Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

Ja ne zelim da racunam ni da se prisecam. Dovoljno je kad ujutru otvorim garazu ili prilazim parkingu i vidim svoj auto-ja sam zadovoljan!

Kad sednem-zadovoljan, upalim-zadovoljan, vozim-sipam gorivo-danju-nocu, pun ljudi ili samo ja, po snegu kisi ili suncu......

ono sto je najvaznije i sto nema cenu je - ZADOVOLJAN SVOJIM AUTOM!

a to kolika si picajzla toliko ce i da te kosta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uprvih godinu dana, tj 20 000km:

Nov akumulator, zamena guma, provera kompletnog auta-200eur(odrao me majstor u Svici)

patosnice-25eur

popravka serva-35eur

krpljenje zadnjeg lonca-10eur

set kvacila-140eur

zamena diskova/plocica/paknova/DOT4-100eur

Landi TNG sekvent sa atestom-570eur

centriranje trapa i zamena silent bloka-30eur

zamena kablova-30eur

2 mala servisa sa filterima-70eur

sigurnosni komplet+torba - 50eur

brisaci/strugalice za led i ostale tecnosti i mirisljave gluposti- oko 50eur

FLCS ram za tablice- 150dinara!!!! Pa, bre to je pljacka!!!!! I plus nisu izdrzljive na sudar sa srnom!!!!!!  :laughing:

Sve se nekako razvuklo i smestilo u budzet koji nije trpeo zbog itekako zahvalnog Punta koji je opravdao svoju malu kilometrazu prilikom kupovine. 



Ja bolje da ne pišem svoju računicu  :laughing:

Naravno, kao što kaže Zvukoljub ne bi bio realan podatak jer je mala kilometraža od kad sam uzeo auto, a poprilično ulaganja je bilo pošto kao da su ga deca održavala pa su menjali ono što ide po kilometraži, a nikom nije palo na pamet da posluša kako sve radi.

Meni je za oko 7000km potrošnja do 5,5l jer sam uglavnom išao otvorenim putem što izađe ~550 evra na gorivo da je otišlo.

A na održavanje ovako nešto:

-4 MS gume i felne- 190e

-termostat 90e

-nosač motora(ako računam pravu cenu, a ne onu koju sam platio) 90e

-zadnji sileni 60e

-sve 4 pločice sa zamenom 70e

-vodena pumpa + zamena 70e

-neki mali senzor 20e

-reparacija čeljusti pozadi 35e

-cajger 60e

-mali servis 80e

-stabilizatori i zamena 30e

-akumulator 90e

-ulje u menjaču 10e

-kočinio ulje 10e

-komplet naslon za ruku 30e

-usb muzika 30e

-kačket 20e

-popravljanje sitnih ogrebotina i razna farbanja, nalepnice, zezancije 30e

 

Izađe ukupno 1015e što znači da sam mogao lagano da kupim novog Brava ili 159ku sad u vrhunskom stanju da ovih nešto manje od godinu dana nisam vozio auto niti ga kupio  :wallbash:



EDIT: NIsam uračunao registraciju 240e, znači mogao sam još i 159 mjet dobrom opremom  :wallbash:  :wallbash:

A sta da si naleteo na Brava ili tu 159ku a da mora sve ovo isto da se radi?Sad znas da je tip-top. Sad izadji iz te post kalkulantske depresije, provozaj krug oko bloka i skapiraces da je sve ok.  :cheers:

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezam se za 159ku, mora u svaki da se ulaže :) Zbog toga mi uzimamo kola za 2-4000e, a nova vrede preko 10 000 i logično je da barem nešto ne valja.

Trenuto jeste odlično stanje vozila, ali dokle će biti ne znam. Svojim stilom vožnje mu ne dajem povoda da nešto crkava, ali ipak mislim da će za najviše dve godine morati kvačilo i zamajac dole. 

 

Auto mi je došao sa dosta tvrdim kvačilom i stanje se kod mene nije ni malo promenilo. Ono što je bitno je da ne ide na gore, a za sada mi ne smeta što moram malo više desnom nogom da stiskam da bih šaltao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igor je mislio na dodavanje gasa kod šaltanja..tako mu je dobro kvačilo, kao kod dajca, da mora međugas da daje :laughing:

 

A ko pokrenu ovako bolnu temu :laughing:  Ja sam u prvih godinu dana dao oko 999EUR (dao sam i više ali ovako lepše zvuči), ali bilo bi sve podnošljivije da nisam menjao zamajac koji nisam ni morao.. ali volim da mi je auto tiptop, da mogu da krenem kad god hoću ili moram i gde god hoću bez neke posebne pripreme (osim dosipanja tečnosti za vetrobran)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo sam da kažem da moram obe noge da koristim za kvačilo :)

Uglavnom glupiram se, nije toliko tvrdo, samo je u odnosu na npr Kuvaljinog Stila užas pritisnuti njegovo kvačilo pa moje, ali dok ne krenu da beže obrtaji i da se trese pri leru ništa ne diram

Share this post


Link to post
Share on other sites

... mora u svaki da se ulaže :) Zbog toga mi uzimamo kola za 2-4000e, a nova vrede preko 10 000 i logično je da barem nešto ne valja

 

Lanča Lybra, kakva je moja, nova je koštala 24.000 € ! Kupljena za 5.000 stara 6 godina. Uložio oko 1.000 i sada vozim tip-top skockan, sređen luksuzan auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Auto mi je došao sa dosta tvrdim kvačilom i stanje se kod mene nije ni malo promenilo. Ono što je bitno je da ne ide na gore, a za sada mi ne smeta što moram malo više desnom nogom da stiskam da bih šaltao :)

 

Nije tema, ali ne opterecuj se time, sa takvim "tvrdjim" kvacilom sam u Stilu presao preko 50000km, nije prokizavalo, treslo ili nesto slicno, samo je malo tvrdje. Ni u Bravu nije puno bolje, ali problema nema vec 30000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako mi je drago da to čujem :) Ja bih bio presrećan da moje izdrži i 25 000km mada rekoh već, ne dajem mu povoda da ode i za sad nema trešenja i proklizavanja,a  dokle će tako biti videćemo.

 

@Mihajlovic baš sam to hteo da kažem, vozimo dosta skupa kola, a kupujemo ih po 4-6 puta jeftinije nego što nova koštaju i onda očekujemo da nema ni dinara ulaganja. Ne ide to baš tako :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravih i senzor položaja radilice 30 e

Stilo 1.9 JTD Multi Wagon Dynamic je počinjao od 21 000 e. Sa raznoraznim doplatama fino se nazida cena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba na to samo dodati da su to modeli i cene pre SEKE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2004. 

Sada za te pare kupuješ Insigniu 2.0 CDTI  insignia.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sada je ta Insignia i cifre oko nje samo puka mastarija za one(mnoge) koji zarade stoti deo njene vrednosti za mesec dana. Ako rade....

Sada su automobili jeftini. Auto industrija se okrenula zaradi na svemu ostalome, sto u stvari cini mnogo, mnoooogo vise od prodaje samog auta - rezervni delovi i servis....komplikovani sofver.

à propos nase teme ovde: danas kupih filter kabine- 7eur za komad debljeg papira umocenog u aktivni ugalj. Ne zalim se. Sam sam izabrao da imam auto, ali ima dosta primera sa bezobraznim cenama. Siguran sam da moze dosta toga da se navede, posebno za original delove, bez obzira na njihov kvalitet. Verovatno samo far od spomenute Insignie kosta 400eur kod ovlascenih.  :shock:

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd i ja :D

 

Punto, presao 15000km

Veliki mali servis 100e

Dobosi 30e

Oba prednja amrotizera 80e

Nosac motora 10e

KAblovi i svecice 35e

Servo 30e

 

Amortizere, svecice i kablove poprilican hir bio, a o ostalim budzenjima da ne pricam. U sustini, za ovih 15000 sem velikog servisa, nosac motora otisao samo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

veliki servis 8.000

mali servis 2 x 2.600

diskovi i plocice 4.000

auto gas + atest 500e

set kvacila 6800

 

to su cene delova, ruke ne placam ;). sve to od marta 2012 do danas :unworthy: .

 

 

Zato na proslom autu (Daihatsu) nema dela koji nisam zamenio, osim dobosa, posto ih nije bilo u prodaji. Na kraju sam ga prodao skroz ispravnog za 450 eur :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato na proslom autu (Daihatsu) nema dela koji nisam zamenio, osim dobosa, posto ih nije bilo u prodaji. Na kraju sam ga prodao skroz ispravnog za 450 eur :laughing:

 

Ja sam znači još i dobro prošao, mog Applausa sam prodao za 1.100  :turned:  a isto nema deo koji nisam menjao :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 3 godine i sa pređenih 35000km od kupovine Brava, cifre su sledeće:

 

1.Održavanje (delovi+ruke)+registracija+sve ostale sitnice: 0,07 Eur/km

2. Gorivo: 0,10 Eur/km

3. Pranje+jelkice+tečnost za prozore: 0,01 Eur/km

Sve ukupno: 0,18 Eur/km iliti oko 20 Din/km. :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...