Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

Evo danas investicija kupim prednji lezaj za brava cirka 3000din i zamenim ruke 1500din, i skontam da je zadnji ipak levi i njega kupim 2700din i ruke jos 1000 i eto bacio 4500 soma bzv mogao sam sipati u auto i isturirati razliku do nivoa goriva sto sam imao u tom momentu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista novo...meni pukla opruga prednjeg levog amortizera pre par dana.

Zakazao kod Tome da rešim obe do kraja nedelje... biće apdejtovana tabela troškova!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si probao da vozis sa puknutom oprugom?

2 minutes ago, werp690 said:

Bar si drugi put imao popust na ruke :lol:

Ovo poruku mogu da cujem 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tako je pukla da stoji u donjoj šoli amortizera., Puklo samo 40% kruga na kraju.

Naravnoi da nisam sa takvim autom otišao na reli...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budući da radim u auto servisu, kolege su tu uvek da priskoce u pomoć oko auta....mada, osim redovnih servisa i nema mnogo vanrednih ulaganja...

Poslednje veliko plaćanje je bilo za auspuh, tj zadnji lonac i pletenica napred-7000din. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Branislav said:

Kako se ponasao u voznji?

Ne treba voziti sa oprugom koja je pukla.

Može se desiti da iskoči ka gumi i ciao...

I to u zeznutom momentu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identično mi je pukla i prednja leva opruga na Passat B6 u februaru 2018. u Marijane Gregoran na ležećem!

Pa sam kont'o: Niske temperature zimi + 100kg žive vage za volanom + beogradski ležeći...eto radosti!

Just now, Branislav said:

Reko da li se jasno oseca da nesto nije u redu

Aj da ponovim: bez problema, lagano do srednje brzo samo da se vratim kući (prvo do Tome).

Sad je u garaži, čeka zamenu.

A deo opruge sam pronašao, jer je propičio ispred auta na suprotnu stranu preko 3 trake. Našao sam deo i postovaću sliku.

Punkt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa puknutom oprugom vozio skoro 800km u danu. Nisam znao da je pukla. Krenuo na put i usao u dvoriste da pokupim drugara. Odjednom na leru promeni zvuk u oabini. Gledao sta je, ne vidim nista, rekoh sigurno auspuh, gumica nosaca..sta drugo. Otisao, vratio se, sve bez problema. Ujutru posao do grada, nece auto da ide. Poce da se pusi u prednjem desnom tocku, rekoh kandza zaglavila. Skinem tocak a ono opruga pocela da cepa gumu :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

595019886_159troskovi.thumb.jpg.e3041da0ea112e1154b53c24b512db60.jpg

Neke stvari sam mogao i da preskočim.

Naprimer kupovinu 18” i kupovinu skupih zimskih guma (mogao sam uzeti neke jeftinije)...

A ovo je, po meni, redovno održavanje automobila za pune dve godine i pređenih 16-17.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zelim da prijavim da je sto se debelog tice na popravke u 2020. godini otislo 50e i to na 2 zadnja lezaja (SKF) koja sam sam svojom krivicom pokvario... :thumbup:

Sem toga - mali servis komada 1, petljanje oko izduva kod Bate i 2 detailinga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Grafit jeste, imas ovde i "nepotrebnih" stavki kao sto si i sam naveo ali bi po ovome ti trebao narednih nekoliko godina samo male servise da radis, tako da ces verovatno da dodjes na neki godisnji prosek sto se tice ulaganja :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vako je stanje kod mene...

1384371888_Bravo2018.thumb.jpg.2071007521c7498f2b9259d01e6ec06c.jpg

1114619897_Bravo2019.thumb.jpg.ff1513368b778f55c09c8a22361dc7a7.jpg

1550457446_Bravo2020.thumb.jpg.383b11bd201c3683a8d8c2c70b31364c.jpg

413146626_Bravo2021.thumb.jpg.896e8bd60a7c8afa6a599759552477df.jpg

*Iznosi registracije nisu vođeni evidencijski i vrednosti su odokativne. 

 

Na to dodati:

Voskovi za polairanje (6 kom) - oko 45E (manijak sam, 3-5x voskiram kola godišnje)

4 x žute H11 maglenke halogene (4 E)

1 x LED H11 55W 2300K maglenke (10E)

Grejače za sedišta (12E)

Multi punjač (2 x 12V + 3USB) - (10E)

Alu pragovi (15E)

Ali džidža bibže - čepovi, nalepnice i sl (30E)

Kamera je prebačena sa punta tako da nema troška.

Sređivanje levog krila + farbanje - 100E

Suma: 236E

 

Ukupna suma (bez goriva):

4322,14 Eura.

 

Kilometraža između malih servisa je manje od 10,000 km, ali dođe na 12 meseci, izuzev 2020-te, kada su rađena 2 godišnje prvenstveno zbog prebacivanja servisa iz januara/februara u decembar jer je registracija sredina februara - početak marta. 

 

Nosač za bajk nisam računao, al ako treba i on - 280E.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko si Km prešao sa ovih 4,222k Evra intervencija, odnosno, koliko je trošak Eur/km?

Vidim da si osiguravao stakla. I ja to radim od početka. Isplati se...

Edited by ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutnu nemam, nisam zapamtio da upišem za servis kugle danas, ali 23.11.2020 je bio na 180.500 (mali servis), a kupljen je sa 156.400. Dok ne vidim trenutnu (koja neće mnogo uticati) evo trenutnog troška:

Km: 24100

Održavanje: 4322,14eur (bez nosača za bajk)

0,17934 E/km

 

PS- gorivo nigde nisam računao ali pretpostavljam da bi prebacilo u računici 0,185. (odokativno) posmatrajući moje navike i gde (ne)vozim.

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si ti to investirao.

Kod mene je na 97300km ukupno 0.1865 Eur/km sa gorivom, 0,0871 Eur/km bez., gorivo 0,0994 Eur/km

Evo kako to izgleda nakon skoro 10 god po godinama i kumulativno.

Malo će prednje opruge da podignu 2021, ali dobro, vreme je!

 

image.thumb.png.35b578374edd8c2c6abb43069a1c3869.png

 

Edited by ivan73
Dodata tabela troškova/ km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se. Neke stavke su mogle biti dosta jeftinije (npr mali servisi - drugo i jeftinije ulje, a ne Motul od 1500 rsd/L), filter goriva i sl. Ima gi razni, ali nekako ne volim da nam (koji voze samnom) bude glava u torbi. 

PS:

Najzanimljivije je period posedovanja: 

5.3.2018 - do danas. Nepunih 34 meseca sa prosečnom godišnjom kilometražom od ~8000km. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...