Jump to content
FAS Goran
SikterBre

Kuda ide ovaj svet?

Recommended Posts

Pa osvrnuo sam se, zato i kazem.

Ustvari setio sam se imam drugara jednog koji nece da radi nista, tjst radi ide i cita struju za 15k, radi 7 dana i to mu je dosta. Zna jezik, poceo da studira pa batalio. Ja ga zvao 5 puta da krene kod mene da radi jer je trebalo ljudi, plata 500e pocetna bila, covek nije hteo. Proslo je 4 godine od tada on i dalje cita struju i kenja kako se radi za 250e i kako je drzava biiip. 

Ko hoce da zaradi zaradice, evo kome treba a ko hoce na gradjevini neka mi se javi mislim da je dnevnica negde oko 1600,1700, ima topli obrok, radi se gradjevina od 7 do 5, subota radna. 

A to kao ima platu 250e nema da plati casove, je prica za malu decu. 

U firmi gde sam ja poceo su dolazili ljudi koji su radili na pumpama, trafikama, itd.. Neki su napredovali mnogo, neki su na tom nekom pocetnom nivou al svakako bolje nego sto je bilo pre. Plata okej za Srbiju, prijava, redovno leze itd.. 

Poenta price, do ljudi je. 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dekirs said:

Ustvari setio sam se imam drugara jednog koji nece da radi nista, tjst radi ide i cita struju za 15k, radi 7 dana i to mu je dosta. Zna jezik, poceo da studira pa batalio. Ja ga zvao 5 puta da krene kod mene da radi jer je trebalo ljudi, plata 500e pocetna bila, covek nije hteo. Proslo je 4 godine od tada on i dalje cita struju i kenja kako se radi za 250e i kako je drzava biiip. 

 

a sto bi radio kad moze da kenja i da se uklopi u nase trac drustvo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez namere da razvijam diskusiju koja nije u potpunosti u skladu s temom, reći ću i ovo.
Zna čovek da računa.
Opet se to svodi na 250€.
Bez uvrede, ovde primećujem razmišljanje prosečnog poslodavca u svrbiji.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima druže od 40 do 70 hiljada po provinciji onako bez neke veze dođeš da radiš po oglasu, aliii 7/7 9-12h na dan, pa to "dumreš" za dve godine...ili ti se neka skrama na oči navuče pa ne vidiš šta ti se dešava...vidiš i ti takve ljude po ulici.

Kaže neće da rade...

Hvala lepo za takve poslove i da je 5000e mesečno.

Za diplomce je danas ipak mnogo bolje nego pre 15 godina, pogotovo tehnički smerovi bilo koje vrste, postoji mogućnost fluktuacije.

A najžešći su oglasi gde se traži na pr. Inženjer u proizvodnji engleski obavezan neki viši nivo i td, a posle trijaže ostanu stvarno oni koji engleski znaju odlično ali im neće trebati u poslu nikada sem za ms office....

Više će im trebati profil jednog naduvanog razvodnika u vojsci, jer se na to svodi posao, ganjanje radnika, probao i neću...

Ako ih ne urnišeš urnišu tebe.

Treba biti uporan u traženju posla, nas iz provincije malo hebe kilometraža i Nemanje želje za promenu mesta boravka, jer si onda u minusu umesto u plusu, pa se ljudi kad već odluče za promenu mesta boravka odluče za emigraciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se. Koliko je samo iz Bačke emigriralo, za Slovačku npr. I tamo su već 6 godina. A ovde su sagorevali pod uslovima koje si naveo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ti kažem živim u bačkoj

Znamo se .

Samo ja ostajem makar vulkan proradio.

Nisam paljevina na keš, imao sam ga u periodu kad i treba da imaš 13- 27, probao, video živeo meni to nije cilj.

Jer tu kraja nema kao i kosmos u kojem smo sunčev sistem, galaksija, klaster galaksija pa drugi klaster pa hiljade drugih klastera u jednom balončiču, a pored još nebrojeno mnogo balončića ....

 

Sve što vidite i sve što jeste 99,9% prazan prostor, nema ništa, prazno, samo ga kretanje materije elektrona protona neutralna čini onakvim kakvim mi vidimo, kretanje je blisko brzini svetlosti, tako da smo i mi sami sazdani od svetlosti i ničeg više, čemu novac sada

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, bit said:

Nisam paljevina na keš, imao sam ga u periodu kad i treba da imaš 13- 27, probao, video živeo meni to nije cilj.

 

nije stvar u kesu nego u kvalitetu zivota generalno i u svim sferama prostora koji spominjes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg pogledaj kvalitet života većine ljudi, ne gledaj samo Best of Best, idi Bato u Afriku, južnu Ameriku Indiju, tamo živi najveći deo čovečanstva eeejjj...gde bi ti u film, ako hoćeš u film emigriraj u hladne predele ili otimaj priključujući se bilo kojoj partiji na vlasti, moraš imati super stomak.

Kod nas je Fest, 10hektara bilo gde i ti si živ i dobar, kuća u sredini i ti si nezavistan, jednom ovako jednom onako svakih pet super...ako pratiš tražnju. Nije lako, daleko od toga, ali si nezavistan. Znam bar njih pet koji su napustili poslove i otišli u da žive sami od zemlje i svog rada, nije lako ali je lepo i udobno, neki ni struju nemaju nego solarne ploče akumulatora i opet imaju udobnosti.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patnja za nedostižnim je najgora stvar koja može da pogodi čoveka.
A današnje materijalističko poimanje te gura u u tu patnju, beži odatle brzo i nečujno
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ti je normalan nacin zivota, bez ovih svakodnevnih nacio sranja, normalno skolovanje patnja za nedostiznim ili materijalistickim poimanjem sveta,

ajd ti meni ostaj mi u zdravlju

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Smireni said:
Nije sistem samo - JUHU imam pare za odmor, kucu, auto i gomilu sranja koja mi ne treba.

Amin. Poenta.
A kad se kao takav boriš za neke stvari, često kažu "uvek se najviše bune ovi što imaju".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez da pocinjem neku raspravu, stvarno me zanima sledece. 

Sto niste otisli tamo negde? 

Ovako je ovde vec 15, 20 godina, bice i narednih 20 sigurno, nece se promeniti nista, ko god da dodje. 

Sto niste otisli? Jel probao neko, jel bio par godina tamo negde? 

Nije mi realno da svi zele to a opet svi cuce ovde i svi znaju da toga nece, skoro pa nikad biti.

Pitam iskreno, jer i sam gledam da odem, al mi je cudno da su ljudi i dalje tu a mnogo im stvari smeta.

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dekirs

 

Obično je ljudima najveći problem strah od nepoznatog, a ima tu i mnogo dodatnih faktora. Ne žele svi u porodici da odu, strah da neće imati prijatelje tamo negde, kako će se snaći i da li će se snaći, nepoznavanje jezika (veliki problem kod naših ljudi uglavnom) itd. mogu da nabrajam do sutra. 

 

Zbog posla sam u kontaktu sa raznim firmama koje šalju ljude na privremeni rad u Nemačku, Rusiju pa i neke egzotične destinacije i svima je lepo da se vrate kući posle 6 meseci sa gomilom para i 50% njih potroši te pare na kafane, splavove i gluposti.. Pa posle kukaju da je ovde loše. :) 

 

Ima i onih koji odu pa se vrate posle godinu dana i kukaju kako je tamo negde loše, jer oni nisu iskoristili ni 2% svog mozga na neki plan i organizaciju nego su u fazonu "Odo ja pa šta bude, mora biti bolje tamo". 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jasno, al to je i normalno.. 

Ono sto nije normalno je da odes tamo i sve pare ovde trosis, kada bih otisao a nadam se i da hocu ne bih se vracao, koliko god da mi fali ovde sve, nema logike da se čovek vrati jednom kad ode.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dekirs


Svojevremeno sam poslao...pa jedno 5-6 iljada CVjeva, od Aljaske do Novog Zelanda, gde god su bili oglasi na engleskom (nemacki ne znam najbolje) a u vezi trazenja posla. To je bilo pre skoro ukupno 3.5 godine pa do 3 godine (jer 3 godine radim u firmi).
Kao sto smo imali priliku da se upoznamo, ovde sam, auto BG table...sve receno.
Moja profesija kao (master)inz.poljoprivrede, uski odsek navodnjavanje/odvodnjavanje je u svetu dosta trazena ako gledas proizvodnju u zatvorenom prostoru (plastenik, staklenik), prodaju opreme, rad u polju i slicno, a pri tome mahom su stvari standardizovane (ISO) sto se tice CAD-a (osim metrickog sistema) ali eto..
Ni znanje geoinformacionih sistema i softvera sa sve sertifikatima sa kurseva od par iljada € nije nikome budilo interesovanje i nekako mnogo boli kada imas dobre kvalifikacije, a u dzepu nemas vise od 100 kinti, dok rmbacis na gradjevini neprijavljen, trazeci iloe neki posteniji posao. Ne, nisam gadjao samo struku (projektant/inzenjer) vec i prodavca i slicno, po mogucstvu van.
U Bocvani sam bio kod ujaka i konkurisao za predavaca na koledzu. Jbg, nisam njihov, nekog su ubacili sa prelaznom ocenom 'neciji je'.

Da mi sas ponude posao od par iljada € negde van,ne bih prihvatio. Cudni zvuci, ali posao koji radim mi daje dovoljnu slobodu i da razvucem rad i solidno je placen, a radim u struci (komasacije + malo projektovanje kad stignem) a obilazim celu Srbiju. Posao lep al pakao na +45 u njivi ili -10-15 sa kosavom zimi (bez snega). Srecom, gazde umeju da nagrade angazovanje, trud i usavrsavanje, pa je i to +, a ne da izrabe ko vola u kupusu, pa je i to razlog zasto ne bih menjao gde sam.

Gledajuci tvoje pitanje, dajem jedan od delimicnih odgovora.

 

 

Edited by neshaoct
popravio tag

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, dekirs said:

Bez da pocinjem neku raspravu, stvarno me zanima sledece. 

Sto niste otisli tamo negde? 

ja bio 6 god u Slo, ozenio se i zeni bila frka od inostranstva i evo smo ovde.

Inace, vecina zena je kao kamen, gde ih bacis, tu i ostanu.

 

kako smo dobili decu, sad prica ide u drugom pravcu, inostranom :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...