Jump to content
FAS Goran
neshaoct

F1: Red Bull

Recommended Posts

Red Bull bez promena za Imolu

 

red bull honda f1.jpg

 

Helmut Marko, prvi čovek Red Bull-a, kaže da u njegovom timu neće biti promena na bolidu RB16B sve do maja. I pored toga očekuje da će biti u najužem krugu favorita za pobedu u Imoli 18. aprila, prenosi Sport Klub. ''U Imoli ćemo voziti isti bolid kao u Bahreinu. Ako ne napravimo greške, koje smo pravili na prvoj trci, to bi moglo dobro da ispadne. Prve velike promene imaćemo u trećoj trci šampionata u Portugalu'', rekao je Marko. U prvoj trci sezone Maks Ferstapen je za volanom Red Bull-a osvojio drugo mesto. U sjajnoj trci ispred njega je završio aktuelni šampion Luis Hamilton. Drugi član Red Bula Serhio Perez osvojio je peto mesto.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da RB ima prednost, Merc je na startu sezone tanak u krivinama. Pogotovo brzim, koje ih cekaju i u Imoli i u Portimau.

Takodje se Merc mucio i sa zadnjim krajem u Bahreinu, sami su o tome govorili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko: Hamilton je konstantniji od Ferstapena

 

Helmut-Marko 001.jpg

 

Helmut Marko, prvi čovek Red Bull-a smatra da su u novoj sezoni Formule 1 Luis Hamilton i Maks Ferstapen klasa za sebe. Prva trka za Veliku nagradu Bahreina bila je neizvesna do poslednjeg metra. Na kraju je slavio aktuelni šampion Hamilton za volanom Mercedesa. Nije dopustio Holanđaninu da ga prestigne. Marko očekuje da će se dva asa boriti za titulu, ali ističe jednu prednost koju Britanac ima u odnosu na člana njegovog tima.

 

''Vozački su veoma slični. Jedina razlika je što je Hamilton neverovatno konstantan. Mnogo trka je vozio, mnogo pobedio. Videli ste i u Bahreinu kako taktički radi sjajan posao. Sve čini da rivalu oteža posao. Međutim, ubeđen sam da Maks ima potencijal da bude na njegovom nivou'', kaže Marko. Ferstapen ima šansu da uzvrati udarac na trci u Imoli uz direktan prenos na kanalima Sport kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferstapen: Obećavajući start, ali ništa ne garantuje

 

hamilton verstapen.jpg

 

Maks Ferstapen odlično je počeo sezonu u Formuli 1. Holanđanin u bolidu Red Bula bio je drugi u Bahreinu, dok je u Imoli pobedio. Trenutno je drugi u generalnom plasmanu sa 43 boda. Samo bod više ima aktuelni šampion Luis Hamilton. Očekuje se da će dva asa do samog kraja voditi borbu za titulu.

 

''Duga je sezona. Moramo da nastavimo mnogo da radimo. Zadovoljan sam urađenim do sada, ali ključno je da se ne zaustavimo i mislimo da smo nešto uradili. Samo stalni napredak može da nas dovede tamo gde želimo da budemo'', izjavio je Ferstapen. Red Bull je pokazao da je napravio bolid koji ima performanse dovoljno dobre da se nosi sa Mercedesom, koji je godinama dominantan u najbržem karavanu. ''Odlično je kada imaš mogućnost da se boriš protiv Hamiltona. Vezali smo dve dobre trke. Start je stvarno obećavajući, ali ništa ne garantuje ako ne nastavimo u istom tempu. Nema opuštanja'', izjavio je Ferstapen.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horner o motoru Red Bull-a: Neka Volf gleda svoja posla

 

christian-horner.jpg

 

Ekipa Red Bula od 2022. godine nema snabdevača agregata, a kako stoje stvari ovaj tim želi da sam razvija svoj motor. Red Bull navodno ima planove sa Volkswagen grupom, a prvi čovek Mercedesa Toto Volf smatra da je moguće da će se ova saradnja i ostvariti. ''Red Bull je privlačan, sa jedne strane hoće da prave svoju pogonsku jedinicu ali nije tajna da VW grupa želi da uđe u Formulu 1. Red Bull može da odluči u bilo kom trenutku da li želi da ostane sa svojom pogonskom jedinicom, ili da ide sa nemačkim proizvođačem'', kazao je pred Veliku nagradu Portugala Toto Volf. ''I dogovor sa Hondom ima smisla, možda ona ostane sa Red Bull-om ili Red Bull možda ide sa Porscheom ili Audijem'', dodao je Volf.

 

Kristijan Horner na drugoj strani ima odgovor Volfu. ''Toto uvek voli da misli da zna šta rade drugi. Možda treba da misli o svom poslu. Gradimo sjajan agregat, imamo veliki talenat. Biće integrisan motor u šasiju, bićemo jedini tim uz Ferari koji ima to'', rekao je Kristijan Horner.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferstapen: Ne treba mi Rozberg da me uči

 

max madjarska 2019.jpg

 

Maks Ferstapen odgovorio je Niku Rozbergu, koji ga je kritikovao posle trke za Veliku nagradu Portugala, na kojoj je osvojio drugo mesto iza Luisa Hamiltona.

 

''Maks je napravio previše grešaka. To ne može da dozvoli sebi u trkama protiv Luisa Hamiltona. Plašim se za njega u nastavku sezone jer sve više i više shvata koliko je ustvari dobar Hamilton. Mora sve savršeno da uradi da bi ga pobedio'', rekao je Rozberg, šampion sveta iz 2016. godine. Ferstapen nije bio naročito oduševljen rečima nekadašnjeg nemačkog asa. ''Ne treba mi Niko da me uči kako je Hamilton dobar. Znam to i sam. Da nije tako, ne bi imao sedam titula prvaka sveta'', izjavio je Ferstapen. Holanđanin je posle tri trke drugi u generalnom plasmanu sa 61 bodom. Hamilton na prvom mestu ima 8 bodova više.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko: Maksova borba za titulu prioritet

 

Helmut-Marko 001.jpg

 

Helmut Marko, prvi čovek Red Bull-a, kaže da će njegov tim učiniti sve da pomogne Maksu Ferstapenu u borbi za titulu u šampionatu Formule 1. Holanđanin ima odličan start sezone. Ostvario je pobedu i dva druga mesta u prve tri trke i trenutno ima osam bodova zaostatka u odnosu na lidera Luisa Hamiltona, vozača Mercedesa.

 

''Nastavićemo da razvijamo naš bolid za narednu sezonu, ali to nikako ne znači da ćemo Maksovu borbu za titulu staviti u drugi plan. Ne možemo sada to da uradimo kada posle dugo vremena imamo bolid sa kojim bi mogao da bude svetski šampion'', istakao je Marko. Na poslednjoj trci u Portugalu, Red Bulov bolid RB16B nije se najbolje pokazao. ''Polako dobijamo sliku snage i slabosti našeg bolida. Uslovi u Portugalu nisu bili uobičajeni. Očekujem da ćemo u Barseloni imati standardnu trku i tada ćemo još više znati na čemu treba da radimo'', izjavio je Marko.

 

Prvi čovek Red Bull-a očekuje veliku borbu tokom narednog vikenda na Velikoj nagradi Španije između njegove ekipe i Mercedesa. ''Mislim da ćemo moći maksimalno da razvijemo brzinu bolida i uhvatimo dobar ritam. Jasno je da je i Mercedes u sve boljem stanju. Bitno je da iz vikenda u vikend napredujemo. Verujem da možemo do kraja da se borimo za titulu'', rekao je Marko. Trka za Veliku nagradu Španije na programu je u nedelju 9. maja. Svi treninzi, kvalifikacije, kao i sama trka biće ekskluzivno prenošeni na kanalima Sport kluba.

 

Red Bull uzima kadar iz Mercedesa

 

Red Bull je objavio da je postigao dogovor sa još pet ljudi iz Mercedesa da pređu u njegove redove. Oni će imati važnu ulogu u razvoju motora, koji za sledeću godinu spremaju u Red Bull-u. Kao što je poznato Honda, koja je do sada proizvodila motor za Red Bull, povlači se iz najbržeg karavana. U redove Red Bull-a već je stigao jedan od glavnih inžinjera iz Mercedesa Ben Hodžkinson, koji će biti na čelu projekta, čija će baza biti u prostorijima u Milton Kejnsu. Sada su mu se pridružli Stiv Bluet, Omid Mostagimi, Anton Mejo. Stiv Brodi i Pip Kloud. Svi oni su imali veliki uticaj u razvoju V6 turbo motora na Mercedesu sa kojim već godinama dominiriaju u Formuli 1.

 

''Sve smo uradili u dogovoru sa Benom Hodžkinsonom. Ovi ljudi će imati važnu ulogu u našem programu. Želimo da napravimo najbolji mogući motor u budućnosti'', kaže se u saopštenju Red Bull-a.

Red Bull je najavio da će uskoro imenovati i novog šefa za razvoj.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baton: Ferstapen je najtalentovaniji vozač u istoriji

 

134507-baton.jpg

 

Dženson Baton, šampion sveta iz 2009. godine, pun je reči hvale za Luisa Hamiltona i Maksa Ferstapena, koji ove godine veliku borbu u prvenstvu Formule 1.

''Luis Hamilton je neverovatan. Sigurno je i po iskustvu i po kvalitetu najkvalitetniji vozač današnjice. Mislim da to potvrđuje i njegovih sedam titula, bez obzira što je najčešće imao dominantan bolid'', rekao je Baton.

Ništa manje Britanaca nije bio oduševeljen kvalitetima 23-godišnjeg vozača Red Bull-a. ''Maks je neverovatno talentovan. Znam da se mnogi neće sa mnom složiti, ali mislim da je najtalentovaniji vozač u istoriji. Red Bull ne sme da ga pusti ni po koju cenu'', istakao je Baton. Posle četiri trke ove sezone Hamilton je na čelu karavana sa 14 bodova više od Ferstapena. Naredno takmičenje na programu je 23. maja u Monte Karlu uz direktan prenos na kanalima Sport kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki vozac u svom vremenu. Nema najboljeg. I pre je bila razlika izmedju timova. Ono što se ja sećam Meklaren pa Vilijams, Beneton, Ferari, Red Bull. Neki su vladali više godina neki manje ali sada ga Mercedes pretera. I dalje sam ubedjen da nebi ovoliko godina sastavili da nije zabranjen razvoj motora u toku sezone kad su prešli na turbo motore.

Edited by dach@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko: Perez mora da počne da pobeđuje Botasa

 

marko red bull legalnost.jpg

 

Helmut Marko, prvi čovek Red Bull-a, ističe da Serhio Perez, drugi vozač njegovog tima mora da ima važniju ulogu u ovogodišnjem šampionatu Formule 1. Meksikanac je od ove godine član britanske ekipe, ali još uvek ne ostvaruje rezultate koji se od njega očekuju. I dok se Ferstapen bori za titulu sa Hamilton, Perez je tek na šestom mestu u generalnom plasmanu sa 32 boda. Najbolji rezultat je ostvario u Portugalu gde je osvojio četvrto mesto. Pored toga ima dve pete pozicije i jedno 11. mesto.

 

''Pored individualne, mi se borimo i za titulu u konkurenciji konstruktora. Sada smo u minusu za 29 bodova. Da bi mogli bilo čemu da se nadamo Perez će morati da pobeđuje Valterija Botasa, drugog vozača Mercedesa'', istakao je Marko. Helmut veruje da je Perez na dobrom putu. ''Konstantno napreduje. On ne želi kao njegov prethodnik Gasli da napravi novi bolid. Umesto toga prati šta radi Maks, analizira njegove krugove i pokušava da prepozna gde može da bude još bolji'', rekao je Marko.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horner: Luis voli smeće, Maks mu ulazi pod kožu

 

Hamilton vn japan.jpg

 

U 2021. godini će Maks Ferstapen očigledno biti jedini koji može da ugrozi Luisa Hamiltona u borbi za titulu. Vozač Red Bull-a pokušava da bude agresivan van staze ali i van nje, što je po mišljenju njegovog šefa Kristijana Hornera sasvim u redu. Hamilton je nedavno rekao da Maks želi da dokaže nešto i da su zbog toga njihovi dueli na stazi sve bliže kontaktu i incidentu. Prvi čovek Red Bull-a kaže da to nema mnogo veze i da je Luis osetio da mu Maks diše za vratom i da je zato dao takvu izjavu.

 

''Luis voli sve to, svo to smeće. Pustite ga sa tim. Maks radi svoje stvari, on je svoj čovek. Možete to da vidite, činjenica da Luis oseća da mora govori takve stvari zapravo znače da Maks verovatno uspeva da mu uđe pod kožu. Mislim da je to sjajno, to je deo sporta. Mislim da je to sjajno, to je deo sporta. Na početku smo šampionata, nismo ni na polovini. Možete da zamislite kako će biti kada vreme prođe, ako su tako blizu sada'', rekao je Kristijan Horner.

 

Šef McLarena Zek Braun je nedavno rekao da je pitanje trenutka kada će se desiti sudar ove dvojice vozača i pre prve krivine.

''Zek se moli za tako nešto da bi to iskoristio. Imate dva vozača koji se trkaju jedan protiv drugog. Koliko sam ja računao Maks je pretekao Luisa tri puta, Luis jednom Maksa. Tenzije i pritisak će neizbežno rasti. Neće oni hteti da imaju kontakt i mislim da smo do sada videli trkanje za primer'', dodao je Horner.

 

Priliku za nove duele Ferstapen i Hamilton će imati u Monte Karlu gde je Formula 1 ovog vikenda.

 

preuzeto sa - sportklub.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije taj kalibar jos uvek... Ali od kako je prelezao decije bolesti, vise puta sam konstatovao da posle dugo vremena imam slican dozivljaj nekog vozaca, kao kada sam gledao legendarnog Sennu. Sto se tice pristupa, agresivnosti, stila voznje...

 

Honda: Vidimo sličnosti između Verstappena i Senne

 

v2_large_2a8d39c09ca7fb806d070423c5f8a6c71fff2ead.jpg.8a633b13fad945246c3432387b0cb018.jpg

 

Honda je prošlog vikenda u Monaku ostvarila svoju prvu pobedu još od vremena kada je Senna vozio za McLaren.
Masashi Yamamoto je bio prezadovoljan prvom pobedom Honde u Monaku nakon duge pauze i kaže da vidi sličnosti između Verstappena i poslednjeg pobednika Honde na ulicama Kneževine Ayrtona Senne.

 

''Uvek vidim sličnosti između Verstappena i Senne. Imam osećaj kao da je Verstappenov stil vožnje veoma sličan Senninom, a on je jedan od posebnih vozača za Hondu'', rekao je Yamamoto.

Šef Hondine motor sport divizije uživa u saradnji sa Verstappenom, iako zna da će se ona završiti na kraju godine kada japanski proizvođač napusti Formulu 1. ''Voleo bih da smo mogli zajedno da se borimo malo duže, ali sam veoma srećan što mogu da mu pružim podršku u ovom trenutku, kada je došao do svog prvog podijuma u Monaku. Ima tek 23 godine i ima dobru priliku da izjednači ili prestigne Sennin rekord po broju pobeda na ulicama Monte Karla. Jako mi je drago što smo mu stvorili temelj za prvi korak.''

 

Pored  Verstappena, Yamamoto ne zaboravlja ni veliki doprinos ekipe Red Bull. ''Pored Verstappenovih kvaliteta imamo i Red Bull i Hondu koji konstantno na stazi i u fabrici donose odluke koje mu pružaju podršku. Za njih ne postoji laka trka. Uvek ima sitnih problema i poteškoća, čak i kada se spolja čini da oni voze bez smetnji'', izjavio je Yamamoto. Ova pobeda je zaista bila veliki timski poduhvat. Hondin motor je pružao neophodnu snagu na pravcima i posebno na uzbrdici posle prve krivine, dok je Red Bull potpunom promenom podešavanja transformisao svoj bolid od četvrtka, kada Verstappen nije bio zadovoljan.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vilnev: Ako Maks sad nije spreman za titulu, nikada neće biti

 

135608-vilnev.jpg

 

Žak Vilnev, nekadašnji šampion u Formuli 1, ima zanimljivo viđenje borbe za titulu između Maksa Ferstapena i Luisa Hamiltona. Po mišljenju Kanađanina, Holanđanin ima veliku priliku da smeni na tronu Britanca.

 

''Dovoljno dugo je Ferstapen u karavanu. Ako sada nije spreman za titulu, nikada neće biti'', istakao je Vilnev. Žak smatra da Maks ima prednost  i u činjenici da zna kako da izvuče maksimum iz slabijeg bolida. ''Maks je bio u takvoj situaciju u poslednjih nekoliko godina, Luis nije, jer je uvek imao dominantno vozilo'', kaže šampion sveta iz 1997. godine.

Hamilton nije imao pravu borbu za titulu u poslednjih nekoliko godina. ''Odvikao se od toga. Pravi rival mu je bio samo Niko Rozberg. Međutim, ima veliko iskustvo. Red Bulu je problem što odavno nije bio u situaciji da se bori za prvo mesto. Već su zbog toga pravili nekoliko grešaka u strategiji. Duga je sezona, videćemo šta će biti'', rekao je Vilnev.

 

Mnogi su već sada rivalitet Ferstapena i Hamiltona počeli da porede sa onim između Ajrtona Sene i Alena Prosta. ''Ne, nije ni blizu toga. Sena i Prost se nisu podnosili ni van staze. Da je možda ostao Niko Rozberg, mogli bi da pričamo o tome. Suviše su korektni odnosi između Hamiltona i Ferstapena, nema tog naboja kada izađu iz bolida'', istakao je Vilnev.

 

Perez: Moramo da stojimo čvrsto na zemlji

 

Serhio Perez je zadovoljan dosadašnjim delom sezone u Formuli 1. Posle pet trka njegov tim vodi u konkurenciji konstruktora, dok je njegov klupski kolega Maks Ferstapen lider među vozačima.

''Naravno da stvari idu u dobrom smeru. Međutim, moramo da ostanemo sa obe noge na zemlji. Prošlo je tek 5 od 23 trke. Nije važno ko je sada na čelu, nego ko će biti prvi posle poslednje trke u Abu Dabiju. Moramo da ostanemo maksimalno koncentrisani'', izjavio je meksički as. Naredna trka u šampionatu vozi se 6. juna za Veliku nagradu Azerbejdžana ulicama Bakua. ''Jedva čekam Baku. Pokazali smo u nekoliko prethodnih uličnih trka da možemo da budemo na visokom nivou. Važno je samo da zauzmemo što bolje pozicije u kvalifikacijama'', rekao je Perez.

Trkački vikend u Azerbejdžanu počinje treninzima u petak. Svi treninzi, kvalifikacije, kao i trka u nedelju od 14 časova biće prenošeni na kanalima Sport kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferstapen: U istim uslovima dve desetinke sam brži od Luisa

 

ferstapen pobedio.jpg

 

Na ulicama Bakua pet krugova je delilo Maksa Ferstapena od trećeg trijumfa u sezoni i uvećanja prednosti u generalnom poretku Formule 1. Međutim, Holanđaninu je pukla guma i ostao je bez vežnih bodova. Na njegovu sreću u pretposlednjem krugu je ispao i aktuelni šampion Luis Hamilton, tako da je vozač Red Bula sačuvao lidersku poziciju u prvenstvu. Posle trke Hamilton je rekao da nije mogao da prati ritam Ferstapena jer je Holanđanin imao brži bolid u Azerbejdžanu. Maks je brzo odgovorio.

 

''Verovatno bih ja to isto izjavio da sam na njegovom mestu. Iskreno, u istim uslovima sa istim bolidima bio bih dve desetinke brži od Hamiltona. I ne zanima me šta on kaže na to'', izjavio je Ferstapen holandskim medijima. Holandski as smatra da je propustio veliku priliku da poveća bodovnu prednost u šampionatu. ''Jasno je da nama više leže ulične trke poput Monte Karla ili Bakua. Kada se vratim na normalne staze očekujem opet Mercedes u punoj snazi. Biće tu puno teže doći do trijumfa''.

 

Prvi put posle nekoliko godina Hamilton ima ozbiljnu konkurenciju u borbi za titulu. ''Do sada je samo pretnju imao iz sopstvene ekipe. U takvim okolnostima nema pritiska. Sada se sve menja. Mora da se bori sa vozačem iz drugog tima. To svemu daje jednu drugu dimenziju i mislim da je to prava stvar za naš sport'', rekao je Ferstapen.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horner i Volf na ratnoj nozi

 

red bull sastanak.jpg

 

Kristijan Horner i Toto Volf, prvi ljudi Red Bull-a i Mercedesa, ušli su u žestokom verbalni sukob posle trke za Veliku nagradu Azerbejdžana. Razmena žestokih reči počela je pre nekoliko nedelja kada se raspravljalo o upotrebi krilica na bolidima Formule 1.

 

Horner je u Bakuu rekao Volfu ''da mu je bolje da drži usta zatvorenim'', na šta je Volf rekao da je ''Horner kao vetrovka koja samo želi da bude u centru pažnje''. Komentari su kasnije postajali sve oštriji da je sedmostruki šampion sveta Luis Hamilton predložio da stave bokserkse rukavice i sve reše u ringu. Volf je novi ispad imao po završetku Velike nagrade Azerbejdžana kada je javno kritikovao Hamiltona i Botasa zbog loše trke u Bakuu, gde Mercedes nije osvojio nijedan bod.

 

''Volf javno govori o problemima u svom timu. Sa tim se nikada nisam slagao, ali to je očigledno neki njegov način da motiviše ekipu'', rekao je Horner i dodao: ''Ne treba da gledamo u tuđe dvorište. Moramo da radimo da ispravimo svoje greške i pokušamo da u nastavku sezone budemo još bolji''.

Red Bull trenutno vodi u šampionatu konstruktora, dok je Maks Ferstapen na čelu karavanu u konkurenciji vozača.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Red Bull odgovoran za pucanje Verstappenove gume?

 

verstappen_tyre_baku_2021_2-750x460.jpg.aa306cda672c389f3626766ee3fdca2e.jpg

 

Tokom vikenda su se pojavile priče da je austrijski tim odgovoran za udes svog vozača na trci ulicama Bakua.


Red Bull se navodno poigravao sa pritiskom u gumama, što je na kraju dovelo do pucanja.

Pirelli je od VN Velike Britanije 2013. dodao pravilo koje obavezuje timove da prate minimalni pritisak u gumama pre starta trke. Nivo pritiska treba da bude onaj koji je odredio Pirelli i on se razlikuje od staze do staze.

FIA pre početka svake trke nasumično proverava da li timovi poštuju ovu proceduru. Ljudi iz FIA takođe imaju dozvolu da odu do garaža timova tokom trke i provere da li je pritisak u rezervnim gumama u skladu sa pravilnikom.

Ipak, problem je u tome što se ove provere trenutno vrše veoma retko. Toliko retko zapravo, da postoje ljudi u nekom timovima koji kažu da nikada nisu doživeli da im neki zvaničnik dođe da proverava pritisak u gumama. To je dovoljan signal za timove da mogu da se igraju i smanje pritisak u gumi i tako postignu bolje prijanjanje.

Postoji dobra mogućnost da su Red Bull i Aston Martin iskoristili ovaj propust i da su Verstappen i Stroll zbog toga doživeli pucanje zadnje leve gume.

U najnovijem izveštaju lista Gazetta dello Sport piše: „Analiza problematičnih guma iz Bakua još uvek nije gotova, ali su zaposleni već odahnuli. Na obe gume nema promena koje bi ukazivale na problem sa konstrukcijom i to je ono što je najvažnije pošto je nakon trke Pirelli upravo optužen za to. Prvi pregledi odmah nakon trke su pokazali da bi uzrok mogle da budu krhotine, međutim sada se čini da ni to nije bio problem. Pirelli sada sumnja na pritisak u gumama. Timovi koriste trik koji je teško kontrolisati, a koji može da ima velike posledice na stazama kao što je ona u Bakuu. FIA pre trke proverava pritisak u gumama, ali tokom trke nema kontrole. Navodno postoji tehnika sa grejačima guma i ako umete da je primenite, možete da smanjite pritisak u gumi tokom trke.“

Očekuje se da će Pirelli konačne rezultate istrage saopštiti pre VN Francuske, koja se vozi za vikend.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upozorenje za Red Bull: F1 neće tolerisati Maksove proslave

 

ferstapen p.jpg

 

Trkački direktor Formule 1 Majkl Masi upozorio je Red Bull da neće više tolerisati proslave Maksa Ferstapena poput one na Red Bull Ringu. Vozač Red Bull-a je trijumfovao na trci za Veliku nagradu Štajerske, posle čega je odlučio da ostavi ''svoj potpis'' na stazi, odnosno da naglim kočenjem ostavi trag guma ispred pozicije na kojoj se nalazio njegov tim.

''To nije bila idealna situacija. Razgovarao sam sa timom odmah posle i rekao im da tako nešto nećemo tolerisati u budućnosti'', rekao je Masi. Ono što se nije dopalo čelnicima Formule 1 je lokacija na kojoj je Ferstapen ''proslavio'' pobedu i činjenica da je mogao da ugrozi druge vozače. Ferstapen na čelu generalnog plasmana sada ima 156 bodova, 18 više od Hamiltona.

Formula 1 ostaje i naredne nedelje na Red Bull Ringu, pošto se šampionat nastavlja 4. jula Velikom nagradom Austrije.

 

Horner: Ne verujem da Mercedes neće ništa menjati

 

Kristijan Horner, prvi čovek Red Bull-a, ne veruje u reči Tota Volfa, gazde Mercedesa ''da Mercedes neće menjati ništa na svom bolidu za 2021. godinu''. Posle pobede Ferstapena u trci za Veliku nagradu Štajerske, Red Bull ima 40 bodova prednosti u odnosu na Mercedes u borbi za titulu među konstruktorima, dok je Holanđanin na plus 18 ispred aktuelnog šampiona Hamiltona u poretku vozača.

 

Hamilton je tražio poboljšanja na bolidu kako bi mogao da se ravnopravno nosi sa Red Bulom i da ako to urade nije ništa gotovo, jer ima do kraja još 15 trka. Međutim, Toto Volf je istakao da u Mercedesu ne planiraju nikakve promene i da su potpuno okrenuti razvoju bolida za 2022. godinu. ''Mercedes ima svoje probleme, a mi gledamo svoja posla. Iskustvo iz prošlosti me uči da Toto govori jedno, a radi drugo. Ne verujem u priču da neće promeniti nijednu komponentu na svom bolidu;;, rekao je Horner.

Iako se stvari odličnu odvijaju za Red Bull, Horner sve poziva na oprez. ''Nismo imali bolji start od 2013. godine. Vezali smo četiri pobede, ali ništa još nismo osvojili. Moramo da spustimo glave, nastavimo da radimo. Sada nas čeka druga trka u Austriji na istoj stazi. Moguće je da budu drugačiji uslovi, vreme. Svemu moramo da se prilagodimo i pokušamo da nastavimo pobednički niz'', izjavio je Horner.

 

Trka za Veliku nagradu Austrije na programu je 4. jula, a sve treninge, kvalifikacije i samu trku možete da pratite na kanalima Sport kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alonso: Ferstapen pre Hamiltona

 

211529-alonso f1.jpg

 

Fernando Alonso, dvostruki šampion sveta u Formuli 1, izneo je svoje mišljenje o ovogodišnjoj borbi za titulu između Maksa Ferstapena i Luisa Hamiltona. Holanđanin trenutno ima 18 bodova prednosti, a u konkurenciji timova Red Bul je ispred godinama dominantnog Mercedesa.

''Mislim da je u ovom trenutku Maks favorit. U boljoj je formi u poslednje vreme. Međutim, iz ličnog iskustva znam da stvari mogu lako da se promene. Dovoljno je jedno odustajanje ili loš krug'', istakao je Alonso. Španac kaže da je za Formulu veoma važno da konačno stazi postoji prava borba. ''Godinama unazad smo gledali dominaciju Mercedesa i Hamiltona. Jedino je mogao donekle da ga ugrozi klupski drug Botas. Sve je bilo unapred poznato. Konačno su se stvari posle mnogo vremena zakomplikovale'', istakao je Alonso.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko: Imamo najbržeg vozača, najbolji bolid i najbolji motor

 

marko_red_bull_2021.jpg.1b2d7f549bbf3a7e1c4de1953f39f245.jpg

 

Helmut Marko je izjavio da Red Bull trenutno ima prednost u odnosu na Mercedes u svim aspektima.


Red Bull po prvi put ozbiljno preti Mercedesu u hibridnoj eri i drži vodeću poziciju u oba šampionata nakon pet uzastopnih pobeda.

Glavni razlog za ovo je što je Red Bull konačno stvorio jednako dobar, ako ne i bolji bolid od Mercedesovog, dok je Honda preko zime napravila veliki napredak i na polju motora.

Za Marka nema sumnje da je Red Bull po svemu ispred Nemačkog tima.

„76 poena iz tri trke. E to je konkretan rezultat. Imamo najboljeg vozača u najboljem bolidu sa najboljim motorom“, prokomentarisao je Marko.

Jedna od glavnih tema ove godine je i to kada će timovi prestati da razvijaju trenutne bolide i fokusiraju se na one za 2022. koji će biti potpuno drugačiji.

S obzirom da su u prilici da se domognu obe titule, Marko kaže da Red Bull neće odustati od ove sezone i po cenu lošije forme sledeće godine.

„Mi se držimo našeg rasporeda, čak i ako Mercedes pokuša da ćemo zaostajati dve sekunde ako se na vreme ne fokusiramo na novi bolid“, rekao je Marko.

Iz Red Bulla su još ranije poručili da neće ponoviti grešku koju je BMW Sauber napravio 2008. kada su u trenutku kada su bili na vrhuncu forme i na vodećoj poziciji u šampionatu vozača, odlučili da prekinu razvoj bolida kako bi se fokusirali na promenu pravila koja je usledila naredne godine.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko: Verstappen se potpuno oporavio od udesa

 

vers_bolnica.jpg.b9390a58567bd20a1ee34f95cb120be0.jpg

 

Savetnik Red Bulla kazao je da je njegov vozač spreman za povratak na stazu.


Max Verstappen i Lewis Hamilton su imali incident na VN Velike Britanije posle čega je vozač Red Bulla završio u zidu. Tom prilikom je Holanđanin pretrpeo veliku silu udraca od čak 51G, posle čega je morao da bude prevežen na dodatne analize u lokalnoj bolnici. Ipak, na sreću sve za završilo bez većih poslednica, pa se tako posle nekoliko dana Max Verstappen potpuno oporavio.
“Uplašio sam se da će za ovako težak incident Maxu biti potrebno više vremena da se oporavi.” kazao je Marko za F1 Insider. “Ipak, imamo dobre vesti. U Mađarskoj će sve biti kako treba. Ne pomišljamo niti smišljamo nikakve načine za osvetu.”

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Honda nije sigurna da li može da spasi Verstappenov motor iz Silverstona

 

verstappen_british_gp_2021_race_incident.jpg.6d4eebeebfa4960e77e77fc4d40dc83a.jpg

 

Bolid Red Bulla pretrpeo je jak udarac od 51G na VN Velike Britanije.

 

I ako se na prvi pogled mislilo da je šteta na Verstappenovom RB16B bolidu nije toliko velika kao što se očekivali, na kraju ovi troškovi dostigli su cifru od 1.8 miliona dolara što je veliki udarac za ovaj tim posebno jer je ove sezone uvedeno pravilo o ograničenju budžeta. Sada, japanski proizvođač rešio je da detaljnije ispita svoju pogonsku jedinicu pre nego što može da da detaljniji ogdovor.

“Mi nećemo imati odogovor na ovo pitanje pre VN Mađarske.” kazao je izvor iz Honde za RacingNews365. “Moramo da vidimo da li je ovaj agregat sposoban za trkanje i kavlifikacije ili će on biti korišćen samo za potrebe slobodnih treninga, zbog čega moramo da odradimo sve analize kako bi dobili odgovore.”

Ukoliko se desi da ovaj agregat ne bude sposoban da se koristi u trci a već imamo još 13 trka do kraja sezona, može se očekivati da bi Verstappen mogao da uzme novu pogonsku jedinicu sa kojom bi došla i kazna pomeranjem na gridu ili starta iz pitlejna.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapeli pregovori između Pereza i Red Bulla?

 

perez_pregovori_rb.jpg.be42564af205e4614a21168eb29aef20.jpg

 

Prema najavama pojedinih izvora postoje određene barijere za dogovor između ove dve strane.

 

Kako prenose španski mediji Red Bull svakao želi da nastavi saradnju sa Sergiom Perezom na još godinu dana, ali ovi pregovori nisu krenuli onim smerom koji su svi očekivali. Po pisanju portala SoyMotor koji se oslanja na inforamcije dobro obaveštenog britanskog novinara Marka Haghesa, Perez ovoga puta ne želi da još jednu sezonu provede kao drugi vozač i bude podrška Maxu Verstappenu, već mu je namera da ima jednak tretman kao i Holanđanin.

Sa druge strane Red Bull je zadovoljan Perezovim performansama i pored toga što je Helmut Marko nedavno kritikovao svog novog vozača. Ipak, Perez nema puno opcija ukoliko ne dobije novi ugovor sa timom iz Milton Kinsa, dok sa druge strane Red Bull ima mogućnost da na njegovo mesto ponovo vrati Pierrea Gaslya a takođe  za ovu poziciju je zaintersovan i Alxender Albon.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko zna o čemu se radi.Pre bi rekao da Perez hoće ugovor na 2 godine.Realno nemože da parira Maxu a kamoli da bude jednak.Perezov jedini problem su kvalifikacije sa ovim bolidom morao bi uvek da bude medju prva 4 vozača.Inače jedan od boljih vozača što se tiče tempa za trku 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...