Jump to content
FAS Goran
Zvezdo

Naknadna ugradnja parking senzora (Grande Punto)

Recommended Posts

Odavde http://www.fiat-lanc...ic=53104&st=180 kupio parking senzore Bear H 062.

U kutiji se dobiju 4 senzora, centralna jedinica, displej, burgija za probusiti rupu na braniku, kompletno ozicenje (kojeg ima i viska) ,plasticne vezice , lepliva folija.... sve sto treba i jos viska!

Uzeo sam ovaj model jer displej podrzava razlicita mesta ugradnje tako da se izabere jedan od 4 nacina prikaza (4 mesta za ugradnju)

Ja sam se odlucio za ugradnju na plafon iznad retrivizora.

Prvo sam u plafon prisarafio nosac displeja

2013_04_10_178.jpg

Zatim na njega nalepio displej te provukao kabel od njega u prtljaznik.

Prethodno sam dao na farbanje senzore. koje sam testirao pre farbanja , nakon nanosenja prajmera, boje i laka. Na kutiji pise da se senzori (inace crne boje) mogu farbati te sam to i ucinio i to izgleda ovako

2013_04_10_179.jpg

Zatim na red dolazi skidanje branika i provlacene kabela iz prtljaznika (gde se nalazi centrala)

Da bi se na GPu skinuo zadnji branik moraju se skinuti zadnji tockovi inace bi se posao jako oduzio. Branik drze 2 toraxa(sa velikom glavom) koja se vide kada se otvori prtljaznik, 2 komada sa donje strane i jos po jedan u svakom blatobranu. Pored toga i po 3 vijka u svakom blatobranu. Kada se sve odvrne polako se izvadi branik iz svog lezista , iskljuce kabeli od sijalica i branik odlozi. Kabele za sva 4 senzora sam provukao kroz gumu kroz koju prolaze zice za tablicu,zadnju maglenku i rikverc svetlo na koje se spaja centrala.

2013_04_11_180.jpg

Sa unutrasnje strane branika na GPu postoje obelezena mesta gde se stavljaju senzori (na slikama se vidi odvijac izmedju dve buduce rupe)

2013_04_11_181.jpg

Iz druge perspektive

2013_04_11_182.jpg

Nakon busenja rupa sledi postavljanje senzora koje sam za svaki slucaj osigurao sa malo lepka. Prilikom postavljanja senzora voditi racuna o njihovom smeru (obelezeno strelicom- strelica prema gore- u uputstvu je sve jasno objasnjeno) Senzori se zatim spoje (utikac+uticnica) na pripadajuci kabel (obelezeni sa A,B,C,D) koji se spaja na centralu.

Nakon toga to sve valja vratiti nazad i spojiti napajanje od centrale na rikverc svetlo.

Ja sam to spojio u prostoru prtljaznika. Suma od 4-5 kabela se medjusobno povezu plasticnim vezicama (u pakovanju) i sve skupa provuce ispod tapacirunga do mesta gde nameravate da postavite centralu. Kada se sve poveze podesi se prikaz na displejui to je to!

Kada se ubaci u rikverc zasvetli crvena tackica i kako se priblizavate prepreci tako se pale diodice (sa ;leve, desne ili obe strane) udaljenost od prepreke se ocitava na displeju ( u metrima) i menja se zvuk do kontinuiranog beepa kada je udaljenost manja od 0.5 metara.

Inace sve je detaljno objasnjeno u uputstvu i nacin rada na prvom linku a kako to izgleda mozete videti ovde

2013_04_11_184.jpg

I za kraj slika displeja

2013_04_11_186.jpg

S obzirom na cenu uredjaj radi solidno ali ne ocekujte previse! Kod auta sa losom preglednoscu unazad moze ponekada sigurno spasiti branik ili lim od udarca ili ogrebotine.

Nadam se da sam nekome pomogao!

Inace barem sto se tice GPa branik bas nije lako i jednostavno skinuti a treba dobra dizalica i panj da se skinu oba zadnja tocka pa tko nema adekvatan pribor bolje neka ne pokusava a i trava je od velike koristi jer se skinuti branik ne moze oguliti na njoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extra odrađen posao, i lepo objašnjeno.

Negde je lik displej postavio pozadi. Što i nije loša kombinacija jer osim vozača kamiona buseva i sl (koji pri voznji u rikverc isključivo se orjentišu uz pomoć retrovizora) pri vožnji glava je okrenuta ka zadnjoj šoferci. Malo nezgodno kad zapišti vratiš pogled u displej da vidiš gde je prepreka pa nastavak sledi.

Zvezdo pohvale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

GP je jako nepregledan ako se gleda kroz zadnje staklo, ceo kontejner može proći neprimećen! Da ne spominjem kante ili kojekakve stubiće! KATASTROFA!

Daleko je bolje koristiti bočne retrivizore koji su extra,zbog toga sam ga stavio iznad retrivizora jer od okretanja glave nema mnogo koristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je i obični Punto nepregledan i razmišljao sam o ugradnji senzora naročito nakon što sam nedavno naslonio branik na znak.

Svaka čast za uputstvo :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nizdo možemo zajedno da ugrađujemo ako hoćeš, ja ću da bušim branike i provlačim žice, a ti samo lociraj gde se veže sve na parking svetlo :laughing:

Zvezdo odlično si obavio ovo :) Sad kad vidim dođe mi da odmah uzmem i ja senzor i da se bacim na posao.

imam za tebe samo 2 pitanja:

Jel jedini izvor struje za celu skalameriju samo žica koja ide na sijalicu za rikverc i kako si je locirao?

I drugo je koje su otprilike dimenzije uređaja? Ja bih nešto slično uradio, ali bih ga postavio u onaj mali deo kod svetla gde može par pristiju da stane i gde ima 3-4cm prostora po visini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ću ti zasad samo asistirati i tražiti žice pošto nemam sad love za to planinarenje :D Ako bude koja žica viška sam si kriv :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel jedini izvor struje za celu skalameriju samo žica koja ide na sijalicu za rikverc i kako si je locirao?

Lepo daš kontakt, ubaciš u rikverac otrčiš pozadi i lizneš žice. Ona koja drma, ta je. :harhar: :harhar: :harhar:

Možeš vizuelno da pratiš po ploči štopaljke ili probnom lampom/unimerom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekstra odradjeno i dobro je sto si ih prefarbao. Pogodio si boju, sad izgledaju kao fabricki :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane to sa glinericom nije loša ideja, samo što ću morati da kupim neku koja radi na 12v jer sad gledam i na ovim koje imam po kući piše ~220v~, a i mogu da ih isprobam na akumulatoru pa da vidim da li rade uopšte. Još ako može da se provuče sve bez skidanja branika onda bi stvarno bilo savršeno :) Sad ne znam da li bi mnogo ecu kukao da mu izvučem ceo utikač iz fara i onda proveravam gde je svetlo za rikverc.

Nidzo na planiram ni ja u skorjie vreme da postavljam, a za žice ćemo lako, ne mora sve da svetli pozadi :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je i obični Punto nepregledan i razmišljao sam o ugradnji senzora

Ljudi, nemojte se brukati manevrisanjem sa ovim nasima auticima :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

zvezdo@ a kuda si vukao kabel od displeja do prtljaznika a da se ne vidi? i sta ti je znacilo ono da uredjaj radi solidno ali ne ocekujte previse?

strava si ovo napisao i podelio sa nama.. koliko kosta farbanje senzora u boju auta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene od svega najviše buni farbanje. Gde da odem i koliko farbe da kupim za ona četri dugmenceta ? Kako si ti farbao ? Običnom sprej farbom, ili baš kod auto-lakirera ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno pitanja odjednom a ja na poslu.

Kabel od displeja nije problem. Najvećim delom sam ga ugurao uz rub plafona a zatim u gepek. Da sam ga stavio na ins tablu išao bih po podu ispod izolacije ali bi možda bilo malo teže,ovako je malo trebao šarafciger da mu pomognem da uđe gde mu je mesto! Mislim na kabel!!!

Centrala je mala nekih 9x7 i debela 3cm može da stane bilo gde,više mesta zauzima višak kabela! Ima ih za auto od 10 m dužine a ako treba i više!

Jedino napajanje i veza sa autom su 2 žice, kod GPa je rikverc svetlo u braniku. Video sam koje su boje i našao ih u snopu u prtljažniku. To je najmanji problem.

Po PSu ih je sa orginal bojom lakirao prijatelj. Dakle sve kako treba prajmer,boja i lak a ta debljina i možda malo smeta zbog toga sam rekao da može i bolje! Daleko je po osjetljivosti od fabričkih. Drveni štap ili letvu zabijenu u zemlju ne vidi! Dakle ne treba se na njih previše osloniti.

inače da sam farbanje platio koštalo bi više nego uređaj! Prijatelj radio neka kola pa i to ubacio. Senzori su mali pa se i inprovizacija četkom ili sprejem ne vidi sa 2 metra! Dakle sprej slične boje ili korektor za auto lak završavaju posao. kod mene je najveći deo posla bio skidanje i montaža branika!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je i obični Punto nepregledan i razmišljao sam o ugradnji senzora

Ljudi, nemojte se brukati manevrisanjem sa ovim nasima auticima :) .

Meni je zadnji desni stub kritičan :D

Uglavnom u rikverc idem na retrovizore, navika ostala od višegodišnje vožnje pikapova i kombija, ali kada mahinalno bacim pogled preko ramena sve mi nešto skučeno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igore a kamera i ona kinesko/američka multimedija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali kada mahinalno bacim pogled preko ramena sve mi nešto skučeno

Od kad sam probao drugarovog Megana kupea, parkiranje Stila mi je dobilo potpuno novu dimenziju :) :

renault_megane_back.jpg

Moze i neki duzi auto, karavan i sl...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igore a kamera i ona kinesko/američka multimedija.

Razmišljam još da li da idem sa kamerom i navigacijom ili parking senzorima. Stvar koja me najviše buni je što bih za vezivanje navigacije na fabričku muziku i za dobijanje zvučnog navođenja morao da kupim xcarlink i onda na to da vežem navigaciju, naravno sve ovo ide ako stavljam navigaciju pored fabričke muzike.

O zameni fabričke muzike kinezima ne razmišljam mnogo jer ne padaju cene 2din navigacija,a ne daje mi se za neki proizvod garažne firme 200+ evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ali kada mahinalno bacim pogled preko ramena sve mi nešto skučeno

Od kad sam probao drugarovog Megana kupea, parkiranje Stila mi je dobilo potpuno novu dimenziju :) :

renault_megane_back.jpg

Moze i neki duzi auto, karavan i sl...

 

Mogli su slobodno i to malo da zatvore. Bio bi Megan Coupe Pick-up :)

 

Je l' mogu ove slike malo veće da budu? Čini mi se da su i bile ali da je ovo posljedica nedavnog ažuriranja foruma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam kako covek parkira  autobus 16 zglobni u rikverc na Karaburmi :unworthy: .....

Cisto sumnjam da njemu privatno trebaju parking senzori ....

Prvo sto naucis u auto skoli ( bar onaj ko je uopste isao na casove voznje i ko je uopste pohadjao auto skolu ) je uparkiravanje u rikverc. One generacije vozaca koji su polagali 80-tih odlicno znaju kako se lako padalo na poligonu pri uparkiravanja u rikverc :police: . U to vreme se u rikverc na poligonu uparkiravalo izmedju dva cunja u nacrtani pravougaonik gde nisi smeo da zakacis ni cunj niti da nagazis liniju....Polagalo se na fici ili kecu bez servo uredjaja :whistle:

Ako su vec fabricki ugradjeni parking senzori OK ali naknadno kupovati i ugradjivati i onda posle sve muke ( pazi da ne ogrebes branik, da se ne zalomi neki sraf, podizi na dizalicu, skidaj toskove, rasturaj tapacirung, provlaci zice... ) i potrosenog novca konstatovati da ne ocekujete od parking senzora previse....

Za mene licno pomodarstvo kao i GPS ili bluetooth naknadno kupljeni i ugradjeni.....  :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bus nikad u rikverc, tako je moj ortak na toj istoj okretnici vozio u rikverc i nažalost ubio stariju gospođu.

Parking senzori su pre svega za prepreke koje se ne uočavaju lako, stubići, visoki ivičnaci i slične stvari koje vozač kroz sve manja i manja stakla kao i ogledala i između sve debljih i debljih stubova + nasloni za glavu itd ne može da vidi. Da ne pričam po kiši kada zamagle stakla ili po mraku. Te škole se skupo plaćaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Bus nikad u rikverc, tako je moj ortak na toj istoj okretnici vozio u rikverc i nažalost ubio stariju gospođu.

Parking senzori su pre svega za prepreke koje se ne uočavaju lako, stubići, visoki ivičnaci i slične stvari koje vozač kroz sve manja i manja stakla kao i ogledala i između sve debljih i debljih stubova + nasloni za glavu itd ne može da vidi. Da ne pričam po kiši kada zamagle stakla ili po mraku. Te škole se skupo plaćaju.

 

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...