Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
BaneJ

Tara, šest dana maja 2013.

Recommended Posts

Pošto je 1. maj ove godine padao kako je padao, odlučih da iskoristim znalački. Šest dana je poklon koji se ne odbija. Kako je to malo za duži put a opet mnogo za ostanak kod kuće izbor je pao na Taru, ali ne Mitrovac, Kaluđerske bare ili Zaovine već Osluša.

 

Put je manje više poznat: Ibarskom do Valjeva, preko Debelog brda, Povlena, Rogačice, Bajine Bašte pa uspon na Taru.

Vreme je bilo sjajno, put standardno dobar. A onda se isprečilo Debelo brdo. Pošto je stavrno debelo deca su počela da pokazuju rane znake mučnine. 

 

 

STA73187.jpg  STA73188.jpg  STA73184.jpg

 

Često smo stajali što zbog pogleda koji oduzima dah što zbog klinaca da bace peglu. Na kraju spusta dođosmo i do Drine. Stvarno je zelena. Setih se reči Ljube Tadića iz filma >Marš na drinu<  - Drino, majku li ti ...

 

 

STA73105.jpg  STA73106.jpg

 

Stigosmo i na Taru, put je standardno loš sa rupama kojima kao da je neko skidao zakrpe. Krivine oštre sa dosta sitne rizle i krupnih balvana. Nije baš za kontriranje ručnom.

 

Kada sam se skinuo sa asfalta čekao me je put kao na slici ispod.

 

 

STA73140.jpg

 

Kućica ko iz bajke, bar tako kaže žena, ja sam gledao kao mali bajkovite plavuše, pa crnke i slično. Na infrastrukturu nisam obraćao pažnju.

 

Photo_0003.jpg

 

 

STA73027.jpg

 

Pogled sa terase i sve se zaboravlja, prašina među zubima i sitno kamenje u gumama ostaju kao nemi svedok upravo završenog putovanja.

 

 

STA73035.jpg  STA73039.jpg  STA73036.jpg

Pogled sa vidikovca prema Drini i Srpskoj. Ovde nema neke naročite zanimacije pa smo često odlazili do ovog vidikovca. Inače, meštani savetuju da se sa prvim mrakom ne zalazi u šumu a po magli ili noći ni u ludilu. Znači danju i samo nasutim putevima, ipak je ovo divljina.

 

 

Tara2.jpg

 

Karta na slici iznad je zvanična karta NP Tara. Ovde je dajem u informativnom cilju. Preporučujem svima da kupe originalnu štampanu u Informativnom centru po ceni od 200 dinara. Mala je to cena a lepo je da se deo slije u budžet NP Tara.

 

 

STA73174.jpg

 

Posetili smo i hotel Omoriku u Kaluđerskim barama. Libra strpljivo čeka u stoletnom hladu. Ovde smo posetili i kafanu kod Kurte. Prilično neugledna al što je teletina ispod sača uffffff još steže kaiš.

 

Ovde moram da pauziram nastavljam uskoro ...

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo se zove mesto za odmor :thumbup: isključiš telefone, raspališ roštilj, neka lagana cirka i kuliraš po ceo dan u nekoj ležaljci u hladovini.. Odlične slike :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super su slidze, obozavam prirodu, a taj kraj Srbije stvarno ima sta da ponudi.

A putevi na Tari su prilicno losi, to si u pravu... Ja sam krajem leta imao manji izlet tuda - doduse Ibarskom preko Uzica i Zlatibora, svratio malo na Jokino Vrelo pa pravac na Mokru Goru. Tu izblejali, standardni obilazak dole oko Bele vode, zatim Jatare, itd... Pa nazad do Kremne, tu skrenuo levo, pa preko Sljivovice do Mitrovca. Od Mitrovca opet levo, obisli malo Zaovinsko jezero, nazad u Mitrovac. Pa odatle niz serpentine dole na Drinu u Perucac, tu klopali i odmorili pa preko Bajine Baste nazad za BG.

 

Da ne duzim previse i ne trujem tvoju temu - priroda je gore stvarno prelepa, stvarno je steta ne obici i ne uzivati u istoj...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo bili na Tari pocetkom februara, ja iskukao dva slobodna dana uz vikend, seli u Brava i pravac Tara.

Bili smo smesteni u vili u centru, uslovno govoreci, preko puta Jeremicka - kafane vojne, nedaleko od Omorike.

Svo cetvoro smo bili bolesni, ali od onog fenomenalnog vazduha i rakije se brzo ozdravi (rakiju ne davati deci). Tara je fenomenalna. Izadjes u pola 9 ujutru iz kuce i cujes tisinu.

Kad smo stigli, +18 stepeni, snega ni za lek, ujutro nas probudilo 20 cm snega! Fantazija. Cene vrlo pristupacne. Kod Kurte vredi probati komplet lepinju za drucak, a onda na njegovo mini mini skijaliste! U jeremicku imaju dobru klopu za pristojne cene - preporucujem prebranac sa kobasicama! U Omorici prave dobre kolace!

 

Zena i ja obozavamo Taru, zato sto je jos uvek, koliko, toliko sacuvana od nas samih... Inace tamo sam je i zaprosio i prva cerkica mi se zove Tara. Da ne duzim, ono sto me je bas odusevilo je ponuda privatnog smestaja preko interneta. Skupili se ljudi i napravili sajt sa celokupnom ponudom, http://www.tara-planina.com/odmor.html

Mi smo bili u Vili Milos, prvi apartman 25e je bio dan, za svaku preporuku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve pohvale za opis, Tara je odlicna za uzivanje, pravi odmor i setanje po prirodi, za svaku pohvalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ bratsaja  

Kolega bane 1321 je dao link. Tu imaš mnogo kuća u ponudi, između ostalih i ova u kojoj sam ja bio. Biraj naselje Osluša i tu se otvaraju ponude sa slikama. Cene se kreću od min. 30€ do 55€ zavisno od lokacije, daljine asfaltnog puta i uređenosti same kuće. Omorika je u datom periodu imala cene za 3/4 sobu od 1700 din. po osobi. Deca do 10 godina plaćaju valjda 70% cene, to proveri na njihovom sajtu.

 

Još malo slika neverovatne lepote Tare

 

 

Photo_0009.jpg  STA73062.jpg  STA73146.jpg

 

Posle jedne kraće kišice pojavila se i ...

 

 

STA73154.jpg

 

 

Interesasntno je da je Osluša najsuviji deo Tare i ovde kiša retko pada, ima nešto mnogo sunčanih dana u godini, preko 280. I dok Oslušu greje sunce za to vreme Kaluđerske bare i Kremnu ubi grad i kiša. Ovako je počelo jednog lepog dana.

 

STA73151.jpg 

 

Da bi se to razvilo u jedan lep Kumulonimbus iznad Bara. Drugar koj se zatekao sa porodicom u Kremni kaže da se odjenom smračilo (a bio je lep sunčan dan) i najpre je počela kiša koju ubrzo brisači nisu mogli da obrišu sa šoferke. Posle tropske oluje počeo je i domaći proizvod - grad veličine oraha koji je omlatio sve redom. Ljudi su izlazili (posle nepogode) i lopatama čistili naslage leda sa prolaza. Slika je sa Osluše gde nas je sunce milovalo i hladio vetrić.

 

Photo_0014.jpg

 

Posetili smo i Mitrovac koji je standardno lep i pun dece. Pokušao sam da pobegnem od ovih mojih ali nije išlo. Ovde za one koji ogladne postoji restoran Kačara i valjda Lovac ali za ovaj drugi nisam siguran (nisam ga video). Za Kačaru sam čuo da je dobra klopa ali nisam mogao da uđem jer je sve bilo puno gostiju koji su tukli sokove i pivo???? Ovde se nalazi i najbliža prodavnica koja je solidno opremljena, lebac se poručuje dan unapred od gazde. Znajući za situaciju mi smo svu hranu poneli. Ja sam uspeo da zaboravim lebac kod kuće što je žena konstatovala nešto pre prevoja na Povlenu. Za divno čudo. uđosmo u neko seoce, mislim da je Poćuta i tu, da čovek ne poveruje PRODAVNICA/PEKARA sa svim mogućim pecivima (celim putem od Valjeva ne vidosmo ni trafiku sa žvakama). Pade odma 5 komada, taze, još vrućih. 

STA73055.jpg

 

Duge šetnje i čist vazduh su glavno obeležje Tare.

 

 

STA73128.jpg  STA73148.jpg  STA73125.jpg

 

Došlo vreme (6. maj) da se krene kući za Beograd.

 

STA73166.jpg

 

Ljudi, apsolutna preporuka, ko hoće da pobegne iz gradske gužve. Mir i tišina koju samo cvrkut ptica prekida (naravno danju). Sa prvim mrakom nema uličnog osvetljenja na koje smo navikli. Ovde je noću mrkli mrak i za svaki izlazak iz kuće obavezno ponesite baterijsku lampu. Sekirica u kolima je isto dobra ideja jer ume da se izvali neko stoletno drvo i padne na put. Komaraca nema pa je uz roštilj i pivo uživancija zagarantovana do sitnih sati (uz deblju odeću). Ako se baš pojavi nezvani gost privučen mirisom mesa hmm, probajte da ga oterate u suprotnom baci mu pljesku ili krmenadlu i čašu piva. Šalu na stranu, od divljih životinja mi smo sreli samo ogromnu zmiju i to na putu kroz šumu. Čim sam dreknuo na klinca koji je nije video i zmija je zapalila nazad u šumu. Poenta je ne iznenaditi životinju već praviti buku kako bi vas životinje čule i same se udaljile od izvora buke.

 

To bi bilo to.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

šefe, a jesi možda pitao kako su vlasnici kuća raspoloženi za rentiranje nekome sa kučićima ??? Mislim otišao bi na produženi vikend sa devojkom ali oboje imamo pse...  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ne znam, ali pitaj vlasnike kuće koju nameravaš da rentiraš. Pošto kinta hronično nedostaje, verovatno je moguć neki dogovor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, pitaću.... reko možda si nekog video sa kučićima tamo...  Pozz 

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSCF0003.jpg

prvi put sam bio na tari i odusevio sam se,kako je prelepa planina,netaknuta priroda,naspram zlatibora koji je posta vasariste,ovde nema puno ljudi i nije toliko urbano,ja sam isao skroro do jezera perucac,al je put toliko los,da sam se 15 km pre njega vratio,prava suma do tamo

 

DSCF0001.jpg

 

DSCF0013.jpg

a ovo je stopica pecina,sredjena skroz za posetioce 2008,al samo oko 250 metara,a iako je dugacka oko 1500 metara,a celu su je istrazili ceski speleolozi jos 1984te,a ona se nalazi na putu za selo sirogojno i tako je jako lepa priroda

 

DSCF0037.jpg

a ovo je muzej na otvorenom u sirogojnu,jako dobro autenticno kako se nekad zivelo,bas treba videti i mnogo je bolje uradjeno nego u drvengradu na mokroj gori

 

DSCF0036.jpg

 

DSCF0044.jpg

 

DSCF0073.jpg

a ova slika je negde iza arandjelovca,prvi put sam tuda prosao,prelepa priroda a i putevi su dobri i uopste nema puno saobracaja

 

DSCF0010.jpg

i jedna sa zlatibora :D 

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...