Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Pojedine budale u Kragujevcu

Recommended Posts

Najveći problem je tu što se oni nisu nadali ovolikoj potražnji 500L Nacionale, a već se radi uveliko za izvoz i planirano je da se pokrije Američko tržište, i odatle i kašnjenja, a onda vlasnici salona zovu glavonju, glavonja se nervira i kali bes na onom ispod sebe, ovaj na sledećem ispod sebe, dok to ne dođe do šefa i na kraju šef na radnicima i među njima se nađe neki "pametan" i eto ga greb greb..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delovi se cekaju jer se desavaju problemi posto nijedna fabrika danas nema skladiste vec JIT (just in time) proces proizvodnje. Delovi stizu par sati pre nego sto se montiraju na auto. Da nije tako taj 500L (ili bilo koji drugi auto) bi kostao 2x vise jer bi ti trebao ogroman magacin, skladistio bi delove koje moras da platis cak iako se naglo smanji obim proizvodnje, pa rastur, ostecenja, pa starost materijala (ko ce da plati delovi koji se ne mogu iskoristiti jer je nesto promenjeno npr uradjen facelift modela? pa krajnji kupci naravno) a bili bi skuplji jer je dobavljac za repromaterijal platio vise itd itd......KOMPLIKOVANO. To sto se desavaju zastoji nije nista novo. Desava se to svuda. Cak iako se desi rade se modeli do odredjene faze ili oni gde primerci gde taj deo ne ide. Mislim da svi vi koji idete u posetu fabrici, nemojte da vas imperioniraju roboti i auta na liniji pitajte za ovo i neka vam pokazu kontrolu kvaliteta na jednom punktu. Mnoge stvari ce vam biti mnogo jasnije posle obilaska. Proizvodnja automobila je jako komplikovan posao i nije ni cudo sto se sve drzave bore da imaju sto vise tih fabrika, jer uposljavaju ogroman broj ljudi i jednostavno TERAJU industriju da radi. Jedina bolja stvar od toga je industrija visoke tehnologije (ali ne sklapanje televizora) vec proizvodnja i dizajn mikroporcesora. Jedan Intel u Nisu, Fiat u Kragujevcu, jos jedan veliki proizvodjac auta i elektronike u cacku-kraljevu, sa obavezom da liferante dovuku, drugu bi pesmu pevali. E ali je problem sto svi hocemo da oni dodju i da odmah podele plate od po 1000 eur za radnike na liniji...........

 

Sustinu problema je Nesha objasnio. Ima nacina. Ali NEMA opravdanja da ti bilo kome sabotiras proizvodnju ili unistavas proizvod. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

... a sto ste cekali da vam stignu delovi?

 

Dobrodosli u realnost - svi svima duguju !!

Ja dugujem drugima zbog toga sto drugi duguju meni... i to je zacaran krug !! Sad ce neko pitati "A zasto onda radis sa tim koji ti duguju?" Pa zato sto onda ne bi imao sa kim da radim.

 

A znate ko je najveci duznik? Drzava!! Kad bi ona isplatila svoje obaveze na vreme vecina bi mogla da zatvori taj krug. Koliko sam upoznat jos uvek nije Fiatu uplatila svoj deo koji je trebala odavno da uplati.

 

p.s. pozdrav od DECE koji imaju 42 godine za one koji se osecaju DEDAMA a imaju 42 god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, mator si BRE a osecas se prozvanim. :p

Naravno , Niko ne kaze da se tudja imovina treba unistavati ! Zakon je jasan...

Ovo drugo (JST) je problem koji uslovljava duzi ostanak na poslu i sve ono sto povlaci za sobom a pretpostavljam da su nezadovoljstva nastala upravo zbog toga i mozda neadekvatne isplate shodno novonastalim zahtevima posla i trzista.

Po meni (JST) je promasaj u smislu da ne mozete poslovati ako nemate ama bas nikakvu zalihu na lageru a sa druge strane malo je nesvarljivo za mene i moje godine da bi takav lager uzrokovao ozbiljno vecu cenu krajnjeg proizvoda. To su samo izgovori !

Po meni , ovde je kao i u vecini slucajeva zakazao nabedjeni menadzment !

Uostalom, ni sam ne znam sto sam usao u raspravu a stvarne uzroke samo nagadjam. Vi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam zasto se uvek polazi od toga da je menadzment nabedjen. To opet samo kod nas se krece od te predpostavke. Ona tipicna prica, ja njemu slepom otvorio oci, niko nema pojma samo Zika i Milutin sve znaju, jednom rukom rade drugom piju pivo a kad popiju pivo usput kresnu sve sto ima skunju......ma da...

Fabrika u KG cisto sumnjam da se razlikuje od bilo koje fabrike automobila (cak bilo koje marke) skoro pa bilo gde u svetu. To su vec isprobane metode, procedure i pravila koje se samo primene na konkretan prozivod. Razlike su jako male. Just in time je odlican nacin da troskove umanjite. To sto ti sumnjas ili ja je OK ali mislim da ima mnogo pametnijih ljudi od mene i tebe koji su to izracunali odavno. Ako ti kazem da to krece od Japanaca (Toyota) koji to prvi uvode kao nadogradnju na Kanban sistem, to ti govori da su doooobro proracunali da li im se to isplati, a svi ostali prihvatili.

Upravo JIT i kanban koji su sada funkcionalno vezani sa modernim ERP sistemima, CNC masinama i robotima, bukvalno mogu svaku poziciju ili radnju u procesu da terminiraju do preciznosti u minut. E zato se ZNA kada je pus,pis, drk pauza, dorucak, pocetak smene i kraj. Nema vrdanja. Trazi se disciplina i trazi se ispunjavanje ciljeva. Problem je sto nasi radnici nisu naviknuti na ovo jer su ranije ciljevi koji su im postavljeni bili nemerljivi, nerelevantni i proizvoljni, pa je moglo ovako ili onako. Sada nema toga i trazi se tacno i na vreme. Lako nije. Ni najmanje. Ali to ne znaci da ti treba da radis kako ti hoces, vec ako to ne mozes, probaj da se prebacis na drugo radno mesto, ako ti ni to ne ide, uzmes knjizicu i trazis nesto lakse. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filmsko robovlasnistvo i robovlasnistvo u svojoj zavrsnoj fazi (USA) nije isto. Dete robova je rodjeno slobodno, ali skoro niko nije odlazio jer nije imao gde.

Starije radnike niko ne bi hteo i oni se toga plase. Ne mozes ti da u isti kos trpas ljude sa 20 godina i one sa (nazalost, vec od 34) 34-65. Taj sa 20 moze da ode. Ako nema posla u maticnoj zemlji, moze u pecalbu. Sta da radi covek sa dvoje maloletne dece i supruznikom koji ne radi ili ko ima bolesne roditelje? Zato treba drzava da svaki stav: "Idi ako ti se ne svidja" sankcionise. Takav odnos dovodi do pomenutog robovlasnickog odnosa. Bilo je slucajeva da idu kod "gazde" direktora posle r.vremena da privatno rade za dz da ne bi dobili otkaz.
Napomena: Fiat nema takav stav sto se i videlo iz povucenih poteza.

Evo ti iz prve ruke o HRu i velikim firmama i bazama vec spremne radne snage. Porsche. Pre 10 godina, prosao sam sve testove, makar 3 razgovora, bio 1. na listi izbora i primljen je neko ko na svemu tome nije bio ;) Niko se posle 10 godina nikada nije javio. Oni su velika, svetska kompanija. Mogao bih ti navesti jos primera, ali nije iz prve ruke.
To sto ti sada pricas su pojmovi i upustva iz menadzerskih knjiga. Nekakva strasna organizacija rada. Covek kada to cita ili slusa - sve mu je savrseno jasno. No, kada to svo mudrovanje treba sprovesti u delo - nema skoro nista od toga. Odluku donosi covek zaduzen za intervju ili kadriranje cesto ne uvazavajuci nikakvu sugestiju ili se odluka prepusti coveku koji ce biti zaduzen za tog radnika, a koji nije HR pismen.
Bio sam kadriran od OHRa i OEBSa - dok nasi nisu preuzeli komandu ;)

Bez obzira sta ti mislio kakvo je trziste rada, naci dobrog radnika je jako tesko. Dok sam ih trazio (za tudj racun), muku sam mucio. Na pocetku svi bi sve radili. Samo daj posao, a vec sutradan pocinju kojekakvi zahtevi. Dobro sto postoji probni period.
Za jedno si u pravu. Citava koncepcija je da zaposle 4 ****** umesto jednog kvalitetnog coveka. U sustini ta cetvorica ne mogu ni da prismrde tom jednom, ali dobro. Bitno je lako menjati srafove. Takav je svetski trend...

Ne verujem da se neko pobunio sto nema 10 pus pauza i sto ne moze biti pijan. Ne verujem, jer bi takvog brzo i njegovo okruzenje htelo van. Sve sto se tamo desilo je za mene na nivou spekulacije i ne bih da se previse upustam. Ja ne vidim opravdanje za to grebanje. Imao je milion nacina da problem drugacije resi.
Ono protiv cega sam digao glas je ta parola: "Idi ako ti ne valja". Tad se zakon krsi jer on tera coveka koji trazi ono sto mu po zakonu pripada, a to je godisnji odmor, radno vreme definisano i ugovorom i zakonom, uplata doprinosa da moze da leci porodicu, osnovno postovanje radnika kao licnost itd. Ne mogu vlasnici kapitala tek tako da otpustaju radnike i da na istu poziciju zaposle nekog drugog. Dokaz je i 'ugovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa' koji dobije skoro svaki otpusten radnik.
Mozda se mi ne razumemo. Ja ne tvrdim da svaki posao treba da bude banja, ali niko nema pravo da sikanira i maltretira radnike jer "ima drugih".
Opet, dobro je da Fiat nije takav poslodavac.

Boze sacuvaj da bih ja u samoupravljanje. Sistem je neefikasan i pokazao se los. Prozivam upravljace kao krivce za stanje u zemlji, firmi, cemu god hoces. Valjda je jasno zasto...

Sa poslednjim pasusom se slazem. Sto veci prihodi - to guzica vise zine.
Ja ne verujem u te HR mambo-dzambo preko nekih testova i cuda iz samo jednog razloga. Svi lazu! I kompanija o sebi i uslovima i kandidati o svojim ocekivanjima i sposobnostima.
Tvoja saznanja za testove su mozda drugacija, ali kao neko kome je obaveza bila da sa gomilom drugih (cesto i (posle dokazano) psihopatama) resava psiho testove - ne mogu da se slozim. Prolazili su totalno nepodobni i nesposobni.

Van filozofije:
JiT. Video, 0:52 i


Postoje skladista samo su manja i nema nagomilavanja delova. Za koliko dnevnu proizvodnju su zalihe Fiata Kragujevac?


Ata, odgovor pod jedan te definise kao nefleksibilnog i nije najpozeljnija osobina (sve varijacije na temu: posao se mora uraditi i tacka).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olako dajemo PRESUDE drugima. 

Najeftiniji i najproduktivniji je srećan radnik. Čovek sa zadovoljstvom odlazi na posao, srećan se vraća i zaradi dovoljno da može normalno da živi i neke pare da uštedi.

Sve ostalo se svodi na nadmudrivanje, nezadovoljstvo (koje može i ovako da kulminira) itd.

Kako nismo robovi, kada ljudi rade za 17 000 din ceo mesec, 6dana ,10-14 sati. Gde da ode ? Te pare što zaradi mora kod istog gazde na hranu i neku čarapu da potroši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako nismo robovi, kada ljudi rade za 17 000 din ceo mesec, 6dana ,10-14 sati. Gde da ode ? Te pare što zaradi mora kod istog gazde na hranu i neku čarapu da potroši.

 

Da li ovo ima veze sa radnicima u FAS-u u Kragujevcu? Je l' oni rade za te plate, toliko radnih dana u nedelji ili...?

 

Mislim da smo se svi složili da ne može da se postupa kao što je ta budala iz Kragujevca uradila. Jednostavno ne može, nema opravdanja nikakvog.

Kao što smo svi rekli, na drugi način se rešava ako ima problema sa nekim poslovođom ili ćime već...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze.

Bar po informacija koje imam, imaju bolje uslove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, imaju dobre uslove rada (kao i bilo koji njihov kolega u bilo kojoj drugoj modernoj evropskoj fabrici automobila), ima npr. da bira obrok u fabrici (vegeterijanac, post, italijanska...) i taj obrok plaćaju (ako sam dobro upamtio) oko 30 dinara, dok mu je prava cena mnogo veća, tj. tu razliku u ceni plaća FAS...više hiljada eura na dan se troši samo za tu svrhu.

Imali su radnu nedelju od 4 dana po 10 sati (kao i njihove kolege u drugim Fiat fabrikama), tražili su da se to promeni na 5 radnih dana u nedelji po 8 sati (jer su tako navikli) i izašlo im se u susret iako to donosi veće fiksne troškove fabrici (više obroka, više troška za struju i ostale energente...). Uvek mu je toplo, čisto, radi u kratkim rukavima kao da je u apoteci, a ne u industriji.

Ima platu redovno, ima sindikate u fabrici (koliko samo stotina hiljada ljudi u Srbiji radi po privatnim firmama gde sindikata nema...dakle, ne ono da ga ima, ali se dogovara sa upravom...neeeeee, nego ga uopšte nema). Samim tim ima ko da se bavi zaštitom njegovih kolektivnih i pojedinačnih radničkih prava.

Dobije platu koja nije manja od prosečne zarade u Srbiji, ima redovno uplaćene doprinose na tu platu koju je i dobio (nema malo na račun, malo na ruke da bi gazda platio manji porez i doprinos državi).

 

Sve to u slici uzgleda ovako:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesa kao i uvek na nivou ! :clap:

@JLZ + 1 od mene. Svaka cast. :clap:

Stvar je u svesti a ne u poziciji koju predstavljamo.

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obrni okreni, sve se svodi na to da:

radnik nije smeo da ogrebe auto! ni u kom slucaju!

radnik ima pravo da se bori za svoj polozaj!

radnik ima pravo i da ne radi! i da da otkaz!

poslodavac ima obavezu da vodi firmu koja ce da posluje u plusu!

i uvek, ali uvek postoji izlaz tipa-ti radnice mozes da radis i 2 sata dnevno, a ja da ne mogu da te otpustim, ali za kratko vreme ostaces bez posla i propala firma!

socijalizam i komunizam su prosli!

hoces da radis? radi! bori se! za sebe i svoju decu!

neces? ima ko hoce! i stvarno ima!

sta mislite, da bi sikter nesto losije radio od njega? verovatno ne bi!

radio bi bolje, brze, kvalitetnije sa vise zadovoljstva i elana, samim tim i on sam napreduje a i fabrika i brend!

jos jednom! niko nema pravo da unistava tudju imovinu!

ljudi cuvajte posao i platu, borite se, dolazi neko veliko srqnje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata, odgovor pod jedan te definise kao nefleksibilnog i nije najpozeljnija osobina (sve varijacije na temu: posao se mora uraditi i tacka).

 

Ja polazim od sebe kao jednog od onih koji prvi zapnu i pokazu svojim primerom drugima kako treba raditi... svima je lakse da rade kad vide da nema posla koji nusu za top managere. Posao kojim se bavim nije isti kao rad u fabrici, pa nije najbolji primer, ali kod mene se svi osecaju kao da su deo jedne porodice, gde su svi zadovoljni medjuljudskim odnosima i uslovima rada, jer samo zadovoljan radnik ce pruziti sve od sebe... a tu je naravno top manager (vlasnik ili neko kome je stalo do tog posla isto kao i njemu), da svojim primerom povede ostale i da pokaze kako treba raditi.

 

Posao se mora uraditi da klijenti ne trpe. Ko ne postuje svoje klijente brzo ce zatvoriti! Sasvim je normalno raditi sa pojacanim naporima i prekovremeno neki period, tako rade svi koje poznajem koji imaju firme u SRBIJI, koji još uvek postoje. moje misljenje je da se samo tako u danasnje vreme moze opstati... ko ne zeli da pruzi sve od sebe nece dugo... to je moje misljenje... a vi probajte da me uverite u suprotno svojim primerima - iz Srbije!

 

Znam da je off, zao mi je zbog toga, ali i ovako se rasprava poprilicno udaljila od prvobitne teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Devet fabrika u Kragujevcu radi za Fiat

 

Da „Fiat automobili Srbija“ rade punom parom i da su uveli i treću smenu, svakako je dobra vest, ali i od te dobre kada je Srbija u pitanju, postoji još bolja. Za model „500L“ 70 odsto delova i sklopova se proizvodi u Šumadiji, pa s razlogom nosi ime „srpski fića“.

 

348704_fiat-foto-nebojsa-raus--1_f.jpg?v

 

Kako je za “Blic” izjavio pomoćnik gradonačelnika Kragujevca Nebojša Zdravković i gradski koordinator u saradnji sa italijanskom kompanijom, cilj je da se u Srbiji pravi 80 odsto delova za Fiat, kako je i zapisano u ugovoru ove kompanije i Vlade Srbije.

- Važno je što sama fabrika dobro radi i upošljava 2.500 radnika na početku, ali i traži još 800. Ali možda je još bitnije što je sedam kooperanata uposlilo 2.000 radnika i sada traži još 600. Uz njih, postoje brojne firme koje se bave logistikom, transportom, održavanjem mašina, instalacija. Značaj fabrike u Kragujevcu je ogroman, jer u automobilskoj industriji postoji pravilo da upošljava realno tri do četiri puta više radnika nego što ih je u matičnoj fabrici. To znači da Fiat sa sobom nosi posao za najmanje 8.000 radnika u Srbiji, kaže Zdravković.

 

U samom Kragujevcu je napravljeno uz Fiatovu fabriku još osam fabrika koje prave delove za model „500L“. Na matičnoj lokaciji „Fiat automobila Srbija“ pogone su izgradili „Manjeti Mareli exaust“, koji proizvode sve verzije izduvnih sistema sa katalizatorima, „Džonson kontrols MM“, koji pravi instrument table, enterijer, unutrašnje stranice i delove od plastike, „Manjeti Mareli“ sa programom branika i spojlera, i „Draxelmajer“ koji proizvodi elektroinstalacije. U slobodnoj carinskoj zoni Grošnica na samom rubu Fiatovog kompleksa smeštene su još četiri fabrike. Tu je hala „Džonson kontrolsa“ koja proizvodi sedišta, PMC gde se prave sistemi oslanjanja, otpresci od lima i sklopovi za šasije, SIGIT koji pravi gumene i plastične delove, i HTL koji isporučuje gotove točkove.

Do sada je iz fabrike u Kragujevcu u izvoz otišlo 50.000 “500L”, a plan za ovu godinu je da se na svetsko tržište plasira najmanje 110.000 ovih vozila.

Fiat je potpisao i ugovore sa više od 30 manjih firmi širom Srbije koje treba da rade manje delove za njegove velike komponentaše. Prvo malo srpsko preduzeće koje uveliko radi za Fiat je „Goma lajn“ iz Kragujevca. Direktor firme Nenad Cvetković kaže da delove isporučuje preko prvog komponentaša SIGIT.

 

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/386503/Devet-fabrika-u-Kragujevcu-radi-za-FIAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filmsko robovlasnistvo i robovlasnistvo u svojoj zavrsnoj fazi (USA) nije isto. Dete robova je rodjeno slobodno, ali skoro niko nije odlazio jer nije imao gde.

Starije radnike niko ne bi hteo i oni se toga plase. Ne mozes ti da u isti kos trpas ljude sa 20 godina i one sa (nazalost, vec od 34) 34-65. Taj sa 20 moze da ode. Ako nema posla u maticnoj zemlji, moze u pecalbu. Sta da radi covek sa dvoje maloletne dece i supruznikom koji ne radi ili ko ima bolesne roditelje? Zato treba drzava da svaki stav: "Idi ako ti se ne svidja" sankcionise. Takav odnos dovodi do pomenutog robovlasnickog odnosa. Bilo je slucajeva da idu kod "gazde" direktora posle r.vremena da privatno rade za dz da ne bi dobili otkaz.

Napomena: Fiat nema takav stav sto se i videlo iz povucenih poteza.

Kao prvo nije tacno da se ljudi od 35-6 godina ne primaju. Bas naprotiv. Moras da shvatis samo jednu stvar: ako poslodavac postuje zakon o radu, ima sasvim legitiman stav da kaze bilo kome "idi ako ti se ne svidja". Ja placam toliko, uslovi rada su ti. Ako poslodavac krsi zakon o radu to je skroz druga prica i tu drzava ima mehanizme kojima moze da ga natera da postuju zakon. I da se razumemo, ti kao radnik imas ISTI stav, "NECU DA RADIM ZA TE PARE" isto kao i poslodavac koji ti kaze "NECU DA TE PLATIM TOLIKO". Kraj. Dakle, to sto se tebi ne svidja taj stav je OK, ali je to potpuno u skladu za zakonom.

 

Evo ti iz prve ruke o HRu i velikim firmama i bazama vec spremne radne snage. Porsche. Pre 10 godina, prosao sam sve testove, makar 3 razgovora, bio 1. na listi izbora i primljen je neko ko na svemu tome nije bio ;) Niko se posle 10 godina nikada nije javio. Oni su velika, svetska kompanija. Mogao bih ti navesti jos primera, ali nije iz prve ruke.

To sto ti sada pricas su pojmovi i upustva iz menadzerskih knjiga. Nekakva strasna organizacija rada. Covek kada to cita ili slusa - sve mu je savrseno jasno. No, kada to svo mudrovanje treba sprovesti u delo - nema skoro nista od toga. Odluku donosi covek zaduzen za intervju ili kadriranje cesto ne uvazavajuci nikakvu sugestiju ili se odluka prepusti coveku koji ce biti zaduzen za tog radnika, a koji nije HR pismen.

Bio sam kadriran od OHRa i OEBSa - dok nasi nisu preuzeli komandu ;)

Vidi ovako, ovo mi je 3 multinacionalna kompanija. Pri zaposljavanju u prvoj prosao sam sve te "gluposti". Za drugu je bila preporuka, u trecu su sami zvali. To je moje iskustvo. Supruga mi je radila u HR i posto je moj posao takav da su mi sve baze na uvid i sva dokumentacija dostupna, tacno znam sta su radili i da ozbiljne firme imaju baze kandidata. Kadrovska politika jeste komplikovana za implementaciju kako valja, ali to ne menja cinjenicu da tako treba da se radi. Inace nije tacno da se HR agenti donose odluku. Jedino ako nije nesto nakaradno postavljeno. Najveci problem jeste proci prvi krug gde samo HR "analizira" neki krivak, ali to je odavno vidjeno kao greska i retko ko dozvoljava HR da sami prave listu kandidata. Jedini problem je kada se prijavi veliki broj, onda se sece cesto nespretno pa kvalitetni ljudi sa losije napisanim CV izvise.

 

Bez obzira sta ti mislio kakvo je trziste rada, naci dobrog radnika je jako tesko. Dok sam ih trazio (za tudj racun), muku sam mucio. Na pocetku svi bi sve radili. Samo daj posao, a vec sutradan pocinju kojekakvi zahtevi. Dobro sto postoji probni period.

Za jedno si u pravu. Citava koncepcija je da zaposle 4 ****** umesto jednog kvalitetnog coveka. U sustini ta cetvorica ne mogu ni da prismrde tom jednom, ali dobro. Bitno je lako menjati srafove. Takav je svetski trend...

Ne verujem da se neko pobunio sto nema 10 pus pauza i sto ne moze biti pijan. Ne verujem, jer bi takvog brzo i njegovo okruzenje htelo van. Sve sto se tamo desilo je za mene na nivou spekulacije i ne bih da se previse upustam. Ja ne vidim opravdanje za to grebanje. Imao je milion nacina da problem drugacije resi.

Ono protiv cega sam digao glas je ta parola: "Idi ako ti ne valja". Tad se zakon krsi jer on tera coveka koji trazi ono sto mu po zakonu pripada, a to je godisnji odmor, radno vreme definisano i ugovorom i zakonom, uplata doprinosa da moze da leci porodicu, osnovno postovanje radnika kao licnost itd. Ne mogu vlasnici kapitala tek tako da otpustaju radnike i da na istu poziciju zaposle nekog drugog. Dokaz je i 'ugovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa' koji dobije skoro svaki otpusten radnik.

Mozda se mi ne razumemo. Ja ne tvrdim da svaki posao treba da bude banja, ali niko nema pravo da sikanira i maltretira radnike jer "ima drugih".

Opet, dobro je da Fiat nije takav poslodavac.

Boze sacuvaj da bih ja u samoupravljanje. Sistem je neefikasan i pokazao se los. Prozivam upravljace kao krivce za stanje u zemlji, firmi, cemu god hoces. Valjda je jasno zasto...

Za kvalitet radika si 100% u pravu. Tu price nema. Problem je sto svi misle da su popili svu pamet sveta. Cega sam se sve nagledao u prethodnoj firmi verovao ne bi. Dodju nadobudni prepametni oni bre INZINJERI sta ce njima obuka, kipi znanje. Posle 2 nedelje hvataju se za glavu daju otkaze, izmisljaju izgovore. Jednostavno NISU imali gde da nauce to sto se od njih zahteva. I to im je jasno predoceno, niko nije ni trazio obucene strucnjake vec ljude koji zele da uce i napreduju, oni pametniji su progutali ponos zavrnuli rukave i naucili dosta toga a bogami lepo i napredovali, oni "pametni" su se zahebali. A tek NKV radnici, pa to je strasno. Taj bezobrazluk u zivotu video nisam.

Sto se tice toga da se neko bunio sto nema pus pauze, pa veruj da se najcesce zbog toga bune. Isto kao i zbog toga sto ne mogu da uzmu za slavu 3 dana slobodno vec samo jedan koliko je po zakonu. Ili sto ne mogu da vezu Ponedeljak sa vikendom jer idu na svadbu pa da odmore. Najcesci problemi su upravo ti. To oko "idi ako ti se ne svidja" vec napisah. Nema tu nikakve filozofije. Imas zakon o radu, ako ga postujes i predocis uslove rada i platu, to je to. Itekako poslodavac ima pravo da otpusti i zaposli nekog drugog. Malo si kontradiktoran, trazis da se postuje zakon, a sa druge strane ne dozvoljavas da poslodavac radi svoj posao. Izvini ali to ne moze. Znas kako se u USA ili u Autraliji gubi posao? Za 2 sata. Samo dodju i kazu ti ti i ti otkaz (nema posla, los ucinak, disciplina itd). Ali se to ne smatra za problem jer je trziste rada jako i taj covek ce vec sutra naci posao. Tacno ne mozda idealan ali nece ostati gladan, zedan i bez krova nad glavom. To je iz iskustva rodjaka koji zive i rade ali kao obicni radnici ne kao neki direktori, rukovodioci itd. Isto tako radinici se samo pojave i kazu odlazim. To je to. Nasao bolje, nece da radi za te pare itd. A kod nas.......te otkazni rok, te da li uopste smes da ga otpustis, pa on ako namirise otvori bolovanje gde moze da bude do sudnjeg dana......ma javasluk. Problem je sto mi nemamo trziste rada i sto mnogi zloupotrebljavaju zakon i jos uvek se vode mislju "niko mene ne moze malo da plati koliko ja mogu malo da radim". Da svako moze naci pristojan posao, niko se ne bi obazirao na to da li danas radi u Fiatu ili u BMW ili gde vec. Naravno, dobar radnik ce uvek biti cenjen, ma sta vi mislili o "kapitalistima", jer se uglavnom uzmiaju neki extremni primeri kao "dokaz".

 

Van filozofije:

JiT. Video, 0:52 i

Postoje skladista samo su manja i nema nagomilavanja delova. Za koliko dnevnu proizvodnju su zalihe Fiata Kragujevac?

Da naravno da postoje, ali su jako mala, to za zalihe neka pita drustvo koje ide u fabriku. Mislim da su u pitanju dani. Mozda nedelja.

Edited by Dzoni_m

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uz duzno postovanje ,dragi kolega, pola od napisanog nije tacno i direktnoj suprotnosti je jedno sa drugim.

Nije tacno jer je elementarna stvar ZOR koji se u startu , dakle na prijemu u firmu, ne postuje a zatim sve ostalo, Ja sam jedan od zivih primera ! :D

Mogao bih sada izvlaciti citate ali smo vec ovako u debelom off-u pa ne bih da navlacim munje i gromove ... :D

Nista ne menja apsolvirano od strane svih nas da se tudja imovina ne sme unistavati kao sto je i potvrdio nas dragi kolega Jankovic ! :thumbsup:

Aj', budi pozdravljen i ne uzbudjivaj se ! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

kazem to jer ima tajkuna koji imaju vile avione i sl, ali najcesce je u pitanju firma koja je na granici poslovanja, vlasnik juri da obezbedi posao, a onda ga radnik zajebava! nije u redu!

mora radnik da zna i uvek bude svestan da je ob najnizi element i najzamenljiviji posebno u doba krize.

dzaba cela firma i gazda sa njima da se trude ako par njih podmecu nogu!

svi radnici su u fazonu necu da radim, sindikat, veca plata i na kraju, videce on, shebacu ja njega!

pa neces! ako propadne firma, vlasnik poslednji napusta brod, uzima sve sto je preostalo i krece dalje, drugim putem, a taj isti radnik ostaje gladan na ulici!

p.s. znam da ima i bahatih privatnika koji izrabljuju za ultra nisku platu koju skoro i da ne daju ali to ovde nije slucaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

..........Nije tacno jer je elementarna stvar ZOR koji se u startu , dakle na prijemu u firmu, ne postuje a zatim sve ostalo, Ja sam jedan od zivih primera !......

Ok, ali to je onda skroz druga prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je prva priča.


 

Možemo i od kraja da krenemo. Na koju cifru su prijavljeni radnici ? U većini slučajeva su minimalci, jedan deo na račun drugi deo na ruke pa posle kada se steknu uslovi za penziju,  glava boli.

Gde da ode iz male sredine i sa čim ?

Ortak se tužio sa firmom oko 10 godina (falsifikovali potpis/namontirali otkaz), vratili ga na radno mesto. Ali treba preživeti dok zakon počne da deluje i ostati psihički zdrav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kao prvo nije tacno da se ljudi od 35-6 godina ne primaju. Bas naprotiv. Moras da shvatis samo jednu stvar: ako poslodavac postuje zakon o radu, ima sasvim legitiman stav da kaze bilo kome "idi ako ti se ne svidja". Ja placam toliko, uslovi rada su ti. Ako poslodavac krsi zakon o radu to je skroz druga prica i tu drzava ima mehanizme kojima moze da ga natera da postuju zakon. I da se razumemo, ti kao radnik imas ISTI stav, "NECU DA RADIM ZA TE PARE" isto kao i poslodavac koji ti kaze "NECU DA TE PLATIM TOLIKO". Kraj. Dakle, to sto se tebi ne svidja taj stav je OK, ali je to potpuno u skladu za zakonom.

 

 

Ovo za 34 godine je tacno. Tako su istrazivanja za Srbiju pokazala. Objavilo je vise medija. Evo jedan od tih (preuzeto iz politike). Jes' da ja mrzim statististicki podatak da uzmem kao argument, ali ajde...

Ja sam napisao par puta da se mozda ne razumemo (ili ti sad ublazavas malo svoj stav). Evo ja cu da verujem da se ne razumemo, pa cu opet da kazem kada jeste problem parola IATSNS. Problem jeste kada se ljudi ucenjuju na nehumane i nezakonite uslove rada.

 

 

Vidi ovako, ovo mi je 3 multinacionalna kompanija. Pri zaposljavanju u prvoj prosao sam sve te "gluposti". Za drugu je bila preporuka, u trecu su sami zvali. To je moje iskustvo. Supruga mi je radila u HR i posto je moj posao takav da su mi sve baze na uvid i sva dokumentacija dostupna, tacno znam sta su radili i da ozbiljne firme imaju baze kandidata. Kadrovska politika jeste komplikovana za implementaciju kako valja, ali to ne menja cinjenicu da tako treba da se radi. Inace nije tacno da se HR agenti donose odluku. Jedino ako nije nesto nakaradno postavljeno. Najveci problem jeste proci prvi krug gde samo HR "analizira" neki krivak, ali to je odavno vidjeno kao greska i retko ko dozvoljava HR da sami prave listu kandidata. Jedini problem je kada se prijavi veliki broj, onda se sece cesto nespretno pa kvalitetni ljudi sa losije napisanim CV izvise

 

Ja i dalje tvrdim da sistem nije uspesan kako tvrdis. Ali OK, ti imas super iskustva, ja imam prilicno losa. Sad ispada da svako drzi stranu zbog uspeha/neuspeha u tom sistemu. Moze i tako ;)

 

...

 

Ti u Americi kad izgubis posao imas pomoc drzave tri ili sest meseci (zaboravih) i na lay-off mozes, i ako ne nadjes nista mozes na neke prekvalifikacije i sve ti je placeno. Svejedno, Amerika je prilicno surov sistem. U Nemackoj uzimaju slobodne dane, spajaju, razdvajaju... cuda cine. Za dve godine koliko imam uvid, niko nije otpusten, samo su dolazili. Sef se nikada nije pobunio. Kad zajebe neko, on napise: "Zajebala je Ana. Sad je na odmoru. Daj da ispravimo to". Ja pitam Anu kasnije - ona pojma nema da je bio problem. Zive, rade, slazu se. To bih ja isto hteo umesto sadasnjih ucena ;)

 

 

Sto se tice tog da ne volim kapitaliste, moj profesor bi sad bio ponosan na mene :D

Oko "dokaza" pricaj malo sa ljudima kojima je 500L nedosanjan san. Pusti te sa karerama :D

 

NHF ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata, slazem se u potpunosti.

Ja sam samo potencirao da ni takav mentalni sklop nije najpozeljniji kad su u pitanju testovi.

Tacno k.jankovicu, ali obicno gurnu sporazumni raskid tako da od nadoknade ljudi ne vide nista.

via tt2

Edited by JLZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato sto su ljudi neupuceni.

moze sporazuman raskid ugovora i nikom nista

moze da je otpusten kao teh.visak i da trazi otpremninu-gazda naebo

a najjednostavnije je da radnik bude otpusten kao teh.visak i da se odrice otpremnine-tada ima pravo na novcanu naknadu kad se prijavi na biro u trajanju od tri meseca ako je bar 1god bio zaposljen. ima i neka granica nisam siguran 3-5god, onda je naknada 6meseci.

ali gomila ljudi to i ne zna, ne ode u roku od 30dana da se prijavi na biro, ne raspita se na vreme i slicno. tuga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon je zapravo na strani zaposlenog ali je njegova primena nesto drugo.

Ne bih da citiram ZOR posto sam u poslednje vreme narocito upoznat sa doticnim jer smo , ili sam bar ja , u debelom off-u ! Offiran ! :D

Sta se zapravo desava u FAS-u ne znam ali sam siguran da sve ovo nije proisteklo od pus pauze manje/vise !

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...