Jump to content
FAS Goran
Zvezdo

Naknadna ugradnja parking senzora (Grande Punto)

Recommended Posts

Poenta je da se uparkiravanje uci u auto skoli na vozilima koja nemaju parking senzore. Cilj ucenja uparkiravanja je ne udariti vozilo ( automobil, autobus ili kamion) o ivicnjak,  stub ili bilo koju prepreku koriscenjem vizuelnog pregleda vozaca kroz staklene povrsine vozila i uz pomoc retrovizora u novije vreme

Citiram kolegu iz ove teme koji je naknadno ugradio parking senzore:

S obzirom na cenu uredjaj radi solidno ali ne ocekujte previse! Kod auta sa losom preglednoscu unazad moze ponekada sigurno spasiti branik ili lim od udarca ili ogrebotine.

Svrha parking senzora je pomoc pri  uparkiravanju ili isparkiravanju vozila da upozori na neuocljive prepreke ali sta ti vredi parking senzori ako su :

1. senzori pregrubo podeseni tj njihova osetljivost koja meri rastojanje od neuocljive prepreke nije podesena na desetine milimetara vec u desetinama centimetara 

2. ako senzori nisu adekvatno podeseni tj upareni sa zvucnim signalom ili signalom na displeju koji mere tacno rastojanje od neuocljive prepreke ( laze displej ili zvucni signal pa si mnogo blize prepreci nego sto uredjaj pokazuje )

3. ako senzori nisu adekvatno podeseni da prepoznaju nevidljivu prepreku kao prepreku ( primer kesa za djubre. kartonska kutija, branik drugog automobila napravljen od cevi, parkirani bicikl  i sl ....) jer uredjaj prepoznaje prepreku tako sto salje signal na najminimalniju ravnu povrsinu prepreke i od nje meri rastojanje ( sto manja povrsina prepoznavanja prepreke to je skuplji uredjaj ) 

Hteo sam da kazem ispada da je skuplja dara nego mera jer ugradjujem nesto u sta nisam siguran kako ce raditi i da li ce mi pomoci da zastitim svoje vozilo a za to sam potrosio novac i vreme a dobijam citiram radi solidno, ali ne ocekujte previse i moze ponekada.

Nisam protivnik koriscenja parking senzora ali sam protivnik ugradnje aftermarket parking senzora jer ima previse ALI.

Rekoh u prethodnom postu POMODARSTVO i ostajem pri tome.

Bolje da se novac odvojen za parking senzore upotrebi za ugradnju kvalitenijih LED dnevnih svetla  :thumbup:

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno sam polagao i prosao iz prve,Polagao za kamion pa opet iz prve polozio! Vozio honorarno prikolicara sa sljunkom i u rikverc se provlacio kroz uske kapije... Prema tome parkirati i voziti u rikverc vise nego znam!

 

Posto kada idem u rikverc samo gledam u retrivirore (ne okrecem se)  parking senzori mi puno pomazu! Imaju oni dosta "ALI"! Ali jako precizno mere razdaljinu do parkiranog automobila, zida ili cvrste ograde. Koristeci samo retrivizore (svaki vodi svoju politiku sto se slike i udaljenosti tice) pri parkiranju do prepreke mi je ostajalo i 1.5m a ni okretanje nije puno pomagalo! 

Sada opusteno idem u rikverc i mogu se pribliziti prepreci i na 10 cm bez opasnosti. Pre i kada se okrenem izgleda mi da sam udario u nesto ali u stvari ima jos 1,5-2 m!!!

 

Ponavljam imaju oni poneki "ALI" ali ja sam zadovoljan! Koliko u doplati kostaju parking senzori? Verovatno 5,i 10 i vise puta skuplje nego ovi. Koliko su bolji fabricki? Ne vise nego dvostruko! Prijatelj ima fabricke i ne vide kolac zabijen u zemlju kao ni moji!

Pomodarstvo? Ima i toga i tu bih se mogao sloziti na neki nacin. 

Recimo klima u autu meni nije prioritet da ne mogu bez nje ali tko ce danas kupiti auto bez klime? NITKO! Sutra ili prekosutra nece nitko kupiti auto bez parking senzora ili automatskoh svetala, senzora za kisu.... Recimo da sam investirao u svoj auto. A ugradnja mi je predstavljala nemerljivo zadovoljstvo.

 

Kvalitetna LED dnevna svetla? Koliko kostaju? Vise nego senzori.

A gde da ih stavim na GP? Samo u farove a to bas nece lako ici bez pomoci profesionalaca a to kosta i ne malo!

Ako imas neki predlog za LED svetla u povoljnoj varijanti za GP reci pa cu ih ugraditi i to radje nego senzore za parkiranje koji barem meni nisu preko potrebni ali mi itekako pomazu! Glavu vise nikada ne okrecem... Do prvog ''bum!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve su to korisne stvari, naročito kad prebole dečije bolesti.

GPS je nešto bez čega se teško može zamisliti putovanje, osim za nekog ko voli da priča sa meštanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre i kada se okrenem izgleda mi da sam udario u nesto ali u stvari ima jos 1,5-2 m!!!

E, je*i ga sad :) . Pa Stila 3v sa podignutom guzicom i povecim C stubovima cenim u rikverc u 10-ak cm u najgorem slucaju... Takodje, uvek iz auta osacujem mesto gde hocu da se parkiram, da nema kakvih iznenadjenja.

Po meni su na autu tih gabarita senzori apsolutno nepotrebni. A na manjim su mi tek smejurija i pomodarstvo kao sto neko rece. Druga prica su vec karavani ili veca vozila, pogotovo ova novija...

 

Recimo klima u autu meni nije prioritet da ne mogu bez nje ali tko ce danas kupiti auto bez klime? NITKO! Sutra ili prekosutra nece nitko kupiti auto bez parking senzora ili automatskoh svetala, senzora za kisu.... Recimo da sam investirao u svoj auto.

Za klimu se slazem i recimo da u ovim uslovima bolesnih temperatura ipak predstavlja potrebu. Sve ostalo mi je npr. visak i ne bi mi bilo prioritet u izboru sledeceg auta. Na Xsari mi je Exclusive oprema sa svim tim pomenutim zezalicama (senzori za kisu, svetlo, automatska klima...) i sve je uvek setovano na manuelni mod :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane imao sam prilike da vozim karavane, i mislim da od toga lakse nema, i da tek njima ne trebaju senzori. Cenim da je stila sa 3v teze uparkirati zbog te guzice nego karavana, njemu je staklo skoro pa ravno sa zadnjim delom kao i skoro svakom drugom karavanu, naravno ima i izuzetaka kao opel insignia. Mislim da su senzori najpotrebniji sedan automobilima tj oni koji imaju izbaceni gepek kao npr linea. Ja sam za senzore pod brojem jedan jeftini su oko 20 evrica, lako se ugradjuju, auto deluje luksuznije sa njima, a znaju da pomognu dosta, bas kao sto Ivan.ik kaze kad se zamagle stakla ili neki stubic.... Ja sam burazeru ugradio na punta klasika ima cini mi se godinu dana i on je zadovoljan, a vozio je i bez njih i nije napravio nikad nikakvu glupost, ali sada je jednostavno lakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve OK, nemam nista protiv parking senzora, svako od nas ima svoju ludost :) . Pogotovo sto su sad dzabana, ali sudeci po drugarima koji ih ugradjuju - dosta njih upravo tako i radi. Tako da se ljudi cesto oslone iskljucivo na senzore pa posle bude kuku-lele. Slazem se da su u kombinaciji sa pogledom unazad i vestinom vozaca dobitna kombinacija.

Samo je moje licno misljenje da su na hatchbak-ovima visak, mislim, meni su nepotrebni. Takodje se slazem da su izuzetno korisni za sedane i vozila visih klasa kao i moderne karavane (ne mislim na kockastog Passata iz 80-ih :) ).

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oduvek su mi ovi senzori izgledali kao čirevi na bulji. A nije mi jasna ni potreba za senzorima na GP pozadi. Veća "frka" je napred gde se nos automobila ne može videti ni ako glavom drljate po plafonu pa se sve svodi na osećaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.jpg

 

Najpouzdaniji parking senzor, ne smeta velika vlaga, radi u temperaturnom opsegu od -160 C do temperature topljenja gvožđa, ne proizvodi iritantne visokofrekventne zvuke, apsolutno precizan i kada dođete do prepreke čuje se samo diskretno tup (jačina zvuka tup direktno je povezana sa brzinom kretetanja kao i čvrstoćom predmeta).

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Veća "frka" je napred gde se nos automobila ne može videti ni ako glavom drljate po plafonu pa se sve svodi na osećaj

Strucnjacima (m/z) od kojih su nam iscvakani branici po parkinzima, ne pomazu ni senzori napred, a kamoli pozadi, daleko im lepa kuca.

Imenjace, ti bese uz taj parking senzor imas i neku elektroniku vezanu za njega u gepeku koliko se secam... Ili je to neki ziroskop, chip, neko cudo :laughing: .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oduvek su mi ovi senzori izgledali kao čirevi na bulji. A nije mi jasna ni potreba za senzorima na GP pozadi. Veća "frka" je napred gde se nos automobila ne može videti ni ako glavom drljate po plafonu pa se sve svodi na osećaj

da da svakako je kod gp-a mnooooogo potrebnija pomoc u vidu senzora napred nego za voznju u rikverc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da se samo zezas ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno zapazanje da svako ima svoju ludost.

Slazem se da su parking senzori veliki pomagaci u parkiranju ali ipak se sve svodi na vestinu vozaca. Noviji tipovi automobila imaju manju preglednost pri uparkiravanju sa prednje strane jer stvarno je hauba predugacka krov spusten ka napred a i soferka dosta koso postavljena sve zbog aerodinamike i parking senzori su potrebniji napred nego pozadi.

Posto radim na N. Beogradu i parkiram u garazi Mekatora imao sam "opet" prilike da gledam kako vozaci i vozacice parkiraju na parking senzore gde su idealni uslovi za uparkiravanje i unapred i unazad i kako odvaljuju svoje i tudje branike, udaraju u hidrante i nosece stubove. granicnike itd jer niko od njih ne okrece glavu niti gleda u retrovizore vec se kompletno oslanjaju na senzore ( naravno zaboravio sam da kazem da se 90 % vozaca obicno parkira sa telefonom u ruci ).

Bolje resenje ako vec hocete parking senzore je ugraditi video kamericu   :unworthy:  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje resenje ako vec hocete parking senzore je ugraditi video kamericu   :unworthy:  .

Čekamo da im padne cijena na cca 10-15€ u Kini :D

Pomoć da ali potpuno oslanjanje na njih NE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parkiram u garazi Mekatora imao sam "opet" prilike da gledam kako vozaci i vozacice parkiraju na parking senzore gde su idealni uslovi za uparkiravanje i unapred i unazad i kako odvaljuju svoje i tudje branike, udaraju u hidrante i nosece stubove. granicnike itd jer niko od njih ne okrece glavu niti gleda u retrovizore vec se kompletno oslanjaju na senzore

Upravo o tome sam i ja pricao, plus sto su neki aftermarket senzori prilicno nepouzdani, uverio se vise puta kod drugih.

 

Bolje resenje ako vec hocete parking senzore je ugraditi video kamericu   :unworthy:  .

Stucnjacima ne bi pomogla ni kupovina Nissan Qashqai, sa "Around View" monitorom.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno prvi bum i ja bih pocupao i senzore i sve ostalo sto ide uz njih i sa njima.

Iskreno ja da ih imam ne bih ih koristio.

U se i u svoje kljuse.

Pozdrav

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parking senzor je sjajna stavr. Nije poenta da neko ne zna da se parkira, već komfor i udobnost. Ugodno parkiranje i to na 10cm. U gradu ima malih stubića oko parkinga (Zmaj Jovina napr) koje definitivno ne vidimo. Ili neka žardinjera. Zašto ne koristiti nove tehnologije kao: rikverc kamera, navigacija, komp u kolima, pa i razni senzori kao parking.

Ali PAZITE. mora da bude BRZ. Da brzo reaguje. Mojoj sestri su u hyundai stavili tako spor da je udarila u zid a ovaj tek posle par sekundi reagovao.

Ja sam slučajno kupio neke SPY i jako je brz i precizan. Raeagije i kada neko dete protrči iza kola.

Na pijaci mi jednom reagovao a znam da nema ništa iza. Izađem a tamo se neka baka sagnula da namesti točak kolica od pijace. Ne znam odakle se pojavila ali eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Na pijaci mi jednom reagovao a znam da nema ništa iza. Izađem a tamo se neka baka sagnula da namesti točak kolica od pijace. Ne znam odakle se pojavila ali eto...

Ovo je hladan tus za sve koji smatraju da su parking senzori glupost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakva glupost, parking senzori su jako korisna stvar, ali to ne znaci da im treba verovati sto posto...ali u principu, ugradicu ih prvom prilikom...

Dajem + njihovoj svrsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako im ne treba verovati 100%, to onda znači da opet treba da krivim šiju i zveram, pa ne vidim poentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betonsku zardinjeru ili saksiju neces videti ni ako se okrenes a svaki i najlosiji senzor ce ju videti. Moji ne vide drveni kolac od 3 cm zabijen u zemlju ali okrugli metalni od 10cm vide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko čitam, svaki i najlošiji će videti, osim što možda malo zakasni s dojavom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim svi koji imaju parking senzore koriste iste ali ne siguraju u njih.

Slazem sa sa Zvukoljubom kakva je korist onda od njih i jos ih naknadno ugradjivati  ....  ako vide metalni stub ali ne i drveni ?

Tu vazi ona stara " Ne vide drvece od sume"

Nemam nista protiv novih tehnologija ..... ako se komp u automobilu smatra novom tehnologijom ..... navigacija je sjajna stvar za putovanja u pasivne krajeve planete Zemlje gde nema puteva i putokaza ali tamo onda nema ni signala za nju jer navigacija koristi tehnologiju mobilnih telefona a ne satelitskih ( navigacija koja se dobija uz mobilne telefone ili najjeftinija varijanta navigacije koja se kupuje kod nas kao dodatna oprema ) ..... a rikverc kamera nije isto sto i parking senzor jer kod parking senzora se oslanjate na zvucni signal a ne na vizuelizaciju kao kod rikverc kamere.....mogu jos da nabrajam nove tehnologije koje su u stvari pomodarstvo a ne pomoc u voznji.

Hocu da kazem da oprema koja je ugradjena fabricki je mnogo kvalitetnija od aftermarket opreme koju vozaci kupuju kod nas pa ako ste je dobili uz automobil zasto je ne i koristiti pa ako zakaze ili se pokaze nepouzdana jednostavno je ne koristite ali naknadno kupovati i ugradjivati a ona se pokaze nepouzdana .......... :clap:

Ja imam klimu ali je nisam ukljucio nijednom od kada sam kupio Punta i dalje koristim prirodnu cim sednem u auto ja otvorim prozor..... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se složio s tobom glede tvog objašnjenja principa rada navigacije.

Da ne bude zabune, skoro svaki smartfon ima ugrađen GPS čip, a korišćenje mobilne tehnologije tj. pozicioniranja pomoću baznih stanica GSM mreže je opciono i najviše se koristi da bi se brže odredila pozicija. Ta opcija se kod svih tih uređaja može isključiti, naročito preporučljivo u romingu.

Sent from my LT30p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za NIDZO

Ja sam pricao o svrsi parking senzora i navigacije kao o vidu pomodarstva.

Navigaciju koriste najvise taksisti zbog velikog broja ulica u Beogradu ( u manjim gradovima i mestima svaki taksista zna celo mesto napamet i iz toga razloga ne kupuju navigaciju vec kao vid pomodarstva ) a upravo zbog toga navigacija nema svrhu tamo gde nema signala za mobilni telefon a navigacija koja koristi, da se strucno izrazim, pozicioniranje pomocu satelitskog signala kosta kao jedan dobar polovan auto. Znaci ni na navigaciju se ne mozete osloniti kao ni na parking senzore jeftinijih cena.

A sto se tice GPS cipa u smartfonu GPS sluzi da bi Vas neko drugi poziocionirao. Ta navigacija vam pokazuje na ekranu telefona gde je vasa trenutna pozicija a ne gde, kuda i kako treba da idete  sto je osnovna svrha navigacije.Inace ta komunikacija mobilnog telefona i baznih stanica se ponasa kao da ste prikljuceni na mobilni internet tj skida podatke u bajtima i moze da nabifluje racun i u domacoj mrezi i te kako ( kolega nagrabusio sa racunom prvog meseca koriscenja novog HTC mobilnog telefona i ukljucene GPS navigacije 24 sata :laughing: ) onda o roamingu ne treba ni pricati.

Znaci moj stav je da nemam nista protiv novih tehnologija u automobilima cak sta vise treba je koristiti ako ona opravdava svoju svrhu i cenu kostanja. 

To se svodi na ono kao kada bi ste kupili lose gume: imate gume na tockovima ali niste sigurni da li ce zaustaviti auto na vreme kada zakocite i uvek kocite sa rezervom :no.

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...