Jump to content
FAS Goran
profa_chb

USB punjač - Punto mk2

Recommended Posts

Malo smo se igrali ćale i ja, pa smo integrisali USB punjač u kola. Kupio sam zimus neko minijaturno kinesko njesra od punjača putem Kupinda za 320 dinara, u koji se udene USB kabl, i puniš šta 'oćeš. Međutim, to se klacka, razvlače se kablovi, a smeta kada se drže čaše u držačima... No, mozgao sam neko duže vreme, šta ću i kako ću, i slučajno sam naleteo na sliku, kako je ivan.ik to uradio na Stilu, pa sam odlučio da uradim nešto slično. Ćale se pozabavio elektronikom i lemljenjem, a ja sam se zezao sa sproođenjem žica, bušenjem, itd.

 

Da krenemo. Prvo treba skinuti centralnu konzolu (u pitanju je konzola bez prostora za CD plejer/pojačalo). Nakon toga se odvoji onaj unutrašnji deo, gde stoje čaše, ispod pepeljare, ima 4 šrafa sa unutrašnje strane.

 

Prvo se namesti "šablon" sa zadnje strane (to čudo se inače koristi kod kompjuterskih kućišta, za USB portove sa zadnje strane)

SS856108.jpg

Probuše se rupe za šrafove, i privremeno se fiskira "šablon"

SS856114.jpg

Nakon toga se proseca rupa za USB port. Ko šta ima, ko kako ume. Ja sam prošao bušilicom, i napravio perforaciju, i na kraju odsekao skalpelom

SS856116.jpg

Posle se prođe turpijom, da se obrade ivice, i zašrafi se ženski USB priključak sa kablom (takav se koristi kod kompjuterskih kućišta, za USB portove sa zadnje strane)

SS856117.jpg

Kabl izgleda ovako

SS856107.jpg

Treba dodati muški USB konektor (koji će ići u punjač).
SS856118.jpg

 

Što se tiče elektronike, sam punjač se izvadi iz kućišta, i zaleme se žice umesto konektora koji ide u gnezdo upaljača.

SS856104.jpg

Sam USB konektor nismo mogli da skinemo, jer je isuviše pipavo.

SS856103.jpg

 

Treba sastaviti konzolu, i spojiti USB kabl sa punjačem. Sam punjač sam izolovao najlonom i sunđerom, i zadenuo tako da ne mrda (na slici, desno).

SS856119.jpg

Žice koje dovode struju punjaču (crvena i crna) se sprovedu sa druge strane pepeljare, i zakače se na razvodnik.

SS856124.jpg

 

Sam razvodnik čini 6 dvopolnih klema koje su zalemljene na Veroboard pločice. Ostavil smo višak slobodnih mesta, da bi po potrebi mogla da se dodaju još 2 potrošača.

SS856105.jpg
SS856106.jpg

 

Gnezdo upaljača se inače kači na instalaciju putem konektora (da bi konzola mogla da se skine)

SS856101.jpg

Da bi se uzela struja za punjač, preseku se žice i ubaci se razvodnik, tako da konektor više i nema neku ulogu. Žuto zelena žica je + sa sijalicu na gnezdu upaljača, crveno crna + za gnezdo, a crna -

SS856127.jpg

Verovatno ću naknadno da ubacim nekekav tropolni konektor između kleme i instalacije, pošto su mi ove žice koje vire iz auta malo kratke, pa je malo teže skinuti konzolu.

 

Na kraju sve to izgleda ovako

SS856131.jpg

Samo moram da nabavim neki kraći kabl za fon (micro USB), i da nabavim crne šrafčiće (nešto mi se ne sviđa ideja sa farbanjem)

SS856128.jpg

 

Kleme su po 13 dinara, a sve ostalo se našlo u kući :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno!

Ja sam to malo drugacije izveo, ne znam , negde sam vec spomenuo.

Izbusio sam kasetas i ugradio punjac u visini ulaza kasete a izlepio toplim silikonom. (kako se vec kaze)

Medjutim , kod mene zeza nesto ta glupa kineska el. pa cu morati da potrazim bolju. :coffee:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ja polažem prava na USB kućnu radinost.  :harhar:  :harhar:  :harhar:

Šalim se lepo urađeno, nego što si štedeo USB trebao si dva da staviš. Uvek zafali za punjenje.

Sve razmišljam da li da ubacim još jedan USB i vežem na microLink ili da ga ostavim u frižideru i nek se tamo hladi. I onako zauzima malo mesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'teo ja da stavim 2 komada, ali je ćale bio u fazonu da ne zna kako će punjač da reaguje, da li će hteti oba da rade :cheers:

 

A ti imaš frižider u kolima? Eto novih ideja :construction:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako se zove ona gornja kaseta, ima rashlađivanje ili grejanje (zavisi od godišnjeg doba). Ima dovoljno snage za navigaciju i telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profo, svaka cast za pedantno i slikama potkrepljeno uputstvo :thumbsup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala :) Juče sam se malo vozao po gradu, radi bez problema, nema prekida u radu, zbog rupa, truckanja, itd :thumbsup: Samo me nervira moj rođeni fontele, koga zeza micro USB konektor, pa ume ponekad da izgubi kontakt u određenim položajima. Svi ostali telefoni i uređaji se pune bez problema :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo smo se igrali ćale i ja, pa smo integrisali USB punjač u kola...

 

Ja sam sa starog kućišta kompa skinuo 2 USB-a. Kabl mi je isti kao i onaj koji je na prvoj slici kod tebe. E sad mene zanima da li mora da se odradi čitav ovaj proces koji si objasnio sa onim razvodnikom i ostalo ili može jednostavno da se ona 4 kabla (izlaz iz belog kabla) direktno stave na struju upaljača i da USB radi kad je auto upaljen tj. kad uključim svetlo ? Ne treba mi da taj USB port uvek ima struju nego bi mi koristilo da ima samo kad su npr. svetla upaljena. 

 

Možda sam malo komplikovano napisao ali verujem da ćeš razumeti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se razumemo! Ne mora nužno razvodnik, ali s obzirom da se sa tih žica od upaljača uzima struja za napajanje, nismo hteli da stavljamo vampir kleme. Takođe, razvodnik služi i da bih mogao da dodam još neki potrošač, tipa svetlo u kaseti (jednog dana) ;)

 

Eh sad, ti možeš da zakačiš taj kabl od USB porta direktno na žice koje daju struju upaljaču (ili lampici od upaljača, ako hoćeš da ima napon samo kad pališ svetla), ali onda imaš 12V na USB priključku! Ako hoćeš da puniš telefone, navigacije, tablete, itd, treba ti punjač koji dovodi struju na odgovarajuće (standardom propisane) vrednosti, to jest napon sa 12V na 5V (koliko je standard za USB). Što se tiče jačine struje, ovaj moj punjač ima 1000mA, to jest 1A, i za moje potrebe je sasvim ok.

 

Jači punjač brže puni, ali i to ima svoje granice. Npr, neki tableti dolaze sa punjačima od 5A, ali je na njima istaknuto da ne treba kačiti ostale uređaje na taj punjač, da ne pregore. Tako da, uzmeš kućne punjače koje si dobio uz uređaje koje koristiš, pročitaš jačinu struje na izlazu, i na konto toga kupiš punjač za auto koji je jači.

 

Nadam se da sam ti malo razjasnio, pitaj još, slobodno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam donekle shvatio. :) Recimo ako iskoristim stari punjač od mobilnog on bi zapravo trebalo da "pegla" struju iz upaljača sa 12v na 5V da ne bi došlo do pregorevanja uređaja koji će biti povezan na USB kabl. E sad kad gledam pinove tj. kabliće koji se nalaze u jednom USB kablu vidim da ih ima 4. Postoje + i - , stalnih +5V i masa.  Kabl od punjača telefona ima samo 2 kabla (verovatno + i -) . Šta da povežem sa USB-a kabla na kabl od starog punjača telefona ?  Verovatno da masa ne treba, ali opet ostaju ova 3 gore pomenuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srednji pinovi su ti data+ i data- i sluze za prenos podataka. Spoljni pinovi su ti +5V i masa, to ti treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, to me je bunilo. Znači samo ta dva (+5v i masu)  da nastavim na stari punjač od telefona i to je to ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto me zeza ovaj sajt aliexpress-a, pa ne vidim lepo, ovo čudo ima isti konektor kao upaljač?

 

Što se tiče lakoće ugradnje, deluje mi kao najbolje rešenje. Jedino je problem ako imaš samo jednu utičnicu u kolima, a koja ti nekad treba :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da malo osvezim temu nekom idejom...

 

Pripremam se za put na more sa 3 zenske osobe u kolima, ideja mi je da postojeci bluetooth reciver trajno vezem na CD player i da se pali svaki put kada upalim auto. Samo treba na plejeru da odaberem aux.

Ovo je adapter koji imam i koji radi za sve pare (200 kinti na aliju). On mi odgovara jer se napaja sa USBa, cim dobije struju pali se. Izlaz ce ici na rear aux u plejer.

 

 HTB16fXRLpXXXXXWXFXXq6xXFXXXZ.thumb.jpg.9807b08e40515b46640f329e5b5e61b4.jpg

 

Stiglo mi je ovo

 

 58df978a0c20a_20170401_1356471.thumb.jpg.3c78e5f44a14f37729a2ea651a358c44.jpg  58df979d3f6e9_20170401_1357381.thumb.jpg.c7b6727093010a548453eba1cc806d41.jpg

 

i to cu montirati isto kao i @profa_chb , na isto mesto i sa istim punjacem, tako da ce mi ostati fabricki upaljac, ostace mi usb na plejeru za fles koji se skoro nikada ne vadi i imacu stalan bluetooth, i punjac kada mi zatreba.

 

Imao sam i onaj adapter sa mikrofonom za razgovor, ali ima bateriju koja slabo drzi, a sam mikrofon je dno od kvaliteta, a realno i ne treba mi za razgovor nego samo da zene pustaju muziku sa svojih telefona da ja mogu da uzivam u voznji :)

 

Eto, jos samo da nadjem malo vremena i volje da to odradim pa ce biti i neka slika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, kupio sam usb punjac i stavim ga u upaljac,medjutim stalno gubi konekciju,svetli lampica i cim se malo pomeri nestane...da li neko ima iskustva i postoji li resenje da se to napravi? Probao sam i pomeriti malo te limove sa unutrasnje strane upaljaca ali vrlo malo se popravilo...auto je Fiat Stilo.

 

Hvala svima!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima rešenje. Uradiš isto kao što sam ja uradio onomad na Puntu, a a za ostalo bi ivan.ik mogao da ti razjasni jer je on pre mene to radio na Stilu MW ;-)

 

Ili kupiš punjač kojibse ugrađuje umesto utičnice za upaljač, ima i to na ovoj temi ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...