Jump to content
FAS Goran
igor0511

Sređivanje farova u 10 minuta / Poliranje farova

Recommended Posts

Polirao ja jednom sa pastom ali uskoro opet su pozutili.

Pa nisi mnogo uradio ako si ih ispolirao, a nisi ponovo zastitio. Izuzev ako su bas u ocajnom stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlucio sam da cu sa busilicom raditi jer mogu da kontrolisem brzinu zavisi koliko jako pritisnem, nastavak koji ima cicak i sundjer koji se lepi na cicak, gruba pasta i smirgle 1000,1500 i 2000 ta zanimacija je nesto malo ispod 1500din danas se raspitao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se Mico, pritom može da se desi da ih zaj*be još gore pa na kraju ispadne da mora kupiti 2 polovna fara.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitah ovu temu pre par dna i rekoh ajd da se i ja bacim na posao . ]

 

Prvo je bilo ovako 

 

pf20.jpg

 

nakon 5,6 minuta trljanja 

 
pf21.jpg
 
i na kraju kad su mi utrnule ruke 
 
pf 22.jpg
 
:) 
 
kad budem raspolozen okrenucu jos jednu ruku, cisto kao finis :)
 
 
Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si upotrebio pastu, bilo bi efikasnije :D

100% ;)

Salim se :D

Edited by Angell

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne mogu da ih sjebem, a mocicu jos da poliram ne samo jednom za 1500din :) i verovatno cu busilicom pa cu neku blazu brzinu upotrebiti :D jedino sto mozda je malo kriticno to smirglanje, al uspecu valjda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima u farbarama profi pasta na merenje,npr 3M,Farecla,Roberlo,uzmes najmanje kolko daju,neku grublju sa vecom granulacijom,3 tabaka vodene smirgle,1200,1500,2000 i 3 puta omatiras farove sa sve 3 vrste smirgle,kad zavrsis operes i osusis farove i posle ih odradis sa ovom pastom polirkom ili cime vec,ima u farbarama i ona fina krpa namenjena za poliranje,tu ti je efekat 100%!

Edited by milan81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle smirglanja fatovi trebajo da budu matirani kao prljavi? Ma da ta grupa pasta za fatove je 260din, i uzecu sundjere za grubo poliranje to znam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo moja fotografija sa 5. strane. Tako nekako bi trebalo da izgleda posle šmirglanja. 

 

pf30.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo sam da podelim pa mozda nekome pomognem oko sredjivanja farova, ovo je vudzet varijanta, a rezultate vidite i sami.

 

Moji su bili osrednje matirali, i pozuteli.

 

IMG_20220428_233404.thumb.jpg.00c5c63857148d931d9ced67064703cc.jpg IMG_20220421_201422.thumb.jpg.0c791d7b6ef11750c10f62ba2944d37e.jpg

 

Sta mi je bilo potrebno:

-vodene smirgle (800, 1200, 2000, 2500, 3000)

-sundjer za poliranje

-set za reparaciju farova iz lidla

-busilica sa potenciometrom

 

Najbolje je uzeti prskalicu i natociti vodu u nju za prskanje farova, ali posto nisam imao istu, izbusio sam cep od flase i tako polivao farove prilikom smirglanja.

Prvo poceti sa 800 gradacijom, i sa njom smirglati uz konstantno dodavanje vode dokle god nema vise zute boje, i obavezno osmirglati ceo far da bude isto matirano sa avih strana, koristiti pokret linijski, na primer levo desno po duzini fara.

Sledeca gradacija 1200, isto smirglati ali u suprotnim pravcima, ako ste do sada smirglali lrvo desno, sada idete gore dole, dokle god far ne bude isto matiran sa svih strana.

Ponoviti sa ostalim smirglama.

Na kraju sam koristio smirglice iz seta kao zadnju gradaciju za smirglanje.

 

IMG_20220428_180717.thumb.jpg.7d7a9ae1381771fad0a5e5d8c252bc4a.jpg

 

Ja sam u setu dobio 2 paste, 2 maramice sa uv zastitom, 4 smirglice male, 2 krpe i onaj sundjer za smirglanje, vidim da sada ima neki drugi set u lidlu koji je nesto sasvim drugo.

 

Obavezno ocistiti far vodom i osusiti skroz, ne sme biti uopste mokar far. Uzeti pastu i naneti na sundjet i razmazati na far, obavezno koristiti masinu sa potenciometrom (stelovanje brzine okretanja busilice u zavisnosti koliko jako pritisnete), u mom slucaju je to bila busilica.

Polirati farove ali ne velikom brzinom, osrednjom. Meni je otisla jedna mala tubica za oba fara.

 

Raditi dve ruke poliranja, pa ocistite mikrofiber krpom, odmah bi trebalo da vidite rezultate, u mom slucaju su odlicni iako se nisam nadao.

 

Premazati far uv zastitom koja se dobija u pakovanju.

 

IMG_20220428_183218.thumb.jpg.c45b37f5305e7c280d2c779275e1eb09.jpg

 

Sve ukupno me je kostalo oko 15e, a rezultati su me iznenadili.

Moze da se polira i rucno, ali rezultat ce digurno biti malo losiji.

Smirglanje ze obavezno jer se tako skida povrsinski sloj koji je oksidirao, ako se smirgla samo sa smirglom koja ide u setu nece se dobiti dobar rezultat jer je smirgla jako fina i ne skida kako bi trebala da skida, kao na primer 800.

 

Da napomenem da ze prozirnost fara dobija tek na kraju kada se ispolira.

 

U prilogu ide slika kakvi su farovi bili pre sredjivanja, nakom smirglanja, mutni i matirani, i nakon poliranja, kristalno jasni.

 

Meni je ovo prvi put da se srecem sa poliranjem farova, set za reparaciju farova sam uzeo iz razloga sto ima uv zastitu koja je obavezna, i sto ima pastu za poliranje, nasao sam ga za nekih 6 eura nov na kp, tako da mi se isplatilo. Ovim sam dobio lep far na izgled, i najbitnije od svega odlicnu vidljivost nocu.

 

Nadam se da ce nekome pomoci. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U celoj priči je najbitnija zaštita nakon poliranja. Bez nje, kroz par meseci će ponovo sve da požuti, jer šmirlganjem skidate fabrički zaštitni sloj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima one sonax kesice jeftine su bas za tu namenu, kazu da nisu lose, svakako bolje ista nego nista, prava stvar je lakiranje posle poliranja ali to vec iziskuje vreme i opremu, ja imam opremu ali me iskreno mrzi, lakse mi jednom godisnje da ih prepoliram po potrebi.

Sto se tice smirglanja ja uzimam smirgle za masinsko smirglanje (mokro ili suvo nebitno) lakse i brze nego rucno posebno kad su bas losi farovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo deluje kao odlična varijanta, ako može kod nas da se nađe taj 2K lak, ne znam da li je neko već kačio klip.

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, OMP said:

ima one sonax kesice jeftine su bas za tu namenu, kazu da nisu lose, svakako bolje ista nego nista

Rade posao itakako, stite od UV zraka i ponovnog matiranja i zutila. Pogotovo znaci kod vozila koja zbog dizajna imaju ravan gornji deo fara. Cena je smesna za par farova, cca 300 kinti:  

On 2/19/2022 at 9:51 PM, Ivan said:

Znam ovako iz glave da prodaju Sonax keramiku na Tektionu. Samo 290 kinti je pakovanje keramickog premaza, koji je dovoljan za par farova:

https://tektion.rs/auto-kozmetika/sredstva-za-ciscenje-pranje-i-poliranje/sredstva-za-poliranje/sonax-profiline-keramicka-zastita-farova-1-komad/

 

sonax-profiline-headlight-coating-1.thumb.jpg.f6d9ab41a8da0fe5fa354f1d9bd27df4.jpg Untitled.thumb.png.c7c5f78cce08ab03c1363cd02c2d6dea.png

 

15 hours ago, SeriouS said:

Ovim sam dobio lep far na izgled, i najbitnije od svega odlicnu vidljivost nocu.

Dobio si 99% lep far na izgled, a od odlicne vidljivosti placebo efekat ;) . Jer je emitovanje svetla projektorsko (zavisi od stanja soljice i sociva projektora, koje nisi ni pipnuo). A svetlo, koje se na Bravo 2.5'' projektoru isijava sa samo 30-ak cm2 povrsine sociva, prolazi kroz prednji deo stakla fara, koji uglavnom bude u dobrom stanju (jer matira gornja strana izlozena suncu).

Pricam iz iskustva, jer su "Al" farovi i projektori (Magneti Marelli) generalno tanki. Na restyle Bravu su mi jos projektori bili relativno sacuvani (mladji restyle model je u pitanju). Prvih godinu dana nisam hteo nista da cackam - u fazonu moze da prodje, necu nista zbog tehnickih... Dok mi nije prekipelo, jer sam u prici oko xenona (i vozim ih) od 2008. kada su se kod nas pojavili. Jos se na Bravu sijalica vrlo lako menja, mesta za balaste da biras, a na benzincu na sve to moze kolo da se igra izmedju farova i motora :) . Kada se iza toga farovi pedantno upucaju, obicna sijalica i xenon je bukvalno kao du*e i glava, da mi je samo bilo zao sto sam pala*udio i nisam montirao odmah po kupovini. Pije vodu i za trenutno stanje projektora koji se koriste stalno kao dnevno svetlo, tako da apsolutno nije bilo potrebe za otvaranjem i menjanjem projektora. Naravno da bi sa novim projektorima situacija bila za stepenik bolja, ali opet je puno bofla u ponudi pa i tu treba biti pazljiv pri izboru.

Summa summarum, iz iskustva sa gomilom Bravaca i uopste Fiata sa "Al" projektorima do sada - hocu da kazem da je halogena sijalica na fabrickom (i obicno vec dobrano nacetom) projektoru, iz mog iskustva golo g*** koje ckilji :) .

Evo kako je kod mene na kraju "ispala" dvorsina varijanta sredjivanja farova sa slojem zastite, u kombinaciji sa par godina ranije stavljenim 4300K "CN Light" AC setom:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/44283-poliranje-farova/&do=findComment&comment=1607886

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/29/2022 at 1:41 PM, Vule said:

Ovo deluje kao odlična varijanta, ako može kod nas da se nađe taj 2K lak, ne znam da li je neko već kačio klip.

svaki lak je 2K (dvokomponentni) bilo u spreju ili ovako kad kupujes za pistolj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam viđao ovakav kakav on koristi, da se "aktivira", mada dugo nisam ništa kupovao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam ja retko koristim te u spreju, za neke sitnice uglavnom kad me mrzi da prljam pistolj, to uzmem mipa ili motip lak sprej ali generalno dok se pistoljem ne nanese neki krsteniji lak sve ostalo je bzvz

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...