok.

Vrednost klipa je i u tome da ljudi vide da tu ide mnoooogo sapunice (vode), fizikalije tj. mnogo puta se prelazi jedna ista folija kako ne bi ostali mehurići vazduha, kao i da se greje ozbiljnim aparatima, tj. da se ne boje da će tek tako istopiti foliju ako sami to rade. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...