Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

....ili da nema sta drugo da se radi?

 

sela, voćnjaci i njive plaču što nema ko da ih obrađuje. :) Ako već ne žele da sede po 4-5 sati u autu i da se smrzavaju/kuvaju i čitaju novine onda ima posla samo što smo se nažalost odvikli od rada. :whip:

 

Ode ovo u off, bolje da se držimo teme. :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stari i ja smo brojali u pocetku, ali smo ubrzo shvatili da nema smisla.
Cim je kupljen punto uzeta su 2 seta guma, obavljen mali servis i kocnice. Manzete, lezaji amortizera, amortizeri, opruge, nosac motora i homokineticki zglob promjenjeni Optika jednom godisnje
Mali servis svakih 10tkm, znaci otprilike 2 puta godisnje. Sljedece na listi je auspuh promjeniti i onda ove malo skuplje stvari dolaze na red.
Sto se tice kozmetike tu ne smijem ni krenuti, dovoljno je spomenuti da se minimalno jednom tjedno opere.

Vjerujem da bi vecina rekla da stari i ja nismo normalni, ali takvi smo, radje bi imali punta, ali da bude bez greske, nego uzeti neki skuplji auto pa nemati za servis

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato ja razdvajam troskove i ne racunam na gomilu. Ako racunate na gomilu, to radite samo da bi sebe ispresecali ili se hvalili nekom....mozda.... ???

Postoje troskovi koje svaki auto ima i to su predvidjeni troskovi eksploatacije:

- Gorivo

- Mali servis

- Veliki servis

- Rashladna tecnost

- Tecnost za stakla

- Pranje auta

- Neko ubacuje i putarine

- Registracija

- Zeleni karton......

Druga grupa su troskovi eksploatacije koje ne mozete da predvidite. Ovo isto spada u odrzavanje auta, samo sto nekog zadesi, nekoga ne:

- Svi rezervni delovi koji nisu u prvoj grupi (akumulator, delovi trapa, gume, termostati, dizne, nosaci motora, auspuh......)

- Limarsko farbarski radovi

Treca grupa bi bili troskovi koji ne uticu na rad i ispravnost auta, neko bi nazvao kozmetika:

- Dubinsko pranje

- Alu felne

- Zatamnjivanje stakala

- Naslon za ruku

- Muzika

- Chip/remap

- Sportski auspusi i slicne bidzevine.....

Kada gledam troskove za odredjen auto, gledam samo drugu grupu, jer prva previse zavisi od kilometraze koja se prelazi, a druga od vlasnika auta. Ako bi gledali troskove po kilometru a ne po autu ili vremenu, onda se i prva grupa moze uslovno uzeti u obzir.

Zato ne mesajte babe i zabe, to sto ste kupili auto sa tek uradjenim v.servisom-usralo vas, ali to sto nema alu felne-pa sta..... ;)

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bre uopste sebe ne opterecujem toliko o troskovima. Vozima ga, lepo me sluzi. Sve sto kupim u prodavnici autodelova, sto ostavim majstoru i drzavi unesem u programcic na telefonu i to je to...

 

Zgodno je da ako mi padne na pamet da vidim pre koliko km sam sipao wynns i da li je vreme za novu bocicu, koliko km sam presao sa ovim gumama i tome slicno...

 

Nisam toliko pedantan ili blesav da upisujem gorivo, jelkice, pranje... ali na kojoj kilometrazi sam zamenio termostat mi je bitno.

 

Da kosta, kosta, i to mnogo, ali bez njega se danas ne moze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u wordu otvorio dokument i upisujem sta se radilo na autu od kako sam ga uzeo, po datumu kad je sta radjeno i ceni koja je placena...Gorivo sam upisivao samo u pocetku, posle sam prestao...

Gorivo jednom mesecno tankujem do cepa, pa koliko izdrzi, na svaki drugi rezervoar sipam onaj aditiv winsov injection cleaner i to mi je to...Auto sam perem, al uvek posle pranja padne kisa :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u odrzavanje samo racunam delove i to sto se ugradjuje u kola, gorivo tu nespada jer se nezadrzava :D

do sad 46000dinara

mali servis, veliki servsi, zadnji diskovi i plocice, i jos neke sitnice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma!
Ni u knjižicu ne upisujem.
Kad ga budem prodavao, ako ga i budem prodavao, kupac će videti i sam a sve što ne bude video ja ću mu pokazati.
Do sada smo pregazili cca. 60.000km za ovih četir' godinice i sada je pravi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da vas podsetim: cifre su surove!

Posle 42500 km sa Novim Bravom:

- Održavanje (registracija, gume, servisi...) 0,08 Eur/km

- Gorivo                                                       0,10 Eur/km

- Pranje                                                       0,01 Eur/km

 Ukupno:                                                     0,19 Eur/km!!!

Edited by Ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema postaje zanimljivija ako se uracuna I cena auta, pa podeli sa kilometrazom.

Npr. Da se uracuna :

- Razlika u ceni kupljenog I prodatog auta

- cena servisa

- cena kaska

- cena registracije

- cena goriva

- cena pranja...

...

Pa se onda podeli sa ukupnom kilometrazom koju planirate da predjete sa tim autom. Ne verujem da se moze puno pogresiti.

Ocigledno je da ce u prednosti biti oni sa vecom predjenom kilometrazom.

Probacu da sve stavim na papir, ali gruba racunica mi je oko 0.2 eura /km

Onda dodjemo do zakljucka da li nam se vise isplati taxi ili auto... novi ili polovni auto... benzin ili dizel, I to vec vredi istrazivanja! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi taxi nikako nije isplativiji. Gde je tu odlazak na more, do nekog evropskog grada ili neka voznja po Srbiji? Niko od vas ne koristi auto samo za gradsku voznju pa da tako racunate.
Nov auto se isplati kod nas samo ako planirate da ga vozite 10 godina sto cisto sumnjam da ce iko uraditi ili ste taxista pa ih menjate na 3-5 godina . . .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde je ono: E hocu da idem negde u 3:30 ujutru, ili ne daj Boze da ti hitno zatreba. A sta je sa odlaskom u nabavku, da necu mozda da vucem 30kg na ruke, ako ne moram.

Aj na more se moze avionom, ima povoljnih destinacija, ali ja sa klincem od godinu i po ne bih bas u avion, jer ne znam sta bih sa gomilom stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matiću sabirali smo ovde po forumu da kada se SVE stavi na papir isplativiji je taxi ukoliko se prelazi DO 10 000km godišnje. Što se tiče mora i putovanja po Srbiji alternativa su autobus ili rent-a-car. ;)

 

@jovanović

Sve dalje je cena luksuza ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nov auto se isplati kod nas samo ako planirate da ga vozite 10 godina sto cisto sumnjam da ce iko uraditi

Послато са GT-I9070 уз помоћ Тапатока

-1

I ako vam treba pouzdan automobil, (zao mi je izuzetaka koji nisu imali srece sa novim kolima)

I ako nemate vremena da se svakih par godina birate auto, "druzite sa majstorima" u medjuvremenu, obilazite prodavnice rezervnih delova...

Taman si me oodsetio da dodam jos jednu stavku na moj prethodni spisak - pored onoga sto vecina smatra trosenjem - para... treba dodati I trosenje vremena! I vreme je novac, zar ne... ako imate pametno da unovcite ili iskoristite na drugi nacin vreme (porodica, drustvo... ), dakle - koliko vremena provodite na odrzavanje x cena vaseg radnog sata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, ja ne poznajem ljude koji prelaze toliko malu kilometrazu :p
Pa ovde sam procitao dosta komentara u kojima ljudi opisuju probleme sa novim vozilima . . .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, ja ne poznajem ljude koji prelaze toliko malu kilometrazu :p

 

Pa evo ti pola foruma je to pisalo... čak i do 5000km ljudi prelaze godišnje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ih ne poznajem licno ;)
Pa 5000 godisnje mozes i peske da predjes ili kupis bajs :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...