Jump to content
FAS Goran
SikterBre

Kuda ide ovaj svet?

Recommended Posts

Odlična matematika, 1-1= milion

 



 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

i na kraju ce biti preko 7 miliona glasaca,pa skoro pola miliona gradjana se vratilo u svoju domovinu,sto nisu ostali tamo gde su bili:Dnego dosli po 100 eura

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/5/2020 at 11:53 AM, neshtry said:

Da se čovek zamisli

 

Screenshot_20200505_115155.jpg

Ne mora neko živeti na teritoriji Srbije da bi bio njen državljanin (npr. Novak Đoković), ali mora živeti na teritoriji Srbije kako bi bio i njen građanin. Zbog toga je ta razlika u broju.

 

Svaki državljanin Srbije koji živi van teritorije Srbije i dalje ima pravo da bira i bude biran, pa zato u našoj Ambasadi ili Konzulatu može da glasa ako želi (moguće i da može poštom na zakonom predviđen način, ne znam jesmo li to još uvek uveli), a kako bi mogao da iskoristi to svoje pravo nalazi se u biračkom spisku. Dok je za 100 evra Uredbom definisano:

''Nakon okončanja vanrednog stanja svim punoletnim građanima Republike Srbije vrši se uplata jednokratne novčane pomoći u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti.''

 

Biti državljanin i građanin se obično poklapa, ali ne uvek. Čim imaš prebivalište van teritorije Srbije više nisi građanin Srbije (već te druge države), ali si i dalje državljanin Srbije (sve dok ne zatražiš otpust, ili se ne odrekneš državljanstva Srbije) i zato imaš određena prava među kojima i politička. Sama država ti nikada ne može oduzeti njeno državljanstvo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na studijama imao pravo kao predmet(pravo i politika)...
Svaki punoletni građanin ima pravo glasa i svaki punoletni građanin može dobiti precednikovu naknadu.
Ako građanin nije u biračkom spisku, upiše se za 15 minuta, u opštini na kojoj mu je dokument koji dokazuje je građanin Republike Srbije.
Da bi bio građanin mora da ima dokumenta da je to i automatski, pravo glasa
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, neshtry said:

Svaki punoletni građanin ima pravo glasa i svaki punoletni građanin može dobiti precednikovu naknadu.

Tačno. Samo, nije ''predsednikova'', nego državna. Faktički, dobijamo samo delić svojih para nazad.

 

14 minutes ago, neshtry said:

Ako građanin nije u biračkom spisku, upiše se za 15 minuta, u opštini na kojoj mu je dokument koji dokazuje je građanin Republike Srbije.

To sve nema veze sa naknadom o kojoj pričamo.

Inače, može se u spisak upisati i po našim Ambasadama...jer šta kada naši državljani dobiju dete npr. u Beču (jer tamo žive i rade). Naravno da ne treba da ga dovedu u SRB da bi dobilo naše državljanstvo.

Jedno su politička prava (da glasaš i da za tebe glasaju), drugo su imovinska prava. Državljani i građani imaju sva prava/obaveze koje naš važeći pravni sistem poznaje. Državljani, ali ne više i građani (jer sada žive van SRB), nemaju sva ta prava/obaveze...nemaju jer više nemaju prebivalište na teritoriji Srbije.

 

Ili,  uprošćeno rečeno...najveći ''uplatilac'' u budžet je PDV.

Onaj ko plaća u SRB njen PDV i njen je državljanin - dobiće 100 evra.

Onaj ko je takođe naš državljanin, ali PDV plaća u Nemačkoj, Austriji ili gde već... - neće dobiti 100 evra. Ali, može da glasa i zato je u biračkom spisku.

Siva zona je onaj koji je naš državljanin, PDV plaća u Nemačkoj, Austriji ili gde već...ali papirološki nema regulisan status - može da dobije 100 evra iz čisto formalnih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj blizak drug ima dete rođeno u inostranstvu koje ima srpska dokumenta na adresu bake i deke, nećeš dobiti srpska dokumenta bez adrese. Jok!

 

Screenshot_20200506_184926_com.facebook.lite.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, neshtry said:

...koje ima srpska dokumenta na adresu bake i deke, nećeš dobiti srpska dokumenta bez adrese. Jok!

Ne mora se imati adresa u SRB da bi lice bilo državljanin Srbije. Mora se imati adresa u SRB da bi to lice bilo i građanin Srbije. Treba razlikovati pojam ''državljanin'' i ''građanin'' jer to nisu iste stvari. Zato nisu ni ista prava/obaveze koja imaju punoletni državljani i punoletni građani. Pogledaj:

http://mup.gov.rs/wps/portal/sr/gradjani/dokumenta/drzavljanstvo/zakon+-+sticanje+drzavljanstva+poreklom

http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/drzavljanstvo#I

 

Ne mora se imati adresa u SRB da bi se imao Pasoš Srbije, tj. da bi neko bio državljanin Srbije, tj. da bi to lice onda bilo i u biračkom spisku.

U spisak se ne mora upisivati samo u lokalno nadležnoj Opštini na osnovu svoje adrese u SRB, već kad te adrese nema (jer se živi npr. u Austriji), može se upisati preko Ambasade Srbije. Pogledaj kako je npr. Ambasada u Austriji pozivala pre 2 meseca naše državljanje koji žive u Austriji da provere da li su na spisku, odnosno da se u njega upišu.

 

Birački spisak je javan i njegov sadržaj se može proveriti veoma lako: klik OVDE

Ko god hoće da proveri da li je neki njegov preminuli srodnik/prijatelj i dalje u biračkom spisku, može to lako da uradi upisom JMBG na navedenom linku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo ove priče, čitao sam pre mesec dana na jednom drugom forumu da žena jednog forumaša ima rođaku u Kanadi (baba ili zaova zaboravio sam sada) koja je između ostalog i korisnik naše penzije (za deo života koji je provela u Srbiji). Uredno je dobila na adresi u Kanadi paket pomoći od grada za penzionere sa malim penzijama a na račun je regularno leglo i 4.000 dinara novčane pomoći (pretpostavljam na račun otvoren kod nas). Šta je sad pitanje, rekli su da će svih 1,7 miliona penzionera automatski dobiti pomoć što verovatno podrazumeva da će dobiti i oni koji žive u insotranstvu, a oni nisu građani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, mozda je 5.5 miliona ovih koji dobijaju pomoc, ovako izracunato: svi punoletni gradjani Srbije - SNS (cca 700k) + Srbi u dijaspori, a onda za glasanje to taman bude ta veca brojka koliko je clanova SNS-a? :D :D 

 

E sad, opet ne stima tih nekih ~0.5 mil, al barem je blize :D  

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, neshaoct said:

Ne mora se imati adresa u SRB da bi se imao Pasoš Srbije, tj. da bi neko bio državljanin Srbije, tj. da bi to lice onda bilo i u biračkom spisku.

U spisak se ne mora upisivati samo u lokalno nadležnoj Opštini na osnovu svoje adrese u SRB, već kad te adrese nema (jer se živi npr. u Austriji), može se upisati preko Ambasade Srbije. Pogledaj kako je npr. Ambasada u Austriji pozivala pre 2 meseca naše državljanje koji žive u Austriji da provere da li su na spisku, odnosno da se u njega upišu.

Ovo sa adresom u Austriji mi nije jasno. Na ovom linku me zbunjuje ovaj deo: Obaveštavamo vas da svi punoletni građani, državljani Republike Srbije, koji se nalaze u Republici Austriji...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li smo mi i dalje poslednja rupa na svirali u Evropi? Od  olakšavanja zapošljavanja srpskih građana u EU nema ništa koliko vidim, čak su i Severna Makedonija i Albanija dobile pravo a mi nismo, pominjao se ovaj mart ali sam mislio da je zbog korona virusa stopirano, ali koliko vidim svi osim Bosne i nas su dobili specijalno pravo, čak i pizde materine države iz Afrike imaju bolji status od nas, za ne poverovati:

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/work-permits/index_en.htm

Dokle više ovo ponižavanje? I onda ja treba nekom SBS glasaču da objašnjavam da ovaj Smrad ništa ne radi za nas osim što nas drži ovde kao robove da radimo za siću.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Woodoo said:

Ovo sa adresom u Austriji mi nije jasno. Na ovom linku me zbunjuje ovaj deo: Obaveštavamo vas da svi punoletni građani, državljani Republike Srbije, koji se nalaze u Republici Austriji...

U našem biračkom spisku se nalaze svi punoletni SRB državljani bez obzira gde im je prebivalište/boravište (u SRB/u inostranstvu/i dalje prijavljeni u SRB iako žive i rade u inostranstvu ali nisu regulisali svoj status). Oni uvek imaju pravo da biraju/budu birani. Građani SRB nisu svi naši državljani bez obzira gde žive (jer onda ne bi postojala razlika između državljana i građana), već oni naši državljani koji i žive na teritoriji SRB.

 

Ljudi uglavnom ne prijavljuju kada idu u inostranstvo sa namerom da tamo ostanu duže od 90 dana, niti odjavljuju svoje prebivalište u SRB kada se iseljavaju u inostranstvo, niti se jave našoj Ambasadi kada svoj boravak produže na duže od 90 dana, iako su nam to svima obaveze. Naši punoletni državljani (samim tim su u biračkom spisku), koji žive i rade u inostranstvu (u ovom slučaju Austrija), morali bi da dođu u SRB na glasanje. Kako to ne bi bio slučaj, Ambasada poziva sve naše državljane u Austriji da podnesu zahtev za glasanjem iz inostranstva. 

Ali, Ambasada zna da u Austriji ima mnogo više naših punoletnih državljana koji su po papirima još uvek i naši građani (jer nisu svoj odlazak iz SRB prijavili, odnosno nisu prijavili produženje svog boravka na više od 90 dana), pa zato onda poziva i njih da se jave kako ni oni ne bi morali da idu u SRB samo da bi glasali.

 

17 hours ago, Woodoo said:

...rođaku u Kanadi (baba ili zaova zaboravio sam sada) koja je između ostalog i korisnik naše penzije (za deo života koji je provela u Srbiji). Uredno je dobila na adresi u Kanadi paket pomoći od grada za penzionere sa malim penzijama a na račun je regularno leglo i 4.000 dinara novčane pomoći (pretpostavljam na račun otvoren kod nas). Šta je sad pitanje, rekli su da će svih 1,7 miliona penzionera automatski dobiti pomoć što verovatno podrazumeva da će dobiti i oni koji žive u insotranstvu, a oni nisu građani.

Penzija joj je stečeno pravo po osnovu rada, pa je ok što je dobija iako je u Kanadi. Kao što imamo i mi naše državljane koji su nekada radili po Evropi i sada dobijaju te strane penzije kod nas. To je potpuno različit osnov od ove jednokratne pomoći. Tu pomoć od 100 evra ona ne bi trebala da da dobije jer nije građanin Srbije, pošto ne verujem da do sada nije regulisala svoj status u Kanadi. Osnov za dobijanje 100 evra nije status penzionera, zaposlenog ili nezaposlenog lica, ili šta god drugo statusno iz radnog odnosa, već:

Quote

Član 15
Nakon okončanja vanrednog stanja svim punoletnim građanima Republike Srbije vrši se uplata jednokratne novčane pomoći u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Postupak, način i uslove za isplatu jednokratne novčane pomoći iz stava 1. ovog člana bliže uređuje Vlada.

 

Punoletni građani SRB = punoletni državljani SRB koji žive u SRB.

Da u Uredbi piše piše ''punoletni državljani Republike Srbije'' onda bi ona mogla da dobije ukoliko i dalje ima i naše državljanstvo.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ovo priča o 100 evra.

Ovo je priča o tome zašto postoji razlika u broju punoletnih ljudi koji imaju pravo na tu pomoć, u odnosu na broj punoletnih ljudi koji imaju pravo da glasaju.

Normalno je da postoji ta razlika jer je različit osnov za uživanje tih prava. Na jedno (100 evra) imaju pravo punoletni građani, a na drugo (biračko pravo) imaju pravo punoletni državljani.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...