Jump to content
FAS Goran
Timke

Fiat Stilo JTD / Nuova Bravo MJet - čudan zvuk iz motornog prostora

Recommended Posts

1.9 M-jet 150 hp. a da li ti se to desi(taj momenat naglog ubrzanja) i kada lagano dodaješ gas, ili samo kad hoćeš da ga pržiš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovo prvi auto sa turbom, pa ne znam kako treba da se ponaša, valjda je to normalno, negde sam pročitao da turbina non stop vrti a da zavisno od stepena opterećenja ona krene da "puni", tj. ako sam dobro skontao, ona radi stalno i npr. ako ja hoću da pretičem i naglo stisnem gas onda ona dodje u taj mod kada lepi...

Laik sam totalni pa se izvinjavam ako lupam gluposti. Prvu brzinu šaltam na nekih 15km/h, drugu izmedju 30-40km/h i sad to je neka granica ako ostanem u drugoj iznad te postignute brzine kreće taj trzaj i lepljenje za sedište. I da zaboravio sam da napišem da se taj cim najviše oseti u pomenutoj drugoj brzini, on vuče jako dobro i u višim stepenima prenosa ali nema tog trzaja... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ti je ok :)

 

Ti samo osetiš max. obrtni moment kada dođe do njega i logično je da auto bolje povuče od te tačke.

 

A pritisak turbine ti je najbolje da zamisliš kao jednu tabelu. Kolone su ti broj obrtaja, a redovi procenat koliko si pritisnuo gas.

Što više daš gas i što su veći obrtaji veći je i pritisak turbine. Mali pritisak imaš sa malim gasom gotovo stalno. Takođe, pritisak nije mnogo veliki do recimo 1700-1900 obrtaja u zavinosti od motora.

 

Kada ti pritisak pređe neku granicu srazmerno tome ide i više goriva i još neki parametri se menjaju(npr egr zatvara, menja se brizganje,...) i tu ti je maksimalni obrtni moment. Ovo se dešava na malo manje od 2000 obrtaja zavisno od konkretnog motora i setup-a.  Npr tebi između 30-40km/h u 2. brzini.

To bi ti bilo to najprostije rečeno :)

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala si mu objasnio.

Trebao bi oko ako ne i ispod 1800 da jurne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je auto bio mrtav dok ne dođe do tačke kada je turbina na max, ali to je zbog te usisne grane, pretpostavljam... i možda zato što jedan ventil nije mogao da se zatvori do kraja, pa ju lupao po motoru :)

Čekam da vidim kako će auto da se ponaša kada se ovo završi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ti znaci mrtav, jel mozes malo bolje da objasnis,jel ti dimio auto, i da li si imao problem sa paljenjem?

Koliko kosta skidanje usisne radi provere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jednostavno mislim da je trebalo bolje da vuče ispod 2000rpm, često sam morao da ubacujem u nižu brzinu kako bi normalno radio.

Ako bih hteo da ubrzam, vukao se do 2000rpm, a posle tek dobijao snagu. Dimio je samo pri jakom gasu, ovako ne.

Za pojedinačnu cenu ne znam, ali bih toplo preporučio da se to uradi da se ne desi ovo kao meni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je mala pauza, ali će biti gotovo do kraja nedelje nadam se. Nije mi hitno samo da se to dobro odradi i da sam posle miran što se tiče kola.
Ne bih da pominjem cifru, u svakom slučaju je puno za nešto što nije trebalo da se desi, ali šta je tu je. Što se tiče cene, mislim da je korektna za delove i posao i svi u servisu su izuzetno profesionalni, tako da verujem da ću na kraju biti zadovoljan.

Da sam znao da ovo može da se desi, otišao bih na preventivni pregled, jer se isplati, da čovek zna na čemu je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utiisak kaoo da se sa leve straane (gledajuci spreda)  otpustio neki sraf sto drzi neki metalni deo pa se cuje pri radu motora. Mozda i gresim, napravio sam i mali snimak pa se nadam da ce neeko znati o cemu se radi. Pre nego je ovo pocelo da se manifestuje skidao sam poklopac motora da ga malo sredim i vratio nazad, takodje i poklopac akumulatora. Sem toga drugo nista radjeno nije

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni se neki lager cuje, ne cujem nista drugo. Verovatno se tako prenosi zvuk preko snimka..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nesto na pk krugu, remenica radilice, remenica alternatora ili spaner, kod majstora da ti skine pk kais i onda da proveri sta je od toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se vratilo ono čukanje... koliko je ralno da mi se opet desilo sve na isti način??  :realmad:

Da li je moguće da onako grubo radi zbog nečeg drugog?

"Normalan" zvuk je bio samo prvih nedelju dana kada sam preuzeo auto, posle toga je počelo opet da čuka i zvekeće, prvo se slabije čulo, a posle sve jače.

Sada se čuje kao i pre one intervencije.

 

Posle tog servisa, auto i dalje nije dobro vukao, a pa je zamenjen overboost ventil i onda je bilo super neke dve nedelje, a sada opet ima neku malu zadršku na 1800 obrtaja, nije toliko elastičan.

Da li je moguće da je EGR krivac za sve ovo: za grublji rad i za promenljive performanse?

 

Zakazao sam pregled, ali tek za 10 dana, a ovo me baš nervira, već sam dao para za neki stariji polovan auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisu otkrili sta je dovelo do prethodne havarije cisto je njihov propust ako opet do iste dodje posto uzrok nisu otklonili. Imas svo pravo da sve urade ispocetka o njihovom trosku i da ti auto predaju u ispravnom stanju posto si to i platio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se. Čak mislim da smo baš Ticma i ja dal u ovoj ili nekoj drugoj temi sa istim problemom komentarisali da je najbitnije pronaći uzrok i odakle je deo došao sa sigurnošću da do ponovne havarije ne bi došlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ste čitali ranije poruke, evidentno je da je do svega onoga došlo, video sam rastavljen motor i šta su ta krilca od usisne napravila. Mene samo zanima da li se to opet desilo, ili zvuk potiče od nečeg drugog... da li je motror, zamajac, menjač, bosch pumpa, EGR, šta sve može da bude...

Ako se priča ponovila, prodajem auto u delovima, muka mi je od njega, od onda ne mogu normalno da vozim, stalno osluškujem auto i stalno iskače neki novi problem (ne izmišljam, ko god bi bio pored auta, čuo bi kako radi)

Usisnu sam ja našao, polovnu, znam da je to loša odluka, ali jednostavno je bilo van mojih mogućnosti da tada taj deo platim još nekih 500€. Da nije bilo ove polovne, auto bih zaista otišao u delove...

Edited by v.petrovic.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogotovu sto na tom motoru nema mnogo stvari koje mogu da "otpadnu" i da ulete u motor.

Da li je interkuler proveravan i turbina takodje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam šta je kod tebe bilo, krilca i ako se ne varam stavio si usisnu bez njih tako da je nemoguće da se ponovio isti problem osim ako od prošlog puta nije negde zaostao neki komad pa se sad oslobodio što opet deluje prosto neverovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj da nisam pomesao nesto, jel pricamo o 1.9 ili o 1.6 mjet?

Ja sam mislio da je rec o 1.6 koji je sredjivan negde u NS :) sto se tice tvog problema verujem da je zamenom grane to reseno a to sto ti se javilo moze biti od neceg drugog. Nema gde sta da ostane ako su grana i glava skidane. Cukanje moze i od zamajca ili neke remenice, sve se moze proveriti. To ti je polovan auto nazalost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavljena je polovna usisna sa krilcima, ako sam dobro razumeo ocenjena je kao da je u dobrom stanju.

Motor je mjet 1.9 16V.

Ma ceo je rastavljen, jedno krilce je pronadjeno, zaglavljeno kod ventila, koji nije mogao da se zatvori do kraja. A drugo krilce je otišlo van motora, nema ga nigde...

 

Da li je moguće da, ako se opet otkačilo krilce na toj drugoj usisnoj, da se zaglavi na isti način i da proizvodi isti zvuk?? Nekako mi je to malo verovatno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto sumnjam da bi stavili nesto a da nije provereno da ce biti ok posto garantuju za svoj rad. Idi pa proveri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...