Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - iskustva vlasnika, kupovina, saveti

Recommended Posts

@ ata

Posle tri dizela reći ću ti da je normalan broj obrtaja 800rpm. Kod Aurisa sve dok ne postigne radnu temperaturu a podešen je na grejanje broj obrtaja je 1200rpm. Kada se ugreje vrati na 800rpm. Pošto grejanje nisi uključivao tu nešto mora da se podesi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje koliko skala pokazuje tacno!?! Pricalo se u ranijim postovima, 1.4 takodje vrti na 1000 rpm, kada se koci motorom, bord pokazuje potrosnju od 2l:wacko:

tapatok 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada se koči motorom može da vrti i 2,3,4000... Tako da to nije nikako relevantno. Gleda se šta pokazuje sa zagrejanim motorom u leru bez uključene klime.

Skala MORA da pokazuje tačno. Ako ne pokazuje tačno to mora da ide na reklamaciju... Pa nije to instrument sa buvljaka. A i ti sa buvljaka ne lažu toliko...

Recimo na primer, industrijski instrument za merenje temperature, pritiska, broja obrtaja i drugi su u klasi tačnosti 0.01% od opsega merenja (cena senzora i transmitera je najmanje oko 450e na komad). Dok klasični manometri industrijski su 1% ili 1,6% od opsega merenja (cena najmanje 150e na komad). Sve ovo kada se kupuje na desetine hiljada komada ide cena drastično dole...

 

Šta htedoh da kažem:

Ako je skala do 7000 odrtaja/minutu, 1% je 70 o/min tako da sam ja sasvim siguran da je nemoguće da toliko laže instrument tabla i ceo krug merenja obrtaja (senzor, ECU, komunikacija, tabla), sem ako su oni nešto debelo zeznuli u fabrici. Ispada da laže 3%...

Za merenje brzine je druga priča, to se namerno pravi da pokazuje malo veću brzinu od realne. Meni je recimo Stilo na 190km/h po tabli pokazivao na GPS-u 180km/h. Ali i to se razlikuje od proizvođača do proizvođača, a naravno zavisi i od prečnika guma...

Pozdrav.

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

1,9 JTD ler na 850 o/min +- 20. Sa uključenim klima kompresorom obrtaji malo naviše.

Sve se može uporediti sa dijagnostikom. 

Za nijedan MJ nisam našao podatak o broju obrtaja na leru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nek vrti na koliko god hoće, bitno je da ne srče mnogo benzina. Danas sam zgazio 1000 km, prosečna potrošnja 6.0l/100km (50% Bgd, 50% Ibarska). Totalno sam zadovoljan kupovinom! :rolleyes:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam se vratio sa puta, pa cu samo kratko, poredio sam brzinu koju pokazuje brzinomer, I GPS. Brzinomer prikazuje konstantno 5 km/h vise u odnosu na GPS (na brzinama od 60 do 100). Druga stvar, uspeo samda spustim potrosnju na 3.8 l/100 km sa 100% ukljucenom klimom, u oba smera, kroz sela od NS do granice sa Bosnom, Pavlovica Cuprija, preko Fruske gore, Rume I Sr. Mitrovice. Vozio sam ga oko 1700 obrtaja, tj onom sto bi trebalo da odgovara 1500, tj max obrtnom momentu, tako da sam skoro siguran da obrtomer laze. Ako je I serijska greska nije strasno, vazno je ukapirati sta je... Prezadovoljan sam potrosnjom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To odgovara brzini između 70 i 80 km/h ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš nekoliko strana ranije razgovor o tome.

U principu gubiš fabričku garanciju, a neke auto kuće koje ugrađuju plin preuzimaju garanciju na sebe. Taj motor bi trebalo odlično da se ponaša sa plinom.

Ja ću ga ugraditi ali tek posle isteka garancije...

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni reče lik da na ovaj motor ide samo BRC i Landi renco a koliko vidim ovaj što saloni ugrađuju je Lovato. Kada sam pitao istoga za Lovato kaže ne taj. To je i razlog što sam odustao od ugradnje (za sada). Ako laže on mene kažem i ja vas. Lik inače radi jedan od ova dva gornja i ozbiljan je serviser. Da mi je rekao da valja samo taj koji radi ne bih mu verovao al ovako nam hteo da čačkam mečku.

Edited by milkobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam se iznenadio sa Stilom. Mislio sam da ovaj moj nema nema one cifre trenutne potrošnje 3,6-3,7 l. Lagano petom 92 km/h. Ljudi ludilo.

Nije ni čudo što ljudi polude . Koja crna potrošnja ispod 4 l. Tu ni lekovi ne pomažu. Uzdravlje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam ga oko 1700 obrtaja, tj onom sto bi trebalo da odgovara 1500, tj max obrtnom momentu, tako da sam skoro siguran da obrtomer laze. Ako je I serijska greska nije strasno, vazno je ukapirati sta je... Prezadovoljan sam potrosnjom!

 

To odgovara brzini između 70 i 80 km/h ?

 

U 4. brzini oko 55 km/h, u 5. brzini oko 75 km/h - po GPS-u, jer brzinomer pokazuje 5 km vise (60 i 80).  (makar moj brzinomer), ne znam kako ostalima, nemojte uzeti zdravo za gotovo da svi lazu - da ne bi imali problema sa policijom. Razmisljam da zamolim policiju za uslugu - da mi izmere radarom koja je zaista brzina. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daleko im lepa kuca, oni uz nadoknadu samo mogu da ti kazu da je brzina jedno 20 km/h veca od stvarne ;) .

@ ivan.ik
Ne razumem.

Covek hoce da kaze da bi poludeo sa konstantno takvim stilom voznje da na dvolitarskom turbo dizelasu spusta potrosnju ispod 4l (kao sto bi i sam poludeo). Dobro, na 500l je u pitanju slabiji i stedljiviji dizel agregat, pa se srazmerno tome prica malo menja...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alfa 156 mi je trošila oko 8l/100km (1.9 JTD 116ks), a Auris oko 7,5l/100km (2.0 D4D 126ks) prosečno. Čovek kojem sam prodao Aurisa troši ispod 6,5l/100km i prezadovoljan je. Tehnika vožnje i koliko ste teški na nozi su presudni. Moja supruga vratila Aurisa iz sela u Banatu (oko 145 km od Beograda) na bordu piše 6,3l/100km i vozila deset minuta duže no ja. Gledam, ne verujem. Moj kolega vozio Aurisa iz Valjeva do Beograda, gde radi, svakodnevno, i potrošnja mu bila 5,4l/100km. Koga ne mrzi može da dotera potrošnju na bilo kom automobilu prilično nisko.

Edited by springboy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo se vratih iz AK Kole. Auto ću navodno dobiti u četvrtak posle 15h. Auto je proizveden 10. juna, stigao u Zemun u noć 21. juna (posle 11 dana!) a trebalo bi da ga dobijem 27. juna (6 dana će im trebati da mi ugrade plin). Malo sam konsterniran takvim odnosom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram da nije trebalo da automobil bude na placu u Kragujevcu 11 dana, a zašto ugradnja plina i parking senzora traje 6 dana teško mi je da razumem. Odnosno razumem, nemaju kapaciteta da rade posao na tom nivou potražnje.

Devojka sa kojom sam ugovorio kupovinu automobila me oduševila i o tome sam već i pisao. Zahtev za kredit sam podneo u AK Kompresor, pa je uspela da mi završi prenos dokumenata kod Koleta, sve je znala, sve obavljala sa jednom atipičnom efikasnošću, a dva razgovora telefonom su nam trajala po minut. I onda otišla od njih. 

Dva tipa sa kojima ovih dana razgovaram cede suvu drenovinu svaki put kada ih pozovem, sve je u fazonu "izvinite, imajte razumevanja, i slična sr." Konkretan odgovor vezan za rokove je nemoguće izvući!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i devojka je bila prilično lepuškasta, jel' da ;)

Bez šale, mislim da previše očekujemo od njih, Srbija brale, a u Kg-u Srbija+Italija, sve pouzdano i odgovorno. A prevoz auta i nije baš tako brza stvar. Da se razumemo, meni auto još nije stigao, nadam se da će uskoro i isto kao ti ne dobijam konkretne odgovore ali ih verovatno ni oni ne znaju. Da sam znao boljeg dilera od njih otišao bih kod drugog, ali mislim da nisam pogrešio. A što se čekanja na auto tiče, biću apsolutni rekorder :2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Springboy, nerealan si u svojim zahtevima. Nije tvoj auto jedini koji se prodaje. U tih 6 dana dva dana je vikend. Koliko bi čekao auto iz neke evropske fabrike?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa otprilike dok uvoznik uspe da napuni kamion, ili ako neko ima sreće pa neko kamionče za Bugarsku istovari auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kragujevac je na 150km od Beograda, stoga je tih 11 dana zbilja previše. Od 6 dana koliko čekam na ugradnju plina 1 dan je neradni, te je i to previše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre mesec dana su bile velike guzve za atestiranje gasa, zakazivalo se i do mesec dana unapred. Ne znam kako je ovih dana, ali ako rade i atest - rok od 6 dana mi se ne cini velik, verovatno vecinu vremena cekaju termin za ugradnju, osim ako autokuce ne idu preko reda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...