Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

Jeste Igore, ali ces sada tek da se vozis i da smanjujes eur/km, jer si sve sredio, ostaje ti samo to da koristis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se. Problem je što je mngoo popravljan, a  malo vožen,  sad je red da malo bude obrnuto  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isključena zamena :) Ako vidim da ne mogu da ga održavam više kako valja ili da imam potrebu za manjim motorm/ petovratnim vozilom, nema razloga da ne napravimo neku trampu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 3 godine i sa pređenih 35000km od kupovine Brava, cifre su sledeće:

 

1.Održavanje (delovi+ruke)+registracija+sve ostale sitnice: 0,07 Eur/km

2. Gorivo: 0,10 Eur/km

3. Pranje+jelkice+tečnost za prozore: 0,01 Eur/km

Sve ukupno: 0,18 Eur/km iliti oko 20 Din/km. :smoke:

Samo mali edit: pređeno 37000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igore, nešto mi je puno to što si dobio, proveri još jednom.. Ja nisam precizno vodio troškove (da me ne bi bolela glava) ali sad na brzino kako sam izračunao, izađe oko 0.20  EUR/km.. Doduše, ja sam prešao za godinu ipo 18000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ ta je cifra...pa polako pada ali nece na "0" nikako!

Edited by Ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlado nisam se zeznuo nego sam uračunao i prenos, cenu vozila i sve gluposti koje mi nisu trebale na kolima tipa spojlera, microlink, naslon i slično. Bez tih gluposti i cene vozila je oko 25 centi po kilometru sve koštalo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proteklih 3,5 godine i ukupno 70 000 km - na održavanje je potrošeno oko 3200 evra (dva seta felni, tri seta pneumatika, folije, ksenoni, farovi, muzika, rezervni i potrošni delovi........). :yes

 

http://www.spritmonitor.de/en/detail/486978.html

 

Rezultat takvog održavanja je auto koji me nigde nije ostavio na putu niti je pokazao neki znak umora i slično....a prešao 250 000 km!  :clover:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se sad nisam slogirao! A lepo sam rekao da necu da racunam....

 

Skoro godinu dana. Skoro 15000km.

 

Bilans:

 

Dovodjenje auta u zeljeno stanje mehanicki = 0.017€ (+kvarovi termostata, klime i mali servis)

 

Dovodjenje auta u zeljeno stanje vizuelno = 0.03€ (Folije, felne sive, felne bele farbanje, zadnji branik, prodao kuku, brisači, presvlacenje, m-link...)

 

Registracija + gume + zezalice na trapu = 0.033€

 

gorivo = oko 0.08€/km

 

Znaci oko 0.16€/km

 

znaci nije loše ipak,a?

 

radi pregleda, troskovi koje sam imao odmah po kupovini auta su odneli oko 30% para inace bi račun bio malo drugaciji.

 

Sada imam ispravan auto, ceka me mali servis uskoro, veliki servis za 10-15000km

 

Imam 4 nove z.gume, 4 skoro nove letnje, 8 alu felni, nov volan i usb muziku.

 

I lep auto. Ostalo je otišlo u nepovrat.

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jankoviću ne menjaj ništa , ima glava da te zaboli.

Najeftinija varijanta da čovek ne ulaže u ženu i kola, tj gej i pešak. Ali onda te svi jebu.  :harhar:  :harhar:  :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle predjenih 10 000km  63300 din , i ono sto me raduje su novi problemi koji su danas otkriveni    :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da je za vreme krize tesko boriti se za kupce, ali to razdvaja one koji ce preziveti i napredovati od onih koji ce propasti.

 

Najveca greska pojedinih firmi je da kazu nemamo para, spustamo nivo usluge. Treba raditi upravo suprotno: sto je veca kriza treba imati bolju uslugu, koja ce zadrzati stare korisnike usluga i privuci nove. Zadovoljan kupac/korisnik usluga pokrece lavinu svojih poznanika i prijatelja, a to se prenosi dalje geometrijskom progresijom. Nazalost treba imati visoko menadzerko obrazovanje da bi se shvatilo ono sto je narod davno rekao "Dobar glas se daleko cuje, a los jos dalje" :yes

 

Trenutna taktika je izgleda sledeca: odrati kupca automobila skupim servisima. Javno su obecati jeftino odrzavanje i delove prilikom promocije modela (dobro se secam - kupujte domace, jeftini delovi i servis), a onda hladan tus... tako se najlakse zatvaraju servisi... obavice JEDAN servis, a ostalo ce ljudi sami - kad je garancija vec kratka! Na jednom servisu se nece "hleba najesti". 

Treba da spuste cenu sevisa (kao sto su obecali da ce da bude oko 100€) jer onda ne bi razmisljao da trazim 1.000-2.000 din jeftiniji DRUGI servis. Nemam vreman, nisam penzioner, kao i svi kupci ovih kola... Ali za 8.000 dinara razlike bogami hocu... a kad jednom napustim ovlasceni servis, necu se vise u njega vratiti... Umesto da imaju vernog korisnika koji im dolazi svake godine, oni ga oderu odjednom i ne vide vise...

 

Neso, ako vec mozes neke stvari da pitas, da li mozes da preneses i nase misljenje, predlazem da se Fiatu prenese da sugerise dilerima  i servisima ovo sto sam izneo... ukratko: "Da odrze obecanja o jeftinom odrzavanju, koje ce njima doneti korist, a nama zadovoljstvo..." - naravno, ukoliko se i ostali slazu? 

 

:question:

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da je za vreme krize tesko boriti se za kupce, ali to razdvaja one koji ce preziveti i napredovati od onih koji ce propasti.

 

Najveca greska pojedinih firmi je da kazu nemamo para, spustamo nivo usluge. Treba raditi upravo suprotno: sto je veca kriza treba imati bolju uslugu, koja ce zadrzati stare korisnike usluga i privuci nove. Zadovoljan kupac/korisnik usluga pokrece lavinu svojih poznanika i prijatelja, a to se prenosi dalje geometrijskom progresijom. Nazalost treba imati visoko menadzerko obrazovanje da bi se shvatilo ono sto je narod davno rekao "Dobar glas se daleko cuje, a los jos dalje" :yes

 

Nije baš tako jednostavno. Pitanje poverenja od strane kupaca je važno. Džabe i najkvalitetnija usluga ako kupac ne veruje u nju. Da bi počeo u nešto da veruje mora da prođe vreme. Ništa drugo. A, protok vremena ne možeš da kupiš, ne možeš da uložiš neke pare i da vreme krene brže da teče.

Sutra kad bi bilo koji ovlaćeni diler bilo koje marke automobila izašao sa uslugom gde npr. kupovinom u njegovom salonu Opela, ili Fiata ili VW garancija na automobil traje 10 godina (jer je on rešio da preuzme na sebe sve one godine preko fabričke garancije), niko ne bi poverovao u to već bi ljudi mislili...ma, jeeeeeste, mi sad svi potrčimo kod njega i kupimo te Opele, Fiate šta li već...a, on zatvori firmu posle 2-3 godine...i...šta ćemo onda? Da bi ta neka firma dala takvu garanciju, ona jednostavno mora da ima skuplje redovne servise. Mora da ima veću zaradu, veću maržu (možda bi kod nje taj Opel ili VW ili Fiat bio skuplji za 5% nego prilikom kupovine kod bilo kog drugog dilera...). To u Srbiji danas ne može.

Da je u pitanju neki diler koji radi određeni brend 30-40 godina i izađe sa takvom ponudom...e, onda bi ljudi još i mogli da poveruju jer vide da to nije neko tek tako... Ali, kao što rekoh na početku, to je onaj protok vremena koji ne može da se kupi...jednostavno, mora da prođe par decenija normalnog poslovanja, tržišta...i onda mogu i neke takve akcije, podizanje nivoa usluge. Raditi to danas na taj način bi bila ludost.

 Javno su obecati jeftino odrzavanje i delove prilikom promocije modela (dobro se secam - kupujte domace, jeftini delovi i servis), a onda hladan tus... tako se najlakse zatvaraju servisi... obavice JEDAN servis, a ostalo ce ljudi sami - kad je garancija vec kratka! Na jednom servisu se nece "hleba najesti". 

Treba da spuste cenu sevisa (kao sto su obecali da ce da bude oko 100€) jer onda ne bi razmisljao da trazim 1.000-2.000 din jeftiniji DRUGI servis. Nemam vreman, nisam penzioner, kao i svi kupci ovih kola... Ali za 8.000 dinara razlike bogami hocu... a kad jednom napustim ovlasceni servis, necu se vise u njega vratiti... Umesto da imaju vernog korisnika koji im dolazi svake godine, oni ga oderu odjednom i ne vide vise...

 

Ovlašćeni servisi mogu da konkurišu jedni drugima. Ne moraju da imaju iste cene. 

Usput, koliko je redovni servis za 500L benzinca 1.4 16v? Pusti cenu redovnog servisa za dizela (koju pominješ), ona ne može biti oko 100 evra jer bi onda za benzinca bila koliko...60 evra? 500L nije Punto Classic. :) Uporedi koliko je redovni servis za druge automobile u istoj klasi, kod drugih proizvođača.

Još daaavnih dana, redovni servis za Stila JTD 115 kod ovlašćenog je bio oko 150 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ovlašćeni servisi mogu da konkurišu jedni drugima. Ne moraju da imaju iste cene. 

 

 

Da... ne moraju ni sve pumpe da imaju iste cene... ne moraju ni sve banke da naplacuju odrzavanje racuna i minimum 50 din naknadu za uplatu...

Ali da se ne zavaravamo - kod nas nema zdrave konkurencije vec samo klanova u svim oblastima usmerenih protiv kupaca. Svi oni imaju samo kupce, a ne korisnike... kupis jednom i zavrse sa  tobom... gledaju da te prevare sto vise mogu i oderu na brzinu... umesto da imaju korisnike usluga. Zbog toga i dalje se u Srbiji ide kod majstor Pere, koji ne izdaje fiskalne, ne placa porez... ne zbog toga sto ljudi ne vole racune, vec sto su nezadovoljni ovlastenim servisima, a zadovoljni majstor Perom!

 

Veci servisi kao i sve organizacije imaju bolje preduslove da imaju bolju uslugu i nize cene od pojedinacnih. To bi trebalo da im je cilj... Prvi primer: Zar ne angazujete dobrog vodoinstalatera da vam popravi instalacije - umesto nekog (ne)poznatog nestrucnog majstora? Zasto? Zato sto imate poverenja da ce on to bolje i brze uraditi, jer mu je to osnovna struka, a samim tim i jeftinije. Drugi primer: zasto idete kod doktora specijaliste (ne daj boze)... zato sto imate poverenje u njega. A zasto onda ne idete kod ovlascenog servisera? Pa zato sto je skup!! A zasto? Ima delove po najpovoljnijim cenama, ima majstore koji su strucni (daj boze), i koji mogu brzo da poprave kvar... pa zasto su onda skuplji? Zato sto su nezasiti i bahati i zele da se obogate na brzinu... a zato i propadaju, odu u dugove, blokadu... jel poznata prica?

 

Dobro poznajem nekoliko firmi iz sasvim drugih delatnosti koje upravo dobrom radom svake godine beleze eksponencijalni rast svojih klijenata. Velika vecina tarih se redovno vracaju i dovode nove... zbog cega? Zbog kvalitetne usluge koja odskace od Srpskog proseka neusluznih trgovaca. Ali nee... servisi ovakvom politikom povecavanja cena nece biti jedni od takvih. Povecali su cene sa kojim obrazlozenjem - nije ovo punto, skuplji je auto, treba da bude skuplji i servis... pa svi ostali su skuplji... a sto je motor isti kao kod punta nema veze... rebni duplo vecu cenu... kad imaju para za duplo skuplja kola imace i za duplo skuplji servis... i imacemo... ali JEDNOM! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad baš... :)

I Mercedes u svoju A klasu stavlja motor iz Dacie Logan (1.5 dCi), pa je l' isto košta promena ulja i filtera na Loganu sa tim motorom i na A klasi? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo moze da se posmatra iz razlicitih gledista:

- Prvo glediste - U pravu si, Mercedes sigurno skuplje naplacuje isti servis.

- Drugo glediste - Dacia stavlja isti motor kao i Renault / Nisan / Mercedes... ali naplacuje manje jer zna kome su kola namenjena i da ce izgubiti klijenta ako bude naplacivala kao Renault / Nisan / Mercedes. Vrlo cesto organizuju akcije redovnog servisa upola cene... to je pravi primer onoga o cemu govorim - cilja da korisnik usluga bude zadovoljan i da ne trazi drugi servis ni posle isteka garancije.

 

U oba gledista cena je prilagodjena trzistu... Oba proizvodjaca / dilera su prilagodili cenu trzistu... Voleli bi i mi da kao Nemci odvojimo prosecnu 1 godisnju platu i da vozimo tog Mercedesa, ali mi ovde dajemo prosecne 3-4 godisnje plate za ovaj automobil. Mi treba da se poredimo sa kupcima Dacije a ne Mercedesa, jer da nam nisu ponudili ovakve uslove sigurno nikad ne bi kupili toliki broj "skupih" kola. Koliko bi bilo 500L-ova na ulicama da kostaju 14.000 - 18.000 eura i da nije kamata 2%... znali su dobro kakvo smo trziste, i da se nasim drumovima vozi mnogo vise Dacia nego drugih novih automobila... i takve treba da su nam i cene servisa.

 

Da li neko zna kod kog dilera je najjeftiniji mali servis za 500L? Stvarno ne znam jos uvek nisam proucavao, najverovatnije cu za godinu ipo dana, ali licitiram da su usaglaseni sa cenama... Ima li uopste razlike u ceni, tj. konkurencije, ili je po onom: "Taj orkestar stari nema pojma u stvari i vecito peva svoje 'tra-la-la-la'. I sto da se menja kad su uslovi cisti: prvi su i jedini su na Top-listi."

 

p.s. Sto se mene tice u ovoj temi stavljam tacku!

Edited by ata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće nas nigde dovesti priča o standardu i ''ceni prilagođenoj standardu''...jer ako je tako, onda kod nas ne bi smeo da postoji auto u prodaji za koji treba da radiš 20 godina i ne možeš da ga zaradiš...pri čemu mislim na neki standardni auto, ne one za koje pare nemaju ni po razvijenijim državama. Ako gledamo prosečnu platu, onda teško da iko u Srbiji uopšte može i da kupi nov auto (bilo koji).

 

Generalno:

- Koliko je redovni servis za 500L benzinca 1.4 16v? Ovo pitam jer ako je i obećavano da će servis biti oko 100 evra (kao što kažeš), to je onda moglo da bude samo za tu najjeftiniju verziju...kao što se uvek u reklamama i najavama priča o najjeftinijim ponudama...

- Šta ulazi u cifru od 18.000 dinara za dizela?

Pisali smo o tome nešto ovde:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=61869&p=963721

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=61869&p=963757

 

Menja se ono što piše u knjižici, ne ono što vam kaže bilo koja autokuća. Po ovome ispada da cifra od 18.000 nije toliko, nego 13.150 dinara kod ovlašćenog. :thumbup:

 

EDIT: A, onda ide i popust za članove FLCS... :thumbup:

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 13. maja kad sam ga kupio do sad:

 

- Set kvačila 60 eur + 30 eur ruka (10.000 din)

- Opruga levog amortizera, šolja amortizera i pletenica na auspuhu sa rukama 4,000 din.

- Ulje Selenia 20K + filter ulja, filter vazduha, filter klime 4320 din (ruka nista jer sam sam menjao)

- Akumulator Exide premium 47Ah 7.400 din.

- Taster za nožnu kočnicu 500 din.

- Sijlalica za kratko svetlo Osram 340din.

- Prva registracija 15.500

 

Za sada 42.060 din ali ću definitivno morati još nešto da promenim na proleće, u planu su mi gume M+S, čelične felne i četkice na alternatoru i verovatno veliki servis. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pred dva dana sracunao da sam na odrzavanje automobila od 2009. dao minimum 200 000 dinara za predjenih 40 000 km. ..veliki servis i mali servisi, gume, ugradnja gasa, amotizeri, bobina, nov akumulator, shutz lim itd...I da, male servise radim sam, uracunat je samo materijal, zamenu guma vrsim sam, imam 2 seta tockova, centriranje trapa nije ukljuceno.

U ovo nisu uracunate registracije, jer nisu odrzavanje auta, kao ni gorivo. Pranje, osvezivaci, voskovi, pp aparat i razni sprejevi takodje nisu uracunati.

 

Ja zadovoljan, jer imam auto koga pohvale na tehnickom ili slicno i nije me ostavio na putu.

 

Ako dodam 5 registracije, i potroseno gorivo, izadjem na cifru oko 700 000 dinara.... auto je placen 3800 eur, tj. tad oko 350 000 din...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako bre tako puno?

 

Ja sad kad sračunam, evo danas mi je tačno 3 godine (u dan) kako imam Bravu, ne računajući registracije i gorivo, a računajući i male servise i sve popravke, nije uloženo sigurno više od 400€ u auto, ako i toliko, prešao sam 50.000km, od čega 30.000 samo u poslednjih pola godine (krenuo neki posao), uradio 3-4 mala servisa, prednje remont viljuške, dva seta diskova i pločica, zadnje pakne, oba homo zgloba i jedna sijalica pozicije nazad. Pokušavam da se setim još nečega, ali nije bilo ništa zaista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveca stavka mi je u stavri ugradnja gasa, koja i ne spada pod odrzavanje automobila, ali sam i to racunao (490 eur sa atestom)

Gume, set letnjih i set zimskih, to vec spada u odrzavanje, Dunlop i Fulda, ukupno 50 000 din

Znaci, od 200 000 ovo su 2 najvece stavke, na koje je otislo oko 100 000, ostalo otislo na veliki servis, male servise, amortizere, bobinu, mali hladnjak, servis klime i gasa, akumulator...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uporedi koliko je redovni servis za druge automobile u istoj klasi, kod drugih proizvođača.
Još daaavnih dana, redovni servis za Stila JTD 115 kod ovlašćenog je bio oko 150 evra.
Mali servis za novu Kiu Rio 1.4 benzin u ovlascenom servisu je 13200rsd ;) a po kvalitetu i udobnosti nije ni blizu 500L . . .


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam gledao Punta za drugara pre mesec dana i mogu reći da nema dobrog, najgore što mnogi koji na slikama deluju okej, uživo su kršine...

 

Danas mi u servis dolazi lik sa Sportingom i kaže koje ulje da sipam u auto, rekao mi je lik od kog sam kupio da je ulje za zamenu, ja ga evo vozim već 3 godine, prešao sam 27.000 i nisam menjao, ništa mu ne fali.. Rekoh uzmi ti Seleniju 20k i nema greške, on uđe u prodavnicu koja je u sklopu firme, pitao za cenu i ode čovek, niti ga je zamenio, niti verujem da će da ga zameni, a Punto na oko perfektno deluje.. Dakle ni od vlasnika ne znaš da li da uzmeš auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...