Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

To stoji :)

Mada što više isporabavam kola kapiram kako je menjač na jtd sasvim lepo odmeren. Može bolje naravno, ali moglo je i daleko gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Doblo 1.9D 2004

Kod mene u posedu od avgusta 2009god. i do sad prešao 185000km mahom po BG-u na satu ima oko 300kkm.

-pločice prednje

-hladnjak kabine (stavljen Zastavin pošto paše fest a 5x jeftiniji)

-viljuške obe 2x

-stabilizatora oba

-motorni komp (ostala moja centrala i ključevi)

-ležaj zadnjeg točka

Đuture nije koštao više od 500e do sad (redovne servise ne računam) a zaradio je xxxxxx sliku da mu držim u novčaniku!

Nepisano pravilo da što ga manje maziš bolje te služi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njega je taj grad i sačuvao :)

Čuo sam da su ti motori izdržljivi ali ne vole obrtaje i gaženje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam poredio sad nešto treće (ili četvrto :) ).

 

1.4 95ks i 1.3 85ks mjet.

Vrlo mi je drago što Dante ima isto iskustvo pošto sam se stvarno osećao kao ludak pričajući suprotno od većine.

 

Dok 1.4 može da se tera 150-160 relativno lako, 1.3 je brujao, mučio se, drao i videlo se da je sve preko 110 previše za taj motor u 500L i sa 5 brzina.

Čak i taj famozni obrtni meni nije bio toliko primetan posle 1.9 motora.

 

Štaviše dam pun gas sa 60km/h 3. brzinom i pre 1.4 dođe do 100.

 

Takođe, dizel motor koji me je dosta razočarao je i 1.6tdi 105ks. Troši zaista kao upaljač (verovali ili ne ispod 6l sve pun gas na autoputu), ali opseg upotrebljivih obrtaja je 2000-3000.

Dok moj Stilo može da se vozi i sa 1500 obrtaja i da nastavi da vuče posle 3000, na tdi kao da su napravili setup za 3 turbine i ove dve koje na rade van 2-3000 obrtaja zaboravili da stave :)

 

Sa druge strane probao sam Skyactiv g120 i može da se vozi između 1500-6500 obrtaja sasvim nromalno. Tako da je izgleda ključ svega uzeti što veći motor :)

 

Kako se 1.3 dere u odnosu na 1.4 kad mali dizelaš ima blizu 600 obrtaja manje u odnosu na većeg benzinca ? Dakle ista brzina kretanja , oba u top gear (1.3 V , 1.4 VI).

Marko dodaj u tabeli i doliveno ulje između zamena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beli, ne znam ali na to koliko je fabrički deklarisano dodaj uvek 500kg jer ja i kolega imamo 200kg zajedno a alata i materijala retko manje od 300kg

Joshi, 100tku nije dovatio kod nas ja verujem 5puta. I na AP se vozi uglavnom do 90 što zbog koječega na krovu a uglavnom zbog buke koju motor stvara kad voziš brže.

.ik do pre pola godine nikad nije dolivano, sad možda pola litre između zamena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kako se 1.3 dere u odnosu na 1.4 kad mali dizelaš ima blizu 600 obrtaja manje u odnosu na većeg benzinca ? Dakle ista brzina kretanja , oba u top gear (1.3 V , 1.4 VI).

 

 

Ti mene malo zekiš.

Jel se više dere benzinac ili dizel na 3000 obrtaja? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se 1.3 dere u odnosu na 1.4 kad mali dizelaš ima blizu 600 obrtaja manje u odnosu na većeg benzinca ?

 

Kako?Pa tako sto se na 750 Rpm,dakle u leru,benzinac ne cuje a dizel glasno grokce...

 

 

Ti mene malo zekiš.

Jel se više dere benzinac ili dizel na 3000 obrtaja? :)

 

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko BRE reži ? Šišti k*o fen za kosu. Za  Iole pristojan zvuk minimum 1.8 + ccm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto budućnosti otkrivaće kvar pre nego što se dogodi

 

chevrolet%20alert.jpg

 

Motorna vozila su složene mašine, sa brojnim elementima koji su podložni kvarovima. Iako se tehnologija neprestano usavršava, vlasnici autombila i dalje se suočavaju sa mogućnošću otkazivanja pojedinih sistema na svom vozilu. Po nekom pravilu, kvar se uvek dogodi u nejnepovoljnijem trenutku. Kako bi minimizovao mogućnost da uopšte dođe do otkazivanja nekog dela u automobilu, Chevrolet je u pomoć pozvao tehnologiju iz avio-industrije. Američki proizvođač predstavio je Proactive Alerts sistem, sličan sistemu koji se koristi u Boingu 787. Njegova uloga je da automatski testira određeni deo u vozilu i predvidi potencijalni kvar, pre nego što se on zaista i desi. Ako utvrdi bilo kakvu anomaliju na anlaseru, pumpi za gorivu ili akumulatoru, sistem će upozoriti vozača da treba da odveze automobil na servisiranje, dok je još uvek u ispravnom stanju. Ova tehnologija prikuplja podatke svaki put kada se motor startuje, a zatim kompjuter analizira dobijene informacije iz pomenutih delova automobila. Kada se uoči nepravilnost u radu, vozač dobja upozorenje na ekranu multimedijalnog sistema, ili putem e-mail ili SMS poruke, u zavisnosti za koju se opciju vlasnik vozila opredeli. Proactive Alerts sistem za sada je dostupan kupcima najnovije generacije pojedinih Chevrolet modela, kao što su Silverado, Tahoe, Suburban, Equinox i Corvette opremljenih OnStar sistemom., a kasnije bi trebalo da bude na raspolaganju i u ostalim vozilima ovog proizvođača.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, godinu dana kasnije od poslednjeg posta ovde. U stvari malo vise. :)

Situacija se popravila, ulozeno u auto oko 200 evra u tom periodu, a kilometraza skocila za 21000. Vise puta samo mali servis i to je (skoro) sve. :) Ja srecan.

Dakle, u mom vlasnistvu predjeno 60000 i ulozeno 2232 evra. Sto daje 3,7 eurocenti po kilometru, ako se nisam nesto preracunao.

Mislim da je to sasvim solidno. Jos sam tu racunao i  zimski set felni, xenon set sa sve projektorima i novim farovima... 

Pozdrav

 

 

Edited by vach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troškovi kupovine putničkih automobila u Austriji sve manji, popravke sve skuplje

 

seat%204.jpg

 

Kako prenosi Tanjug, troškovi kupovine putničkih automobila u Austriji su sve manji, ali su popravke zato sve skuplje, pokazuje analiza banke Unikredit. U Austriji je u saobraćaju 547 putničkih automobila na 1.000 stanovnika, što je na primer više nego u Švajcarskoj gde je 543 vozila. Kada je reč o prosečnoj starosti automobila u Austriji ona iznosi 7.9 godina dok je u Nemačkoj devet. U poslednjih deset godina su troškovi privatnih domaćinstava za kupovinu novih i polovnih automobila umanjeni za 0.4 procenata. Međutim poskupele su popravke i održavanje i to od 2005. godine za 42 procenta.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

----------------------------------

 

Just now, neshaoct said:

Kada je reč o prosečnoj starosti automobila u Austriji ona iznosi 7.9 godina dok je u Nemačkoj devet.

 

:shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vidimo...Molim Vas za misljenje...

 

Dakle, Fiat Punto 1,2 16v Sporting, 2001.godište.  Plaćen 1750 evra. Kod mene je od maja 2013. godine. Do sad radjeno sledeće:

- Prva registracija u Srbiji, pusovanje motora, vijanje papira, veliki servis...sve zajedno...40.000,00 dinara

- Reparacija alterantora + ruke 8.800,00 dinara

- Nov akumulator "Exide" 6.500,00 dinara

- Kalibaracija volana + zamena sijalica...3.200,00 dinara

Promenjena kompletna letva volana, elektromotor serva i kompjuter serva, senzor pozicije volana, popravka ABS = 190 evra

  Kupljene nove presvlake, brisaci, obloga volana i ratkapne= 6.000,00 dinara

- Kupljen i ugradjen alarm, popravljena centralna brava, napravljena kopija ključa 120,00 evra

- provera klime, punjenje...3.000,00 dinara

- registracija + tehnički 13.300,00 dinara

- Dve prednje letnje gume nove 8.000,00 dinara (jos uvek pod garancijom od 3 godine)

- Auto radio Pionir 8.000,000

- Radio izvukao struju zbog alternatora, popravka 2.000,00

- Nov retrovizor, desni, 1.200,00 dinara

- promenjen BSi čip 4.400,00 dinara

- Registracija + tehnički pregled 16.000,00 dinara

- Dve nove letnje gume (još uvek pod garancijom od tri godine)

- pregled i reglaža trapa 1.500,00 dinara (nije ni trebala, sasvim sitna odstupanja)

- Kupljen nov akumulator 5.690,00 dinara (pod garancijom 3 godine)

- Pranje sve 4 dizne u ultrazvučnoj kadici, radjen mali servis...7.5000,00 dinara

- zamenjen resotat hladnjaka I brzine 2.700,00 dinara

- Promenjeno komplet kvacilo (korpa, lamella, druk lezaj) + donji nosac motora 18.100,00 dinara

- registracija + tehnički pregled 15.700,00 dinara

- Propala mi pedala kočnice u "S" krivini, bilo je vrlo čupavo (pu.pu,pu)

 Promenio majstora...Auto mi od maja ove godine, znači od tog dana, bio kod majstora dva meseca...

Našao novog majstora

- Promenjen: -   glavni kočioni: 4200,00,  kočiono ulje: 450,00 + 450,00, servo uređaj za kočnice: 4305,00 dinara

- Pre neki dan promenjen ležaj ABS i sam senzor ABS (konačno ABS lampica više ne sija)

 

Eto, napisao sam po godinama, servisnu knjižicu nemam, ali sve pišem i vodim dnevnik, svaki račun čuvam...Gorivo nisam računao, i ostale sitnice tipa krpe, tečnosti za pranje, odleđivači, tečnosti za šoferku, itd...

Auto je mažen i pažen...Da li biste vi zadržali ovaj auto ili biste ga prodali? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, Iggy NS said:

Da li biste vi zadržali ovaj auto ili biste ga prodali? 

 

A sto bi ga sada prodavao? Pa da i na drugom radis sve to isto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vole ljudi da napišu pravu računicu oa onda svi misle da su loše prošli :) 

Od kupovine Stila do danas sam ja uložio oko 4000e u auto. 

 

Deluje gadno, ali tu su 4 registracije - 1000e.

Veliki servis - 500e

Zamajac i kvačilo - 500e

Mali servisi - 6 - 500e

Trap i amortizeri - 300e

Gume - 350e

Sredjivanje za moju dušu - 500e (felne, navi, naslon, volan, Microlink, kačket)

Akumulator - 90e

 

Kad sve ivo saberem od kvarova je imao 2 senzora radilice (jedan pogrešno zamenjen jer trčim pred rudu), senzor bregaste koji je stradao zbog falične vodene pumpe i zadnje čeljusti.

Računam da se  baš malo kvario za 4.5god i sa svojih skoro 13 godina :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...