Jump to content
FAS Euroauto Goran
neshaoct

F1: Red Bull

Recommended Posts

Horner: Moraćemo da ograničimo štetu u Monci i Sočiju

hamilton_verstappen_2021_3.jpg.4e69cbae0c15b6462453da300f4d17f9.jpg

U Red Bullu očekuju da će Mercedes imati prednost na naredne dve trke.

Pred odlazak na letnju pauzu je delovalo da Red Bull zaostaje za Mercedesom, ali su se sada vratili sa pobedama u Belgiji i Holandiji.

Ipak, šef ekipe Christian Horner misli da će oni morati da jure Mercedes u Monci i Sočiju. Nemački tim je tokom turbo-hibridne ere u Monci pobedio na pet od sedam trka, dok su u Sočiju neprikosnoveni, pošto na toj stazi od njenog dolaska na kalendar nije pobeđivao niko osim srebrnih strela.

„Spoj njihove šasije i motora je uvek bio jak na ove dve staze, dok mi nismo imali uspeha. Očekujem da će imati prednost, ali nakon te dve će ponovo biti izjednačena borba. Za nas je glavno da ograničimo štetu tokom sledeća dva trkačka vikenda i izvučemo maksimum iz bolida“, izjavio je Horner.

verstappen_hamilton_french_gp_2021_race_2.jpg.a3617d49e5af6b815cfbd3956913ddab.jpg

Njega su potom upitali da li Red Bull planira neka unapređenja kako bi smanjio Mercedesovu prednost na sledeće dve staze, ili je sav fokus prebačen na 2022.

„Naravno da je mnogo resursa već prebačeno na sledeću sezonu. Naravno da će u Monci svi imati drugačija krila zbog prirode staze, ali mislim da se mi polako bližimo kraju ciklusa sa ovim bolidom. Ako pronađemo neka marginalna poboljšanja, primenićemo ih na bolidu“, rekao je Horner.

Max Verstappen je nakon pobede u Holandiji povratio vodeću poziciju u šampionatu vozača, dok Red Bull zaostaje 12 bodova za Mercedesom u šampionatu konstruktora.

Preuzeto sa: pole-position.rs

Bili su oni brži od Mercedesa samo što su ih ovi polupali na 2 trke i eto razlike. Što se tiče zamene 4-og motora nekako mi se Amerika čini najbolje,dva pravca za preticanje

Za Landa mozda i bolje, s obzirom na to sta pokazuje u McLarenu trenutno. Pogotovo znajuci kako Max "jede" svoje timske kolege, u RB bi sigurno bio vozac No2.

Marko: Red Bull je pregovarao sa Norrisom

marko_o_perezu_opcije.jpg.8d62f569fab2496fbd0e94f2ea28b34c.jpg

Savetnik ekipe Red Bull je priznao da je njegov tim pokušao da započne pregovore sa Norrisom oko dolaska u tim iz Milton Kinsa.

Austrijski tim je bio zainteresovan za dovođenje Norrisa, pre nego što je Britanac potpisao novi ugovor sa McLarenom ranije ove sezone.

Iako detalji tog ugovora nisu poznati, veruje se da će Norris ostati u McLarenu najmanje do kraja 2023. Sada se čini da je njegov novi tim mogao da bude Red Bull da nije želeo da nastavi saradnju za McLarenom.

verstappen_norris_2021_post_q.jpg.524107dce3c29bed316f507e2cf48fff.jpg

Red Bull je na kraju produžio saradnju sa Perezom, a Norris je definitivno bio na njihovoj listi želja nakon sjajne prošle i dobrog početka ove sezone.

„Imali smo razgovore sa njim, ali on je vezan za McLaren na duži period“, rekao je Marko.

On ipak kaže da bi Max Verstappen ostao broj jedan u timu čak i da su doveli Norrisa.

verstappen_norris_imola_2021_race.jpg.f9a76744af0a4bdeced3c2ab56fb24ee.jpg

„Norris mi je zapao za oko još ranije. Međutim, Max je i dalje na vrhu moje rang liste pošto on može da donese rezultat odmah i bez obzira na uslove. Ne pravi greške i to je ponovo pokazao u finišu trke u Sočiju. Da smo ga povukli u boks krug ranije, možda bi čak i pobedio“, izjavio je Marko.

to je u cast Honde,jer na kraju sezone Honda napusta najbrzi cirkus,kao zvanicni proizvodjac motora,iako ce RdB i sledece godine da koristi Hondine motore

Posted (edited)

Interesantna promena, ali RB16B mi mocnije deluje u onoj standardnoj mat tamnoj varijanti.

Edited by Ivan

Honda i Red Bull objavili kako će izgledati njihova saradnja u budućnosti

rb_honda_white_feat-1.jpg.b26d4dd99a2185ddacb41c392a3a80f1.jpg

Japanski proizvođač napušta Formulu 1 na kraju sezone, ali je sada obelodanjeno da će se saradnja sa Red Bullom ipak nastaviti.

Honda je još prošle godine objavila da se povlači i da želi da se više fokusiraju na druge projekte. Nakon toga je postignut dogovor sa Red Bullom, koji snabdevaju svojim motorima. Austrijski tim će preuzeti Hondinu tehnologiju i nastaviti da sam sklapa motore za svoje i potrebe AlphaTaurija.

red_bull_alpha_tauri.jpeg.ca15865089c850ac510837e691ec680e.jpeg

Međutim, Honda je u današnjem saopštenju za medije objavila da će nastaviti saradnju sa Red Bullom. Red Bull Powertrains će postati vlasnik Hondinih motora i svih informacija o njemu, ali će Japanci nastaviti da pomažu u procesu razvoja i proizvodnje motora tokom 2022. i 2023. Pored toga, Red Bull će preuzeti od Honde i kompletno osoblje koje je radilo na motoru.

rb_honda_white_3-1200x800.jpg.acf862ee1de6592d7fd2c4a7616fad3f.jpg

Dve strane će nastaviti svoju saradnju u oblasti razvoja mladih vozača. Hondin Formula Dream projekat se nastavlja, a njegov član je Yuki Tsunoda, koji je ove sezone debitovao u Formuli 1 sa AlphaTaurijem.

„Drago mi je što smo postigli dogovor sa Red Bull Grupom i pokrili sve detalje vezane za intelektualnu svojinu F1 motora. Honda na taj način nastavlja da doprinosi svetu trkanja“, izjavio je portparol Honde Koji Watanabe.

honda_motori_vers_perez.jpg.5dd00977f1f58c356dbb040076bd79cc.jpg

U saopštenju se oglasio i šef ekipe Red Bull Christian Horner, koji je pričao o saradnji sa Hondom.

„Naša saradnja sa Hondom je bila veoma uspešna. Iako će se naš odnos u Formuli 1 promeniti, niko od nas ne želi da to bude kraj priče. Jako smo zadovoljni što će naš ambiciozni Red Bull Powertrains projekat nastaviti da dobija podršku Honde u 2022. kako tehnički, tako i operaciono. To će nam omogućiti da napravimo besprekornu tranziciju kada počnemo sami da sklapamo motore za nekoliko godina“, izjavio je Horner.

horner_yamamoto_red_bull.jpg.655010d2c4e0c92fc7fba1b773f1cfa2.jpg

„Takođe se radujemo što ćemo saradnju sa Hondom proširiti i na druge aktivnosti. Isto tako nastavljamo sa razvojem mladih vozača u svim disciplinama auto-moto sporta. Hondino vreme u Formuli 1 se možda završava, ali mi zajedno započinjemo jedno novo fascinantno putovanje“, zaključio je Horner.

Red Bull menja Verstappenovu šasiju u Ostinu?

1671778758_marko_o_perezu_opcije(1).jpg.bd00336d8cc11f7caa785b84c2275f53.jpg

Mercedes je napravio velike pomake, posebno sa motorom, pa u Red Bullu sada razmišljaju o svojim sledećim potezima.

Glavni savetnik Red Bulla Helmut Marko želi da njegov tim učini sve kako bi što pre smanjio zaostatak za Mercedesom, koji je u Turskoj bo i više nego očigledan.

„Mercedes je jednostavno bio superioran u Turskoj. Od Verstappena bi u kišnim uslovima očekivali da lako reši Bottasa na stazi, ali sada u tim uslovima nije imao šansu da održi priključak. Mnogo su bili brži, posebno u kvalifikacijama“, izjavio je Marko za Sport1.

verstappen_turkish_gp_2021_p.jpg.b3a899405364cb55f535b41aed60859a.jpg

On kaže da tim prvo želi da detaljno pregleda šasiju Verstapenovog bolida zbog problema sa kojima se Holanđanin susreo tokom vikenda u Turskoj.

„Stvari nisu bile savršene u Istanbulu. Max se konstantno žalio na podupravljanje i nikako nismo mogli da rešimo to“, rekao je Austrijanac.

Time se ne može isključiti mogućnost da Red Bull u Ostinu da Verstappenu potpuno novu šasiju. Marko to nije ni potvrdio ni demantovao, ali je pohvalio stav mladog Holanđanina koji je ostao smiren i pored svih problema.

marko_uzvraca_udarac.jpg.3aeabd2f6b8ef9ad02a57ecf043b0d21.jpg

„Moramo da radimo dan i noć. Nastavljamo borbu. Jako je lepo videti i kako se Max nosio sa ovom situacijom. On je i dalje potpuno miran i samo ukazuje na nedostatke bolida u datom trenutku“, rekao je Helmut Marko.

Verstappen će trku u Ostinu dočekati sa 6 poena prednosti ispred Hamiltona dok Red Bull juri 36 poena zaostatka za Mercedesom.

pole-position.rs

Marko i Horner ne znaju odakle Mercedesu tolika prednost na pravcima

marko_horner_garage_2021.jpeg.fb41140db76c54e33afd962b75bf8bc9.jpeg

U Red Bullu su iznenađeni maksimalnom brzinom Mercedesa u Turskoj.

Savetnik Austrijskog tima Helmut Marko ne zna gde je Mercedes pronašao tako veliku brzinu na pravcima. Nemački tim je bio skoro 15km/č brži na Istanbul Parku.

Max Verstappen tokom trke nije nikako mogao da ugrozi Valtterija Bottasa , a Marko kaže da je Mercedesu pomogla upravo brzina na pravcima i opisuje to kao da je nemački tim sve vreme vozio sa otvorenim DRS-om.

1159085627_hamilton_perez_turkish_gp_2021(1).jpg.3d983bf01ab3ce9013eb53b380876fb2.jpg

„Moramo nešto da  smislimo pošto je Mercedes danas bo strašno brz na pravcima. Bili su skoro 15km/č brži. Kao da su vozili sa otvorenim DRS-om. Primetili smo da prave prednost još na Silverstonu i od tog trenutka se ona samo povećava. Njihov motor je superioran. Ne znam šta mi možemo da uradimo po tom pitanju. Moramo da što bolje optimizujemo šasiju kako bi smo to nekako izbalansirali“, izjavio je Marko.

Isto je naravno primetio i šef tima Christian Horner koji kaže da je Red Bull još ranije postavio neka pitanja u vezi Mercedesovog motora kod FIA-e.

„Ako pogledate Hamiltonovu brzinu na trci, on je bio od 15 do 20km/č brži nakon krivine 11 na zadnjem pravcu. Mi moramo da pronađemo još malo brzine. Možda su oni koristili drugačija podešavanja motora. Samo jednu stvar želim da pojasnim. Mi nismo uložili protest protiv njihovog motora. Samo smo postavili neka pitanja i to rade svi timovi. Nismo samo mi ti koji traže neka objašnjenja. Posao FIA-e je da prati da sve bude u skladu sa pravilima“, rekao je Horner.

Red Bull šest trka pre kraja zaostaje 36 poena za Mercedesom u šampionatu konstruktora, dok je Verstappen ponovo preuzeo prvo mesto u konkurenciji vozača.