Jump to content
FAS Goran
bolens

Gde sa starim uljem?

Recommended Posts

Promenio sam sam ulje u motoru i sad ne znam šta sa njim! Ni jedna pumpa neće da ga primi! Neke i imaju kontejnere za otpadno ulje ali samo za svoje potrebe, moje neće. Na jednoj su mi čak da lii originalan savet: "Pa spali ga!" I šta sad, teba da idem čak do Stojanova koji mi nije ni blizu da bih ga predao, drugi servisi ga neće. Naravno, većini to nije nikakav problem, pa postoje i kontejneri za đubre, šahtovi na ulicama, neka ledina... šta dramim bez veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebaće nekom za grejanje / radijatore. Ili u najbliži servis.

Samo nemoj da ga prosipaš.

Zato uvek idem u sevis i tamo menjam ulja i ostale tečnosti, najeftinije i ne boli glava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato uvek idem u sevis i tamo menjam ulja i ostale tečnosti, najeftinije i ne boli glava.

 

Pa normalno da neću da prosipam zato i pitam. U Novom Sadu inače nema normalnog servisa za fijate. A Miki i Goran Altina su mi daleko i skoro nisam išao u tom pravcu. A prošli put kad sam menjao ulje u Novom Sadu (dobro, Futogu) su mi sifonirali, što me je iznerviralo. Ovaj put sam odradio sam sa drugarom uz propisno ispiranje Wurtom i ceđenjem na čep (zašto čep uostalom onda i postoji ako se ne koristi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

namazi tarabu....

Ili nogu Gusarsku.

Gde si Gusare već smo se zabrinuli za tebe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo više.

Da Hardvetu nađemo malo lakši posao pa da se družimo.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenio sam sam ulje u motoru i sad ne znam šta sa njim! Ni jedna pumpa neće da ga primi!

 

Možda u bilo koji servis, svejedno koje aute rade. Ili imaju rešenje za odlaganje starog ulja, ili ga koriste npr. za grejanje, tako da im u svakom slučaju treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristi se umesto oplatola (oplatol-ulje za oplate) kod gradjevinaca to ide. Takodje se koristi za podmazivanje lanaca i raznih sklopova radnih masina, dakle ponudi nekoj gradjevinskoj firmi ili poljoprivrednicima, kombajnerima, bageristima i slicno:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari,sta radite sa starim uljem?

Nekada su to majstori skupljali pa prodavali rafineriji ali izgleda da se to vise ne radi,a nema sanse da staro ulje tek tako bacim u prirodu pa ni u kantu za djubre jer opet zavrsi u zemljistu i reci pa ne znam sta da radim.Za sada pakujem u podrum ali sigurno postoji neki normalan nacin da se resimo tog otpada,kuku nama ako svi bacamo ulje u prirodu.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lično odnesem u LAV auto koji je par ulica od mene. Zamolim ih da odlože sa svojim otpadom i daju na reciklažu. 

Uvek su rado izašli u susret.

 

Možeš i ti zamoliti u nekom ozbiljnijem servisu kod tebe u kraju da odložiš kod njih a da oni sa svojim otpadom proslede dalje. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koristi se umesto oplatola (oplatol-ulje za oplate) kod gradjevinaca to ide. Takodje se koristi za podmazivanje lanaca i raznih sklopova radnih masina, dakle ponudi nekoj gradjevinskoj firmi ili poljoprivrednicima, kombajnerima, bageristima i slicno:-)
Zamisli koliko on ulja izvadi prilikom zamene....
U moj "novi" fap staje 25l motornog ulja....
Ja sam spakovao u iste one kanistere od novog i stoje, čekaju, kao što kolege rekoše, tarabe, stubove itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvozimo hiljade tona, a ne recikliramo: Gde završi otpadno ulje?

 

zamena ulja.jpg

 

Republika Srbija godišnje uvozi oko 54.000 tona ulja, a uspe da sakupi samo jedan procenat, pa je pitanje gde završi ostatak ulja. Kako pravilno upravljati i odlagati otpadna ulja bila je tema ekološke radionice u Regionalnoj privrednoj komori Šumadijskog i Pomoravskog okruga. Cilj je, prema rečima organizaora, da se uspostavi adekvatan sistem koji bi se ugradio u postojeće zakone o zaštiti životne sredine, kao i da se donesu adekvatni zakonski propisi i regulativa, prenela je Radio televizija Kragujevac.

 

Radi se o otpadnom materijalu koji je visoko polutantan, a u Srbiji ne postoji adekvatan tretman za ovu vrstu otpada. Jedino rešenje jeste sakupljanje, privremeno skladištenje i izvoz, radi reciklaže. Cilj radionice bio je da se predstave načini za upravljanje otpadom koji nastaje upotrebom industrijskih ulja i maziva. O postojećim regulativnim okvirima za upravljanje otpadnim uljima govorila je Radmila Šerović, načelnik Sektora za upravljanje otpadom u Ministarstvu zaštite životne sredine. Ona je istakla da je, prema podacima iz 2010. godine, kada se počelo sa sistemom upravljanja otpadnim uljima, Srbija imala čak pet reciklera za upravljanje otpadnim uljima i to za tretman i za ponovno iskorišćenje. Sada samo jedan operater radi regeneraciju otpadnih ulja na teritoriji grada Beograda.

 

Za razliku od ostalih vrsta opasnog otpada, otpadno ulje je višestruko opasno jer se sadržaj toksičnih materija ne može unapred pretpostaviti, a otpadno motorno, naročito trafo-ulje, može bespovratno zagaditi vodu, vazduh, zemljište. U Srbiji ovaj problem je počeo da se rešava, a o međunarodnim iskustvima govorile su vodeće kompanije za upravljanje otpadnim uljima u Evropi. Zato je potrebno da se uspostavi konsenzsus o potrebi da se zakonski reguliše odlaganje otpadnih ulja i drugog otpadnog otrova, kako bi se domaći propisi usaglasili sa zakonom EU, što je i predmet 27. poglavlja Sporazuma o pridruživanju Evropskoj uniji.

 

preuzeto sa - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamisli koliko on ulja izvadi prilikom zamene....
U moj "novi" fap staje 25l motornog ulja....
Ja sam spakovao u iste one kanistere od novog i stoje, čekaju, kao što kolege rekoše, tarabe, stubove itd.
Moj drugar reciklira preradjeno ulje kroz neku karakondzulu od kotla za etaz grejanje. Bure, slobodan pad u fritezu, nivo regulise vodokotlic, nekakav gorionik to sagoreva.
Krstio sam se i levom i desnom rukom kada sam video izum i aparaturu.

Poslato sa Honor 8X pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vicent ništa čudno. Ja kod teče uvek menjam ulje a čovek radi održavanje agregata, bagera, brodova, teških mašina i ima silnu zalihu ulja koje mu ostane pri zameni i godinama ga koristi za grejanje. Ja mu moje takođe uvek ostavim kad  zamenim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sagorevanje tog ulja se ne naziva reciklaža . I moj mehaničar greje radionicu, centralnim sistemom, radijatori, sa kotlom na otpadno ulje. I stvarno je dobro uradio sistem sagorevanja, nikakvog dima nema. To je velika ušteda i odličan radni ambijent u zimskim danima.

Послато уз помоћ ТT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...