Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - iskustva vlasnika, kupovina, saveti

Recommended Posts

erdelja, gledaj pozitivnu stranu, vidim imaš službeni auto u garaži i ja sam vozio službeni auto dva meseca dok sam čekao svoj, ima da uštediš na gorivu, kada stigne ovaj tvoj novi taksimetar počinje da radi ubrzano  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novim kupcima Fiata 500L ne preostaje ništa drugo nego da i sami prođu "golgotu" kroz koju smo mi koji smo ga već dobili prošli :). Samo se naoružajte strpljenjem i pokušajte da se ne nervirate.

Moje iskustvo - poručio sam 500L (Nacionale "klot") odmah nakon Bg sajma automobila, kada je promocija i objavljena (kraj marta).

Pozvao sam dilera, Fiat centar u Bg-u, gde smo se telefonom dogovorili da mi pošalje profakturu na mejl kako bih ja mogao da odem u banku (inače sam iz Lazarevca). Oni su mi je poslali, ali na profakturi nije bilo nikakvih podataka o automobilu osim cene. Kada sam otišao u banku, tamo su mi rekli da ne mogu da pokrenem postupak za kredit jer na profakturi nema broja šasije i motora (ispostavilo se da u banci nisu bili informisani kako treba, te podatke nisu ni mogli dobiti). Tada pozovem dilera, na mobilni broj, da mi objasni o čemu se radi, međutim on se ne javlja na telefon. (Da naglasim, jako mi se žurilo da sve što pre završim jer u to vreme niko nije znao kako će ova priča sa Fiatom teći, koliko će trajati promocija, koliko vozila će tako biti prodato, a znamo koliko je država pouzdana :))

 

Stoga ja pozovem drugog dilera, Fiat Vesić u Obrenovcu (velika greška), objasnim im sve šta se dešavalo i kakva je moja situacija i dogovorimo se da oni pošalju "ispravnu" profakturu i to ne meni, nego mojoj banci, pošto poznaju bankarske službenike jer su i ranije sarađivali. Odem ja dan nakon našeg dogovora u banku, kad oni meni kažu, ne možemo ništa, diler nije poslao profakturu. Pozovem dilera, što niste poslali, pa eto, nismo bili sigurni da hoćete?! A dan pre toga se dogovorili...Pošalju oni tu profakturu, meni odobre kredit, ali ništa ne uplaćujem jer ne zna se kada će auto stići.

 

Od tada standardna priča, ja uporan, svaki treći dan zovem dilera da mi kaže kad će auto. Oni naravno ne znaju, ni okvirno, ako kažu neki rok, odmah sledeći put kad ih zovem odlože. I tako neko vreme dok nisam napisao mejl direktno fijatu kada su mi oni rekli da auto stiže sredinom juna, što je na kraju i bilo tačno. Usput su malo izribali dilera :)

Međutim, priči nije kraj:) Kada je auto stigao, zove mene diler da donesem novac i da ga preuzmem (u Lazarevcu, tu imaju plac i garaže). Ja srećan kao malo dete:) Odem ja kod njih, kad imam šta i da vidim, auto nema ratkapne. Pitam zašto, kažu ne znamo, pisaćemo fijatu. Ja tad pop*zd*m, rekoh neću da preuzmem auto, pošteno sam ga celog platio, očekujem da ga takvog i dobijem. Tada sam stvarno zažalio što sam ga poručio, presela mi je kupovina, iskreno.

 

Zvao sam istog trenutka odgovorne u Obrenovcu, gde je odgovor bio, ovim rečima "Ako nečim niste zadovoljni, zovite FIAT". Šta ću, zovem FIAT, objasnim, kažu pozvaćemo Vas, ne znamo kako je to moguće. Zvali su me posle dva sata i rekli da je sistemska greška i da je auto takav sišao sa trake?!

Čekao sam desetak dana da doteraju te ratkapne i tada preuzeo auto, povremeno sam bacio pogled na njega dok se sunčao na placu :). Jeste i prelep i odličan i sve, ali meni preselo...

Mada vidim ovih dana po Bg-u dosta njih bez ratkapni sa novim 500L :)

 

Sada mi je najveći problem što sam u lošim odnosima sa dilerom, ne znam šta će biti na prvom servisu :)

Izvinjavam se na predugačkom postu, a malo iskačem i iz toka teme...

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Sada mi je najveći problem što sam u lošim odnosima sa dilerom, ne znam šta će biti na prvom servisu :)

...

Sta te briga za dilera, mozes servis da radis u bilo kom ovlascenom sevisu, ili mozda gresim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam ranije i preporučio proceduru i znatno ubrzanje vašeg čekanja. Neverovatno mi je bilo da niko nije reagovao. I ja sam sumnjao da dileri vrše prepakivanje liste čekanja. Želeo sam i potvrdu da vidim kada je moja narudžba poslata u FAS.

 

Pokušajte tačnije zahtevajte da dobijete od vaše AK broj fabričke narudžbebenice i OCF broj. Kada se budete čuli operaterom  FAS-a sami im izdiktirajte te podatke i stavri će vrlo brzo postati jasne i definisane. Ovo mi je preporučeno od strane jednog od direktora FAS. Bez tih podataka  sam i ja mnogo puta zvao, kada sam njima izdiktirao ove podatke, počeli su oni mene da zovu. Doduše nisam ih lako dobio od AK. Iznenadićete se verovatno rezultatom. 

Ja sam moja kola dočekao i istog trena zaboravio čekanje. I sva druga kola se čekaju ne samo naš 500L. Za DACIA Logan II su mi rekli najmanje 3 meseca čekanja. Možda i više. Nude oni kola i za 5 minuta ako Vam odgovara automobil u salonu. Ali obično nije tako.

Moj zet je bio ovoga leta na Siciliji iaže da je video gomilu Fiat 500L. Većinom crnih sa i bez belog krova. Naravno u fulu. Ja sam bio na Thassosu i vkupno nas je bilo 12 sa Fiat 500L. Samo je jedan bio talijan, ostali naši. Napisaću uskoro moje utiske, zapažanja. Posle 5000km spreman sam da dam neku realnu ocenu i procenu. Trenutno sve najpozitivnije.

 

Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

...

Sada mi je najveći problem što sam u lošim odnosima sa dilerom, ne znam šta će biti na prvom servisu :)

...

Sta te briga za dilera, mozes servis da radis u bilo kom ovlascenom sevisu, ili mozda gresim?

 

Tačno tako, u bilo kom ovlašćenom servisu. Na kraju ako imaša problema zoveš CIAO Fiat i prijaviš. Mene su zvali i pitali do detalja da dam svoje viđenje automobila ali i moju ocenu i zadovoljstvo sa autokućom i dilerom. Nije baš naivno kada date negativnu ocenu ili imate primedbu. Odmah ih zovu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam ranije i preporučio proceduru i znatno ubrzanje vašeg čekanja. Neverovatno mi je bilo da niko nije reagovao. I ja sam sumnjao da dileri vrše prepakivanje liste čekanja. Želeo sam i potvrdu da vidim kada je moja narudžba poslata u FAS.

 

Eh, da sam barem procitao taj post... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Info iz sevisa: moze da se kupi originalni tzv šuspleh za 500l a cena je 16000din - bas bzvz sto nema fabricki ugradjen a ovo mi preskupo


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

licno mislim da ih dileri skidaju i naknadno prodaju provericu sa burazerom u italiji kako stize 500 l tamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko pošto je ona bočica sa bojom? U cenovniku dodatne opreme koji je okačen negde na forumu je suluda cifra od 400 i kusur €.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretpostavio sam. to je zbog nisko postavljenog motora, pa mora da se stiti od nekih blazih udaraca. benzincima je visoko postavljen motor, pa za tim nema potrebe, jedino sto se prlja vise. mislim da cak i stilo benzinci nemaju taj suspleh, neka me neko ispravi ako gresim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Stilo 1.6 16v nije imao suspleh, a sto ficka tice, moja poznanica iz Bg koja je medju prvima kupila 1.4 benzinca 500L je naknadno narucila suspleh i platila ga je 15000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je preskup ali čini mi se da je neophodan: svaki put kada perem Fićka, otvorim i haubu da malo prebrišem - uvek je maksimalno ušljiskano. Baš će mu prijati kada to bude i posoljeno
O cenama: mislim da su dileri bezobrazno skupi - onu litru ulja sam platio 1344din u servisu, malopre vidim da je cena u AP Sportu 1159din


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekajte kada krenu velike kiše, ima sve da isperete u motornom prostoru. Naravno dok je sve novo i dok svi konektori dihtuju biće OK, ali nažalost voda uvek nađe put da zasere.

Ili su u Fiat-u našli način da dodatno rashlađuju motorni komp i alternator.

15 000 je generalno puno a opet malo u odnosu na probleme koje može da izazove, čak i nesretno odbijeni kamen može čudo da napravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merakm trekking-a.Odrekao bih se dvobojne karoserije i mozda doplatio za muziku.Motorizacija bi bila 1.6 mjet.Ima li neko neko relevantnije iskustvo sa ovim modelom da mi kaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je meni poznato, a pratim ovu temu intenzivno, još se niko sa Trekking-om nije pojavio. Ima jedan naručen, 1.4 benzinac ali još nije stigao clanovima erdelja i acikota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je meni poznato, a pratim ovu temu intenzivno, još se niko sa Trekking-om nije pojavio. Ima jedan naručen, 1.4 benzinac ali još nije stigao clanovima erdelja i acikota.

 

Upravo tako  :( ,  ali ima nekih pomaka, tako da uskoro... :animier:

Jedino relevantno iskustvo koje imam je u vezi kupovine istog. Imali su izvesne probleme sa isporukom delova za trekking-a, tako da je bilo i zastoja. Verovatno nisam realan, ali mi se cini da trekking nesto sporije dolazi do kupca, sto zbog pomenutih problema, sto zbog muljanja glavnih dilera. Zasnovano je informacijama koje su stigle do mene... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam nesto specifikacije,neka me israve ako gresim ali mislim da 500 L koristi platformu Brava,medjuosovinsko rastojanje je isto,sto znaci da je to C segement

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grande Punto platforma. Tj. ona koju je Fiat pravio zajedno sa GM-om (Opelom). Vidiš npr. po točkovima, isto sa 5 šrafova kao i Grande...ili Corsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze.

Npr. Lancia nuova Delta je na platformi Brava, ali njeno međuosovinsko rastojanje je veće za 10 cm u odnosu na nuova Bravo. Svih 10cm je dodato zbog konfora putnika pozadi. Isto tako je dodato i na platformu Grande Punta za 500L...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...