Jump to content
FAS Goran
neshaoct

10 najgorih navika u vožnji

Recommended Posts

pusenje%20u%20autu.jpg
 
Da li ste idealan vozač - pogledajte listu 10 najgorih navika koje činimo u vožnji automobila, i ukoliko možete, potrudite se da ispravite svoje greške.

 

Korišćenje mobilnog telefona

Kazna za korišćenje mobilnog telefona u vožnji u Srbiji iznosi 5.000,00 dinara, ali ono što je mnogo važnije je da ovom navikom rizikujete svoj život, bilo da pretražujete Internet, šaljete SMS ili e-mail ili zovete nekog.

 

telefoniranje-u-autu2.jpg

 

 

Ne vezujete pojas

Bezbednosni pojas služi da bi zaštitio torzo i prednji deo vozača i suvozača - čim uđete u automobil, vežite se! Na taj način čuvate i sebe i suvozače.

 

Pušenje, ispijanje pića ili jedenje hrane

Sve što vas ometa prilikom vožnje i skreće vam pažnju sa puta i drugih vozača u saobraćaju, može vas trajno unesrećiti.

 

Prebrza vožnja

Jedna od najopasnijih navika - istraživanja pokazuju da čak 25% saobraćajnih udesa se dešava zbog prebrze vožnje.

 

Obraćate pažnju na stvari van automobila

Prelepa, zgodna žena prolazi trotoarom pored puta, a vi skrećete svoju pažnju - veoma opasna navika i preporučujemo svima da izbegavaju da sklanjaju pogled ili obraćaju pažnju na eksterne događaje van automobila.

 

nepaznja.jpg

 

 

Uključivanje električnih uređaja u kolima

Pretraga dostupnih radio stanica, puštanje CD-a, uključivanje klime itd. mogu biti veoma opasne navike u automobilu.

 

voznja%20brijanje.jpg

 

 

Ne dajete znak da skrećete

Ukoliko skrećete u drugu traku ili se prestrojavate, a ne uključujete migavce, možete veoma lako izazvati saobraćajnu nezgodu.

 

Korišćenje ogledala

Veoma česta navika - dok se žene ogledaju kako bi popravile šminku, muškarci se veoma često briju na putu do posla.

 

Ne držite odstojanje

Veoma često, vozač ispred vas vozi presporo - potrudite se da držite odstojanje. Ukoliko je moguće, zaobiđite ga, ukoliko ne, opustite se i sačekajte priliku i budite strpljivi.

 

Korišćenje zvučnih signala

Ukoliko sirenu veoma često koristite, znajte da ona može biti veoma iritantna za ostale učesnike u saobraćaju.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo,

 

mobilni koristim samo kad me neko zove, retko kad zovem, nikad ne kucam poruke, ostale funkcije i nemam,

pojas vezujem redovno,

ne pusim, jedem uglavnom kuci, pijem ali mi ne smeta dok vozim,

moj auto do 100km/h putuje citavu vecnost, tako da i ova stavka otpada

e sad sto se ovih lepih zena tice, nisam ja kriv sto se one oblace tako, a ja volim da pogledam ... 

kad krenem, pustim muziku i idu pesme redom, ne biram, radio ne slusam, a klimu nemam, 

migavce koristim, ponekad zaboravim, ali se trudim da ih redovno koristim,

od ogledala ponekad koristim retrovizore, da vidim sta se desava pozadi

kako da drzim odstojanje kad sam uvek prvi, tj onaj ispred mene je kilometar daleko ... 

sirena mi ne radi tako da ne iritiram prolaznice :D 

 

znaci manje vise sam idealan vozac 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Obraćate pažnju na stvari van automobila
Prelepa, zgodna žena prolazi trotoarom pored puta, a vi skrećete svoju pažnju - veoma opasna navika i preporučujemo svima da izbegavaju da sklanjaju pogled ili obraćaju pažnju na eksterne događaje van automobila.

Mission: Impossible :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kucam poruke često u autu, javljam se na pozive takođe, ali samo van grada, u gradu ne koristim mobilni ni u kakvim uslovima, pa makar bio i sam na putu..

Pojas vezujem čim sednem u auto..

Ponekad jedem u kolima, u gradu kupim, van grada jedem, jednom u 2 meseca...

Zevam sa strane jedino ako nema vozila ispred mene..

Vozim uvek brže nego što bi trebal, na otvorenom ne spuštam ispod 100, u gradu jedino u duplim trakama malo brže..

Migavce koristim, ogledala takođe pod obavezno na svakom preticanju i prebacivanju u drugu traku, vraćanju u svoju traku...

Sirenu jedino kada neko smara..

Odstojanje mi je isto mana, ponekad se baš lepim, skoro su me čak i zaustavljali zbog toga i pustili me sa opomenom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korišćenje mobilnog telefona

Nikako...

Ne vezujete pojas

Uvek vezujem

Pušenje, ispijanje pića ili jedenje hrane

Nista od toga ne radim tokom voznje.

Prebrza vožnja

Jbg.... jace je od mene...

Obraćate pažnju na stvari van automobila

Ne mogu da ne pogledam, vuce me...

Uključivanje električnih uređaja u kolima

Boze...

Ne dajete znak da skrećete

Uvek dajem migavac... cak i kad nema nikog iza mene. (navika)

Korišćenje ogledala

Zveram samo kroz retrovizore, vrlo cesto.

Ne držite odstojanje

Ovo samo ako je neki raspolozen za voznju, u suprotnom strogo rastojanje.

Korišćenje zvučnih signala

Retko kad trubim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za koriscenje mobilnog bez hands-free-a i nedavanje migavca bih uveo kaznu - samar!

 

Juce me lik u golfu 2 umalo udario na pesackom (i udario bi me da nisam odskocio u nazad) zato sto je pricao mobilnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes vala, BT handsfree sad košta 500-600 din, pa neka neko kaže da nema love da ga kupi.

 

A kako je krenulo, ova tema bi mogla da se postavi kao poll/anketa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali mobilni bez hands free, pa desna ruka na naslon da se nalakti i leva ruka na sred volana. Jos da je automatik auto i milina neopisiva :harhar:

Kratak rukav i nagruvan triceps je pozeljno ali nije obavezno :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I neki nabudžen sat.. Ima u Ts-u jedan pacijent, koji tako vozi već godinama, pa bio u zatvoru neko vreme, izašao i misli da je to još uvek u fazonu i tera i dalje tako.. :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo su dve stvari uvek u fazonu.

 

A sad videh da sam preterao za BT handsfree, nema baš za 500-600, al ima za 1.200.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A babe koje na trotoaru do pesackog fintiraju kao Mesi? Stane na trotoar pa cima nogom napred-nazad... Sekularac nije imao takav dribling.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korišćenje mobilnog telefona

Paaa pričam baš kada moram, ali imam dobar spikerfon na telefonu, držim ga u desnoj ruci i šaltam. Ako ga držim na uvetu frka mi je, tačno osećam da ne držim sve konce.

Ne vezujete pojas

Uvek vezujem, osim baš kada se preparkiravam, tipa da pređem 20m.

Pušenje, ispijanje pića ili jedenje hrane

Ne jedem više burek sa jogurtom :p (burek može sa sirom, mesom ili pica, prazan nikako), može rol viršla, manja pica, ili nešto na komadiće, pljeskavice ne!

Prebrza vožnja

Jbg.... jače je od mene.

Obraćate pažnju na stvari van automobila

Uglavnom ne.

Uključivanje električnih uređaja u kolima

Ponekada, pa moram nekada prešaltam radio stanicu ili pesmu sa USB-a

Ne dajete znak da skrećete

Uvek dajem migavac, i popizdim kada ljudi ne koriste migavce

Korišćenje ogledala

Zveram samo kroz retrovizore, vrlo cesto.

Ne držite odstojanje

Uvek i ne odustajem od toga, život mi je jednom spasilo, baš me briga, neka mi trube oni iza.

Korišćenje zvučnih signala

Retko kad trubim, osim idiotima, ili da upozorim nekoga, ili kada puštam ljude, pošto ne vide da blicam, na primer kada se uključuju na Gazelu, uvek pustim nekog ko ide prema NBG od Savske ulice, ne mogu da verujem koliko su ljudi samoživi, pa neka mi trube, niste sami na svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike pola-pola. Zbog ovog pod brojem pet jednom prilikom pre desetak godina usao u gepek jednom Audi-ju. Nek' je kostalo, vredelo je pogledati. :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sirenu totalno izbacio iz upotrebe, nema više efekta zaista.

 

Danas izlazim iz ulice i čovek nailazi na semafor i umesto da ostavi otvorenu raskrsnicu da prolaze ljudi koji idu u suprotni smer on se još gura po sred ulice. Posle toga izlazim na glavu na T-raskrcnici i preko puta devojka izlazi sa parkinga na ulicu i misli da ima prednost. Svirnem joj da požuri kad već izleće i ona još spušta prozor da pita šta hoću  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uu što ste vi bezobrazniii..ja  sam se zadržao samo na psovanju svega živog :p  Šalim se, nisam psovao, samo sam morao da je pitam jel učila u autoškoli da se nikad u rikverc ne izlazi na galvu ulicu baš zbog ovoga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledajte zašto ne treba slati poruke dok vozite

 

157175-poruke.jpg

 

Britanska policija objavila je snimak vozača koji šalje SMS poruke pre nego što se ''zakucao'' u automobile ispred, na auto-putu u blizini Londona. Razvan Rusu, rumunski držaljanin sa prebivalištem u Velikoj Britaniji, ozbiljno je povredio dvoje vozača a kažnjen je na zatvorsku kaznu od osam meseci, dok mu je vozačka dozvola oduzeta na tri godine. Retko smo u prilici da na video snimku vidimo ovako jasan primer rizika na koji su vozači spremni samo da bi koristili mobilni telefon u vožnji. Pri tome, oni ne razmišljaju o potencijalnoj opasnosti i o tome kakve posledice može da izazova nasilnička vožnja. Srećom, povređeni vozači su preživeli.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Onemogućiti pristup društvenim mrežama u vožnji''

 

133317-chevrolet%20cruze%2011111.jpg

 

Američka Nacionalna agencija za bezbednost saobraćaja (NHTSA) objavila je nove smernice proizvođačima automobila ne bi li se smanjio broj saobraćajnih nesreća čije je uzrok upotreba smartfon uređaja tokom vožnje. Ova agencija navodi da je 10% od 35.092 saobraćajke sa smrtnim ishodom u 2015. izazvano gubitkom koncentracije vozača, jer mu je nešto odvratilo pažnju. Zbog toga je na putevim SAD te godine izgubljeno 3.477 života, što je 9 odsto više nego u 2014.

Kao jedan od glavnih ''krivaca'' identifikovan je smartfon, odnosno njegove funkcije koje vozači koriste u vožnji. NHTSA je stoga najviše pažnje usmerio na problematiku upotrebe ovih uređaja za volanom. Sa ciljem da se smanji broj poginulih zbog upotrebe smartfona, izdate su, za sada neobavezne, smernice proizvođačim automobila, ali i kompanijama koje se bave sistemima povezivosti pametnih telefona sa multimedijalnim uređajima u vozilima.

NHTSA smatra da upotreba smartfona i dalje treba da se vrši preko multimedijalnog sistema, ali da proizvođači treba da osmisle način na koji će ograničiti ili onemogućiti određene funkcije i sadržaje, kao što su slanje tekstualnih poruka, pretraživanje Interneta i društvene mreže. U toj agenciji navode da bi bilo dobro da proizvođači u smartfon uređaje ugrade mod sličan funkciji ''Airplane Mode'', koja se aktivira tokom putovanja avionom. Ovaj, limitirani način rada smartfon uređaja, imao bi oznaku ''Driver Mode'', i bio bi ograničen na one sadržaje i funkcije koje neće ometati vozača dok je za volanom. Preporuka koju je izdao NHTSA dolazi u trenutku kada većina novih modela automobila omogućava integraciju smartfona u vozilima pomoći sistema kao što su Apple CarPlay i Google Android Auto.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nissan predstavio rešenje za one koji pričaju u vožnji

 

nissan%20signal.jpg

 

Statistike su neumoljive, a pokazuju da broj vozača koji koriste mobilni telefon tokom vožnje raste, a posebno je zabrinjavajuće to što sve više koriste telefon za komunikaciju putem društvenih mreža, što je za vožnju opasnije od razgovora. Nissan se osmislio rešenju koje je nazvao Nissan Signal Shield. Vozač po ulasku u vozilo može da odluči da li će provesti vožnju neometan od strane mobilnog telefona. Ako je odgovor potvrdan, smešta ga u posebno dizajniran prostor ispod naslona za ruku, koji radi na principu Faradajevog kaveza, odnosno blokira bilo kakvu vrstu bežične komunikacije.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih taj sistem uveo za ceo auto kao bezbednosni sistem i da bude standard kao ABS... Pre sam bio u fazonu ne shvatam ljude koji sedne u auto i zapali cigaru, sad to vec odavno nisam video sa povecanjem cena, sad gledam sedne u auto i prvo sto uradi je da pozove nekog da razgovara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...