Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - iskustva vlasnika, kupovina, saveti

Recommended Posts

Cudi me stvarno da ih nema, mislim da je i na tehnickom pregledu po pravilniku jedna od obaveznih tacaka pregleda i taj granicnik samo sto verovatno ne gledaju. Ako ih nema onda sigurno na sarkama ima onaj spic koji viri i ne dozvoljava da se vrata otvore vise nego sto treba.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih znao kako je integrisan Navi u naručenom 500L, ali sigurno postoji mnogo više od "će udenemo nov i teraj" varijante. Pogotovu zbog GPS antene (osim ako nije integrisana u uređaj, što čisto sumnjam) i mogućeg postojanja drugih komandi vezanih za samu navigaciju. 

Neša je sve do detalja objasnio - gledaj da što pre podneseš prigovor lizingu da nisi dobio šta si naručio, pa da oni to reše.. kako će, to ćeš videti.

Da li će ti dati drugi auto sa navedenom opremom - čisto sumnjam.

Da li će ti samo ubaciti navi - ...verovatno je moguće ali se neće niko sa tim petljati tako da i u to sumnjam.

Da li će ti smanjiti ratu kredita - moguće ali ni to ne verujem jer je navi bio gratis, a metalik boja se svakako plaćala. 

Sigurno će se naći neko rešenje ali je bitno što pre skrenuti pažnju da nisi dobio što si platio - da bi se nedostatak evidentirao kod lizinga, pa neka oni jure Fiat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, ISV_01 said:

Ne bih znao kako je integrisan Navi u naručenom 500L, ali sigurno postoji mnogo više od "će udenemo nov i teraj" varijante. Pogotovu zbog GPS antene (osim ako nije integrisana u uređaj, što čisto sumnjam) i mogućeg postojanja drugih komandi vezanih za samu navigaciju. 

Neša je sve do detalja objasnio - gledaj da što pre podneseš prigovor lizingu da nisi dobio šta si naručio, pa da oni to reše.. kako će, to ćeš videti.

Da li će ti dati drugi auto sa navedenom opremom - čisto sumnjam.

Da li će ti samo ubaciti navi - ...verovatno je moguće ali se neće niko sa tim petljati tako da i u to sumnjam.

Da li će ti smanjiti ratu kredita - moguće ali ni to ne verujem jer je navi bio gratis, a metalik boja se svakako plaćala. 

Sigurno će se naći neko rešenje ali je bitno što pre skrenuti pažnju da nisi dobio što si platio - da bi se nedostatak evidentirao kod lizinga, pa neka oni jure Fiat. 

Može i tako, da se svi po malo prave blesavi.

A može i da se tužimo, jer, nije ispoštovan ugovor, onda se ugovor proglašava ništavnim, vraćaju se pare lizing kući, fiatu se vraća vozilo ... + trošak suđenja, advokata itd.

Mislim da je to najnepovoljnija opcija za sve.

 

Glupost. 

Ko će meni da plati vreme, što sad, moram time da se bavim, umesto svojim poslom? Jesam li ja kriv za nedostatke? A duševna patnja??? Sinoć nisam spavao zbog navigacije :) : ) :)

SIgurno, onog tamo Serđa zabole baš za to, došao čovek u Tarzaniju da radi, samo će da mi odmere do lakta i to je to.

Baš ih boli i za reputaciju na tržištu, gde prodaju 5 000 autombila na godinu.

 

Ja već vidim na šta će to da ispadne, ponudiće nešto i to je to, hoćeš - hoćeš, nećeš, tuži nas.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih taj prigovor (za navigaciju i ostalo, ako ima šta aista reevantno) na obe adrese, isporučiocu i davaocu lizinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslao sam upit lizing kući, da mi oni kažu, kakva je procedura.

 

@ISV_01

 

To što je navigacija bila gratis uz boju, ne znači baš ništa. Ja ne bih uzimao boju da nije bila navigacija gratis. Svakako, postoji ugovor, tu sve piše, pa polako.

 

Generalno, imam posla danas, baš mi ne treba nerviranje zbog glupe limenke. 

Ja nisam od tipova koji traže dlaku u jajetu, uvek sam spreman za dogovor, ali sad se baš osećam glupavo. Ne verujem da je greška nastala namerno, ali, opet, nije ni mojom greškom, da bih ja ispaštao.

Cena navigacije, kada bi se posebno dokupljivala je oko 250€ + PDV po aktivnom cenovniku, ali, napominjem, nije meni cilj da sad oni meni vrate 250€  i kao, to je to. Pa ja sam hteo to da imam, nisam se vodio novcem, treba mi. 

 

Primer, ja često idem, obilazim svoje klijente, po celoj zemlji. Pre par nedelja sam išao u Vršac i pošto nemam u kolima navigaciju, koristio sam navigaciju na telefonu. Dok sam stigao, već je telefon počeo da brljavi, te nema signal, te se potrošila baterija ... i baš razmišljam, sad da imam navigaciju, opušteno, obiđem sve za par sati i vratim se kući. I sad, eto, nemam navigaciju. E pa u p,m.

 

Auto je kupljen baš zbog posla, u ostalom, voziće ga i drugi zaposleni, iz istog razloga, obilazak klijenata, isporuka robe itd. 

A da stvar bude još bolja, planirao sam, sledeće godine da uzmem još jedan, ne 500L, već će najverovatnije biti onaj manji, kubo ili kako se već zove... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez dileme, ono što je ugovoreno i plaćeno, ima da se i isporuči ...

Mada, Zakon o finansijskom lizingu ima i čudnih odredbi, sad gledam na netu i mora ugovor o lizingu dobro da se pročita.

Quote

Isključenje odgovornosti za materijalne nedostatke

 

Član 16

Za materijalne nedostatke predmeta lizinga, primaocu lizinga odgovara isporučilac, ako drukčije nije ugovoreno.

 

Raskid ugovora zbog neisporuke

 

Član 24

Ako isporučilac primaocu lizinga ne isporuči predmet lizinga, ako ga isporuči sa docnjom, ili ako predmet lizinga ima materijalni nedostatak, primalac lizinga može, u skladu sa zakonom kojim se uređuju obligacioni odnosi, odbiti prijem isporuke ili raskinuti ugovor o lizingu i ima pravo na naknadu štete.

 

U slučaju iz stava 1. ovog člana, davalac lizinga može održati ugovor ako bez odlaganja sam isporuči predmet lizinga primaocu lizinga, pod uslovima predviđenim ugovorom o lizingu.

Do ispunjenja obaveze isporuke koja je u svemu u skladu sa ugovorom o lizingu, primalac lizinga ima pravo da obustavi isplatu naknade koju bi, na osnovu ugovora o lizingu, bio dužan da plaća davaocu lizinga.

Ako raskine ugovor, primalac lizinga ima pravo na povraćaj naknade koju je platio u skladu sa ugovorom o lizingu, umanjenu za iznos koji predstavlja naknadu za korist koju je primalac lizinga imao od predmeta lizinga (razuman iznos).

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minutes ago, ortakov said:

Poslao sam upit lizing kući, da mi oni kažu, kakva je procedura.

I to ti je jedino merodavno. :thumbup: Radi kako ti budu rekli.

Imaj na umu da ti nisi vlasnik auta, pa ne možeš sebi davati prava koja inače pripadaju vlasniku....jer vlasnik auta nisi. 

 

Lizing kuće su veliki kupci fabrikama automobila, i naravno da svoj međusobni odnos neće rušiti zbog jednog auta.

Niti će lizing potrčati da prekida svoj odnos sa bilo kojom fabrikom (a naročito ne sa onom koja uz Škodu najviše prodaje na tržištu gde taj lizing posluje), niti će fabrika reći toj lizing kući u stilu ''šta me briga, tuži me...'' jer i njoj treba taj lizing kao način da proda još više svojih automobila. U celoj priči još je i najbolja stvar što je lizing vlasnik tog auta...jer su oni mnogo važniji kupci nego bilo ko od nas kao pojedinac, pa se i više pazi na njihova prava (njihova tržišna pozicija im to obezbeđuje).

 

 

@ortakov

 

Pitao sam te već za onaj Zapisnik o primopredaji...da li si ga potpisao kad si preuzeo auto...

Treba videti kakvi su Opšti uslovi poslovanja Unikredit lizinga (čini mi se da si pomenuo da je preko njih išlo)...ima li tu detaljnije oko toga da potpisivanjem tog zapisnika primalac lizinga stiče sva prava u odnosu na materijalne nedostatke prema proizvođaču i/ili isporučiocu predmeta lizinga, odnosno da od momenta potpisivanja tog Zapisnika isključuje se svaka odgovornost za materijalne nedostatke na strani davaoca lizinga...

 

Svakako si ih već kontaktirao, pa će ti oni objasniti...al' ako ti se ne čeka vidi u njihovim Opštim uslovima šta piše oko ove stvari.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

Da, potpisao sam zapisnik o preuzimanju. Stim, što, ja nisam mogao odmah da uočim sve eventualne nepravilnosti. Nisam ja tehnički pregled, pa da pregledam vozilo u 100 tačaka i sl. Nisam ni u obavezi.


Kupiš TV, on treba da ima npr. instaliran softver za pristup internetu. Ti ga kupiš, doneseš kući, povežeš, on to nema. To otprilike ta situacija.


Ali, kako god, baš smor situacija.

Ceo dan dangubim, čitaj ugovore, čitaj ovo, ono, ma jbm. ti sve to, kad bi se brinuo o svom zdravlju koliko se brinem o vozilu, živeo bi 100 godina.

 

Videću šta i kako dalje, ali da sam oštećen, jesam, ne svojom voljom i ne svojom greškom. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to baš tako da su lizing kuće važnije od pojedinaca. A i korisnik lizinga ima svoja prava ako mu lizing kuća nije isporučila ono što je on želeo i kupio, na kraju krajeva, kupac plaća kredit sa kamatom na kojem lizing kuća zarađuje.
Lično, da sam na mestu kolege, ne bih ni preuzeo auto. Al, šta je tu je. On treba da ganja lizing kuću a oni dalje.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ortakov said:

Da, potpisao sam zapisnik o preuzimanju. Stim, što, ja nisam mogao odmah da uočim sve eventualne nepravilnosti. Nisam ja tehnički pregled...

Nisam te ni pitao u tom smislu, tj. da si trebao da gledaš svaki detalj, da budeš tehnički pregled ili šta već...nije to bio razlog pitanja. :thumbup: 

Razlog pitanja oko Zapisnika je samo u činjenici da znaš da li davalac lizinga treba da juri za materijalne nedostatke, ili ti kao primalac lizinga...dakle, samo da se vidi na koga su prešla ta prava potpisivanjem Zapisnika...a, to opet zavisi šta je Unicredit lizing napisao u svojim Opštim uslovima poslovanja na koga i kad prelaze ta prava.

 

23 minutes ago, knezevic76 said:

Nije to baš tako da su lizing kuće važnije od pojedinaca. A i korisnik lizinga ima svoja prava ako mu lizing kuća nije isporučila ono što je on želeo i kupio, na kraju krajeva, kupac plaća kredit sa kamatom na kojem lizing kuća zarađuje.

Kad u ionako kilavim prodajnim brojkama našeg tržišta na fizička lica otpada oko 30% ukupne prodaje, sve je jasno ko je važniji. 

U najvećem broju slučajeva primalac lizinga odabere auto, paket opreme, dilera kod kojeg sve to uradi i neposredno sa njim ugovori cenu i uslove isporuke...a, do lizinga se dođe samo kao jednog od mogućih načina finansiranja tog auta koji je već izabran i sve oko njega već dogovoreno. Šta je tu odgovornost lizing kuće po pitanju izbora auta i paketa opreme... - ništa. Oni dođu kao Banka i to je to.

 

Naravno da korisnik lizinga ima svoja prava. Sve što je platio mora da dobije. I to je otprilike to. Sve što je gratis, a nije dobio...to ćemo videti kako ide u praksi. Realno, tu verovatno može da pomogne lizing kuća koja je veliki kupac, pa da kaže koju reč fabrici (iako formalno verovatno ne treba da juri te stvari)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada ste i mene uplašili - treba uskoro da preuzmem Fiat 500L Cross (juče im je prošla uplata i izdali su mi račun).
Auto sam video ali nisam stigao detaljno da ga pogledam. :(

 

Ono što mi je zapalo za oko je nepravilnost koja se tiče retrovizora, budući da mi je za "Kameru za parkiranje pozadi" uslov bio da kupim i "Elektropreklopivi retrovizor sa osvetljenjem" (bili su vezani).
Na FCA računu koji sam dobio piše opcional "Ogledalo za mrtvi ugao" i nigde se ne spominje ovo što navedoh iznad.

 

Da li neko ima ideju kako ovo da proverim (nisam video nikakvo dodatno dugmence u vratima, a parkirani auto nije imao "uvučene retrovizore")?

Takođe da li ova opcija podrazumeva da su "El. podesivi spoljni retrovizori sa grejačima" pošto je ovo u standardnoj Cross opremi.

 

Pitao sam za Šuspleh (zaštita motornog prostora odozdo) - košta nešto više od 11k dinara - da li ima neko iskustva sa montažom istog (pretpostavljam da u ovlašćenom servisu moraju da ga montiraju)?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cuppa

 

Retrovizori se ne sklapaju, dok se ne uradi prvi servis, odnosno, ne radi ni cb, ni navigacija, tj radio, ništa od toga ne radi, dok se to nešto ne uradi, na prvom servisu.

 

Šuspleh ja nisam dobio, može naknadno da se ugradi, bez problema, stim što se ja ne sećam za cenu toga.

 

Mislim da to imaš ... 

Ja imam i neki električni retrovizor unutra ... vidim da sija lampica, tj radi :) a ne znam čemu služi, tj. trebalo bi da se automatski zatamnjuje, kada od pozadi nađe vozilo, da ne zaslepljuje noću.

 

Ono što nemam ni na računu, niti na popisu dodatne opreme, a nisam siguran ni da imam, to je ambijentalno osvetljenje. Ne znam ni na koji način se to uključuje - isključuje. Meni se čini da je to u paketu, sa svetlom koje se nalazi u spoljnjim retrovizorima (retrovizori se otvaraju i zatvaraju) i ispod ima sijalica, koja osvetljava prostor za ulazak u vozilo. 

Ako neko zna, kako to da proverim, voleo bih da mi to kažete .

 

I moram pogledati ispod volana, vezano za vaz. jastuk za kolena. Ako sam dobro razumeo, moralo bi da piše, negde dole, Air Bag !?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, ortakov said:

Ono što nemam ni na računu, niti na popisu dodatne opreme, a nisam siguran ni da imam, to je ambijentalno osvetljenje. Ne znam ni na koji način se to uključuje - isključuje. Meni se čini da je to u paketu, sa svetlom koje se nalazi u spoljnjim retrovizorima (retrovizori se otvaraju i zatvaraju) i ispod ima sijalica, koja osvetljava prostor za ulazak u vozilo. 

Ako neko zna, kako to da proverim, voleo bih da mi to kažete .

Već smo rekli, samo treba maaaaalo pogledati...ne mora sve živo da se pretražuje, al' barem samo malkice da se pogleda ;) i tebi je tako bolje jer odmah imaš odgovor umesto da čekaš da neko napiše. :thumbup: Evo ga post od pre neki dan u ovoj istoj temi na kojoj smo, klik na:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/59141-fiat-500l-iskustva-vlasnika-kupovina-saveti/&do=findComment&comment=1560867

 

38 minutes ago, ortakov said:

I moram pogledati ispod volana, vezano za vaz. jastuk za kolena. Ako sam dobro razumeo, moralo bi da piše, negde dole, Air Bag !?

kolena airbag05.jpg kolena airbag02.jpg kolena airbag03.jpg

 

Interesuje te prva slika, to je plastika okrenuta ka kabini, tj. natpisi na njoj na više jezika. Izleće odavde:

 

fiat 500l usa jastuk01.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

Video sam ja ovu prezentaciju, samo nisam siguran da sam sinoć video da bilo šta svetli :)  

 

Mene interesuje da li se to možda negde uključuje, recimo, da mi prekidač za svetlo treba da bude upaljen, a ne da stoji na onom "O" ili "A". Probaću, pa ću videti.


Pregledaću za ovaj jastuk, kad dođem kući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov

 

Pitaš.

Dobiješ link ka postu. Kažeš da si video taj post.

U njemu piše i ovo:

On 7/20/2020 at 12:23 AM, neshaoct said:

...jačina ambijentalnog osvetljenja može podešavati u 6 nivoa, a to podešavanje kao i uključivanje samog ambijentalnog osvetljenja ide preko UConnect uređaja.

Kako to nisi video? :D Nekako mi nelogično da si video, al' opet pitaš kako se uključuje... 

 

=====

 

Imaš li vlasničku knjižicu?

Ae, svejedno okačiću je malo kasnije na FLCS server, pa čitaj. :thumbup: 

 

Dopuna:

Quote

Unutrašnja svetla u kabini (za verzije/tržišta, gde je predviđeno)
 

Na nekim verzijama nalaze se svetla za osvetljavanje kabine. Svetla su smeštena u centralni tunel (1 svetlo), u centralnu zonu instrument table (1 svetlo) i na džepovima za odlaganje predmeta na prednjim vratima (1 svetlo na vratima na strani vozača, 1 svetlo na vratima suvozača). Delujući na meni ''Podešavanja'' sistema Uconnect moguće je podešavati intenzitet osvetljavanja tih svetala. 

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili je ispod plastike zavučen ili ga nema uopšte. ako e-Per pokriva i 500L modele, unesite VIN pa vidite spisak opreme (osim ako isti nemate). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov

 

Iz knjižice:

 

jastuk kolena new.jpg

 

Slike za jastuk koje sam ranije postavljao su kod 500L pre restajlinga i očigledno poklopac više nije pravougaoni.

Inače, ovaj Forum ti ne može biti zamena za komunikaciju sa dilerom. Može donekle da se odgovori, ali ipak za gomilu tvojih pitanja najbolja adresa je diler.

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, ortakov said:
Izvinite ako sam malo dosadan, molim Vas za razumevanje.

Nisi uopšte dosadan. Tvoje iskustvo je od bitne važnosti za sve koji kupuju nov automobil.
Sad će vikend, pa lepo istestiraj sve, isprobaj auto, upoznaj se sa njim.
Sve će doći na svoje.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov

 

Nije stvar u dosadi, nego ne možemo uvek dati najbolji odgovor za ono što te zanima. :thumbup: 

Inače, evo kompletne dokumentacije za 500L facelift:

klik OVDE

 

Tu je knjižica, posebne dodatne knjižice za UConnect 5/7/7Nav, kao i kratak tekst oko AdBlue i DPF.

Sve je PDF, sve na srpskom, sve naravno besplatno za preuzimanje/download.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vazdušni jastuk ima, pronašao sam ga, stoji skroz ispod! On izleće u slučaju sudara skroz dole, ka papučicama!

 

Osvetljenje kabine, tj ambijentalno osveljenje nema, tj bar ja mislim da nema, nisam video nigde lampice a što se tiče podešavanja, to mi je sve mnogo komplikovano, ja sam analogan tip u digitalno doba.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...