Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Pojedine budale u Kragujevcu

Recommended Posts

Kragujevac oblepljen plakatima: Pozivaju na grebanje "FIATA"

 

347952_plakat_za_grebanje_fijata_500_l_f
 

 

Plakati koji pozivaju na novo grebanje automobila u „Fijatovoj“ fabrici izlepljeni su u noći između nedelje i ponedeljka po Kragujevcu. Na plakatu se ne navodi ko poziva na ovakav postupak.

 

Napisano je i da su “radni uslovi u ‘Fijatovoj‘ fabrici loši“, da „sindikati i mendžment sarađuje na štetu radnika“...

Jedan broj automobila je na montažnoj traci oštećen pre deset dana, kada je neko od radnika šrafcigerom izgrebao boju i navodno pisao skaredne poruke nekome od šefova.

 

Predsednik Samostalnog sindikata u FAS Zoran Marković kaže da se plakati sa pozivima na grebanje nisu pojavili u fabrici.

- Nekome je očigledno posao da pravi haos, i da pokvari ovo što sada radimo. Uslovi rada u FAS-u su odlični, a plate redovne - kaže Marković.

 

Preuzeto sa Blic.rs

 

Edited by neshaoct
prebacio i dodao naslov teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ovaj plakat ne dozivljavam kao poziv radnicima da grebu automobile nego se nama ostalima insuinira da bi razlog grebanja mogao da bude i tezak polozaj radnika u fabrici, a ne puka obest jednog radnika.

 

Inace, ne podrzavam takve 'akcije' jer ih obicno sprovode i osmisljavaju oni koji vise vole da filozofiraju o pravima i obavezama nego da rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mi smo narod stoka...trebe da nas izoluju i ograde bodljikavim zicama, za bolje ni nismo...

A kakav je tek strucnjak pravio plakat kad je stavio pandu...no nije ni bitno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rad u proizvodnji automobila na montažnoj traci nije nimalo lak. Još osamdesetih godina bilo je premeštanja najopterećenijih radnika iz automobilskog dela u kamionski (Iveco). Objašnjenje je da u proizvodnji kamiona puno sporiji ritam i da su radnici izloženi daleko manjem stresu. 

Za ono što je urađeno nema nikakvog opravdanja, pre svega naneta je velika materijalna šteta i o nematerijalnoj / imidžu će se tek videti. Vezano za Zastavu i radnike u montaži kruže nimalo lepe priče a ovo dođe kao šlag. Mogu misliti kakav je osećaj dok ljudi čekaju da im se isporuči vozilo a debelo razmišljaju da li im je vozilo izgrebano pa vraćeno na dalju doradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam baš na nekom sajtu grada Kragujevca čitao temu o tome što su izgrebani automobili i bukvalno svi koji rade u FASu podržavaju tog koji je to uradio i kao oni su uz njega, ima njihovi podršku i sl... Da čovek ne veruje.. Pa toliko njih čeka na posao u tom FASu, između ostalog i ja i ima ko će da radi ako oni neće..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas su pogrešni kriterijumi za sve. Šta je sledeće , da zapali pola fabrike ?

Problemi se tako ne rešavaju. Ljudi se gube i zaboravljaju koliko velike fabrike znače za grad pa i ceo region (ovde kod nas i za celu zemlju). Imaš pretpostavljene, sindikate, sudove i na kraju mrak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma postoji rešenje da ga nađu ko je i da ga liferuju odatle.. Skupe sve radnike iz te smene i daju svima po papir i olovku da napišu ko je to uradio anonimno i da ubace u sanduče, i ako se ne bude znalo ko je da svima odbiju 50% od plate, da vidiš kako ne bi saznali u roku od pola sata..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, problem uopste nije u tome da ljudi treba da razumeju kako su fabrike dobre ili ne.....oni samo treba u tupavu glavu da utuve samo jednu stvar: AKO TI NE ODGOVARA iz BILO KOG razloga, pravac kadrovska ili HR kako se sada zove, uzmes radnu knjizicu i trazis DRUGI POSAO! Toliko. 

Vreme samoupravljanja je proslo odavno. Meni, doduse, nije nikako jasno kako su uspeli da zahebu italijane da uopste preuzmu Zastavu i bilo kakvu obavezu prema radnicima. Znam kada je Leoni dolazio u Prokuplje oni su im nudili Racu je fabriku kablova tamo, ma kakvi samo hoce praznu zgradu NIJEDNOG zaposlenog. Onda je mnogo lakse. Garantujem da je taj "oslobodilac" neki prekvalifikovani Zastavin radik koji i dalje misli da se neki krivak pita. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar treba dozvoliti robovlasnistvo jer, realno, drugog posla nema, pa trpi dok ne crknes?

 

Kriv je nesposoban poslovodja/e i taj/ti sto su stetu napravili i njih treba kazniti.

 

Ljude treba znati motivisati da urade posao valjano. Ne mozes ti da biras ko ce da ti dodje. Najlakse bi bilo da su svi intelektualci koji su, eto, izabrali da rade na traci ili u lakirernici jer obozavaju Fiat. Vremena i resursa za mikromenadzment radnika verovatno nema. Zato, pametan poslovodja koji ce da ukapira ljude koje vodi i odvoji zito od kukolja na vreme i nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i na tom zapadu su radnici palili mašine i tukli se sa poslovođama, štrajkbrejkerima i policijom. Jok gazde ukinule 16 sati, 6 dana u nedelji rada u napadu ljubavi prema bližnjem svom. Pa socijalno, penziono... očigledno se vremena vraćaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i na tom zapadu su radnici palili mašine i tukli se sa poslovođama, štrajkbrejkerima i policijom. Jok gazde ukinule 16 sati, 6 dana u nedelji rada u napadu ljubavi prema bližnjem svom. Pa socijalno, penziono... očigledno se vremena vraćaju.

Mi i jesmo robovi nekolicine ljudi.

 

Skupa bre jaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mi smo narod stoka...trebe da nas izoluju i ograde bodljikavim zicama, za bolje ni nismo...

A kakav je tek strucnjak pravio plakat kad je stavio pandu...no nije ni bitno...

 

 

Pricaj u svoje ime ako za bolje i nisi ... taj ili ti sto su grebali ako hteli da strajkuju i protestuju, zasto nisu iz protesta seli ili prestali sa radom ... i zasto svi tapsu i aplaudiraju uz osmeh kad dodje Dinkic ... on ih je tako udesio ... ja znam da kad se meni nesto ne svidja pokupim se i odem odatle ... i to sam milion puta rekao radnicima na kasama, na pumpama i  ko zna gde jos .. znaci ako ti neces da radis, ja znam 15 ljudi koji bi tvoj posao radili sa osmehom na licu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar treba dozvoliti robovlasnistvo jer, realno, drugog posla nema, pa trpi dok ne crknes?

Kriv je nesposoban poslovodja/e i taj/ti sto su stetu napravili i njih treba kazniti.

Ljude treba znati motivisati da urade posao valjano. Ne mozes ti da biras ko ce da ti dodje.

Robovlasnistvo je davno ukinuto. To sto posla nema, znaci da je trziste rada u krasnom i samim tim to je sto se nudi. Ako ti ni to ne odgovara napusti.

Znas, to da ti ne mozes da biras ko ce da ti dodje nije tacno. Postoji nesto u kadrovskoj politici sto se zove "plan regrutacije" u kome se mnoga pitanja definisu kako bi se sprecili indijanci kao ovi. Doduse ovde je bio dil sa drzavom pa su dobili subvenciju ali zato su preuzeli "oslobodioce".

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@belipunto

Sta ti pricas, o cemu ti pricas covece?

Nisam mislio ni na tebe ni na mene, ovde se radi o necemu drugom, radi se idiotu koji je umesto da se spakuje, uzme papire i kaze dovidjenja ako mu ne odgovara - resio da uzme srafciger i grebe kola, a ti si to slicno i rekao, ne vidim onda cemu potreba za takvim govorom.

A jbt ja ovde svakih mesec dana moram nekome da govorim - cemu takav govor, koji vam je qr...

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi NISMO narod stoka ... to je glavni problem i zato sam napisao ono ... ne mozes sve da nas bacis u isti kos sa tim olosem ... ne svidja mu se italijan za sefa, ne svidja mu se radno vreme, pa sine idi stvori svoju fabriku i radi sam kako hoces i koliko hoces, ako mu je mala ta plata, neka da otkaz i neka ide kuci pa neka gleda farmu ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zao mi je, ali moje misljenje je da JESMO jer ovakve vesti citam i slicne zbog posla kojeg radim svakodnevno i dozivljavam. I ne moze me nista vise ni iznenaditi, ali zato razocarati moze sve, takva situacija kod mene, sta ja tu da radim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koji ti posao radis, ali da sam se ja nasao u njegovoj situaciji koja god da je uradio bi sledece ... izudarao sefa, pa onda zapalio cigaru i sa uzivanjem gledao kako se gusi u suzama, jer kriv je on, a ne ceo srpski narod koji ti nazivas stokom i koji bi ti kao neki od pre 70-ak godina strpao u kavez ogradjen bodljikavo zicom ... eto to je poenta cele price, sto kad se kod nas nesto desi svi kazete mi sto stoka ovo ono ... a da je kojim slucajem italijan napravio nesto slicno pricali bi kako je to divan narod ko zna kakve muke ima covek pa mu je palo na pamet da to uradi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi... ajd malo razmislite o cemu pisete na forumu posvecenom automobilu??  Upropasticete topic. :clap:

 

Meni je vec dosadilo da citam stalna prepucavanja, ako nastavite jos ovako unsubscribe-ovacu se na ovaj topic... a sta mislite sta ce da radi neko ce neko ko prvi put dodje i pocne da cita ove "gluposti" (uslovno receno, jer se ne bave ono zbog cega je on ovde dosao - automobilom). Pravite vecu stetu ovom forumu nego taj tip fabrici. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar treba dozvoliti robovlasnistvo jer, realno, drugog posla nema, pa trpi dok ne crknes?

Kriv je nesposoban poslovodja/e i taj/ti sto su stetu napravili i njih treba kazniti.

Ljude treba znati motivisati da urade posao valjano. Ne mozes ti da biras ko ce da ti dodje.

Robovlasnistvo je davno ukinuto. To sto posla nema, znaci da je trziste rada u krasnom i samim tim to je sto se nudi. Ako ti ni to ne odgovara napusti.

Znas, to da ti ne mozes da biras ko ce da ti dodje nije tacno. Postoji nesto u kadrovskoj politici sto se zove "plan regrutacije" u kome se mnoga pitanja definisu kako bi se sprecili indijanci kao ovi. Doduse ovde je bio dil sa drzavom pa su dobili subvenciju ali zato su preuzeli "oslobodioce".

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Jeste deklarativno ukinuto, ali se uvek pojave oni koji bi ga rado vratili pod nekom maskom tipa: "idi ako ti se ne svidja" ili "ima ko hoce ako ti neces". To mozes da kazes za NKV, ali terati tako ljude sa kvalifikacijom i iskustvom je glupost. Posto vladas tom teorijom, izracunaj koliko kosta da se zameni nezadovoljan covek i ko ti garantuje da ce novajlija kad konacno pocne da donosi profit da bude zadovoljan? Psiho-testovi?

To obespravljivanje nema u normalnom svetu i ne treba ni ovde da bude. Najbolji se sigurno tako nece zadrzati. Sto Nemac ne kaze svom radniku da ide kada ovaj strajkuje (luftika nedavno)?

Nase trziste rada nije tamo gde jeste zbog radnika nego nabedjenih intelektualaca koji su skole zavrsili da ne bi radili. Sebe su obezbedili i sada bi da rasteraju sve oko sebe da bi bili nedodirljivi.

Uostalom, ako drzava svojim zakonima regulise prava i obaveze radnika i poslodavaca ko si ti (ili ja) da to opovrgava i banalizuje?

Zasto ne reci: ko nece da posluje po zakonu neka i ne posluje?

Sto se tice kadra po meri - da su te teorije i ti testovi tacni niko nikada ne bi dao otkaz niti bi napustao posao.

I opet, uspeh tima ne zavisi od igraca nego od trenera.

Izvinjavam se svima na OT i sklonite nas u offtopic

via tt2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oni su mnoge slali na obuku po mesec-dva-tri u Italiju, čak i imali mnoge obuke ovde, a taj koji je to uradio je garantovano neki stariji Zastavin radnik, pošto čujem da se mladi i ne bude toliko koliko se bune ti stari Zastavini radnici, a to sve jer su navikli na nerad i traljavost..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Zar treba dozvoliti robovlasnistvo jer, realno, drugog posla nema, pa trpi dok ne crknes?

Kriv je nesposoban poslovodja/e i taj/ti sto su stetu napravili i njih treba kazniti.

Ljude treba znati motivisati da urade posao valjano. Ne mozes ti da biras ko ce da ti dodje.

Robovlasnistvo je davno ukinuto. To sto posla nema, znaci da je trziste rada u krasnom i samim tim to je sto se nudi. Ako ti ni to ne odgovara napusti.

Znas, to da ti ne mozes da biras ko ce da ti dodje nije tacno. Postoji nesto u kadrovskoj politici sto se zove "plan regrutacije" u kome se mnoga pitanja definisu kako bi se sprecili indijanci kao ovi. Doduse ovde je bio dil sa drzavom pa su dobili subvenciju ali zato su preuzeli "oslobodioce".

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

 

Jeste deklarativno ukinuto, ali se uvek pojave oni koji bi ga rado vratili pod nekom maskom tipa: "idi ako ti se ne svidja" ili "ima ko hoce ako ti neces". To mozes da kazes za NKV, ali terati tako ljude sa kvalifikacijom i iskustvom je glupost. Posto vladas tom teorijom, izracunaj koliko kosta da se zameni nezadovoljan covek i ko ti garantuje da ce novajlija kad konacno pocne da donosi profit da bude zadovoljan? Psiho-testovi?

To obespravljivanje nema u normalnom svetu i ne treba ni ovde da bude. Najbolji se sigurno tako nece zadrzati. Sto Nemac ne kaze svom radniku da ide kada ovaj strajkuje (luftika nedavno)?

Nase trziste rada nije tamo gde jeste zbog radnika nego nabedjenih intelektualaca koji su skole zavrsili da ne bi radili. Sebe su obezbedili i sada bi da rasteraju sve oko sebe da bi bili nedodirljivi.

Uostalom, ako drzava svojim zakonima regulise prava i obaveze radnika i poslodavaca ko si ti (ili ja) da to opovrgava i banalizuje?

Zasto ne reci: ko nece da posluje po zakonu neka i ne posluje?

Sto se tice kadra po meri - da su te teorije i ti testovi tacni niko nikada ne bi dao otkaz niti bi napustao posao.

I opet, uspeh tima ne zavisi od igraca nego od trenera.

Izvinjavam se svima na OT i sklonite nas u offtopic

via tt2

 

 

Izvini, ti definitivno ne razumes sta je robovlasnistvo. Tu nema "idi ako ti se ne svidja" ti NE MOZES da odes. Ovde mozes. Prvom prilikom. Samo okrenes ledja opsujes i cao. Ko ih sisa. Sto se tice strucnjaka i obucenih ljudi, tacno nece im niko tako reci jer do toga nece ni doci. Medjutim i za to postoji lek. Opet kadrovska politika, u modernim organizacijama postoji nesto sto se zove "skills compatibility matrix" (vec sam poduze van srpskog govornog podrucija ne znam kako se ovo zove) gde imas tacno rasporedjene obaveze i odgovornosti svakog radnika i najbitnije NJEGOVE ZAMENE tj ako imas u timu 4 coveka i svako je nadlezan za jedan deo proizvodnje, ali svako je i treniran da zna deo posla od ove 3-jice. U slucaju da je radnik sprecen (ne misli se ovde na otkaz, vec bolest, iznenadna smrt i sl) da posao mogu privremeno da obave ljudi u timu bez nejga dok se zamena ne nadje. Takodje dobar HR ima bazu kandidata (VEC TESTIRANIH) koji sluze da ako neko pocne da se igra oslobodioca, samo pozovu i ponude ugovor o radu (zato SikterBre posalji jos koji put CV). 

 

E vidis, prvi i osnovni problem je sto ti NEMAS ovo gore navedeno u 90% firmi. Zato radnici misle da mogu da rade sta hoce, a vlasnici da mogu lako da ih zamene jer ih savrseno ne zanima da ulazu u nekog vec hoce da uzmu gotovog spacijalistu na trzistu rada. Zato i jeste stanje ovako. To da u razvijenom svetu nije tako, opset gresis. Itekako je tako. Samo sto se tamo tacno znaju neke stvari pa se zna ko vozi traktor a ko otvara kapiju. Ovde zakon o radu nije prekrsen. Ako je nesto prekrseno to je radna disciplina. Ti radnici imaju doooooobru slobodu u zakonu o radu da se bore za svoja prava (ja bih rekao i previse slobode) ali ne oni to nece oni hoce direktno da se sukobljavaju i da prave gluposti. E a onda se pozivaju na  "teske uslove rada". Sta je tesko? Nema 10 pus pauza, pijancenje na poslu i beganje pola sata ranije? Pa nema. Ako je to tebi robovlasnistvo onda jebiga. 

 

Ovaj deo sa intelektualcima mi nije jasan. Ne znam sta hoces da kazes. Jedino ako ne zelis da vratis samoupravljanje i da ti cistacica opet bude predsednik vlade kao sto smo imali prakse u proslosti.

 

Milutin-NS je u pravu. Znate ono kada kazu u svakom zitu ima kukolja. Tacno. Plasim se samo da je kukolj u ovom slucaju normalan covek koji zeli da radi i razume kako odnos poslodava-radnik funkcionise.

 

I da sto se tice ovoga da je HR posao uvek tacan (nemoj da mislis da branim HR, branim samo dobar HR kojem u Srbiji moze da se pohvali 1% firmi) niko ne bi dao otkaz, uopste nije tako. Imas na internetu Maslovljeva piramida potreba: http://hr.wikipedia.org/wiki/Maslowljeva_teorija_hijerarhija_potreba . A Rambo je u pesmi Balkan Boy to sveo na jedan stih "Progresivno pocese prohtevi da rastu navikoh se ja na sapun i za zubnu pastu". Tj pocinjes da izmisljas. Kada zaradjujes 500 eur mesecno, 500L, zivot u dvosobnom stanu, jedan godisnji odmor u Grckoj izgledaju jako lepo i primaljivo. Kada zaradjujes 1000+ eur 500L je "jevtino biiip" i bacas pogled ka salonu automobila premijum marki (bljak), duplex u BElvilu je sada meta a Kopaonik zimi i Turska leti su passe. E vidis ja poznajem par njih koji imaju ne 5000+ vec 15 000 + mesecno (pricam o postenom radu) pa im je 911 previse obican i juri se Turbo, Majorka je dosadna a New York obavezan tri puta godisnje radi obnavljanja garderobe. Hocu da ti kazem, ljudi se brzo i lako zadovolje, i kao HR prepozna osobu koja je gladna se samo za parama vec i za znanjem i spremnoscu da radi kvalitetno tog ce i odabrati, ne treba da ti kazem da se trude da ih plate sto manje pa zbog toga i bude nezadovoljnih. Sve je to normalno, samo to treba objasniti ljudima koji su 50 godina ziveli u iluziji da "drzava treba d'uradi nesto"

Edited by Dzoni_m

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si nezadovoljan uslovima rada, onda odeš u sindikat, objasniš u čemu je problem.

Ako sindikat to ne reši (ili nema sindikata u toj firmi), onda popričaš sa kolegama i vidiš jesu li i oni nezadovoljni. Ako si u pravu, i tvoje kolege će biti nezadovoljne. Ako se niko ne složi sa tobom, to znači da tripuješ, ili da samo ti imaš taj problem, da samo tebi smeta ono što ostalima ne predstavlja problem, ne predstavlja fizički napor.

Ako se kolege slože sa tobom, lako ćeš organizovati razgovor sa upravom, objasniti im problem. Ako ne reše problem (koji više nije samo tvoj, nego i ostalih kolega u proizvodnji), organizuješ jedan od Zakonom dozvoljenih oblika protesta, uključujući i štrajk.

To ćeš sve uraditi ako imaš mozga.

 

Ako nemaš mozga, ako si budala koja tripuje da i dalje živi u samoupravljanju i da će u petak Tito da poseti zavode Crvena Zastava, onda uzmeš šrafciger i grebeš.

Nema nikakvog naknadnog pokušaja pravdanja tog čina.

U pitanju je budala koja, što je pre moguće, treba da bude identifikovana (ime i prezime napisano u saopštenju tako da i svi budući poslodavci znaju o kome je reč) i najurena napolje. Pošto nema poslodavca koji želi takvog radnika da zaposli (ime i prezime napisano u saopštenju), onda nek' grebe kontejnere kada u njima bude preturao za hranu...dok ga ne uhvati Komunalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada kad je premesteno u poseban topic, ova tema ima smisao, pogotovo sa ovim naslovom.

 

Zamislite sledeci kviz - Imate svoju firmu, i niste radili nekoliko dana dok ste cekali da vam stignu delovi. Sada kada su vam stigli delovi sta cete raditi?

*(zaokruzite odgovor koji vam najvise odgovara):

 

1. Potruditi se i raditi vise kako biste nadoknadili kasnjenje?

 

2. Nastaviti raditi isto kao i do sada, a pri tome trpeti penale zbog kasnjenja isporuke robe (u blazem obliku kritike zbog mnogobrojnih koji su uplatili svoja kola i cekaju ih nestrpljivo)? Ko j... kupce, vazno je da vi imate vremena da popusite...

 

3. Zatvoriti firmu jer ne mozete vise da izdrzite pritisak kojim ste izlozeni!

 

Resenje: Ako se odlucujete za odgovor 1 - vi ste dobar menadzer i imate sanse da prezivite i poslujete normalnu u uslovima svetske ekonomske krize. Odgovor 2 vi ste radnik u javnim ili drzavnim preduzecima, i ne zanima vas nista osim da odradite svojih 8 sati dnevno. Odgovor 3. - to je najlakse, pobeci od problema, prijaviti se na NSZ i kukati kako u ovoj zemlji nema posla.



p.s. Raditi prekovremeno je sasvim po zakonu. U zakonu o radu postoji i termin "Preraspodela radnog vremena". To prepricano znaci da radnici mogu raditi prekovremeno odredjeni period u toku godine, a u drugom periodu ce raditi proporcionalno manje. Verujem da u Fiatu veoma vode racuna da postuju ovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... a sto ste cekali da vam stignu delovi?

Sto ih niste narucili od onih koji mogu da ispostuju vase rokove kako bi Vi mogli da ispostujete tudje i kako radnici ne bi trpeli zbog vaseg i javasluka onih koji vama dobavljaju delove ?

E, prazne price DECO !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...