Jump to content
FAS Goran
igor0511

Sređivanje farova u 10 minuta / Poliranje farova

Recommended Posts

Danas sam uzeo dan pred sebe i zadatak da ispoliram farove na svom Bravu. Neću više matere mi :crazy:

 

Elem, prema savjetima radnika u prodavnici boja i lakova (kolega mu radi poliranje pa zna materiju) kupio sam šmirgl papir granulacije 350, 400, 500, 800, 1200, 2000, 2500, 3000 i 100 gr polir paste. Pošto je neko mudar prije mene lakirao farove ko zna čime, em su požutili, em su se krenuli guliti ko Švabo kad izgori na Jadranu. Najviše sam se oteglio dok sam skinuo ostatke laka...to je bila robija :wallbash: 

 

Nakon četiri sata šmirglanja, poliranja i pet teretnih piva rezultat je sljedeći:

 

Prije:

IMG_20220509_123147.thumb.jpg.d82067df3ea4aa9b76caefe12650bd13.jpg

 

I poslije:

IMG_20220509_170814.thumb.jpg.01886c106c3d7722fa13e3cbff794d57.jpg

 

IMG_20220509_172125.thumb.jpg.6b6d0aee668bb402d17d2634992e9ed5.jpg

 

Sutra još samo da nanesem Sonax zaštitu za farove i miran sam narednu godinu dana :thumbup:

Edited by Mr_Good

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se radi na taj nacin, posle zavrsne vodene smirgle, p2000 recimo, ide obavezno lakiranje i na taj nacin dobijas far kao sto ti je fabrika dala - nikakve paste i keramike, sve je to kratkotrajno. 

Pre 5 godina sam na taj nacin sredjivao farove na Da Silva 156ici i dan danas su u top stanju. Drugar koji mi ih je lakirao, koristio je neki lak za metalik boje koliko se secam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče zaštite nakon poliranja, ova Sonax zaštita košta samo 2.50 eura i drži godinu dana. Provjereno drži. 

 

E sad što kod nas ljudi čekaju da oksidira pa tek onda obrate pažnju je druga stvar....:whistle:

 

Lak koji se koristi za farove nije ovaj klasični što se može kupiti po farbarama, nego poseban bazbojni namijenjen za zaštitu farova vozila, ali nije jeftin (20-25 eura) i isto je veliko pitanje koliko će držati dok se ne krene guliti....Usluga profesionalnog lakiranja kod auto lakirera je već neka ozbiljnija priča, ali to nije ni jednostavno ni jeftino, niti je za rubriku "uradi sam"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li smem da ponovim postupak,jer nisam bas najzadovoljniji posle 1.puta.Koristio sam prvo vodenu 1500,pa 2000,pa pastu za zube.Osetno je bolje,ali fali bar jos 30% da bi bilo kao i drugi far.Nisam nanosio nikakvu zastitu posle toga jer nisam bio najzadovoljniji.Da li se moze ponoviti postupak istim redom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/29/2022 at 2:04 AM, alfini0507 said:

Eno ga u gepeku komplet iz Lidla kupljen danas... emoji16.png

 

Danas u Lidlu kazu da to nisu imali nikad...e sad jbg.:rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa granulacija smirgle zavisi od stepena ostecenja fara, u principu 1500 pa 2000 nema toliko svrhe, obicno se dupliraju brojevi, npr. 1000 pa 2000 ili 1500 pa 3000 kad su u pitanju te manje granulacije ja neretko krecem od 500 pa idem na 800 i tako dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali ja sam vec uradio jedan krug, i zadovoljan sam 70%. Sad treba da to ponovim, valjda istim redosledom. Znaci sad treba da se "vratim" na pocetak tj opet na 1500 pa na 2000. Nesto me brine novi postupak, jer fakticki posle 2000 sad opet ide 1500 pa opet 2000,to me buni. 

P. S. 

Inace svuda su pisali i preporucivali da se u pocetku ide 1500 pa 2000

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam jesi li kacio sliku farova, ali obicno posle smirglanja ide poliranje ili lakiranje, tako da verujem da je tebi potreban kvalitetniji finish, tj poslednji korak.

Za poliranje je potrebna kvalitetna pasta i masina. Poliranje je po meni sviranje onoj stvari jer je kratkog veka. Za godinu dana far ce opet pozuteti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3M proizvodi folilu za zastitu automobila takodje ta folija se lepi i na farove
Po modelu automobila se iseca folija za farove branik haubu... pa smatram da bi to mozda bilo najbolje resenje za zastitu farova ta folija nije jeftina ali pruza zastitu 5 godina

https://www.enroll.rs/shop/3m-folije-za-oblepljivanje-vozila/3m-ventureshield-folije/3m-ventureshield-paint-protection-film/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videh par takvih radova, cak i od ovih na glasu - zavisno od oblika fara, izgleda da nije nista neuobicajeno da se pojave mehurici, odvajanja folije po ivicama, nisam uopste "impresioniran"...

Radio je ovde kolega polimerizaciju farova na Bravu, na oko deluje kao top stvar :) , samo je pitanje koliko ce i to biti trajno.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auhhh, ja ne dobih odgovor na moje pitanje, da li da ponovim postupak istim redosledom, ili da sad na kraju predjem sa smirglom 3000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe idemo linijom manjeg otpora,pa ako ne uspe,ide pasta za zube pa tek onda za poliranje.:rolleyes:A tek vazelin,sta reci,verovatno ispao nekom od ucesnika parade:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto neko rece tebi je zavrsna ruka tj poliranje problem, ne moze pastama za zube i sl. glupostima, tj moze ali nikad nece biti efekat kao pravom pastom za poliranje i masinom.

Sama zastita fara moze da se uradi raznim sredstvima tipa keramika i nano zastite sta znam, lakiranje fara je takodje jedna od metoda kao i folija...burazer koristi sonax....

https://tektion.rs/auto-kozmetika/sredstva-za-ciscenje-pranje-i-poliranje/sredstva-za-poliranje/sonax-profiline-keramicka-zastita-farova-10-komada/

cuo sam pohvale da je ok, ono bolje ista nego nista a jeftino je a drugi burazer koji se isto bavi detailingom lakira

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova Sonax keramicka zastita ima i na komad, a jedna kesica je dovoljna za par farova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam taj Sonax na KP,na komad 250 din,ali je lik na Brace Jerkovic,a ja sa N.bgd,ko zna kad cu stici do tamo.
Mada mi nije jasno da li je ovaj Sonax i za poliranje i za zastitu ili samo za zastitu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisasmo lepo iznad da je keramicka zastita u pitanju, jedna kesica za par farova.

Pise ti i na pakovanju, Headlight Coating.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...