Jump to content
FAS Goran
munja100

Koliko para trošite na održavanje automobila?

Recommended Posts

Npr 500L ima dimenzije kao Stilo iako ne deluje tako uopšte.

Deluje onom ko ne vidi :) , posto ima nesrazmernu visinu pa to ljude povuce. Mozete proveriti, uzi je i kraci nego Stilo 3 porte ;) .

A razlog tome je jer je na GM Fiat Small platformi, na cijim su varijacijama GP, Corsa D i E, MiTo, Meriva B...

 

Inace, tih 400 EUR godisnje moze razlicito da se shvati, cesto ljudi nesvesno slazu misleci na poslednju godinu i sl. Kao sto se i meni par puta desavalo da prodje cela godina, a da nemas maltene nista od vanrednih troskova pa mi bude i manje od tih 400 EUR. Pa naidje period kad se nacrta par stvari.

Npr. pretprosle i one tamo godine sam i ja mogao da kazem slicno. Pa prosle godine resim da ostavim Stila jer pruza mnogo vise nego sto mogu da naplatim, odradim veliki servis, uzmem novi accu i gume... I to onda izadje dosta za tu godinu, a vrati prosek na onoliko koliko i jeste :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni juce 18.000 izasli delovi za veliki servis, pa ce registracija u maju 16.000 pa onda dve nove zimske gume tamo negde u septembru jos 9.000. Na kraju izadje oko 45.000 planiranih a verovatno ce otici koja hiljadarka vise na nesto neplanirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Inace, tih 400 EUR godisnje moze razlicito da se shvati, cesto ljudi nesvesno slazu misleci na poslednju godinu i sl. Kao sto se i meni par puta desavalo da prodje cela godina, a da nemas maltene nista od vanrednih troskova pa mi bude i manje od tih 400 EUR. Pa naidje period kad se nacrta par stvari.

Npr. pretprosle i one tamo godine sam i ja mogao da kazem slicno. Pa prosle godine resim da ostavim Stila jer pruza mnogo vise nego sto mogu da naplatim, odradim veliki servis, uzmem novi accu i gume... I to onda izadje dosta za tu godinu, a vrati prosek na onoliko koliko i jeste :) .

 

A to ti je ono da li računaš prosek ili zezaš ljude :)

Pričao sam ja o drugaru koga auto ništa ne košta po 2 godine pa onda u 2-3 dana da više nego ja od kad vozim kola i tako u krug, ali bitno je da 99% vremena ništa ne plaća :D

Zato je meni jedina prava računica od trenutka kupovine do danas i svi troškovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da napisem nesto :)

Znam okvirno koliko me sta kostalo ali nemam pojma koliko sam para dao...... Vazno je da kad nesto rikne ja mogu to da popravim (vozim auto koji mogu da odrzavam) i vazno mi je da je auto ispravan.

Problem bi bio da sam uzeo neki "bolji" auto pa da se ujedam za dupe!

Ovako vozim i stresiram se samo na bas skupe popravke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je kolega. Najbitnije je voziti auto koje moze da se odrzava. Tako i ja razmisljam, drzim auto tako da uvijek mogu poci sa njime na "put oko svijeta" sto se tice ispravnosti ili blisko tome (nekad se nema vremena i para odmah zamjeniti nesto).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 45 meseci koliko imam ovaj auto, svi troskovi mi iznose 2320 evra.

U tu cifru ulazi sve, registacije, redovno, vandredno, gume, felne, sitnice... znaci mesecno 50 evra.

Plus gorivo oko 100 evra mesecno... godisnja kilometraza do 15.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam ko od nas gorivo racuna u odrzavanja automobila ?

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sto ti onda tesko da podelis: 

 

2320Eur / (45mes / 12 mes/god) / 15000(km/god) = 0.041244 Eur/km iliti 4,1 eurocent/km  :smoke:

 

pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadovoljstvo nema cenu!  ;)  Nemam pojma koliki je prosek troškova, niti me to zanima. U knjižicu beležim šta je rađeno i na kojoj kilometraži, ali isključivo da bi pratio održavanje. Od prošlog do ovog malog servisa nisam ni jednom bio kod majstora (vulkanizera tj. sezonsku zamenu guma ne računam), tako se namestilo, sipao i terao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upravo takav, evidentiram tehničke radove, zamene bitnih delova i slično, bavim se održavanjem (istina vazduhoplovnim), a pare računaju druge službe! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedva sam uspeo ovo da posaljem... Pokusavam da pejstujem iz excela ali nema sanse.

 

Sve u svemu, kupio sam auto jeftinije jer sam znao da ima dosta da se ulozi u odrzavanje. Tacnije dao sam 2600 eura za kupea sa 140ks. Dynamic oprema, digitalna klima, sedamnaestice...

 

Vodim svoj excel odrzavanja, i nameravam da ga dam i buducem gazdi, kad budem prodavao auto naravno. Za sad nista od toga. :)

 

Capture.jpg

Edited by vach

Share this post


Link to post
Share on other sites

2013 negde krajem maja sam uzeo ovaj auto,do sada sam na njemu radio desnu viljusku, srednji i zadnji lonac,u decembru uradio alnaser i sad za dan dva treba da zamenim servo pumpu i letvu volana.A to nebih ni menjao da me nije poneo led i udarim levim tockom u ivicnjak.Uradio do sada 2 mala servisa i to je to.Generalno sam zadovoljan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem, kupio sam Lybru 2.4 JTD u dosta zapuštenom stanju. Ne mogu da verujem da neko ovakav auto nije održavao...

Sada ću da nabrojim šta sve treba da se radi na njoj, mesečno bih eventualno mogao odvojiti plafon 100€ za popravke, pa vas molim za savet odakle početi. Ne dolazi u obzir prodaja istog, zaljubljen sam u ovaj auto.

1. Veliki servis (cca 250€)

2. Mali servis (cca 150€)

3. Leva prednja viljuška (cca 35€)

4. Kraj spone (cca 20€)

5. Diskovi i pločice (1835,00 Delphi diskovi (mislim da je to cena za komad)=3670+pločice 1750 = 5420 + 2000 ruke = 7420)

6. Gumice balans štangle (cca 15€)

7. Optika (10€)

8. Gume (cca 160€)

= 710€ leleeeee

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve nabrojano ti spada pod redovno održavanje i potrošni materijal tako da nije neki bauk.

Generalno redosled koji si napisao isprati i kod radova i sve će biti ok. Veliki i mali servis radi zajedno ili ako ne planiraš skoro veliki onda mali uradi nezavisno odmah pa na recimo idućem ili nekom sledećem malom odradi zajedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brine me što se malo čuje kad je hladan upalim ga cvili kratko vreme nešto tu oko remenica, a i zupčasti ima kao posekotinicu i kao da je od rđe pomalo...

Jeste u pravu si, samo sam skrenuo pažnj da mogu oko 100€ mesečno odvojiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se stisni za taj veliki servis što pre ako je takvo stanje sa zupčastim i zvukovima iz tog kruga. Nemoj da bude skuplja pita od tepsije naposletku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DRUŽE - šta god polovno kupio - bilo da je VW, Volvo, Mercedes, OOOO - lista bi ti bila ista ili duža, ali sa mnooogo višim cenama. I ovo što si nabrojao je samo redovno održavanje, nikakvi kvarovi. 

Pre svega, prvo uradi veliki servis, kočnice, pa trapove i gume.... :yes

 

Ja sam u prvih godinu dana na održavanje (sve isto kao kod tebe- zamajac!!!) stukao oko 1000 evra. I evo, već 6 godina, situacija je "samo sipaj i vozi".  :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u prvih godinu dana na održavanje (sve isto kao kod tebe- zamajac!!!) stukao oko 1000 evra. I evo, već 6 godina, situacija je "samo sipaj i vozi".  :thumbup:

Neko odlepi u odredjenom trenutku, i proda sredjen auto za malo para.

Edited by Skile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...