Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
BigG

Lancia Lybra - popravka brzinomera

Recommended Posts

Pre par dana mi se desilo da brzinomer ne pokazuje pravu brzinu, i sve nesto poskakuje, ali ni u kom slučaju ne prelazi 40km/h.

Danas sam rešio da skinem tablu i pogledam i pokušam nešto uraditi. Ovako izgleda mehanizam merača sa skinutom kazaljkom i odvojen od štampane ploče

DSC01619.jpg

Desni deo je motorić sa magnetnim rotorom i  kalemom statora, ugrađenim u dvodelno plastično kućište koje se lako razdvaja. Rastavljen izgleda ovako

DSC01620.jpg

Svi sastavni delovi celog mehanizma

DSC01621.jpg

Kvar kod mene je bio, na sreću, lakše prirode. Naime, pukla je "osovina" zelenog zupčanika. Tanka mala plastika u centru kadra, vidi se da je malo ukošena.

DSC01622.jpg

Pripremio sam teško naoružanje za popravak, lupu, super lepak i 3u1, da se smire ruke.

DSC01623.jpg

Imao sam nameru da zalepim osovinu jer nije sasvim otpala nego se držala još uvek krajičkom za kućište. Međutim, baš kad sam prineo lepak, jadnica se odvalila, ispala i nisam je mogao više pronaći. Sledilo je alternativno rešenje koje je ispalo i dobro. 

Mesto i položaj gde se nalazi osovina je pristupačno i ima "mesa" u kućištu da se izbuši rupa i postavi nova osovina fiksirana čuvenim i nezamenljivim super lepkom  :unworthy: . Alat je mini bušilica i burgija 1,5mm. Inače je originalna mera 1,3mm, ali nisam imao takvu burgiju pa sam rupu u zupčaniku proširio na meru nove osovine.

DSC01624.jpg

Nisam znao šta da upotrebim kao osovinu dok nisam ugledao njegovu svetlost  :D

DSC01627.jpg

Idealne debljine, za dužinu je lako.

probušio sam rupu na mestu stare osovine, skratio ekser na pravu meru, zalepio, centrirao, sastavio sve u celinu i isprobao montirano na lybri. Ništa nemože zameniti taj osećaj zadovoljstva kad nešto uradite kako treba, da to funkcioniše i sa prostim alatom koji posedujemo.

Pozdrav forumašima i nadanje da sam nekom pomogao ovim postom i opisom radova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...