Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - iskustva vlasnika, kupovina, saveti

Recommended Posts

U Srbiji je sve moguće, zemlja na brdovitom Balkanu , još malo pa ćemo ovako da se vozamo :horse:

 

Kad je krenulo kašnjenje ja sam odlučio da sačekam pare za učešće, tek onda uzmem auto na kredit pa tek kad mi ga isporuče prodajem ovaj što sad vozim.

 

Nego jedno pitanje za sve koji su uzeli kredit. Šta tačno piše u vezi kamatne stope, da li banka može da je menja i tako to.

Malo me plaši najava povećanja kamate sa 2% na 3%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamata nije fiksna. Vezana je za tromesecni Euribor, to ti je prosek kamate evropskih banaka koji je trenutno dosta nizak. Dakle, da, banka moze da menja kamatu. Da li ce mnogo varirati ne verujem, sem ako ne bude opet SEKA (svetska ekon.kriza) jer je tada euribor bio 5posto valjda, sto bi ti kamatu dovelo do 7 posto skoro. Ali imas prevremenu otplatu bez penala. Tako da ajde makar to.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamata je 1.80% + tromesečni Euribor (što je ukupno oko 2% u ovom trenutku)  i za one koji su već uzeli kredit tu nema šta banka da menja. Jednostavno, kako se menja Euribor tako će se menjati i kamata. Na ovom forumu se priča da će banka za nove kredite od prvog juna povećati ovaj fiksni deo (od 1,80%) za još jedan procenat. Istina, to se pričalo da će se desiti još prvog maja pa nisu povećavali, moguće je da dileri namerno puštaju tu buvu da bi se neodlučni kupci lakše odlučili na kupovinu (kao što sam ja pre mesec dana :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo se vratio iz Dacia salona. Isao da vidim Duster Extreme. Spolja deluje atraktivno i kvalitetno, ne sumnjam da i jeste. Ali enterijer je blagi uzas naspram 500l u prvom paketu. Nikako se ne bih mogao pomiriti sa tim. Tako da...cekam i dalje hebeni 500L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte da brinete za kvalitet. "Neki sraf" da ne zategnu je nemoguce. Uostalom ko bude posetio fabriku shvatice zasto ne postoji mogucnost da radnik NAMERNO nesto ne uradi. Moze da se desi da je sklop los ili proces stavljanja/sastavljanja nekog sklopa bude lose dizajniran ali onda je to serijska greska i resava se kroz recall.

Ne brinite vi o tome. Ovo sto se desilo mi je sasvim poznato. Sve sam slicno prosao u Leoniju. Supruga mi je radila u HR sluzbi. Dolaze, mole za posao ali vec na obuci krecu da vrdaju i da se zale. Naravno svi su popili svu pamet sveta i svi hoce da budu direktori. Uzas. Kada ce jednom da shvate da ako ti se ne svijda, odes i kazes ja hocu to i to ako ne moze idem. Ako ti kazu idi to je to, ako si zaista vredan onda ce ti mozda i ispuniti deo zelje. To je uvek tako, samo to nasim mozgvima jos uvek nije jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sta su mi odgovorili, dragi nam, iz FIATA na pitanje kada cu dobiti auto...

Nada umire poslednja... Koliko znam definitivno je rec o nedostatku nekakve plastike na masci u paketu 1 - takvih imaju oko 1300 vozila ne cekanji - naravno da cekaju vozila iz nizeg prioriteta isporuke...  :2guns:

Takodje znam da ova plastika stize sutra - prekosutra. Znaci ne bi trebalo da lazu u pismu koji su mi napisali...

 

.......................................................................................................

Postovani g-dine "Bimba" :smoke: ,

Ovim putem potvrdjujemo prijem Vaseg e-maila i zelimo da Vam se zahvalimo sto ste nas kontaktirali.

Zelimo da izrazimo zaljenje zbog situacije koja je nastala i nelagodnosti koje imate zbog kasnjenja sa isporukom vozila..

Prema informacija koje imamo, planirano je da sva vozila koja su porucena do kraja aprila budu proizvedena do kraja maja i naravno isporucena ovlascenim dilerima, nakon prozvodnje.

FAS je u vecoj meri korigovao svoju proizvodnju, kako bi svi kupci sto pre dobili svoja vozila. Nadamo se da ce Vase vozilo biti isporuceno u sto kracem roku.

Ukoliko imate dodatna pitanja, mozete nas kontaktirati putem e-maila ili putem nase besplatne telefonske linije sluzbe Customer Care 0 800 342800 (otvorene od ponedeljka do subote, od 10:00 do 18:00).

Srdacan pozdrav,

Sluzba za odnose sa kupcima
Fiat Automobili Srbija

..............................................................

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Ghia

Upravo se vratio iz Dacia salona. Isao da vidim Duster Extreme. Spolja deluje atraktivno i kvalitetno, ne sumnjam da i jeste. Ali enterijer je blagi uzas naspram 500l u prvom paketu. Nikako se ne bih mogao pomiriti sa tim. Tako da...cekam i dalje hebeni 500L

 

Što se Dustera tiče, 2 rečenice su bile dovoljne da se dovedem pameti (prve dve, drugi pasus u citatu, odavde: http://www.telegraph.co.uk/motoring/carreviews/7979829/Dacia-Duster-review.html):

 

...

But will you want one? Here we need to pan out from the confines of a road test and look at the sort of folk who really think they need a new car that purports to be an off-roader, albeit one from the last century. What are they thinking? For 13 grand a good used Skoda Yeti will dust the Duster in dynamics, looks and all-round utility – equally so a Land Rover Freelander.

 

Come on people, that new car smell wears off pretty quickly. Then all you will be left with is a completely outclassed austerity crossover that looks like it came out of Seventies Japan. The Duster is a surprisingly pleasant retro trip, but what purpose does it serve?

... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam govorio o izgledu, a ovde se govori o izgledu. Meni se Duster Extreme dopada npr. A verujem da je mehanicki kvalitetan. Ali unutra je blagi uzas. Plastika i guma kao da su skinuti sa automobila koji je vec vozen 20godina. To mi jako smeta. I jako jako malo mesta pozadi. Ne moze sedalni deo vozackog sedista da se spusti. Ne moze volan da se podesava. Steta. Imam osecaj da je jos par stotina eura bilo u pitanju da bi bio automobil za uzeti u razmatranje. Ovako da je 10.000e sa tom opremom bio bi best buy. Ovako sa 13.000 ne

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam skoro bio u banci i podneo zahtev za kredit, postoje dve opcije 1,8+ tromesecni Euribor koji je sada 0.18, ali je pre godinu dana bio 1,6, a druga opcija je 3 posto kamate, obzirom da je razlika u iznosu rate 4 evra, ja sam se odlucio za 3 posto kamate,jer sam osiguran u slucaju da euribor pocne da divlja, a tad moze da skoci i na 4 ili 5, pa vam je rata 7 posto, a ne dva kao sto ste mislili kad ste potpisivali. I da znate da sam se smorio, meni u ugovoru od pre 10 dana i ne stoji rok isporuke, samo da imam 40 dana da platim , i to ne pise da li do tada mora biti javljen broj sasije i motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ova druga kamata od 3 posto je fiksna na 6 godina? Ne vidim na sajtu da su nesto promenili. Naravno da je povoljnije da ti je kamata fiksna na 3 posto. Nije da ne verujem, ali sumnjam da je to bas tako bez dodatnih uslova. Mada bi meni odgovaralo da je tako jer jos nisam potpisao ugovor o kreditu.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo već kod kredita, koji je uslov što se tiče neprekidnog radnog staža. Na sajtu Credit Agricole banke piše da treba da bude u trajanju od minimalno jedne godine unazad od datuma podnošenja zahteva. Dok mi je diler rekao da je 6 meseci za 500L (mesec maj je moj šesti mesec). 

Edited by Deda Jung

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Ghia

Ma cool si, standardno se traži 3-6 meseci, ne verujem da su CA izuzetak. Ne sećam se da sam ikad čuo da neko traži godinu dana neprekidnog zaposlenja pred odobravanje kredita. :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ova druga kamata od 3 posto je fiksna na 6 godina? Ne vidim na sajtu da su nesto promenili. Naravno da je povoljnije da ti je kamata fiksna na 3 posto. Nije da ne verujem, ali sumnjam da je to bas tako bez dodatnih uslova. Mada bi meni odgovaralo da je tako jer jos nisam potpisao ugovor o kreditu.

fiksna na 6 godina, od skoro je uvedena tj ja kad sam bio u banci sredinom maja  na proveri kreditne sposobnosti tada je tek donesena odluka o 3 posto fixno tokom celog perioda otplate, i ja sam se odmah odlucio za to, jer mi ionako stambeni kredit ovisi od euribora, pa nisam želeo još jednu brigu. A što se tiče prevremene otplate negde sam pročitao da može i ranije, ali da se vraća sa sve kamatom na koju ste se odlučili u startu, tako da priča o penalima nema smisla, jer vi vraćate kredit + kamatu iako vraćate ranije. Još jednom da napomenem da je razlika između 1,8+3m euribor i 3 % kamate  4 evra mesečno, tj 3 % je toliko skuplji kredit,ali verujte mi da Euribor ima jako čudno kretanje, naime sada je 0.18 i to je najniža zabaležena vrednost ikada od kad postoji, a s druge strane on ne ovisi toliko o krizi koliko o tražnji za Eurom na medjubankarskom tržištu, možete da uđete na ekonomske sajtove i naći ćete podatak da je i u vreme SEKE on iznosio 3,4 ili 5. MIslim da onaj ko još nije uzeo kredit maloi razmisli da li će da rizikuje ili da se pruži 500 dinara više mesečno,ali da ne misli o tome. Nego u vašim ugovorima jel piše rok isporuke?? meni čak i ne piše, samo da moram da latim najkasnije 40 dana od dana potpisivanja ugovora ...

i kakav god da je fiat 500l, meni će ceo život biti žao mog puntica 1.2 16v, ali morao je da ode....dete počelo da se buni kad ga ubacujem kroz prednja vrata i zakucam o staklo, krov itd... :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigde ne pise da se placa celokupna kamata ako dodje do prevremene otplate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.
Ja sam kupio Fiat 500L u AK Kompresor u Rakovici i mogu sve najgore da kazem o njima. Sklopio sam ugovor 22.04, danas je 28.05, auta jos nema. Nalazio sam se na godisnjem odmoru, pozove me prodavacica i kaze ''vas auto je gotov''.Prekinem godisnji, dodjem u Rakovicu, od auta ni traga ni glasa.Drugi prodavac udje u sistem i proveri,auto jos nije gotov.Danas je 36 dan i ne ocekuju ga u skorije vreme, a da ne spominjem da me niko nije pozvao. U njihovoj auto kuci na Novom Beogradu, gde sam se zatekao sasvim slucajno se pravdaju cinjenicom da oni nisu odgovorni u slucaju kasnjenja, jel smo mi, kako mi je prodavac rekao ''malo trziste''. Mene to kao kupca ne interesuje,a verujem da nikoga nebi interesovalo.
To samo pokazuje kakva smo zemlja,jer ako moraju da isporuce 3,000 vozila Americi do odredjenog datuma i ako to ne urade, placaju penale, ko stiti kupce u Srbiji???
Takodje ni najobicniji poklon ne daju kupcima, sto me sve navelo na zakljucak da sam vec zazalio zbog kupovine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima nas koji cekamo dva meseca vec. Tako da....

Share this post


Link to post
Share on other sites

U fijatu kazu da ce sve isporuciti dilerima do kraja maja (juce sam pisao o tome). Danas su u Rakovici dobili 9 brojeva sasije a za sutra imaju najavu za jos 9 (zvao sam danas oko 17h) - time ce biti pokrivena sva vozila iz aprila... Ako im je verovati. Moj auto je porucen 23.04.

tapatok 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očigledno svi su dobri dok ne ostaviš pare, posle te ne zarezuju. Isto i sa bankama dok ne uzmeš kredit.

Dobar odnos i malo komunikacije, kupcima (i potencijalnim koji čitaju) bi puno značilo. Logično je da uglavnom nije do auto-kuća ali jedan ili dva poziva nestrpljivim kupcima i neka informacija bi dosta smanjilo tenziju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja im ne verujem za taj rok isporuke. Tako su rekli svi u aprilu dobice do 15.05. Sad kazu da ce ih PROIZVESTI do kraja maja. A nema logike. Kako proizvesti crveni dizel, beli benzinac od 01.04 i crni bikolore i narucen 30.04. Daj boze da gresim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od drugara koji je inzenjer u fabrici, pouzdano znam da ne sklapaju u serijama (npr sve crvene pa sve bele) vec se redosled formira nevezano za paket opreme i boju. Moj je sklopljen (tacno zna koji je auto) ali mu je do juce falila plastika na komandnoj tabli. Plastike su dobili pa ce zaista auto uskoro biti gotov. Danas se nismo culi-veoma su preoptereceni...

tapatok 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po ovim rezultatima http://fiatgroupworld.com/2013/05/24/april-2013-fiat-500l-slows-down/ ... dakle posle Italije, kod nas će biti najbolja prodaja 500L od svih evropskih zemalja, bar u  ovom periodu april, maj, jun!  p.s. ja sam dao kaparu 16.aprila AK Voždovac, rečeno mi je 25-30 dana rok isporuke, posle isteka toga roka, odem tamo i dobijem obećanje do kraja maja, dakle još tri dana. Mislim se, hajde prvi piut su se precenili ali za drugi rok nema opravdanja, videćemo, ne želim da se nerviram unapred!  

Edited by Madra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su rekli prvog dana da ce biti za 20-ak dana. Opet napominjem da me zvala dilerka i rekla kako je auto gotov. Zapucam sa Tare gde sam se nalazio, u salonu ga nema,a drugi diler udje u sistem i kaze da mu fale jos dva broja sasije! To je dilentatizam, jer mene taj put kosta. Sta uostalom znaci obrazlozenje ''Srbija je malo trziste''? Jel to znaci da mi za nase novce imamo manje prava nego bilo koji drzavljani neke druge zemlje? Uopste, ponasaju se kao da si ti tamo zbog njih,a ne oni zbog tebe i da treba da im bude cilj da te ubede u kupovinu ako se recimo dvoumis. Danas sam bio sa kolegom u Kiji, svaku pohvalu za njih mogu da kazem u smislu profesionalizma. Kao sto je neko napisao, kad dobiju pare, za njih ne postojis vise.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce konacno preuzeo auto,stiglaje i faktura.Auto + 2 paketa opreme  1.4 95ks porucen 29.3,AK Vozdovac,od poklona samo expreso kafa sa vodom.Probne table sa tehnickim za jedan dan 5200, sada samo sisaju.Ipak prvi utisci fenomenalni.Presao skoro 300km mesovite voznje,prosecna brzina 77km/h, potrosnja 6.7 ,max vozen 140km/h.Mislim da je auto best bay tenutno na trzistu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...