Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - iskustva vlasnika, kupovina, saveti

Recommended Posts

Na zalost, tacno je. Jos nisu stali, ali im neki delovi vec nedostaju. Bas cemo se nacekati. Pre 15 dana mi je odobren kredit a jos nema broja sasije. Jos me razocaravaju i komentari ljudi koji su kupili i voze auto: te slab je (1.4), te mnogo trosi, te neudoban je...
Aj nek se neko malko raspise

Da, info o proizvodnji sam proverio kod prijatelja koji radi u fabrici. Tuzno

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre 15dana :-D :-D Meni je danas 35dan. :-) a nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Agenciji Beta je u pres službi FIATA u Torinu rečeno da će proizvodnja biti nastavljena večeras, sa početkom treće smene."

Dopunjeno na početku istog članka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ti ne brani da kupis polovan auto. :-) Kako znas kako je to voziti se u 500l na duzim putovanjima? Neudobno je zadnja klupa?? Da te podsetim, zadnja klupa se spusta unazad, i sediste pomera. :-) To imas na tim modelima koje si pobrojao? Mislim ok, ako si se ti vozio na duzem putovanju u 500L i bilo ti je neudobno, postivam. A ako si samo citao negde o tome onda nije u redu da u ovoj temi iznosis takvo misljenje koje uz to nije tvoje...

 

Pa ja uvek i kupujem polovan auto. Prosto smatram da kupovina novog nije isplativa. Vozacevo sediste u 500L je kratko, zadnja klupa mi je neudobna i tvrda. Vozio sam ga desetak kilometara, ne verujem da bih promenio misljenje posle 100 ili 1000 km. Osim ako mi pozadina ne utrne. 

 

 

 

E sad, da li bih dao toliki novac za njega? Iskreno, ne. Radije bih uzeo polovni Bravo za duplo manje prava i vozio se bolje i lepse. Da ne pominjem Afu 159 ili Lanciu Deltu.

 

500L nije ni konkurent tim modelima.

Ljudi koji kupuju 500L i uopšte MPV ne žele auto C ili D segmenta jer automobili te klase ne ispunjavaju njihove potrebe. Ne kupuju oni MPV zato što nemaju pare za automobil C segmenta (jer imaju, platiće ga isto ili skuplje), već zato što im baš treba automobil karakteristika koje ima MPV. Tako je u iole normalnom tržištu.

Ali, kod nas klase automobila izgleda nemaju nikakav značaj :D, pa se tako poredi sve živo što se polovno ili novo prodaje za te pare, od Audija A1, preko C, D segmenta...još samo neko da kaže kako za 14.000 možeš da uzmeš znaš kakvu polovnu seriju 7 BMW-a... :)

 

 

Da se ne lazemo, jedan od velikih aduta ovakvog buma 500L su izuzetno povoljni uslovi kreditiranja. Najvise dilema imas izmedju 500L i Skode Rapid. Sumnjam da bas mnogo njih razmislja o prednostima (ili manama) MPV koncepcije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao Fiat nemaju pojma, sad culi od mene. Radno vreme u fabrici je gotovo pa nije mogla da proveri. Zvace me ujutru. Nadam se da ima neko na forumu ko ovo moze da potvrdi ili porekne, mada guglajuci vidim da je ipak istina. Strasno.

 

 

Na zalost, tacno je. Jos nisu stali, ali im neki delovi vec nedostaju. Bas cemo se nacekati. Pre 15 dana mi je odobren kredit a jos nema broja sasije. Jos me razocaravaju i komentari ljudi koji su kupili i voze auto: te slab je (1.4), te mnogo trosi, te neudoban je...

Aj nek se neko malko raspise

Da, info o proizvodnji sam proverio kod prijatelja koji radi u fabrici. Tuzno

 

Mislim das nema potrebe za brigom i defetizmom.

Svaki auto troši onoliko kako ga voziš.

 

U svim uputstvima za kola piše da "Sportska vožnja " košta. Treba pratiti šta ti pokazuje board computer i na taj način smanjiti potrošnju. Drugo sva kola troše u gradu. Laž je da ne troše. Koliko je udoban ili ne pokazaće vreme. Jedan od ljudi na forumu je otišao do grčke i nazad drugi dan po dobijanju Fiat 500L i nije imao primedbi na udobnost. (piše na forumu). Zavisi i koliki je vozač. Ako imaš 2m i 150 kg možda i nije udobno. Ja sam kola vozio nekih 5 km (test vožnja) i mogu reci da ništa nisam mogao da zaključim. Sve mi je bilo novo, drugačije.

 

Board computer je stalno nešto pokazivao, te menjaj brzinu , te ovo , te ono. Drugačiji položaj tela no kod mojih trenutnih kola, pošto su kola visoka i nema zavaljivanja. Vozi se kao u džipu.  Na kraju svi smo mi znali kada sno kupovali kola šta uzimamo, ili možda nismo znali. Jeste to 95 KS ali auto ima 1350 kg plus putnici i stvari. Manje troši 1.3 JTD ali i košta mnogo više. Ne isplativo za prosečne korisnike.

Kao što reče jedan od korisnika ovog foruma, ovaj auto kupili su oni koji su imali potrebu za takvim automobilom i koji nisu mogli da odole neverovatnim pogodnostima koje je dala država plus kamata koje nema nigde i neće je biti.

90% ljudi koji su naručili su Fiat 500L samo zbog uslova. Siguran sam da bi u suprotnom kupovali polovnjake ili neke druge automobile. Dacia Logan u najboljem paketu po kreditnim uslovima koji su uobičajeni na kraju izađe skuplje od Fiat 500L. Izađe oko 13000 Eura (kamata 3300Eur), a Fiat 500L u osnovnom paketu Nacionale 11300(kamata 400 eur). Sta je bolje mislim da nema smisla porediti. Nisu to iste priče.

 

Za Fiata je poznato da troši nešto više dok se ne razradi. Očekivana potrošnja u gradu treba da bude realno oko 8-9 l.  To je korektno kada poredite sa drugim benzincima, ali ne sa dizelašima. Oni troše manje, ali koštaju više. Otprilike se dizel varijanta isplati za 8-10 godina za prosečnog korisnika. Ovo je već mnogo puta ispričana priča, da ne gušim.

Ja vidim čašu do pola punu i radujem se novim kolima. Sigurno će biti mana i primedbi. Ali trudiću se da uživam i ja i moja porodica. Meni je bezbednost na prvom mestu. To sam i dobio, i to jako lepo zapakovanu. Sačekajte automobil i uživajte u njemu. 

Preporučujem svima da pročitaju tekst na sledećem linku. 

http://www.superauto.rs/index.php?view=magazine_detail&type=testovi&id=3503

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto sam izneo primedbu za eventualnu neudobnost sedista uopste ne moze da umanji utisak da je 500L verovatno najbolja kupovina takvog automobila u ovom trenutku. Ko je hteo nov auto - za taj novac i uslove kupovine dobio je skoro najvise sto se moze dobiti na trzistu.

Edited by Dragon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se ne lazemo, jedan od velikih aduta ovakvog buma 500L su izuzetno povoljni uslovi kreditiranja. Najvise dilema imas izmedju 500L i Skode Rapid. Sumnjam da bas mnogo njih razmislja o prednostima (ili manama) MPV koncepcije.

 

Slažem se, to je kod nas, a naše tržište nije merodavno za bilo šta. Uspeh 500L će biti zbog Evrope i Amerike, a ne zbog tržišta Srbije. A, tamo se auto kupuje shodno potrebama i svi koji gledaju neki MPV automobil, gde je 500L jedan od modela u ponudi, kupuju takav auto baš zato što im takav treba. Ne razmišljaju oni o novom automobilu C segmenta ili jeftinijoj limuzini D segmenta...jer im takav auto ne treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LeoPP - potpuno se slazem sa tobom! Ovo je samo trenutni problem koji su nasi dusebriznici odmah u nebo digli... Ortak mi rece da se ovo i ranije desavalo jer u fabrici nemaju veliko skladiste delova vec uglavnom sve sto dobiju i ugrade.

 

Pre nego sto sam seo u 500l, probao sam novog Sandera (kupio ga ortak). U zbiru ce isto kostati ali 500l je autina za Sandero! Naravno da nas je privukla i racunica ali ima tu i objektivnog kvaliteta koji je ponudjen... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto sam izneo primedbu za eventualnu neudobnost sedista uopste ne moze da umanji utisak da je 500L verovatno najbolja kupovina takvog automobila u ovom trenutku. Ko je hteo nov auto - za taj novac i uslove kupovine dobio je skoro najvise sto se moze dobiti na trzistu.

u potpunosti se slazem sa tobom, cak mi ni ta malo veca potrosnja u odnosu na prethodne dizelase koje sam vozio, ni slabiji motor ne mogu umanjiti zadovoljstvo da prvi put u zivotu vozim nov auto omiljene marke, koji je veoma kvalitetno napravljen kod nas :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

To sto sam izneo primedbu za eventualnu neudobnost sedista uopste ne moze da umanji utisak da je 500L verovatno najbolja kupovina takvog automobila u ovom trenutku. Ko je hteo nov auto - za taj novac i uslove kupovine dobio je skoro najvise sto se moze dobiti na trzistu.

u potpunosti se slazem sa tobom, cak mi ni ta malo veca potrosnja u odnosu na prethodne dizelase koje sam vozio, ni slabiji motor ne mogu umanjiti zadovoljstvo da prvi put u zivotu vozim nov auto omiljene marke, koji je veoma kvalitetno napravljen kod nas :thumbsup:

 

Zadovoljstvo kupovine novog automobila je neverovatna i ne uporedivo sa "kao novim" automobilima. Ovo je u našim uslovima i po ponuđenim uslovima prosto ponuda koja se ne odbija. Naravno za svakoga ko može da si priušti i te "neverovatne" uslove. 

Da i pored toga što mi se auto dopada, moram da dam primedbu na jednu stvar. A ta je da automobil nema i ne postoji mogućnost da se dokupi naslon za ruku vozača. Pored sve moguće opreme koju ima, zaboravljena je ta sitnica. Samo modeli u Launge paketu imaju naslon. Ima li neko ideju gde i kako nabaviti naslon? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne verujem da bi ti i taj naslon za ruku bio tako visok da možeš držati lakat na njemu a da u isto vreme držiš volan. Ja desnu ruku nekad stavim na ručnu dok vozim, a nekad ženčetu na koleno  :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da i pored toga što mi se auto dopada, moram da dam primedbu na jednu stvar. A ta je da automobil nema i ne postoji mogućnost da se dokupi naslon za ruku vozača. Pored sve moguće opreme koju ima, zaboravljena je ta sitnica. Samo modeli u Launge paketu imaju naslon. Ima li neko ideju gde i kako nabaviti naslon? :question:

 

i meni taj naslon nedostaje... imao sam ga u kromi :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, kad se kaže "slabiji motor" to može da znači dve stvari.

• Slabiji motor u odnosu na neki motor koji smo vozili ranije, pa sad vršimo komparaciju, ili jednostavno
• Slab motor.

U prvom slučaju pričamo o relativnim kategorijama, u drugom u apsolutnim.

Dakle, da li je taj motor "slabiji" ili "slab", pitanje je sad.

Ako je slab, koliko je slab?

Ako je slabiji, u odnosu na koji motor upoređujete i koliko je slabiji.

Malo preciznosti nije na odmet kako bi se umirili (ili uznemirili!) oni koji čekaju na svoj novi auto :)

Ja se iskreno još uvek lomim: 1.6 mjet Nacionale ili 1.4 Lounge. Šta vi mislite?

Edited by Deda Jung

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam za blokadu, ali u uputstvu pise da se nakon 3000km motor potuno razradi. To ima uticaj na potrosnju, startnost i max brzinu. Tako pise.

VAŽNO: Potrošnja goriva će se stabilizovati posle prvih pređenih 3000 km. 

sad sam ovo procitao u uputstvu.mozda stvarno ima neku elektronsku blokadu, ali mi je neverovatno da nam niko od dilera to nije rekao, ili oni stvarno nece da se mesaju u svoj posao :thumbdown:

Eh, kad se kaže "slabiji motor" to može da znači dve stvari.

• Slabiji motor u odnosu na neki motor koji smo vozili ranije, pa sad vršimo komparaciju, ili jednostavno

• Slab motor.

U prvom slučaju pričamo o relativnim kategorijama, u drugom u apsolutnim.

Dakle, da li je taj motor "slabiji" ili "slab", pitanje je sad.

Ako je slab, koliko je slab?

Ako je slabiji, u odnosu na koji motor upoređujete i koliko je slabiji.

Malo preciznosti nije na odmet kako bi se umirili (ili uznemirili!) oni koji čekaju na svoj novi auto :)

Ja se iskreno još uvek lomim: 1.6 mjet Nacionale ili 1.4 Lounge. Šta vi mislite?

pa evo kakva je situacija kod mene. imam stila 1.9jtd, naravno da je ovaj motor 1.4 slabiji. do pre nekoliko dana imao sam kromu 1.9mjet, takodje je 1.4 slabiji. ali mislim da ovi motori nisu za poredjenje, jednostavno ja sam mozda neopravdano vise ocekivao. sada moram da se pomirim sa cinjenicom da nema laganog preticanja pri brzini oko 100, da ako vozim 120km/h bice to pri 3000 obrtaja, da moram cesce da menjam brzine,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima :) Mi smo narucili u Auto kuci Stojanov Fiat 500l 8.04 i rekli su nam tada rok isporuke 3 nedelje,jos uvek cekamo,niko nista ne zna,u ponedeljak smo isli do njh i kazu do 15. bi trebalo da stigne,eto danas sam opet zvala nista jos ne zna. Poludeli smo takodje sto nam nisu javili,kada je prosle tri nedelje,bar da kazu ej izvinite,nece stici jos toliko i toliko,oni nista javili nisu. Svaki dan cekam da me zovu. Sada mi je vec dosta,nekako sam izdrzala,ajde kao 3-4 nedelje nije strasno iako jedva cekam da stigne,a ovo sada je vec puno.

To je inace moj poklon za rodjendan,uzeli smo crveni sa belim krovom i one dve opreme. Moji u kuci svi voze fiata,tata od svog prvog automobila do sada stalno fiat uzima,a eto sada sam i ja nastavila tradiciju.

Da li mozda neko ima neke informacije,da li ste nesto saznali od njih kada ce nam stci?

Svima koji ma su vec stigli,zelim da vas dugo i dobro sluzi.Cestitam na kupovini :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preuzeo. Hvala ti puno.

Zdravo svima :) Mi smo narucili u Auto kuci Stojanov Fiat 500l 8.04 i rekli su nam tada rok isporuke 3 nedelje,jos uvek cekamo,niko nista ne zna,u ponedeljak smo isli do njh i kazu do 15. bi trebalo da stigne,eto danas sam opet zvala nista jos ne zna. Poludeli smo takodje sto nam nisu javili,kada je prosle tri nedelje,bar da kazu ej izvinite,nece stici jos toliko i toliko,oni nista javili nisu. Svaki dan cekam da me zovu. Sada mi je vec dosta,nekako sam izdrzala,ajde kao 3-4 nedelje nije strasno iako jedva cekam da stigne,a ovo sada je vec puno.

To je inace moj poklon za rodjendan,uzeli smo crveni sa belim krovom i one dve opreme. Moji u kuci svi voze fiata,tata od svog prvog automobila do sada stalno fiat uzima,a eto sada sam i ja nastavila tradiciju.

Da li mozda neko ima neke informacije,da li ste nesto saznali od njih kada ce nam stci?

Svima koji ma su vec stigli,zelim da vas dugo i dobro sluzi.Cestitam na kupovini :)

Ja sam, takodje, narucio auto 08.04. u Pancevu a jos uvek nista od broja sasije a kamoli auta. Dobio sam slicna obecanja kao i Vi... Bice, valjda, nesto do kraja meseca???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morate da zovete svaki dan, pa cak i da pretite da cete povuci pare ili da trazite da razgovarate sa direktorom, a ne da cekate da vas zovu. Oni se ogradjuju u kupoprodajnom ugovoru od svakog kasnjenja i jednostavno ti ne preostaje nista drugo, nego da cekas ako zelis taj auto. Ja sam medju prvima kapariso, a dobio sam od prilike 20ti-30ti auto po redu posle 40 dana. Definitivno je do fabrike kasnjenje, ali verovatno i dileri tu situaciju koriste pa daju nekome ko ima vezu br sasije preko reda. Ipak je ovo Srbija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

morate biti dosadni, ja sam sa nekom kao vezom cekao 30 dana. svima koji cekate, zelim da sto pre dobijete auto, i kada odete da ga preuzmete neka neko pita ovo oko razradjivanja motora, 3000km, blokade motora,... ja sam bio toliko uzbudjen kada sam preuzimao auto, da nisam znao kako se zovem, a kamoli nesto da pitam :fun:

Edited by bojan dimitrijevic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvali su nas danas ,dobili smo broj sasije konacno :)) Stize uskoro,jedva cekam nadam se da sada ovaj deo ide brzo.

Da li ste zadovoljni sa automobilima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I zvanično potvrđeno:

 

 

Prekid u snadbevanju od strane dobavljača Selmat Group prouzrokovao zastoje u Fiat fabrikama u Evropi

 

Kao posledica prošlonedeljnih događaja, Officine Maserati fabrika u Grugliasco-u je jutros bila prinuđena da zaustavi svoju proizvodnju, kao rezultat neuspeha kompanije Selmat Group da ispuni svoje obaveze snadbevanja.

Ove nestašice u snadbevanju su takođe rezultirale prekidima rada u Fiat-ovoj fabrici u Kragujevcu, kao i u Iveco fabrici u Madridu, gde su aktivnosti obustavljene od petka. Takođe i ostale fabrike u Evropi su pod rizikom od zaustavljanja aktivnosti u narednom periodu. 

Ovakva situacija prouzrokuje izuzetno značajnu štetu kompaniji Fiat Group, kao i drugim kompanijama dobavljačima, koje uspevaju da poštuju svoje zadate rokove. Nekoliko hiljada radnika je takođe bilo obuhvaćeno ovom situacijom i juče i prošlog petka.

Ova ozbiljna situacija, koja je već duže vreme nerešena, jasno daje povoda za zabrinutost za budućnost odnosa između Fiat-a i dobavljača, i neizbežnim posledicima po radnike.

Tokom poslednih nekoliko nedelja, nekoliko Fiat fabrika je bilo primorano da obustavi proizvodnju, kao rezultat propusta kompanije Selmat Group da ispuni svoje obaveze isporuke.

 

Što se tiče fabrike kompanije FAS u Kragujevcu, nastavak proizvodnih aktivnosti je bio sinoć sa početkom treće smene, a jutros se nesmetano nastavilo sa proizvodnjom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam zvao Ciao Fiat da proverim informacije i deziformacije koje dobijamo od distributera.

Receno mi je da se sutra isporučuju vozila za sve koji su naručili do 19.04.2013. Krajnji rok za isporuku  je kazu 30 dana. Na moje pitanje, sta ako ne isporuce vozilo u tom roku, kazu zovite opet. Takodje rekli su da je doslo do izvesnih problema u proizvodnji i da se ipak nisu nadali ovolikom interesovanju kupaca Fiat 500L. Ostaje nam da cekamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvali su nas danas ,dobili smo broj sasije konacno :)) Stize uskoro,jedva cekam nadam se da sada ovaj deo ide brzo.

Da li ste zadovoljni sa automobilima?

ja sam u cetvrtak dobio br sasije, u ponedeljak preuzeo auto, znaci tebi do kraja nedelje stize auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi je na kucnu adresu DHL-om stigo paket sa uputstvom za upotrebu i jos 3 knjizice. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...