Jump to content
FAS Goran
Zvezdo

Naknadna ugradnja parking senzora (Grande Punto)

Recommended Posts

:unworthy:

Stvarno nemam pojma kolika je cena senzora majstor Mica napisao 4000 i ja sam to uzeo kao cenu + 50 % za majstora eto 6000 din.

Video sam jesenas s+m 165/70/14 Tigar 4.500 komad u Merkatoru pa posto vozi Punta uzeo kao osnovu za racunicu. Naravno u bukvalnom smislu sam sve to izracunao.

Htedoh reci pre bih kupio gume :thumbsup: nego parking senzore.

Nemam nista protiv tapaciranih sedista nisi vozio peglicu do Istambula i nazad da vidis sta je drvena klupa  :realmad:

:welcome: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nemam nista protiv tapaciranih sedista nisi vozio peglicu do Istambula i nazad da vidis sta je drvena klupa  :realmad:

:welcome: .

Ovo je već avantura vredna respekta.  :respect:

Ali da se držimo teme i saveta za ugradnju. Ipak je za to i stavljena da bi nekome ko se odlučio za parking senzore bilo puno lakše i jednostavnije za ugradnju.

Naravno i iskustvo da dotičnim senzorima je korisno. Kao što mi je bilo korisno negativno iskustvo članova ovog foruma vezano za one elektromagnetne (traka) senzore. 

Za to i postoji forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

amladenbk

Zar nisi vec napisao da zavrsavas "ucesce" u ovoj temi? Nalupao si se sa navigacijom, sedi jedan...

Culi smo tvoj stav, odmori malo, javi se u drugoj temi...

 

 

Zvezdo

Svaka ti je kao u Njegosa i nemoj da ti vise pada na pamet da se izvinjavas kada si u pravu. Ovde si da edukujes i pomognes (kao i meni nekada), a ko to ne zeli, neka preskoci temu.

 

Svi ostali

 

Pokazali ste da ste dobri, cak i predobri, jer ste coveka koji pokazuje elementarno neznanje izignorisali i cak mu pravili drustvo...Ali vratite se temi i neka se pise samo o senzorima, kako se ugradjuju i kako se pokazuju posle ugradnje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram ugradnju parking senzora , posle puno razmišljanja i videvši jedan Stilo sa ugrađenim senzorima na plastici petih vrata (Dynamic uglavnom ima) rešio sam tako i ja da uradim.

Parking_senzori.jpg

Protiv i za mišljenja dobro došla kao i iskustvo.

Za - ne buši se branik i nisu izloženi blatu / vodi sa zadnje strane zatim sitnim udarcima po parkingu

Protiv - komplikovanija ugradnja (treba skupiti žice iza plastike provući kroz cela peta vrata i sa plafona pored D stuba spustiti kod štopaljke), drugačiji ugao postavljanja u odnosu na fabrički položaj možda i lošija detekcija nižih predmeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ugao postavljanja tj delovanja, crna peta vrata, crvena branik

Fiat_Stilo_Multiwagon_2005_Copy.jpg

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno ZA!

Ugradjujes ih na crnu plastiku-nema farbanja odnosno slojeva farbe koji im smanjuju domet i osetljivost (plasik prajmer, boja i lak) Ja sam moje testirao pre farbanja i detektovali su prepreku na 2-2.5 metara kao u fabrickim specifikacijama sada kada su ofarbani javljaju se tek na 1.5 m!

Imaj na umu da su senzori debeli oko 20mm i da se kabel zavrsava na 25cm od senzora, sa konektorom (musko-zenski) debljine oko 8mm. Imas li toliko debljine? Ukoliko konektori predstavljaju problem kod provlacenja  uvek postoji opcija direktnog povezivanja.

U kompletu sa senzorima dobivas i prstenove kojima im mozes promeniti ugao dakle vanjske A i D malo okrenes da gledaju prema van time bi detektovali prepreku kraj koje prolazis sa strane. Unutrasnje B i C oboris na dole ukoliko se plasis da nece detektovati nize predmete, mada mislim da nece biti potrebno. Na centalnoj jedinici ima preklopka koja sluzi za visi ili nizi polozaj senzora, ovisno na koju visinu ih ugradjujes.

 Mislim da je to odlicno mesto za njih pod uslovom da ima mesta da se stave. Ima i dodatni problem. moras 4 kabela debljine 3,5 mm da provuces kroz zastitnu gumu na spoju petih vrata i karoserije u kojoj se vec nalazi snop zica ali mislim da ima dovoljno mesta.

 

Na kraju pitanje sta ce PROFESIONALCU parking senzori? Mislim da ce odgovor biti veoma koristan onima koji ih smatraju za nepotrebno smece. 

E da ovde ljudi pominju neke cifre, ako se dobro secam ja sam ih kao clan kluba platio oko 30e bez ugradnje. A cena ugradnje? Neprocenjivo zadovoljstvo kopanja po vlastitom automobilu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka pomoć uvek dobrodošla. Bilo kolega, kolega sa foruma bilo parking senzora.

Roknuo bi kameru nego me nervira monitor, gde njega lepo smestiti.

Hvala Zvezdo, taman si prevagnuo na onu stranu na koju sam mislio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ala je lepa ova zver za kofere :laughing:

i ja sam za ugradnju u crnu plastiku pre nego da bušiš branik. I ja ću kod sebe ugraditi u lajsnu na braniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li i na Puntu u lajsnu? Nisam mjerio koliko je visina.

Sent from my LT30p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidzo na puntu imas cak izbusen branik na mestima gde treba da stoje senzori, kad skines branik videces te rupe, znaci ostaje samo na tim istim mestima izbusiti lajsnu.

 

Ivane, sta treba da saznas pre nego sto se odlucis za busenje lajsne, da li ispod te siroke lajsne na kojoj se nalazi ta tanka crna ima rupa na gepeku kuda bi sproveo kablove ili moras da busis i gepek vrata (limariju) i druga stvar da li kroz buzir kroz koji prolazi ostala instalacija i gde treba da prodju kablovi od dva senzora ima mesta da se provuku njihovi kablovi sto verovatno moze ali da li mogu dzekovi na njihovim krajevima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je za Stila.

stilo_mw_12.jpg

 

Kuvalja je ugrađivao na Punta 



Evo ja danas ugradi burazeru na puntu sa petoro vrata senzore pa se setio i koju slikicu da opalim da vam pokazem sta i kako. senzore sam uzeo u sivoj boji i toliko su se uklopili da izgleda kao fabricki cini mi se da je i nijansa ista. nisam teo da stavljam na lajsnu crne zato sto bi strcali malo gore i malo dole, posto je lasjna blago obla, pa da neko radoznao ne bi izvukao senzor, od alata je potrebno gedorica 8 za srafove na rubovima i torex ali ne znam koji broj zaboravio sam da pogledam ima 8 torexa. i skine se branik.

Prvo sam izlepio branik autotrakom pa na njoj obelezavao i odmeravao, a bila je tu i iz razloga da kad krenem da busim rupe ne osteti lak oko rupe, posle samo sam svukao traku i ubo senzore, za svaki sucaj sa unutrasnje strane sam ih zalio smrt lepkom, sve lepo provukao vezao vezicama i spojio na instalaciju desne stopaljke posto je tu rikverc svetlo. I na kraju slike kako to sve izgleda i neke dok se radilo, ako nekog nesto zanima nek pita slobodno sve cu pojasniti, nije nikakav problem, mogu da se ugrade veoma lako i brzo.

2012_03_17_16_26_41.jpg 2012_03_17_16_27_43.jpg

Nesto od alata, mozda ovde vidite koji torexi su u pitanju tj velicina.
2012_03_17_16_37_14.jpg

2012_03_17_17_39_46.jpg 2012_03_17_17_39_54.jpg 2012_03_17_18_50_53.jpg

2012_03_17_18_51_19.jpg 2012_03_17_18_51_37.jpg 2012_03_17_18_52_08.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tek sada skontah da tebi sva cetiri idu na gepek, a ja istripovao dva na gepek dva na branik. Jos jednu stvar proveri, precnik senzora i sirinu lajsnice da ne strci gore ili dole, onda moze nekom da bude primamljivo da cupa. Ne mogu nikako da nadjem sliku karavana sa fabrickim senzorima da vidim kako stoje.

 

Nadjoh, ipak njemu fabricki ide ispod lajsne. razmisli o ovoj nijansi sto je na puntu imas ih na kupindu za oko 2000 dinara, pa da roknes ispod lajsne, mnogo manje ces se muciti za ugradnju, a realno ako se pogodi nijansa izgledace originalno.

stilo_mw.jpg

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

 i druga stvar da li kroz buzir kroz koji prolazi ostala instalacija i gde treba da prodju kablovi od dva senzora ima mesta da se provuku njihovi kablovi sto verovatno moze ali da li mogu dzekovi na njihovim krajevima?

Kao sto sam rekao uvek postoji opcija izbacivanja konektora i direktnog spajanja-zica na zicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas se baš radilo. Ugrađivali se parking senzori na veeeeliko. Prvo smo krenuli sa Igorovim Stilom pa kasnije (po hladovini) sa mojim. 

Prvo bi se zahvalio Nidži http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showuser=7856 koji je ustupio svoje dugo čekane senzore. Hvala Nidžo.  :unworthy:  :unworthy:  :unworthy:

Glavni i odgovorni bio je Dr. Kuvalja http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showuser=4188 . Bez njega i njegovog iskustva ovo bi baš potrajalo. Ishod bi bio ko zna....

Igor i ja smo bili za grube radove.

Evo rezultat.

DSCN3023_Copy.jpg DSCN3026_Copy.jpg DSCN3028_Copy.jpg
 
DSCN3030_Copy.jpg

 

Mesto ugradnje Parking_senzori.jpg Parking_senzori_2.jpg

I mi smo usli u klub, ne trebaju nam ali zatrebaće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast!

Ekipa se skupila i kao na traci ispadaju Fiati sa parking senzorima! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko dal mogu da se farbaju parking senzori od Fiat Stila? Kupio sam parking senzore sa lajsnom u kompletu al su crne boje a meni su sve lajsne u beloj boji,boji auta! Pa se plasim ako ih ofarbam lepo u boji auta da nece raditi kako treba/nece raditi u opste... :/

Послато са GT-S5670 користећи Тапаток 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko dal mogu da se farbaju parking senzori od Fiat Stila? Kupio sam parking senzore sa lajsnom u kompletu al su crne boje a meni su sve lajsne u beloj boji,boji auta! Pa se plasim ako ih ofarbam lepo u boji auta da nece raditi kako treba/nece raditi u opste... :/

Послато са GT-S5670 користећи Тапаток 2

Pa zar nije imao u ponudi i bele :( a iskreno mislim da ti nije pametno da ih farbas...

htc evo 3D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretski smeš da ih farbaš, e sad praktično ko zna šta tu može da se desi... Koliko znam Zvezdo je uspešno ofarbao svoje senzore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm bele nema,jedino da cekam,pa ko zna kad ce da stigne neki beli stilo sa 5v da bi skinuli zadnju lajsnu sa senzorima! Mada on kaze da su skoro svi sa crnim lajsnama i da ne moze skorije da mi nabavi bele! Pa ne znam,planirao sam tu lajsnu da ofarbam u belo i da prsnem samo malo preko parking senzora,cisto da ne budu crni pa da strce :/.

Послато са GT-S5670 користећи Тапаток 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ću svoje da ofarbam u sivo pa ću da ti javim, ako ti ofarbaš pre mene javi ti :) Ustvari, šta god javiš, ja ću ih farbati, pa ne moraju ni da rade. Neću na celom sivom autu da imam crne kružiće.

Jedino razmišljam da ih prelepim folijom, ali kontam da je folija još deblja od farbe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...