Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
xxx123

Stilo - zamena zadnjih pločica

Recommended Posts

Zdravo da probam da postavim slike sa objašnjenjem , ne zamerite , prvi put , ako ne bude baš najbolje :

Pomoćni alat koji sam napravio, probušena pločica na kojoj je zavarena po jedna matica sa obe strane ( 12mm ) 

 

 

alat_1.jpg
 
alat_2.jpg
 
alat_3.jpg

 

 

Prvo skinuti čep sa posude kočione tečnosti , zatim otpustiti šraf ručne u kabini na kraju tunela dole,kod zadnjih sedišta,skinuti plastike ili samo polopac na podu.

 

Zatim prvo otkačite sajlu ručne 2 , pa mali osigurač na sajli , pa izvučete celu sajlu ručne sa bužirom 3 , 

 

 

rucna_kocnica.jpg
 
sajla_rucne_pred_rasturanje_1.jpg
 
sajla_rucne_pred_rasturanje_2.jpg

 

 

Pa olabaviti šrafove koji drže disk - 6 - , skinuti kočiona klešta -4 - , pa skinuti držač kočionih klešta - 5 - , tek sa skinuti šrafove koji drže disk - 6 - ,pripaziti na senzor ABS-a

 

 

bez_diska_senzor_ABS.jpg
 
klip_izvucen_1.jpg
 
rasturanje_2.jpg
 
skinuti_1.jpg
 
vracen_klip_1.jpg
 
zavrseno_bez_klesta.jpg

 

 

Sad postaviti disk , pa držač kočionih klešta , pa pločice ,

sada vratiti klip unutra malo alatom , malo papagajkama , kod mene jedan krug šrafa na alatu , skinem ga , pa papagajkama četvrtinu kruga ( za levi točak klip se okreće u levo , za desni točak klip se okreće u desno ) , pa opet alat krug,papagajke četvrtinu kruga i tako sve dok ne uđe do kraja . Ono što je bitno kad se vrati klip do kraja okrenuti da zarezi budu horizontalni u odnosu na klešta kad su postavljena jer pločice imaju ispupčenje koje ulazi u zarez na klipu , mora da se gadjaju . Kod mene je  išlo prilično dobro , mislio sam da će biti problema kao što su imali u ranijim postovima . Gumicu nisam ni skidao pošto je bila cela a i nisam je oštetio pri vraćanju , ako je oštećena onda i klip očistiti i zameniti gumicu . Postaviti i kočiona klešta , provući sajlu ručne kroz držač i zakačiti ručnu , zatim na nju staviti mali osigurač , pa zaviti šraf ruče u kabini u tunelu , i to je sve :

 

 

 

jos_vratiti_sajla_rucne_1.jpg
 
jos_vratiti_sajla_rucne_odozgo_1.jpg
 
postavljen_disk_i_plocice_1.jpg
 
postavljen_disk_i_plocice_2.jpg
 
sajla_rucne_otkacena_1.jpg
 
vracena_sajla_rucne_1.jpg
 
vracen_klip_2.jpg

 

 To je sve , nadam se da sam nekom pomogao , napisao sam detaljno koliko sam mogao , da se oni koji hoće da rade sami upoznaju sa poslom koji ih čeka , ja nisam imao problema sa cilindrom , da je bilo rasturio bi ga pa bi videli .

Kad je završeno sve :

 

 

 

gotovo_1.jpg
 
gotovo_2.jpg
 
odozgo_1.jpg
 
stari_disk_i_plocice.jpg

 

 

Nadam se da će pomoći .

Edited by xxx999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledeći put kao što ti Mijailović kaže, perni ga i ispod karoserije.

Lepo objašnjeno i slikano.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slican alat za vracanje klipa sam i ja napravio pre par godina, samo sto sam koristio staru plocicu u kojoj sam probusio rupu i u njoj urezao navoj m10. U taj navoj se uvrne obican sraf potrebne duzine. Za vracanje kontra navoja na klipu sam koristio obican kljuc za brusilicu koji je zgodno oblikovan da kroz njega prolazi sraf koji gura klip nazad. Nutovi na kljucu za brusilicu ulaze u zareze na klipu. Okrene se 1 krug sraf a zatim se okrene i klip sa kljucem brusilice koliko je potrebno. Kada se ispraksiras ceo posao ide vrlo brzo. Moguce je napraviti i poseban alat za okretanje klipa ali kljuc za brusilicu ima nas vecina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
DSC_0545_1.jpg DSC_0548_1.jpg DSC_0549_1.jpg DSC_0550_1.jpg

 

DSC_0551_1.jpg DSC_0553_1.jpg DSC_0555_1.jpg DSC_0558_1.jpg

 

DSC_0560_1.jpg DSC_0561_1.jpg DSC_0562_1.jpg DSC_0563_1.jpg

 

 

Nije Stilo ali su u pitanju nijanse

 


image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

 

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

 

alat_za_zadnja_kljesta.jpg 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam menjao zadnje plocice.

Pokusao sam sa prirucnim sredstvima papagajke i  ( sraf napravljen kao na pocetku teme) , ali  nije mi islo jer klip da bi se vratio nazad mora istovremeno da se vrsi pritisak na njega i da se okrece.

Desni ide desno a levi levo. Meni se desni okretao desno i izasao gore umesto da ide dole bas zbog toga sto nije bilo pritiska na njega. Na kraju sam od drugara pozajmio original alat i sve je bilo reseno za tili cas. Sa alatom je potrebno oko 15 min po tocku. A bez alata samo da sedis i da places.

 

PS to je meni Ivan objasnjavao sta i kako. Zato je slike okacio?

 

Jedino mi nije jasno kako klip kad se stave nove plocice dodje do nih kad stisnem kocnicu dal se on isto okrece ili izlazi pravo i kako se vraca nazad. Nekako mi je nelogicno da se okrece prilikom izlaska i vracanja nazad.? Valjda ce neko dati na ovo odgovor?

Evo slike od alata

2vc6o2r.jpg

21ltqg6.jpg

20rpbvs.jpg

2pqtd29.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivan.ik

Jesmo mi u nekoj svadji pa neces da odgovoris, kuliras moje postove?

Nemoj da potegnem neke veze u solarisu pa da ti ogranice brzunu na 30km/h :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daleko bilo, pu pu pu. Odgovorio ti Steel.

Trebala mu pomoć pa sam na brzinu okačio slike. Te mackalice nemaš u gepeku ?

Nego me zanima da li i Stilo ima onaj mehanizam u zadnjim čeljustima ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam nigde mogao da nadjem tu bakarnuast, pa sam nabavio neku Ate mast, ali ona je vise za klizace nego za povrsinu plocice, preko je praksa da se namazu sa bakarnom i onda nema cviljenja. Ovo sam ja nasao 238a522c0cb98a656118e40f61b1a466.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ce biti problema ako nisam vratio klip bas do kraja?

pomerio sam ga dovoljno da mogu da ubacim novi disk i plocice, i onaj klipcic na plocic ulazi u onaj zarez na klipu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu nece biti problem,ali uvek kad se menjaju plocice treba iskoristiti priliku pa par puta sabiti klip skroz pa isterati, cisto da se proveri da li negde glavi i da se malo razradi.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam menjao komplet i diskove i plocice, posto nismo imali alat, papagajkama sam vrteo pa malo stiskao, ali kad sam vracao kandzu bukvalno je bilo knap pa sam malo kucnuo cekicem da udje na svoje mesto mesto... jel mi nece blokirati tocak mozda, jel je skroz knap?

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bi trebalo, ali to ces tek videti, posle voznje isprati da li se podjednako greju leva i desna strana.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

vazi hvala ti,

prednje bukvalno vratio srafcigerom, a zadnje me namucile bas, imam danas i amortizere da namontiram i prednje diskove i kocnice pa cu da probam... ;)

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nema na cemu, tako je sa zadnjima posto ne guraju samo nego se i zavrcu zbog rucne,ali obicno sa zadnjima i imaju ljudi probleme pa je zato jos i pozeljnije proveriti ih i razraditi.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...